Strona główna Polityka Druga sesja Rady Miejskiej

Druga sesja Rady Miejskiej

12101
39

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej odbywała się w trybie nadzwyczajnym, czyli została zwołana na wniosek burmistrza. Radni mieli ujednolicić zapisy w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej z zapisami w uchwale o pomocy finansowej dla powiatu. Dotyczy ona budowy chodników w Jastrzębowie, Gołąbkach, Kamieńcu, Lubiniu, Rudkach i Smolarach.

W rezultacie postępowań przetargowych zmieniły się wartości inwestycji w stosunku do planowanych. Stąd konieczność dokonania korekt w budżecie. Wydawać by się więc mogło, że to jedynie formalność.

Jak się jednak okazało, temat wywołał spore emocje. Przewodniczący Benedykt Nitka uznał, że współpraca z powiatem nie odbywa się w pełni na zasadach partnerskich. Zauważył, iż nie niektóre z planowanych inwestycji nie zostały w pełni zrealizowane, a samo porozumienie nie jest w odpowiedni sposób dokumentowane.

Daniel Bisikiewicz zgłosił obawy co do budowy chodnika w Gołąbkach. Okazuje się, że prace realizowane są ze środków gminy i nie ma żadnej pewności, czy starostwo wywiąże się ze swojej części. Pytał o to Krzysztofa Derezińskiego.

Tadeusz Pawlak apelował, aby nie kwestionować samej idei wspierania remontu dróg należących do powiatu. „Gdyby nie ta współpraca to mielibyśmy wioski zabite deskami” – stwierdził radny.

Burmistrz zapewnił, iż porozumienia zawarte między samorządami muszą być zrealizowane. Przyznał jednak, że nie do końca jest zadowolony z tej współpracy. Z planowanych na rok bieżący wspólnych inwestycji tylko chodnik w Kamieńcu został zrealizowany w całości. Jak zaznaczył, gmina ze swoich zobowiązań wywiązuje się w pełni. Burmistrz ma jednak zapewnienie ze strony dyrekcji dróg powiatowych, że planowane prace zostaną wykonane.

W głosowaniu wszyscy radni poparli zmiany w uchwale budżetowej i WPF. B. Nitka jako jedyny zagłosował przeciw zmianom w uchwale o pomocy finansowej dla powiatu.

Przy okazji dzisiejszej sesji pojawił się też inny problem. Jak już pisaliśmy, od początku nowej kadencji wszystkie sesje są nie tylko nagrywane, ale też transmitowane na żywo przez internet. Nie ma takiego obowiązku w przypadku obrad komisji RM. Materiały na dzisiejszą sesję nie były zaopiniowane przez komisje, z tego powodu przewodniczący po oficjalnym rozpoczęciu przerwał obrady.

Dalsza dyskusja toczyła się w tym samym miejscu, ale już jako obrady połączonych komisji. Na ten czas transmisja została przerwana. W efekcie osoby, które chciały obejrzeć obrady na żywo lub później z nagrania, mogły zobaczyć tylko rozpoczęcie i samo głosowanie. Cała – dość gorąca – dyskusja nie była dostępna dla oglądających.

39 KOMENTARZE

 1. Być może się nie znam ale chodnik w Kamieńcu? Lubiniu?? Tam gdzie mały ruch i ograniczenie do 50 km/h ? Względy bezpieczenstwa pieszych chyba nie miały tu najmniejszego znaczenia. Moze by tak pomyśleć o drodze do Miat, gdzie pewnie 8/10 pojazdów (w tym ciężarowych) „śmiga” 80 km/h a często też grubo ponad 100 km/h. Ale nieeeee, tam przecież chodnik nikomu niepotrzebny 🙂

 2. Ja chyba śnię, albo nie wiem, czy ktoś ma nas za idiotów, osoby nie myślące. Nie to jest kpina ze strony zarządzających, finansowanie, czy pomaganie w finansowaniu chodników, które wykonuje powiat, kiedy u nas w mieście nie ma chodników, ani drogi utwardzonej tylko błoto, jak się wychodzi z posesji. Ludzie oni sobie z nas kpią.Podaję przykład całe osiedle koło stacji Orlen. O przepraszam Wrzosowa ulica ma utwardzoną drogę oczywiście i chodnik a wszystkie pozostałe klepiskoi błoto, błoto, błoto, to chyba o czymś świadczy i daje do myśenia.

  • No właśnie. Dlaczego dofinansujemy zadania powiatu, a zapominamy o drogach gminnych? Przecież w mieście jest cała masa nowych ulic gdzie nie tylko nie ma chodników ale nawet twardej nawierzchni. Ojjjj… nowa rada podpada na samym początku.

   • Gmina to nie tylko miasto. Na wsiach też potrzebne są inwestycje,a w tym przypadku bez współpracy z powiatem byłoby ciężko.

