Strona główna Kultura Dziennik Reni – kolejna „trzemeszeńska” książka

Dziennik Reni – kolejna „trzemeszeńska” książka

3168
1

Wiele osób, które w ubiegły wtorek zakupiły powieść „Cień zegara słonecznego” nie zdążyło jej jeszcze przeczytać, a już mamy zapowiedź następnego, interesującego wydarzenia.

W najbliższy poniedziałek, o godzinie 16:30 w trzemeszeńskiej bibliotece odbędzie się spotkanie z Anną Rink – autorką książki „Dziennik Reni”.

Autorka jest wnuczką Henryka Wrzeszczyńskiego – nauczyciela więzionego w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po wojnie wraz z rodziną osiadł w Niewolnie, gdzie pracował w miejscowej szkole i jednocześnie robił wszystko, aby zachować pamięć o tych strasznych czasach, a przede wszystkim ich ofiarach.

Tak powstała Izba Pamięci, której od dwóch lat jest patronem (pisaliśmy o tym |TUTAJ|). Gdy został aresztowany, jego córka Teresa (zwana Renią), wówczas 11 letnia dziewczynka, zaczęła pisanie pamiętnika. Rękopisem po latach zainteresowała się jej córka A. Rink.

Jak pisze: „W Izbie Pamięci, poświęconej martyrologii Polaków w czasie II wojny światowej znalazłam zniszczony, brudnoróżowy zeszyt, pięknym, kaligraficznym pismem podpisany „Dziennik”, a pisany nieporadną dziecięcą ręką”.

Z tekstu wyłania się codzienne, wojenne życie jednej z polskich rodzin – jakich niestety – w tym okresie było wiele. Rodziny zamieszkałej w Kamieńcu, pozbawionej ojca, niepewnej jutra i jednocześnie żyjącej ciągle nadzieją na powrót ukochanego Tatusia.

W trakcie zapowiadanego spotkania będzie możliwość nabycia książki, a także uzyskania specjalnej dedykacji.

Wydawcą jest Warszawska Firma Wydawnicza.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj