Już 31 sierpnia (sobota) w Zieleniu odbędą się Dożynki Gminne. Urząd Miejski Trzemeszna opublikował program tegorocznego Święta Plonów, przedstawił także starostów.
„Co roku zaszczyt pełnienia funkcji starostów dożynek gminnych przypada osobom, które nie tylko wykazują się ciężką pracą, ale także kultywują tradycje i stawiają na rozwój w swoich społecznościach. W tym roku, 31 sierpnia w Zieleniu, tradycyjny bochen chleba zostanie przekazany na ręce włodarza gminy przez Panią Anetę Wiewiórę i Pana Piotra Furche” – czytamy na stronie UM Trzemeszna.
Pani Aneta Wiewióra, starościna dożynek, ma 51 lat i mieszka w Ochodzy. Swoją przygodę z rolnictwem rozpoczęła w 1992 roku. Obecnie, razem z mężem Eugeniuszem, synem Damianem oraz synową Wiolettą, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 150 ha. Gospodarstwo to specjalizuje się w uprawie zbóż i kukurydzy, a także prowadzi mieszaną produkcję zwierzęcą, obejmującą hodowlę bydła opasowego (około 190 szt.) i mlecznego (110 szt.). Ponadto, gospodarstwo wzbogaca 11 koni rasy śląskiej. Z zawodu technik rolnik, Pani Aneta angażuje się w działalność Koła Gospodyń Wiejskich, które aktywnie promuje naszą gminę. Jej pasją jest prowadzenie przydomowego ogrodu, a wolne chwile najchętniej spędza z wnukami.
Starosta dożynek, Pan Piotr Furche, również ma 51 lat i posiada wykształcenie rolnicze. Razem z żoną Małgorzatą wychowują czwórkę dzieci: Szymona, Antoniego, Tomasza i Marię. Pan Piotr rozpoczął swoją karierę rolniczą w 1994 roku, otrzymując od ojca 12 ha gruntu, które stopniowo powiększał. Dziś jego gospodarstwo obejmuje około 170 ha i specjalizuje się w uprawie zbóż, takich jak pszenica i pszenżyto, oraz kukurydzy. Znaczną część areału stanowią także łąki. Gospodarstwo koncentruje się na produkcji zwierzęcej, hodowli bydła opasowego (ponad 300 szt.) oraz krów mlecznych (180 szt.). Oprócz pracy na roli, Pan Piotr aktywnie angażuje się w działalność społeczną, uczestnicząc w życiu społecznym swojego sołectwa i gminy.
Program tegorocznych dożynek:
14.00 – Msza święta dziękczynna za plony
15.00 – Przejście korowodu dożynkowego na plac dożynkowy
- prezentacja wieńców i pocztów sztandarowych
- odegranie hymnu i przywitanie gości
- obrzęd dożynkowy
- wręczenie medali i odznaczeń
- wystąpienia zaproszonych gości
16.15 – 17.40 – Spartakiada sołectw i osiedli
16.30 – Występy artystyczne:
- Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”
- Artystyczny Zespół „Świerszcze”
- Klub Seniora “Złoty Liść”
17.40 – Ogłoszenie wyników spartakiady i wręczenie nagród
18.00 – Występ zespołu muzycznego „VERDIS”
19.00 – 24.00 – Zabawa taneczna DJ „Karuś”
UM Trzemeszna / Trzemeszno24.info
Super! Brawo dla Burmistrza
ooo zaczyna sie jeszcze nic nie zrobil i chwala taaa kto to pisze ?
Zrobił zrobił kto nie chce widzieć nie widzi
„wręczenie medali i odznaczeń – najważniejsze. Jest Komu wręczać. Dobrze, że tylko do Zielenia – z korowodem można dojść ale jak bez korowodu wrócić Włodarzu?
Ale kaznodzieja z ambony mówił, że dożynki są ósmego września- najważniejsze, że festyn rodzinny jest pierwszego. Gmibnie ani kościołowi chyba wierzyć niewarto.
To kiedy gmina będzie dopłacała do rowerów elektrycznych by seniorzy mogli się przemieścić z kościoła na plac dorzynkowy? Coś w dziale promocji słychać a może w refereracie infrastruktury? Jakieś tańce, dmuchańce i łamańce?
Brawo burmistrzunio
Czy naprawdę musimy być męczeni Złotym Liściem ?
jak pan moze tu sie TYLKO chwali burmistrza a pan psuje statystyki !
Występy artystyczne tutaj się nic nie zmienia żenada
To są dożynki i zgodnie z tradycją jest folklor.
NIE chwali tylko stwierdza fakt, cierpliwosci ocenicie za 5lat. Stajecie sie nudni. poz
Delikatnie i po cichu coś się zmienia. Teraz kulawi proszą o pouzupełnianie kratek od odpływów ryniennych w chodnikach. Koszty niewielkie – a nikt nogi na dziórze niezłamie. Niewierzę jednak, że gałęzie z kleszczami przed PKO i za OPS należą do starosty.