Strona główna Kultura Dożynki gminne w Popielewie

Dożynki gminne w Popielewie

1982
22

Mszą świętą sprawowana przez proboszcza trzemeszeńskiej parafii Piotra Kotowskiego rozpoczęły się gminne uroczystości Święta Plonów. W tym roku ich gospodarzem było sołectwo Popielewo. Tym samym po rocznej przerwie, kiedy to dożynki odbyły się w Trzemesznie, wrócono do tradycji organizowania ich w poszczególnych sołectwach.

Po mszy uroczysty korowód przeszedł przez wieś po czym rozpoczęły się obrzędy dożynkowe. Wszystkich zebranych przywitała sołtys Filona Goździcka. Następnie starostowie Małgorzata Karasiewicz – Bartz z Kruchowa i Marcin Staszewski z Popielewa wręczyli burmistrzowi Krzysztofowi Derezińskiemu tradycyjny bochen chleba. Oprawę artystyczną obrzędu zapewnił Zespół Pieśni i Tańca Strzecha.

Uroczystość uświetniła Mogileńska Orkiestra Dęta. W następnej części wystąpiły zespoły, na co dzień związane z trzemeszeńskim Domem Kultury. Wykorzystano też bliskie sąsiedztwo Jeziora Popielewskiego. Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie „Pod Żaglami” udostępniły bezpłatnie sprzęt pływający, który dzięki panującej upalnej pogodzie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Najmłodsi mogli zabawić się na dmuchanych zamkach a także skorzystać z przejażdżek konnych. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.

22 KOMENTARZE

 1. Darek i Krzysztof – takie pytanie od czytelnika – dlaczego zawsze macie takie gajerki pogniecione ? przeciez az wstyd takie uroczystosci a wy tak przychodzicie wymietoszeni.
  Zadbajcie troche o wizerunek.
  Bierzcie przyklad z arcyRadnego od prądu !

 2. Do 'brawo sami’…z zespołu Sami tam już nikogo nie ma.
  A do koleżanki/gi Kuna…grają nie z płyt ale z dyskietek,pendrive lub pam wew. 😉

  • po pierwsze dobrze sie podpisalas a pro po…a po drugie wiesz ze jest XXI wiek czy sie zatrzymalas w czasie…poedukuj sie to troche zrozumiesz „gwiazdo”

 3. Jak to czasem odwracają się mało sprawiedliwie role . Ongiś częstowano Burmistrza kielichem rodzimej nalewki . Teraz Burmistrz częstuje gości czymś co nie przypomina zupełnie trunku . Gdzie tu sprawiedliwość ?

 4. Piękne wieńce dożynkowe. Gościnne i bogate w poczęstunek stoiska wszystkich sołectw. Smalec, chleb, ciasta ludzie jedli na okrągło.
  Zauważyłam zaś, że stoiska odpustowe, wata cukrowa i dmuchane atrakcje z roku na rok mają coraz mniej chętnych.
  Szkoda.
  Były koguciki, pukaweczki, piłki na gumkach, piernikowe serca, motyle drewniane, koniki bujane. I małe zainteresowanie.
  Kolejny znak czasu.
  Dożynki udały się pod każdym względem.

  • ,,KAT,, nie zapożyczaj . Wymyśl coś od siebie .
   Jedno co może nas łączyć to jedynie zdanie na temat dość archaicznej oprawy Święta Plonów . Powtarzające się elementy są mało atrakcyjne trącące myszką .
   Może kogoś to kręci – mnie niestety nie .
   Śmiem twierdzić , że przyczyna tkwi z przypadkowego wyboru zarówno władz jak i osób biorących się za coś czego tak do końca nie ogarniają .
   Pozdrawiam i na przyszłość NIE PODSZYWAJ SIĘ !

 5. Niestety chyba Ci się coś pomyliło. Proszę sprawdź archiwum i wtedy zobaczysz kto pisał posty pierwszy na tym portalu jako KAT 🙂 🙂 🙂 ale spoko ja i tak rzadko się udzielam.

 6. Dożynki to dożynki, taka jest ich formuła. Stary obrzęd radości z plonów i pochwały pracy rolników nie może być inny, bo nie byłby dożynkami. Nie oczekujcie tu kąpieli w kisielu, tańca na rurze czy pokazów bara bara.
  Turniej sołectw to tradycja i powinien być.

 7. Widzę , że oprócz pewnych podobieństw w odczuciach potrafisz także prowadzić dialog kulturalnie w cywilizowanej formie 🙂
  Może kilka spraw przeoczyłem . Nie będę się targował . Nie będę cofał się wstecz , dając wiarę w to na co zwróciłeś mi uwagę .
  Jedno jest pocieszające , że ,,liczba 2 jest > od 1,, .
  Pozdrawiam .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj