Strona główna Polityka Czy burmistrz stracił większość w radzie?

Czy burmistrz stracił większość w radzie?

1090
28

W ostatnim czasie w Radzie Miejskiej doszło do kilku głosowań, których wynik okazał się nie po myśli burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Najpierw radni uznali za zasadną skargę firmy Sano na niegospodarność burmistrza przy odzyskiwaniu podatku VAT. Następnie na tej samej sesji nie zaakceptowali proponowanych przez burmistrza zmian w budżecie na 2015 r. oraz nie przegłosowali wydatków niewygasających na 2016 r.

Chodzi o środki finansowe zaplanowane na 2015 rok, które z różnych przyczyn nie mogły być zrealizowane do końca roku.

Do tej pory burmistrz mógł liczyć na przychylność większości Rady. Jako opozycję z pewnością można postrzegać radnych klubu Ponad Podziałami (M. Sobieszak, M. Krzyżaniak – Świątek, Z. Matelski, S. Peno. oraz K. Lipiński) chociaż i tam zdarzały się rozbieżności w głosowaniach. Wśród pozostałych radnych również można było usłyszeć krytyczne głosy co do zamierzeń burmistrza, jednak gdy przychodziło do głosowania większość popierała jego propozycje.

Ostatnio niekorzystnie dla K. Derezińskiego głosowali również R. Wiśniewska, M. Dalewski oraz D. Bisikiewicz. Ta trójka wraz z radnymi Ponad Podziałami stworzyła większość zdolną do przegłosowania uchwał po swojej myśli. Trudno przewidzieć, czy taki układ w radzie utrzyma się dłużej. Z pewnością najbliższym sprawdzianem będzie głosowanie nad budżetem na 2016 rok. Przypomnijmy, że nie udało się go przyjąć do 31 grudnia z powodu wielu uwag zgłaszanych przez radnych. Można też było usłyszeć zarzut, że burmistrz nie rozmawia z radnymi na ważne dla gminy tematy.

K. Dereziński częściowo przyznaje, że w pewnym momencie zabrakło rozmów. Jednak jak dodaje, trudno mu się rozmawia z niektórymi radnymi, szczególnie z tymi, którzy donoszą na niego do różnych instytucji. Burmistrz chce jednak wyjść naprzeciw propozycji radnych i do projektu budżetu na 2016 rok zamierza dołożyć kilka inwestycji. Są to: przebudowa dróg gminnych w miejscowościach Zieleń, Trzemżal, Mijanowo (550000 zł), budowa chodnika na ul. Staszica i Kopernika (100000 zł), przebudowa ulic Dworcowej i Langiewicza (210000 zł) oraz budowa sieci wodociągowej w Wymysłowie (80000 zł). Jak twierdzi burmistrz, aby zrealizować te zamierzenia trzeba będzie wesprzeć się kredytem.

Głosowanie nad budżetem 2016 ma się odbyć na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, 21 stycznia.

28 KOMENTARZE

 1. Dość ośmieszania naszej Gminy. Może ci radni jak się wgryźli w temat, to zobaczyli co u nas jest grane, może pokażą ,że nie chodzi im o diety, a dobro wyborców.
  Ja to się czasem zastanawiam , jak daleko można się posunąć głosując wbrew logice, rozumowi ,jak można być tak bezwstydnym w przyklepywaniu tego, co chce władza. Jako uczennica zamilczę nad jedną osobą.

 2. Brawo i szacunek dla Radnych Wiśniewskiej,Dalewskiego i Bisikiewicza możecie wspólnie z PP zmienić oblicze tej Rady.
  Samorząd nie tylko u nas potrzebuje zmian i świeżej krwi.
  Do roboty i odwołać biernych ale wiernych.Czyżby Trzemeszno się budziło ? Mam nadzieję choć nadzieja umiera ostatnia.

 3. Panie Burmistrzu ma Pan rację, że w pewnym momencie zabrakło rozmów… ale jak można z Panem rozmawiać kiedy Pana zazwyczaj nie ma w pracy !!!

 4. Jest nadzieja, że trójka radnych nie będzie „brudzić” swojej twarzy i nazwiska.
  A wiadomo jaka grupa i tak w tej radzie niczego nie zmieni na lepsze z powodu wygodnictwa dla siebie jedni, a inni z powodu myślenia z minionej epoki .
  Trzemesznianie czekają na normalną mądrość radnych i na to, żeby nie decydowało w radzie zacofanie i wygodnictwo.

 5. A ja proponuję żeby radni sami zaproponowali komu zabrać żeby innemu dać. Fajnie się krzyczy ale publicznie powiedzieć „tym zabierzmy a dajmy tym” już gorzej. Radni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej ale rządzić, rozdawać i dzielić by chcieli.

 6. Witam,
  Przeczytawszy powyższe komentarze, próbowałem poznać opinię mieszkańców Trzemeszna na temat proponowanych wydatków budżetowych – nie widzę, wierzę , że zarówno Pan Burmistrz i Państwo Radni pochylą się nad problemami miasta i gminy, przedyskutują za i przeciw ustalą wydatkowanie , myślę ,że warto przedstawić zawsze swoje argumenty, czy to osobiście, czy pisemnie czy na tym forum, taka dyskusja ma szanse coś wnieść, jak najbardziej można wykorzystać to forum.
  Wykorzystajmy wobec tego to forum do rzeczowej dyskusji, ale nad konkretnymi problemami miasta i gminy.
  Na początek proponuję opracowanie/zaprezentowanie planu rozwoju Naszego Miasta w perspektywie czasowej, w planowaniu rocznym konieczne są kompromisy – potrzeb dużo, budżet ograniczony.

  Pozdrawiam serdecznie.

  P.S. Wykorzystajmy też to forum, żeby pokazać Trzemesznian takimi jakimi są, kulturalnymi, miłymi, zaangażowanymi w losy swojej Małej Ojczyzny mieszkańcami, szanującymi się wzajemnie zarówno w „realu” jak i w internecie nawet pod osłoną anonimowości

 7. witam wszystkich
  w koncu nasi szanowni radni sie obudzili
  może zauwazyli ze zle sie dzieje w Trzemesznie
  Panie burmistrzu wiem ze czyta pan ten szanowny portal
  dobra obywatelska rada jezeli stracił pan wiekszosc w radzie
  podaj sie pan do dymisji chyba ze nadal panu zalezy na publicznych pieniadzach a nie na honorze
  cyrku mamy dosyc na samych szczytach władzy nie potrzeba nam na lokalnym podwórku

 8. NIE WIECIE CO ON O SWOICH POLECZNIKACH MOWI W KULUARACH CI MU TYLEK RATUJA A TEN 🙂
  POZA TYM NA MIESCIE SIE GADA ZE BEZ WAZELINY WCHODZA W …
  ZA TE KILKASET ZLOTYCH SZARGAC SWOJE NAZWISKO ? – JA BYM TAK NIE CHCIAL

 9. Czy działanie Ponad Podziałami ma dobro miasta na myśli czy raczej parcie na władzę. Nie bronię burmistrza bo faktycznie dużo można mu zarzucić,ale nie można być z wszystkim na nie. Czy zdajecie sobie sprawę jakie kosekwencje daje blokada budżetu? Wszystkie inwestycje które zostały rozpoczęte za którymi głosowało m.in. Ponad Podziałami teraz są wstrzymane. Inwestycje nie zakończone w terminie to oczywiście kary. Ale o tym się nie mówi. Budżet za czasów p. Kiełpiński był o wiele gorszy ( p.Kiełpińska startowała ze sztabu PP) i nie było takich jaj. Mam wrażenie ze PP działa tak żeby przypodobać się ludziom, dużo krzyczą ludzie to lubią, działają przeciw burmistrzowi nawet jeśli jest to ze szkodą dla nas bo ludzi wkurza burmistrz. …Nie byłabym pewna że radni którzy głosują za budżetem to przydupasy burmistrza. Wiedzą jakie są tego konsekwencje. W końcu budżet ustali RIO a wtedy zero inwestycji.

  • ,, I know that I know nothing ,, I w tym miejscu przyda się fragment tezy Sokratesa cyt. ,,… prawdziwa mądrość daje nam umiejętność rozróżniania dobra od zła , lecz nie jest gwarancją , że wybierzemy słuszną decyzję-dobre czyny ,, .
   Czas pokaże :).
   Kończę poddając pod przemyślenia i pozdrawiam .

 10. Ta obecna większość w radzie niech nie ulega znów bajeczkom i hipokryzjom burmistrza -chce znów kupić radnych szczątkowymi inwestycjami i to jescze z kredytów komercyjnych -nie pozwólcie na to ||| ten burmistrz to dramat dla gminy tj dla nas-rozkłada wszystko oświatę ,sprzedał komunalkę i cały czas blefuje !!! Radni bądżcie konsekwentni i nie dajcie się sprzedać !!!!!!!!!!!!!

 11. Pani Kiełpińska to była skarnik podchodząca z troską o dobro gminy-gospodarna i oszczędna a obecna p.Kociemba ,odpowiedż nasuwa się sama,może powinna p.Kiełpińska zająć głos na tym portalu i ujawnić wiele spraw naszym mieszkańcom jak startowała z ponadpodziałami.

 12. Do p.Kiełpińskiej jak to było z Pani odwołaniem ze skarbnika,czy jest prawdą że to był vat i p.Leśny bo jak się śledzi ostatnie dwa lata to dużo w tej materii każdemu daje do myślenia ???

 13. „Nie dajcie się kupić” powtarzam za ali. On ma rację wielką. Tu tkwi sęk, tak my to wyborcy widzimy .
  Na popleczników Pana Burmistrza ludzie nie liczą, ponieważ oni myślą po staremu, by nie rzec po komuszemu.( w tym jeden co powinien być na czasie-a nie 100 lat do tyłu, bo ma kontakt z naszą młodzieżą)!
  W trójce „niepokornych”, ale przyzwoitych i nowoczesnych radnych widzimy szansę na poprawę wizerunku naszej Gminy.

 14. Jutro przekonamy się , czy radni są radnymi a nie bezradnymi. Dzień prawdy, czy ważniejsza jest cieplutka posadka czy ważniejszy honor osobisty.
  Kiedy Trzemeszno przestanie być obiektem do wyśmiewania przez inne gminy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj