Strona główna Różne Czeka nas kolejna podwyżka cen śmieci?

Czeka nas kolejna podwyżka cen śmieci?

3421
33

Koniec roku to czas, kiedy radni pracują nad przyszłorocznym budżetem. Przy tej okazji powraca (po raz kolejny) temat cen za zagospodarowanie odpadów.

Cena jaką płacimy za ich odbiór, uwarunkowana jest w znacznej mierze wysokością stawek obowiązujących w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie. Przypomnijmy, że to właśnie z uwagi na znaczne podwyżki za każdą dowiezioną tam tonę śmieci zmieszanych, w bieżącym roku podniesiono opłaty z 13 na 20 złotych za osobę.

Mimo, że była to podwyżka znaczna, bo przekraczająca 50%, zanosi się niestety na kolejne. Mówił o tym na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Jak stwierdził, gmina otrzymała już oficjalną informację, iż spółka Urbis, administrująca instalacją w Lulkowie, zamierza podnieść cenę za tonę odpadów z 480 do 570 złotych.

Przy okazji poinformował, że gmina Trzemeszno osiąga dość wysoki wskaźnik recyklingu, wynoszący ponad 15%. Niestety – samorządy wchodzące w skład porozumienia, które utworzyło ZZO w Lulkowie, nie mają żadnego wpływu na te stawki. Decyduje o tym spółka Urbis, której jedynym wspólnikiem jest miasto Gniezno.

Jak planowane w Lulkowie podwyżki wpłyną na ceny odpadów w naszej gminie w 2021 roku, tego jeszcze nie wiadomo.

Dość radykalne środki zaproponował w tej sprawie Maciej Dalewski. „Może skrzyknijmy się z pozostałymi gminami i zróbmy pod bramą Urbis-u strajk” – apelował radny. Jak zauważył, sytuacja ta powtarza się co roku, a pisma burmistrza w tej sprawie nie odnoszą żadnego skutku.

K. Dereziński przypomniał o próbach przeciwstawienia się podwyżkom już w ubiegłym roku. Niestety, mimo sprzeciwu wszystkich samorządów z wyjątkiem miasta Gniezna, spółka wprowadziła ceny według własnego uznania.

33 KOMENTARZE

 1. Hahaha URBIS wszystkich wy…ał z tą budową sortowni,a miało być tak pięknie i tanio. Nie wiem co zarządzającym miastem Trzemeszno myśleli,ze tak zaufali URBIS-owi i doprowadzili do zamknięcia wysypiska na Świętym. Moze czas reaktywować wysypisko na Świętym i przestać być zakładnikiem urbisu .

  • hahah a trzemeszno partycypowalo w budowie w lulkowie a teraz nam podwyzszaja to poprosimy zwrot wkladu wlozonego a my sobie zawieziemy smieci do mogilna.
   ale radni i burmistrze czy zrobili alternatywne rozpoznanie wysypisk /?? nie no bo po co skoro dietka sie zgadza i wyplaty wynagrodzen za 6 kol ato mozna sie podwyzkami nie przejmowac a najmniej mi zal tych ludzi co to polecieli na wybory glosowac na tych BEZradnych i szewca i innych co to ekonomie maja w 1 palcu ;p
   Teraz niech dołoja ludziom takie podatki ze na nasteone wybory sie zastanowia ;p
   Mnie tam stac ja moge placic i z przyejnoscia zaplace wlicze sobie to w kszty cen swoich uslug i moi klienci de facto zaplaca a nie ja ;p a ludziska niechaj placa i poprosze prad w gore jeszcze i wode i scieki JESTEM ZA

 2. Prosze sprawdzic czy wszyscy maja zlozone deklaracje na wywoz smieci i tyle po drugie zrobic placenie od pojemnika przyklad moj pojemnik jest wywozony dwa razy w miesiacu bo tyle nie produkuje ogrzewam gazem obiady bardzo czesto z dodatkiem makaronu czy ryzu a sasiad cztery razy w miesiacu i tez placi tyle co ja gdzie sprawiedliwosc jesli bedzie podwyzka nie bede placic w obecnej formie wystkich sprawdzic co nie maja pojemnikow i jeszcze jedno zero oszczednosci dlaczego auta ze smieciami do Lulkowa jezdza zaladowane pol samochodu dlozyc drabinki i zabiora wiecej gdyz wioza niekiedy lekkie smieci ludzie troche oszczednosci

  • 2 razy w miesiącu wywożą? Szczęściarz, na wsiach w naszej gmienie od listopada wywożą RAZ! To jest dopiero głupie, chyba, że zakładają, że ludzie pala śmieciami, i dlatego można rzadziej wywozić.

   • Też mnie zastanawia tok rozumowania osoby, która to wymyśliła. Jesienią i zimą śmieci mam tyle samo (bo dlaczego miałbym mieć zimą mniej?), ale dochodzi palenie w piecu, więc mam dodatkowe odpady z pieca. Ktoś wyjaśni co ja mam z tym wszystkim robić? Do pieca czy do lasu? Szkoda słów…

  • Podziękowania za taki stan rzeczy należy kierować do tych radnych, którzy wnioskowali o zamknięcie czynnego składowiska w m. Święte.
   Jest jedna Pani Radna, która bardzo mocno zabiegała o to, aby pozbyć się jedynego, kluczowego argumentu w postaci posiadania przez Gminę Trzemeszno swojego składowiska. Oczywiście ładnie to nazwała to… rekultywacją. Yhm. Kto rekultywuje niewypelnione składowisko?
   Nikt, kto ma trochę pojęcia o gospodarności.
   Zapytajcie poprzedniego burmistrza, czy uważa za gospodarne takie działanie?

   Należy jednak powiedzieć wprost, że taka decyzja była na rękę wszystkim tym, którzy mają działki w okolicy ulicy Sportowej. To oni się z tego cieszą. Gmina buduje za publiczne pieniądze wodociągi i kanalizację. Następuje wzrost wartości działki bo:
   – składowisko zamknięte,
   – uzbrojenie terenu (wodociągi i kanalizacja),
   Działaczki sprzedane. Kasa na koncie.
   I co z tego macie pozostali Trzemesznianie?
   Podwyżki śmieci, bo naiwni wierzyli w to, że URBIS nie wykorzysta tego do zarobienia kasy. Live is brutal.
   Tak się kończy jak zarzadzanie gminą poprzez skupianie się tylko na wydatkach na rzeczy, które są tylko i wyłącznie źródłem kosztów.

    • Już widzę tłumy chętnych radnych, którzy zagłosują za lokowaniem takiego obiektu na terenie Gminy…
     Jak dla co niektórych problemem jest… budowa drogi.
     Teraz się oczy ludziom otworzą, jak URBIS czyli miasto Gniezno będzie d…..ć Trzemesznian.

     Miałem na myśli doceniać:))

  • Sprawiedliwość to fikcja.Opłata wagowa będzie zachętą do nielegalnego podrzucania śmieci,tak jak to bywało w przeszłości.Ponadto firma zarządzająca wysypiskiem z każdą chwilą zmniejszania odbioru będzie wyrównywać sobie straty kolejnymi podwyżkami,tak w kółko.Konkurencyjne wysypisko byłoby niezłym rozwiązaniem.

   • Do Obywatela Y,
    święte słowa, święte słowa!
    Każde uzależnienie opłaty od masy, czy objętości „produkowanych” przez obywatela śmieci będzie skutkować ich wywożeniem(przez chcących „zaoszczędzić”) do lasu, „podrzucaniem” sąsiadowi, ładowaniem do koszy w mieście lub do pieca.
    Pozdrawiam
    TDi

 3. Miasto Gniezno jest jedynym wspólnikiem czyli kto ? Ni mniej ni więcej tylko Prezydent Budasz z Platformy Obywatelskiej kolega naszego Burmistrza. Brawo nie dawno podwyżka o 50 % teraz ciąg dalszy nastąpi. Ciekawe że Gniezno nie miało podwyżki ? Chcieliście PO to macie.

 4. chcieliśmy mieć dobrobyt to teraz mamy wszystko w opakowaniach plastikowych i za ten dobrobyt niestety trzeba płacić lepiej mieć kostkę brukową niż własny ogródek z warzywami.

 5. Za chwilę będą opłaty takie jak w Warszawie. Wystarczy , że ceny wynajmu mieszkania są takie jak w dużym mieście. Z 3 dzieci mieszkamy na wynajętym i dziecko niepełnosprawne jedno. Za dwa pokoje tyle płacić. I jeszcze jak śmieci pójdę w górę to masakra. A poza tym, widać jak ludzie segreguja w blokach. Wszystko do jednego pojemnika . A w deklaracjach napewno zaznaczyli, że segreguja. Segregacja by się przydała ale w urzedzie

  • Masz rację !! W 100 %na blokach nie segregują. Bo jak mamy kur….a segregować skoro mam pod blokiem na plastik ok, szkło białe , i bio. Gdzie bio nie produkuje , alkohol piję tylko w puszce, a plastiku się brzydzę. Zostaje ogólny kontener. To jak mam segregować ??? No pytam się ??! Jak do…..

 6. Radny bezradny jak zawsze jak cos powie to 😂😂😂😂😂Od czego mamy radnych i Burmistrza to oni powinni negocjowac rozmawiac szukac jakiegos rozwiązania bardziej korzystnego dla mieszkancow gminy.Moze warto by bylo rozmawiac z przedstawicielami wysypiska w Mogilno a mamy czlowieka w Gminie z Migilna i to nie jednego.Pozdrawiam

 7. Jakie konkretne argumenty użył burmistrz,czy zażądał analizy szczegółowej kosztów aby mógł rzeczowo i konkretnie opierajac się na argumentach przedstawić swój sprzeciw czy tylko mówić ogólnikami że się zapozna, zastanowi, mówiac ogólnikowo NIE itp. bo jeśli tak jest to nie można sie dziwić że będą wciąż serwowane podwyżki i dojdziemy do cen warszawskich, nasza gmina ma inne uwarunkowania. Panie Jankowski, po tobie tez nie można nic spodziewać się że coś wniesiesz istotne poza bezproduktywna gadaniną

 8. Stworzyć konkurencje, zmienić odbiorcę. Pensje nie idą w górę, a podwyżki non stop. Co to za życie jak pracuje się głównie na opłaty. Do ch…ja jasnego! Nie zgadzam się na to! Pokażcie w końcu jaja i powiedzcie NIE! Miasto mówi NIE!

 9. Mamy płacić za oddawanie surowca, tak? Ze śmieci jest prąd i ciepło (nowoczesna spalarnia w Poznaniu) oraz masa odzyskanych składowych.

  Chore, równocześnie w lasach śmieci jest już więcej niż w latach 90. A tego zjawiska już od wtedy nie było przez lata i wydawało się że kierunek zmian już tylko pozytywny.

 10. Skandal!!! Złodziejstwo w biały dzień. Nie dość że ceny jak w Warszawie to jeszcze listopad- grudzień wywóz 1raz w miesiącu A śmieci tyle samo A płacić jak za 2x wywozy w miesiącu . Ktoś powinien się sprawą zająć!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here