    • Zgadzam się z Tobą. Na wsi jest wiele do zrobienia, na przykład na drogach gminnych. I niech to gmina robi, a nie wyręcza powiat. Tak się zastanawiam, czy nowi radni, których jest większość to rozumieją. Przecież idąc tym tokiem rozumowania powinniśmy dofinansować remont drogi krajowej bo też przechodzi przez naszą gminę. A może też torów kolejowych?

     • Czy ktos na tej sesji zapytał o szczegóły tych dofinansowań ,czy są konkretne umowy z powiatem i na jakie kwoty gmina się zgodziła bo podobno ta sesja to kosmetyka.Pytam jaka?Drogi gminne się sypia a nas stać na takie gesty.Pan Peno zachwalał PIS i posła Dolate.To jak jest teraz z tym Powiatem.Tylko duzo planów przed wyborami a teraz szara rzeczywistość.

 3. Nic nie stało na przeszkodzie aby transmitować komisję. To, że nie ma takiego obowiązku nie oznacza, że jest zakaz. Jakoś radni nie wstydzili sie w kampanii wieszać na płotach, drzewach itp swoich plakatów, wrzucać ulotki ze swymi podobiznami do skrzynek. Teraz niech się nie wstydzą obradować przy otwartej kurtynie.

  • Święte słowa , święte słowa!
   To, że nie ma obowiązku transmitowania obrad komisji, nie oznacza, że jest to zabronione.
   Transparentność władzy przede wszystkim.
   Radnym to przeszkadza?
   A z jakiegoż to powodu, jeśli łaska ?
   Pozdrawiam
   TDi

   • Liczę na pana Bisikiewicza, że odpowie Tomaszowi Didymosowi i nam mieszkańcom( z godz.15.36. )Proszę, żeby był taki, jak obiecywał.

 4. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale… Jak napisano radni mieli ujednolicić zapisy w trzech uchwałach. Faktycznie wszystkie trzy dotyczyły tej samej sprawy. pan Nitka zagłosował za dwiema a przeciw jednej. Jakaś logika w tym jest?

  • PAN NITKA TO MOŻE BYĆ PRAWY RADNYM GDYŻ PAN SZCZEPAŃSKI NIE ZROBI NIC BEZ DOKLADKI GMINY ALE TO POWIAT DOSTAJE SUNWENCJE NA KIL DRÓG POWIATOWYCH. A JAK JEST WYKONANA NAPRAWA – DO TRZEMZALA POBOCZE NIE SKOŃCZONE DRZEWA Z POPIELEWA DO KRZYZOWNICY WSZYSTKIE SUCHE BRAK ZNAKÓW MALOWANYCH LINI DO ORCHOWA ROGOWA GDY JEST POCHMURNO MGLA TRUDNA JAZDA .TO JEST 21WIEK.

 5. O jakiej to wsi tutaj się mówi. Wsi jako wsi, gdzie są domostwa dla ludzi, obory, chlewnie i inne budynki, zabudowania wiejskie dla zwierząt. Chyba o taką wieś chodzi i tak wieś powinna wyglądać. Miasto to bloki, kamienice, domy jednorodzinne,szkoły i inne urzędy publiczne no i między nimi ulice utwardzone czyli asfalt lub pozbruk no i chodniki z kastki, tak wygląda miasto. W Trzemesznie, to na wielu ulicach gorzej jak na wsi, bo nawet niema utwardzonej drogi a o chodniku to pomarzyć.

 6. Co wybraliście to macie i bedzie więcej : zmiana kadencji :rady : ale kasą rzadzi ten sam pan to nie jego .
  Dano nagrody nauczycielą :zapytajcie państwa nauczycieli ile osób zdało maturę co da obraz efektu pracy tej grupy społecznej oplacanej z pieniądzy podatników co na to dyrektor.
  DZIAŁANIA w kampanii:tak jak co kampanie obiecanki a 2.5 tys wyborców stworzyło piekło dla pozostałych.
  Pierwsza sesja dała początek starych chwytów -temat zastępczy jaki dobry jestem w gadaniu -wszystkie tematy :tylko nie zarządzenie ,kontrole .
  Świadectwo braku odpowiedzialność to data na tablicy Premiera.Czy podjeto leczenie odwykowe i czy prawdą jest ze osoba zatrzymana do kontroli gdy ma wynik powyżej 0, 50 prom jest podawana badanią wątroby w celu stwierdzenia czy nie nad używa alkoholu,i to prokurator na podstawie badań przychylił się do wniosku obrony, która znając wyniki badań naukowych-laboratoryjnych-podjęła decyzję o takiej obronie,nie do końca trafnej

  • Co do tytułu to bym zmienił na MISTERIUM TEZEMESZNA I GMINY TRZEMESZNO TRWA CZWARTA KADENCJĘ POD PRZYWODCTWEM PAN
   D………O WRACAJĄC DO TEMATU TO MAM PYTANIE CZY WYROK JEST PRAWO MOCNY JE ŻELI TAK TO CZY ZOSTAŁA ZAPLACONA GRZYWNA OPLATA I NA RZECZ ALKOCHOLIZMU.

 7. O jakich nagrodach do nauczycieli mówisz,co za nagrody i za co. Nauczyciel ma swoją pensję i niech wykonuje swoje obowiązki, bo taka jest jego rola i obowiązek nauczyciela i pedagoga naszych dzieci. Dyrektorzy o których mówisz,to ci co figurują tylko z nazwiska na tych swoich stanowiskach i tylko gabinety potrafią sobie urządzać, żeby mieć gdzie siedzieć za nasze publiczne pieniądze. No niestety, ktoś ich wybrał, ale przedtem ustalił skład komisji, która zagłosuje na coś takiego, co niestety ma miejsce w naszej Oświacie.To wszystko jest do wymiany i bardzo żałosne!!!!!!!!!

 8. Komisja rewizyjna winna w pierwszej kolejności sprawdzić wydatki z okresu kilku miesiecy przed wyborami i okaze się jaka to gospodarka finansowa- kupowanie wyborców w sołectwach , nagrody dla nauczycieli i dyrektorów i to znaczne to elektorat.Teraz pewnie w budżecie będzie na wszystko brakowac i fundowanie podwyzek.Oj radni liczymy ze nie będzie na to przyzwolenia.Panie Nitka jezeli dasz się zwieść kompromisowi dla burmistrza i bedziesz zwoływal sesje na zawołanie to będzie tragedia.To bedzie świadczyć jak ktoś już napisał że na dwóch ramionach płaszczyk nosimy, tu się usmiechniemy ,tam puścimy oczko i bedzie ok.Oj nie taka osobę wybieraliśmy.O ile pamiętamy startowałes z komitetu napraw trzemeszno,jak tak bedziecie naprawiać to zdajcie mandaty radnego.

 9. Na Rudkach czekamy za oswietleniem z prawdziwego zdarzenia takie jak powstaja na nowych osiedlach .Rudki tez sie znajduja w gminie Trzemeszno.

 10. O Zieleniu i Miatach nawet nie wspomnieli gdzie jestescie soltysi i radni z naszego okregu przed wyborami tak a po wyborach tylko krzeselko zadbajcie o te wioski tak samo jak o inne.

  • Jeśli czegoś nie rozumiesz to spójrz gdzie są robione te chodniki i jacy tam radni są lub byli wybrani bo to poprzednia kadencja załatwiała. Podpowiem – Smolary, Gołabki, Jastrzębowo – Pawlak, Lubiń – Behnke, Kamieniec – Chojecki. Jedynie Rudki to Dalewski, któremu zdarzało sie czasem głosowac inaczej niz sobie burmistrz zyczył. Trzy inwestycje w jednym okręgu, ale tam radnym jest najbliższy burmistrzowi radny Pawlak.

 11. Tak to się zgadza z tym wyborem na dyrektora, osobiście słyszałem jedna Pani z komisji powiedziała cyt. …”Kioś tym dyrektorem być musi, jeden kandydat był, no to żeśmy wybrali…” No to rzeczywiście jak,wybraliście takich mamy dyrektorów. To samo zresztą z wyborami do rady, czy na burmistrza. Rada niby prawie nowy skład, ale co niektórzy jak Nitka, to większość chyba pamięta jak było za tamtych kadencji tego Pana np. likwidacja szkół, spółka prawna Leśny, Remondis i wiele innych rzeczy i co w tej kwestii zrobił. To świadczy o tym jak rzeście głosowali, powiem krótko „Ale to już było…” Dlaczego wróciło to sobie odpowiedzcie sami.

 12. Obrady sejmu można oblądać w TV,a Rady Miejskiej Trzemeszna nie można.Kpisz sobie Pan Panie Benedykcie z nas wyborców od samego początku.Ja bym chętnie posłuchał wypowiedzi Radnych,a zwłaszcza Pańskie Panie Benedykcie.Pozdrawiam.

 13. A dokończenie drogi przez Grabowo???? Dziwie się mieszkańcom Grabowa ze siedzą jak mysz pod miotła i nie walczą o swoje. A to tez droga powiatowa i zaczęty remont wspólnie gmina powiat. Ruszcie d….y i walczcie. Bo zapomną ze coś zaczęli.

 14. Przepraszam – skąd biorą się Wasze wpisy ,,TRZEMESZNIANIE,,.
  Oburzacie się ? Teraz ? Klamka zapadła ! Na co jeszcze liczycie ? Mówiąc językiem ,,literackim,, TO JUŻ PO PTOKACH ! CZEGO JESZCZY CHCETA ?!!!!!! ŻENADA !!!!!!

 15. A może by tak zrobić chodnik w Trzemżalu tam na górce, bo jest to droga na Orchowo i samochody potrafią jeździć tam po 100 km/h… 🤔

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here