Strona główna Kultura Diabetycy wyróżnieni

Diabetycy wyróżnieni

1287
2

Tegoroczny Światowy Dzień Walki z Cukrzycą zbiegł się z obchodami 35-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Prężnie działające koło PSD w Trzemesznie jest największą tego typu organizacją w Wielkopolsce. Jednym z bardziej efektywnych działań jest cykl spotkań pod nazwą „Trzemeszeńska Szkoła Cukrzycy”.

Korzystają z niej osoby chore na cukrzycę nie tylko z terenu naszej gminy.

Dzisiaj w restauracji „Czeremcha” odbyło się uroczyste spotkanie, na którym podsumowano działalność stowarzyszenia. Była to okazja do podziękowań i wyróżnień dla osób aktywnie działających na rzecz organizacji, a także ją wspierających. Wręczono między innymi medale 35-lecia PSD oraz statuetki i nagrody książkowe.

Niemały zaszczyt spotkał całe trzemeszeńskie koło diabetyków, któremu Rada Powiatu Gnieźnieńskiego przyznała „Godło Promocyjne”. Na ręce prezes Marii Głowackiej wyróżnienie przekazał przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Igliński w towarzystwie radnego powiatowego Leszka Figaja, który przekazał także okolicznościowy upominek.

W uzasadnieniu do uchwały napisano, że „Godło Promocyjne” dla trzemeszeńskiego Koła Polskiego Związku Diabetyków przyznano, „za zasługi dla Powiatu Gnieźnieńskiego na rzecz rozwoju społecznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia, edukacji diabetologicznej i działalności charytatywnej”.

Jak zauważył D. Igliński (na co dzień lekarz medycyny), cukrzyca to nie wyrok – to wyzwanie. Mówił, że jest to choroba, z którą można aktywnie żyć, pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy o jej mechanizmach i sposobach radzenia sobie z nią. Podkreślił znaczenie w tym zakresie właśnie takich działań jakie prowadzi trzemeszeńskie koło diabetyków.

W trakcie spotkania uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłych w ostatnim czasie członków koła, w tym założycielkę i długoletnią prezes – śp. Danutę Dorywalską. W imieniu władz samorządowych gminy, słowa uznania i podziękowań przekazali – burmistrz Krzysztof Dereziński i przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno.

Władze stowarzyszenia reprezentował członek zarządu wojewódzkiego PSD – Czesław Kozielski.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj