Strona główna Różne Dom dziecka zakończył działalność. Nowe obiekty otwarte w Gnieźnie.

Dom dziecka zakończył działalność. Nowe obiekty otwarte w Gnieźnie.

4242
14

W Gnieźnie otwarto dziś dwa budynki Domów Dziecka. Tym samym zakończyła swoją działalność placówka w Trzemesznie, oficjalnie zwana Zespołem Wsparcia Rodziny „Droga do domu”.

Jak powiedziała wicestarosta Anna Jung, ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej wymusiła na powiecie zorganizowanie placówek, w których przebywać może nie więcej niż 14 dzieci. Zwróciła uwagę, że przepis ten został uchwalony w 2011 roku, ale żaden z dotychczasowych zarządów nie zmierzył się z tym problemem.

W dwóch nowych obiektach przebywać więc będzie łącznie 28 dzieci. Znalazły tam swoje mieszkanie wszystkie dzieci z placówki w Trzemesznie. W Domu Dziecka przy ulicy Paczkowskiego w Gnieźnie pozostało jeszcze ich sześcioro. Jak zaznaczyła wicestarosta, sytuacja rozwiąże się najpóźniej do końca roku, gdy dzieci usamodzielnią się.

W nowych domach znalazła pracę większość trzemeszeńskiego personelu. Jak powiedziała A. Jung pracują wszyscy, którzy chcieli pracować w nowym miejscu. O to co dalej z budynkiem po placówce w Trzemesznie zapytaliśmy starostę Piotra Gruszczyńskiego. Jak nam powiedział, Zarząd Powiatu nie podjął jeszcze formalnej decyzji, ale najprawdopodobniej obiekt zostanie wystawiony na sprzedaż.

W symbolicznym przecięciu wstęgi oprócz oficjalnych gości uczestniczyli młodzi mieszkańcy nowych obiektów. W uroczystości wzięli też udział seniorzy – mieszkańcy zlokalizowanego po sąsiedzku Domu Pomocy Społecznej. Jak można było usłyszeć, obie instytucje zapowiadają współpracę. Dyrektorem nowych domów została Dorota Perlik.

14 KOMENTARZE

 1. Może powiat wspomoże Trzemeszno, odda mieszkańcom to co ich. Gniezno to tylko chce brać od naszej gminy nie inwestująć nic. Nasza gmina w powiecie jest na szarym końcu jeżeli chodzi o współpracę, pomoc powiatu z środkami krajowymi.

  • Nie potrafimy zagospodarować budynku po zawodówce, a ty chcesz następnych „darów” od powiatu? Najlepiej jakby nam podarowali kogoś kto potrafi zarządzać, a my im damy, nawet za dopłatą, naszego burmistrza i vice w gratisie.

   • Jak zagospodarowuje się budynek o zdecydowanie gorszym stanie na cele kulturalne pokazał Wam wszyscy drodzy wyznawcy Dyzia i tego co siedzi tam od dawien dawna ( mowa o specjaliście od wszystkiego nomen omen z Mogilna – ciekawe skoro taki geniusz to nie pracuje u siebie? ) Burmistrz Mogilna. Za kilka dni otwarcie Magazynu w Mogilnie. I co nie można pozyskać dofinansowania na cele kulturalne? Można! Tylko, że ta cała ekipa nie potrafi tego zrobić. Chcą brać pożyczkę czyli de facto chcą zadłużyć gminę, czyli mieszkańców tylko po to aby zrobić tam urząd. To są ludzie, którzy potrafią tylko dużo „ryczeć”. A wiadomo ile mleko daje krowa, która dużo ryczy.

 2. Czy ta ulica jest przeklęta? Najpierw szkoła zawodowa, teraz dom dziecka. Czy wiedzą Państwo, że dzieci mają o wiele gorsze warunki od tych, które miały w Trzemesznie?
  Mamy tyle budynków, które potrzebują zagospodarowania. Całe nasze Trzemeszno potrzebuje zagospodarowania! Jezioro Popielewskie – takie piękne, duże… a wioski typu Jankowo, Gołąbki, Skorzęcin, mogły pięknie zagospodarować teren, mimo ze te jeziora są mniejsze. I mieszkańcy mogą korzystać, gmina zarabia. I to ile lat temu? Park. Tak jest ładniej. A teraz proszę iść z wózkiem na spacer tam. Jedna droga utwardzona do schodów i z powrotem. Minuta spaceru w parku. Naprawdę to projektował architekt? Co chwila można przeczytać o nowych ścieżkach rowerowych w sąsiednich gminach. Tylko nie u nas. A proszę zobaczyć ile dzieciaków dojeżdża rowerem do szkoły, a osób dorosłych do pracy. Jak dużo mieszkańców latem wybiera się na wycieczki. Albo prosze mi odpowiedzieć, ile z Państwa było na spacerze wokół „góry Izydora” obok jeziora i ogródków działkowych. Bardzo przyjemna trasa spacerowa. Dlaczego nie jest promowana, zadbana? Dlaczego nie ma oświetlenia, ławek? Bardzo ciężko żyje się w tym mieście, jeśli ktoś lubi aktywny tryb życia. Czy są tutaj biegacze? Ile psów można spotkać na mieście w jednym wybieganiu? 3,4? Gdzie młodzież ma trenować? Dlaczego nie ma np. wielkiej widocznej rozpiski, kiedy na stadionie odbywają się treningi, a kiedy mieszkańcy mogą pobiegać, pograć w piłkę? Bo raz stadion jest zamknięty, raz otwarty…

  W mieście od lat jest zumba, fitness, gimnastyka dla seniorów, dlaczego nikt tego nie promuje? W końcu będzie przychodzić tak mało osób, że instruktorom nie będzie opłacało się przyjeżdżać i nic nie będzie. Często przyjeżdża bus, gdzie można oddać krew, będzie np. teraz w piątek. Czy ktoś z Państwa widział informacje na ten temat? O takich rzeczach powinno być mnóstwo plakatów, o wszystkich spotkaniach osiedlowych. Jest tak dużo stowarzyszeń w Trzemesznie… gdzie jesteście? Czemu nie informujecie jak dołączyć? Tylko nasz dk potrafi poinformować o swoich wydarzeniach. Niestety jest dużo do zrobienia, a nasza gmina potrzebuje nowej kadry, bo to nie funkcjonuje dobrze.

  • Od lat większość się oszukuje, że lepiej mieć u władzy gadułę, który to opowiada różne historie niż człowieka, który wziąłby to wszystko w ryzy i wyczyścił stajnię Augiasza. Taki rodzaj sado maso. Wiemy, że ten ktoś nic nie zrobi ale nadal go wybieramy. Można zadać pytanie dlaczego tak się dzieje. Odpowiedź jest oczywista. Większość jest taka sama jak ten wybierany. Dużo mówić, mało robić.

  • Zgadzam się z wszystkim co tu napisanej Dodam coś od siebie w sprawie tych ścieżek rowerowych Często przejeżdżam przez miejscowości zapomniane przez Boga, takie zadupie gdzie stoi kilka domów na krzyż a o jakimś zakładzie pracy płacącym podatki dla tamtej gminy można zapomnieć I co ? Droga dla rowerów szeroka i długa jak autostrada 😬 Zastanawiam się skąd oni wzięli na to pieniądze Trzemeszno to żadna metropolia ale jakąś tam strefę przemysłową mamy no i trochę tych podatków wpływa do gminnego budżetu Może nie są to jakieś kokosy tylko że w porównaniu z tamtymi miescinami to Trzemeszno jest jak taki New York Czyżby oni tam umieli się lepiej gospodarzyć ? A może potrafią wyciągnąć kasę z uni europejskiej na takie cele Ręce opadają jak się patrzy na te nasze miasto Nudne , szare i do d…. Takie jakieś nijakie Mieszkam tu i mieszkać będę pewnie już z przyzwyczajenia Wiem że łatwo jest krytykować tych naszych włodarzy Ale skoro gdzieś tam potrafią zrobić więcej mając mniej to co u nas jest nie tak ?

 3. Nareszcie ktoś z zewnątrz sprowadza tych najmądrzejszych trzemeszeńskich intelektualistów do parteru…koniec zatrudniania znajomych…proponuję zlikwidować DPS i KLIKĘ która rozdaje pieniądze drobnym pijaczkom…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here