Strona główna Polityka Dofinansowania nie będzie

Dofinansowania nie będzie

7750
19

W ostatnim czasie trzemeszeński samorząd czynił starania o dofinansowanie ze środków unijnych dwóch dużych inwestycji – rewitalizacji parku „Baba” oraz placu Kosmowskiego wraz z alumnatem.

W pierwszym przypadku środki miały pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a ich pozyskanie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Światowid”. Koszt inwestycji to 399.000 złotych, wnioskowana kwota wsparcia – 254.000 zł.

Jak poinformował na ostatniej sesji wiceburmistrz Dariusz Jankowski, dofinansowanie nie zostało przyznane, wobec czego gmina musiała zapłacić całą kwotę z własnych środków.

Zdaniem zastępcy burmistrza, stało się tak z powodu rażących zaniedbań ze strony „Światowida”, który nie wywiązał się ze swoich obowiązków wobec Urzędu Marszałkowskiego. Zaznaczył też, że trzemeszeński urząd wypełnił wszystkie zobowiązania w tym zakresie. Dwukrotnie wzywał zarząd stowarzyszenia do uzupełnienia wniosków.

Postępowanie „Światowida” to działanie na szkodę gminy – ocenił D. Jankowski.

W drugim przypadku – alumnatu i Placu Kosmowskiego – sprawa wygląda o tyle gorzej, iż inwestycja nie została wykonana, pomimo znaczących środków przeznaczonych na przygotowanie wniosku. Przypomnijmy, że miały tam powstać mieszkania wspomagane, a także dom wsparcia dla seniorów i punkt gastronomiczny.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowano na 8.229.000 zł, wnioskowano natomiast o dofinansowanie w wysokości 6.980.000 zł. Opracowanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku kosztowało gminę 90.678 zł.

Jak wyjaśniał wiceburmistrz, projekt przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną, niestety pula środków była zbyt mała. Dofinansowania nie otrzymała większość złożonych wniosków.

19 KOMENTARZE

 1. Ale przecież urzędnicy dostali nagrody.Panie Kaczyński prosimy o pomoc bo niedługo Gmina przestanie istnieć jak tak dalej pójdzie.A NIE PODATKI W GÓRĘ I OD HEKTARÓW FIZYCZNYCH.

 2. Mogli zrobic jedno potem zaczynac za drugie kto im kazal sie pchac na Alumnat trzeba bylo zakonczyc inwestcje tzn . rewitalizacje PARKU a nie zabierac sie raptem za wszystko od razu co wam w te lby wszedl ten Alumnat do tej pory parafia nic z tym nie robila niszczala i niszczeje nadal a jakby pisali co do samego Parku to na bak by dostali kto w tej Gminie tak madrze rzdzi zero pojecia pusta kapucha jescze troche to naprawde ta Gmina pojdzie z torbami.

 3. Drogi fatalne, brak chodników, nowe inwestycje się sypią, cieżki sprzęt rozjeżdża uliczki wywożąc szambo z powiatu do trzemeszna, park zdemolują jak inne miejsca wandale. Pełno kredytów na pokaz. Btak kompetentnej osoby, która pilnowałaby trafionych inwestycji, rozwijających miasto, trwałych. A tutaj jak zawsze jakoś to będzie.

 4. Pan Dereziński i Jankowski dawno powinni odejść. Niestety trwają a jak to trwanie wygląda to oceńcie sami. I nie jest to żaden atak personalny tylko realizm. Casus człowieka który powinien się leczyć a nie zarządzać , jest w Polsce „normą” oczywiście w negatywnym tego słowa znaczeniu. Wiele jest miast i miasteczek gdzie tak się dzieje i zaczyna to przypominać nie demokrację a pewnego rodzaju patologie. Im „gorzej tym lepiej” to „homo sovieticus” w czystej postaci. Ludzie punktualni , sumienni i pracowici są wręcz wyśmiewani, ceni się zaś pijaków, nierobów, krętaczy , żulików takie „CK” Dezerterzy. Pozdrawiam.

