Strona główna Różne Ekoprzedszkolaki z Chatki Puchatka

Ekoprzedszkolaki z Chatki Puchatka

1197
9

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Ekoprzedszkolaki- to właśnie My” to projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym z całej Polski. Koordynatorką przedsięwzięcia jest Maria Mądry, dyrektor Przedszkola nr 1 im. „Chatka Puchatka” w Trzemesznie, a autorkami nauczycielki placówki – Kinga Łączna, Magdalena Różewicz, Aleksandra Majchrzak i Marta Afanaszak.

Pomysł powstał we wrześniu 2023 roku. Jego celem było zainspirowanie nauczycieli do podjęcia konkretnych działań ekologicznych, a także promowanie w tym obszarze właściwych postaw wśród najmłodszych. Projekt trwa nadal, realizuje między innymi następujące cele i zadania: szerzy świadomość ekologiczną wśród dzieci i dorosłych, budzi szacunek do przyrody, motywuje do działań na rzecz ochrony środowiska, a także zwraca uwagę na potrzebę segregacji odpadów i możliwość ich ponownego wykorzystania, ponadto rozwija zdolności plastyczne i muzyczne, rozwija także umiejętność współpracy z rodzicami.

Projekt ten cieszy się dużą popularnością, ponieważ dotychczas bierze w nim udział 79 przedszkoli. Uczestnicy co miesiąc realizują zaproponowane przez organizatorki wyzwania, a następnie publikują realizację tych zadań na grupie zamkniętej Facebooka „Ekoprzedszkolaki- to właśnie My”. Należy dodać, że projekt został objęty patronatem medialnym przez Platformę Edukacyjną BLIŻEJ PRZEDSZKOLE.

W ramach działań edukacyjnych autorki zorganizowały konkurs plastyczny dla wszystkich przedszkoli w naszym kraju, które polegało na wykonaniu plakatu promującego nazwę projektu. Jury w składzie Ilona Wawrzyniak (Kierownik Referatu ds. Obsługi Jednostek Organizacyjnych w Trzemesznie), Marceli Konieczny (instruktor ds. plastyki w trzemeszeńskim Domu Kultury), Sergiusz Przybylski (leśniczy Nadleśnictwa Gołąbki) spośród 30 nadesłanych prac wyłonili trzy pierwsze miejsca oraz pięć wyróżnień.

Organizatorki nie kryją zadowolenia z dotychczasowego przebiegu projektu, a fakt, że podjęte w nim działania przyczyniają się do promowania Przedszkola nr 1 im. „Chatka Puchatka” oraz Gminy Trzemeszno na terenie Polski dodatkowo napawa je dumą.

Przedszkole nr 1 im. Chatka Puchatka

9 KOMENTARZE

 1. My jak zwykle lata za zachodem. Czemu nie uczycie ze te ogrody z kamyczkami to 0 ekologi czy podwozenie bombelka pod szkole codziennie to też nie ekologia?

  • Betonoza górą . A zieleń czyli las , trawa, krzaki itp. , itd. to najnaturalniejsza natura i ekologia że tak powiem. A co do podwożenia samochodem swoich dzieci te paręset metrów to już woła o pomstę do nieba. Ci którzy jadą z np. Niewolna są usprawiedliwieni . Ale reszta ? Znam takich którzy mieszkają koło orlika a wiozą dzieci samochodem do przedszkola który znajduje się przy ulicy Piastowskiej. Z drugiej strony przecież to kawał drogi. Jeszcze by im nogi odpadły gdyby mieli się przejść z dziećmi. Wygodnictwo na maksa.

  • Masz rację, jednak to bardziej ochrona środowiska, ekologia to inna dziedzina nauki, choć przyjęło sie w języku potocznym tak mówić 🙂 Możemy zmieniać i dbać o nasze otoczenie, to sie chwali, jednak w skali globalnej niestety nic nie zdziałamy póki USA, Chiny, Rosja czy Indie nadal będą miały środowisko w… gdzieś.

  • Przedszkolaki to nie ale do podstawówki dziecko może chodzić samo (lub z rodzicem), nie trzeba podjeżdżać pod klasę samochodem – oczywiście mowa o dzieciach, które mają niezbyt daleko, 5km dziecko raczej nie będzie chodzić.

  • Hej. Co do ogródków i dowozów to może być w tym ziarno prawdy. Jednak, nie gniewaj się, ile masz lat? Ja 37. Mi się wydaje, że moje pokolenie i młodsi są wyleczeni z tego zachwytu „zachodem”. Co tam masz lepszego niż u nas?

 2. Tylko niech nie zapomną wspomnieć o tych kundlach z davos, którzy dyskutują o losach planety, chcąc wyprowadzać coraz to więcej ograniczeń dla zwykłych szaraczków samemu latając odrzutowcami.

 3. ja bym zaczal od nauki ze BETON jest zlym pomyslem w ogrodach i ulicach pojdzie potem do urzedu i bedzie betonowal dalej

 4. w ogole w takim przedszkolu powinien Remondis prowadzic wyklady a panie nauczycielki powinny zajac sie podawaniem kawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj