Strona główna Różne Czy to już smog?

Czy to już smog?

194
37

Od niedawna mieszkańcy naszego miasta mogą śledzić na bieżąco stopień zanieczyszczenia powietrza. Wszytko to dzięki systemowi monitoringu zanieczyszczeń. W jego skład wchodzi pięć czujników mierzących stężenie pyłu, a także temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza.

Zainstalowano je na budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy 1 Maja, Szkole Podstawowej nr 1, Przedszkolu nr 2, warsztatach szkolnych przy ulicy Wyszyńskiego i świetlicy wiejskiej w Niewolnie. Każdy z czujników posiada diodę, która świeci się odpowiednim kolorem, od zielonego do czerwonego, w zależności od stopnia zanieczyszczenia.

Wszystkie dane można na bieżąco obserwować na ogólnopolskiej mapie, dostępnej |TUTAJ|.

Pierwsze obserwacje systemu budzą zaniepokojenie. Jak widać na mapie, na terenie Trzemeszna niemal bez przerwy na czerwono wyświetlany jest co najmniej jeden punkt. Najgorsze wyniki wykazuje czujnik zamontowany na budynku UM przy ul. 1 Maja. Na mapie pomyłkowo oznaczono go jako ul. Dąbrowskiego.

W UM dowiedzieliśmy się , że błąd ten został zgłoszony do administratora i zostanie usunięty. Czystym powietrzem mogą cieszyć się natomiast mieszkańcy Niewolna. Jak można przeczytać na stronie urzędu, wprowadzenie systemu ma nie tylko cel informacyjny, ale także edukacyjny. Ma uświadamiać mieszkańców, jak ważne jest używanie odpowiedniego opału.

W ramach systemu planowane jest także zainstalowanie na budynku urzędu specjalnej tablicy z wyświetlaczem LED. Mają być na niej podawane aktualne wyniki pomiarów z wszystkich czujników.

37 KOMENTARZE

 1. jak wiadać,wycięcie drzew w Niewolnie,było ”dobrym” posunięciem!czyste powietrze,Szyszki z gminy Trzemeszno łączcie się i tnijcie wszystko!co dalej z resztą drzew w Niewolnie,przytną czy wytną?pytam kolejny raz

  • Czy drzewa bezpośrednio przy ulicy są dobrym pomysłem nie jedna osoba straciła przez takie drzewa życie a więc jeśli chcesz włączyć z wycinką drzew to nie w taki sposób. Miejsce na drzewa napewno nie jest metr od drogi.

   • Pseudo kierowco najpierw pomyśl później pisz .
    ,, Ongiś nieopodal UMiG zginęła na chodniku kobieta staranowana autem . Czyżby chodnik był zbyt blisko jezdni i był przyczyną śmierci ? ,, .
    Twój sposób rozumowania jest powalający . To nieodpowiedzialny kierowca jest nie tylko zawalidrogą ale niekiedy i mordercą .
    Nie pisz więcej !

 2. Ciekawe czy będą kontrole czym się pali w plecach? zainstalujcie jeden czujnik na Kopernika to czerwona kropka wcale nie zniknie

 3. Niech zmienią umiejscowienie tych czujników (zwłaszcza tego na Dąbrowskiego) bo wstyd na całą Polskę jest. Trzemeszno na całej mapie Polski widnieje przez większość czasu jako jedna z niewielu miejscowości w całej Polsce z najgorszym powietrzem.

  • Zmiana umiejscowienia czujnika nie poprawi jakości powietrza. Ludzie przestaną palić „byle czym” to zmieni się odczyt i kropka będzie zielona.

   • Chyba jednak coś nie tak z tym czujnikiem jest bo chyba wszędzie palą byle czym, a np. w obecnej chwili tylko 2 czujniki są granatowe w całej Polsce – w tym jeden oczywiście w Trzemesznie.

 4. Do szkoły nr.1 strach podchodzić. Domy wokół tak dają, że z dzieckiem w wózku nie pojadę po starsze dziecko. Gołym okiem widać te dymy! Sama trucizna.

 5. Mierniki nie zmienią tej sytuacji!!! Aktywnie powinna się zaangażować ochrona środowiska przy współudziale policji.

 6. Rozumiem ludzi, którzy uczciwie palą węglem, czy drewnem, jeśli nie mają innej możliwości przejścia na gaz… ale jeśli ktoś notorycznie wrzuca śmieci i do tego jest firmą to naprawdę jest karygodne.. Dzieci z dolegliwościami typu astma kaszlą, gdy idą ze szkoły!!! Czy czujnik powinien być zamontowany we wnęce okna? A nie tam gdzie ludzie oddychają? Powietrze w Trzemesznie jest tragiczne i mierniki zaczynają to pokazywać… Ciesze się, że pojawia się dyskusja na ten temat… Prośba do władz, żeby tym się PILNIE zajęły! Może kupić jakieś wiaderka kontrolne lub/i drona do badania spalin… w przyszłości może pozyskać jakieś pieniądze unijne na rozwój ciepła systemowego…Koniecznie trzeba się tym zająć i to PILNIE!

 7. Proponuję rano iść (ok 6:30) obok PKS i zobaczyć co się wydziela z komina przedszkola …. Gmina daje dobry przykład – oj bardzo dobry przykład (dobrą macie dmuchawę w piecu – wali w górę jak należy)

 8. czujnik powinien być na Kościuszki Placu Powstańców tam jest zadyma w nocy, póznym wieczorem jest uczta paleniem śmieciami
  robić zdjęcia i wysyłać na portal -ludzie szkoda zdrowia przecież wy to wdychacie

  • Teoretycznie o to w tym wszystkim chodzi – ktoś gdzieś próbuje zrobić wielką kasę i temat jest notorycznie podsycany bo problem występuje od wielu, wielu lat a dopiero teraz stał się bardzo modny. Wszędzie montują czujniki – nawet po parę sztuk. W jakim celu? Obecność czujnika jakości powietrza nie poprawi, do zmiany pieca lub paliwa również się nie przyczyni… problem jest, był i cały czas będzie bo ludzi nie stać na zmiany.

   • Trzeba być serio krótkowzrocznym by nie wiedzieć, że czujnik ma poszerzyć świadomość tego co jest w powietrzu.
    Poza tym nie życzę tego by bliska osoba zaczęła chorować na nowotwór. A spalanie różnych „paliw” po części się do tego przyczynia.

    Ludzi stać na zmianę myślenia. Nikt nie każe zmieniać dziś pieca na gazowy/olejowy. Wystarczy śmieci segregować i nie wrzucać do pieca. To jest punkt wyjściowy. Chore dla mnie jest, że trzeba pisać/mówić o czymś tak oczywistym.

 9. Dzisiejsze czasy skończyć studia wyjechać do dużego miasta brać duży kredyt na drogie mieszkania oddychać nieczystym powietrzem i odżywiać się nie wiadomo czym typu jakieś knajpy i jedzenie przetworzone.A na Wiosce bez wykształcenia czyste powietrze dobre jedzenie i lepsze zdrowie.

 10. prosba aby pan szewc nie palił w piecu gumami i butami czy skrawkami skórek – ten proceder mozna zauwazyc nocą jak idą kłęby dymu a jak jest snieg to posypac piaskiem a nie popiołem byle sie wyzbyc popiołu na ulice taka prosba do pana szewca – mieszkaniec generała

 11. Po co gmina instaluje czujniki? Pytam co jakiś w urzedzie czas czy i kiedy w naszej gminie będą dostępne środki na dofinansowanie zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczne…odpowiedź zawsze ta sama, a w zasadzie brak odpowiedzi. Nikt nic nie wie, nie ma się kto tym zająć… Wstyd! Zaścianek! Jaki pan, taki kram. W naszym mieście można by zrobić wiele, potrzeba tylko młodych,ambitnych i mądrych ludzi, mających chęci i zapał do uczciwej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców. Na razie nie widzę nadziei.

 12. Poranne dymy to wynik spalania tandetnego węgla i śmieci w piecach rozpalanych metodą „od dołu”, ustawionych na np. 45 stopni. Brak podstawowej kultury palenia w kotłach i kominkach czy piecach to zaniedbanie na poziomie już przedszkola.Potrzeba zmiany mentalności a dopiero później wymieniajmy kotły!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here