 5. Teraz widać brak Pana Pawła Piechowiaka,burmistrz sam przyznał że w poprzedniej kadencji z samej unii pozyskano blisko 13 mln zł.Chłopak tak się starał ,tak działał że były efekty, umiał się w tym poruszać bardzo dobrze ,konkretne wnioski i dotacje.A co mamy teraz? jak coś w ogóle złożymy to kicha.Wstyd i żenada, tylko kredyt za kredytem.Wczoraj w telewizji był reportaż jak jedna z gmin za długi została zlikwidowana.Panie Nitka i zespół róbcie coś konkretnego a nie gadulicie na tych sesjach a p. Jankowski wygłasza bezpłciowe monologi i bajeczki.Niech jeszcze zbuduje targowisko na pl. Wojciecha i postawi sobie pomnik z tablicą za zasługi.

 6. Mam głęboko w D…e tą gminę. Za co by się nie wzięli to wszystko sp….ą. Głosowaliście na takich matołów to teraz macie !!!

 7. Dzień dobry,
  przypomnijmy sobie te entuzjastyczne zapowiedzi sprzed (dokładnie) roku:
  1) Baba – ze względu na duże koszty konieczność realizacji etapami, zapewnienia o pozyskaniu środków zewnętrznych( powyżej 60% kosztów inwestycji)
  2) Alumnat- gigantyczny koszt ponad 8 mln zł (no ale jeśli się liczy na 90% dofinansowanie…), nerwowe ruchy w zakresie uzyskania tytułu do władania nieruchomością-co było jednym z warunków uzyskania dotacji..
  Co zostało z tych szumnych zapowiedzi i deklaracji wyborczego roku ?
  a) niedokończony I etap rewitalizacji Baby-za który w całości zapłaci gmina.
  Przeszedłem się by zobaczyć co się tam dzieje: jest scena, płot z paneli z drutu i wjazd pasujący być może do XIX w dworu, czy pałacu (półokrągły mur ceglany) . Do tego obiektu -raczej nie.
  Przypuszczam, że na tym się skończy- ze względu na brak pieniędzy, a przecież i tak trzeba będzie „znaleźć”( czytaj zabrać z puli innych, zaplanowanych wydatków) ponad ćwierć miliona na to co zostało zrobione. Zostaniemy więc z pięknym wjazdem i płotem, a bez: utwardzonego parkingu, infrastruktury niezbędnej do obsługi imprez ( przyłącze energetyczne, oświetlenie, gastronomia), monitoringu, itd. Wandale już zacierają ręce…
  Kolejne setki tysięcy wyrzucone w błoto (dosłownie- popatrzcie na stan parkingu)…
  2) Alumnat- wytykałem nie raz, nie dwa, naszym Włodarzom kompletne dyletanctwo w podejściu do sprawy tego zabytku. Sny o potędze-przypomnę plan zakładał pozyskanie z zewnątrz astronomicznej kwoty powyżej 50.000.000 zł na rewitalizację całego placu Kosmowskiego, w tym Alumnatu- skończyły się przebudzeniem z ręka w nocniku…
  Gmina nie dostanie ani złotówki.
  Kolejne 90.000 zł-przygotowanie projektu- w błoto.
  Ach- byłbym zapomniał. Przecież w gorączce poszukiwania sposobu na uzyskanie tytułu do władania nieruchomością (Alumnatem) Pan Burmistrz zawarł umowę najmu, na mocy której przez najbliższe 10 lat będzie ten budynek od parafii wynajmował.
  A skoro ma tytuł do władania- ma również OBOWIĄZEK dbania o jego właściwy stan techniczny, więc za wszystkie remonty (przez te 10 lat) zapłaci gmina, czyli my wszyscy.
  Pogratulować… ale Proboszczowi-po prostu majstersztyk. Na całą dekadę uwolnić się od wszelkich kosztów związanych z tym zabytkiem, przy pomocy jednego podpisu. Brawo!
  Mam nieodparte wrażenie, że podstawowe terminy związane z każdym projektem inwestycyjnym: analiza zagrożeń, studium wykonalności projektu, analiza ryzyka, oraz opracowanie scenariuszy alternatywnych na wypadek pojawienia się trudności, są naszym Włodarzom zupełnie nieznane.
  Za tę niewiedzę płacimy słono !Wszyscy!
  Pozdrawiam
  TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here