Strona główna Kultura Co z festiwalem Waldorffa?

Co z festiwalem Waldorffa?

5520
25

W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o planach zorganizowania w Trzemesznie festiwalu Jerzego Waldorffa. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Sławomir Pietras – były dyrektor Opery Narodowej, a także Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Przedstawił on swój pomysł grupie mieszkańców Trzemeszna – z burmistrzem Krzysztofem Derezińskim – którzy z inicjatywy ks. Piotra Kotowskiego przebywali w Bydgoszczy na wystawianej przez Operę Nova sztuce -„Awantura w Recco”.

S. Pietras zapowiedział udział bardzo znanych artystów, między innymi Krystyny Jandy, Olgierda Łukaszewicza, Macieja Stuhra czy Zofii Kucówny. Miało to być kilkudniowe wydarzenie na przełomie kwietnia i maja. Koncerty miały się odbywać głównie w bazylice, auli ZSOiZ oraz w kompleksie św. Łazarza.

Co zostało z tych planów? Jak się okazuje, sprawa rozbija się o to, o co zwykle sprawy się rozbijają. Czyli o pieniądze.

Jak się dowiedzieliśmy od burmistrza, pomysłodawca imprezy poinformował go, że wstępnie wyliczone koszty to 350.000 złotych. Miała by je ponieść w całości gmina Trzemeszno i ewentualni sponsorzy.

Według S. Pietrasa istnieje też możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Zadeklarował pomoc w staraniu się o dofinansowanie, ciężar przygotowania i złożenia wniosków miałby jednak leżeć po stronie gminy.

Jakie są szanse na powodzenie tej inicjatywy?

W budżecie na 2019 rok nie mamy na ten cel ani złotówki i zdaję sobie sprawę, że w roku oszczędności budżetowych, trudno będzie przekonać do tego pomysłu radnych. Być może uda się zorganizować jakiś pojedynczy koncert i przygotować się do większego wydarzenia na przyszły rok” – powiedział nam K. Dereziński.

S. Pietras chce jednak spotkać się osobiście z radnymi i przekonać ich do idei festiwalu. Dojdzie do tego prawdopodobnie na sesji Rady Miejskiej pod koniec lutego.

25 KOMENTARZE

 1. Panie Pietras, a to sobie Pan wydumał.Trzemeszno umie liczyć. My myśleliśmy ,że Pan rozrusza festiwal ,a Trzemeszno ma to wesprzeć .A nie odwrotnie!!

 2. A może zasponsoruje kancelaria prawna p. Leśnego, tyle uzyskała kasy od gminy za odzyskiwanie vatu, bo przez kilka lat z kasy urzędu wpływały setki tysięcy złotych ( poza oczywiscie stałym wynagrodzeniu miesięcznym dla tej kancelarii), to niech Pan Burmistrz się teraz postara,czekamy na efekty jego działań.Mam artykuł z Pałuk jak na początku trwania tej umowy, gdzie między innymi p. Matelski ostro wyjasniał ta kontrowersyjną umowę to burmistrz zapewniał że jak tylko urzędnicy się nauczą,wyszkolą to umowę rozwiaże, mówiła tez o tym byla skarbnik,p. Kociemba która nagle poszła sobie a nawet burmistrz nie wiedział o tym fakcie O tej umowie krytycznie tez w kampanii wyborczej w 2014 r wypowiadalo się Ponad Podziałami z p. Szapowałem kandydatem na burmistrza na czele ( bili pianę i nic z tego nie wypłynęło).Prawdopodobnie ta umowa trwała 4 lata ,tak długo jak była zawarta.To jest przykład gospodarności, a dzisiaj szuka się oszczedności.

 3. Rozumiem , że na spotkaniu w operze nie wypadało pytać o kasę. Wszyscy przyklasnęli , poparli pomysł i już. Ale burmistrz nie powinien podawać tych planów do wiadomości publicznej nie wiedząc ile to będzie kosztować. Najpierw powinien się zastanowić czy gminę stać na to.
  Ma racje Bywalec. Po panu Pietrasie można by było spodziewać sie trochę więcej niż samego pomysłu. Tak jest łatwo. Rzucić pomysł a wy róbcie i płaćcie.

 4. To może Ks. Proboszcz też okaże wsparcie jak jest inicjatorem i jednocześnie pozyska dofinansowanie bo urzędnicy z magistratu z burmistrzem nic nie zdziałają,bo co oni potrafią?

 5. Chyba zwariowal ten Pitras nam tu potrzebna Janda czy Tchur niech ida sobie na ulice pokrzyczec razem z kodowcami zero kasy na takie festiwale my mamy na co wydac pieniadze mamy sporo inwestycji gdzie ci wywrotowcy upodobali sobie Trzemeszno krytykujace kosciol radni nie dawajcie sie wciagac w to bagno a WELDORFA to mozna uczcic w inny sposob nie potrzeba na to ani grosza a ksiadz jak jest inicjatorem to niech ich zaprosi do bazyliki i wreczy im krzyze to beda wiedziec co robic

  • Radni z inicjatywy naprawczej i ponadpodziałami liczymy na waszą odpowiedzialność i nie pozwolenie na szajstanie publicznymi pieniędzmi.Panie Nitka liczymy na Ciebie też

 6. Cwanie to sobie pan Pietras wymyślił. To może i ja zorganizuje jakiś festiwal. Hmm… np Michaela Jacksona. Zaproszę nawet gwiazdy światowego formatu tylko niech gmina mi przekaże 5 mln zł to festiwal będzie 🙂

 7. Podczas transmisji z sesji rady w przerwie na obrady komisji wszystko się wyjaśniło festiwalu najprawdopodobniej nie będzie – obecni radni w większości byli przeciw! 🙁 Pięknie… najlepiej żeby w Trzemesznie były tylko same biegi. Ciekawa jestem za to na co zostały przez radnych przyznane dodatkowe pieniądze w kwocie około 100.000 zlotych na kosir? Czyżby planowany był kolejny bieg?

 8. Niech bedzie nawet 100 biegow niz JANDA w Trzemesznie niech ona znajdzie sobie lepsze miejsce my Trzemesznianie na wariatow nie mamy pieniedzy a oni sobie festiwalem zalecieli ludzie juz tych aktorkow maja dosyc jak ich ogladaja na wiecach w mediach itd.

 9. To prawda 350 tyś jak na gminę bardzo dużo ale uważam że trochę kultury na wyższym poziomie w naszym grajdole by się przydało.Trudno pozostaje disko polo.

 10. Dla góru kowalczyka który robi co chce,traktuje jak własną spółkę,co jakiś czas kupuje za przyzwoleniem burmistrza i rady co dzisiaj na sesji też się potwierdziło.komisja rewizyjna niech zbada te zakupy i przetargi,jak to wszystko jest kupowane,nitka niech się wykaże ,przecież był kiedyś jej przewodniczącym.podobno jest już głośno że się ułożył z derezińskim,jeżeli tak to zdrajca całej inicjatywy

  • Tak to trochę na układanie wygląda przynajmniej na zdjęciach. kosirowi też nic nie zrobi kto był na biegu ten widział. Więc pachnie, że eldorado będzie trwało do emeryturki dyzia albo kosiru.

 11. Przecież ta inicjatywa to lipa. Wystarczy obejrzeć transmisję z obrad Rady Miejskiej. Pan Nitka i Dereziński ale się duetu doczekaliśmy ? Gdzie Wy ludzie mieliście rozum ? Na Facebooku wręcz w objęciach z bałwanem a może odwrotnie ?

  • Zima ma rację, Pan Nitka niech sam siebie obejrzy na dzisiejszej sesji,do jakiego poziomu doszlo sama forma sesji, upadek poszanowania rady, rozgarmiasz,chaos jaki prowadzi jej przewodniczacy.Wez człowieku popatrz przed lustrem co ty prezentujesz.Wstyd i jeszcze raz wstyd, szkoda tylko niektórych radnych.To juz ósma sesja a bałagan i byle jakie gadanie ze strony Nitki zasługuje na pogardę.Nie jest godny tej funkcji i tyle,reszta do przemyślenia i podjęcia odpowiednich działań

 12. Festiwale to my mamy na codzien PARK BABA czeka na dokonczenie rewitalizacji tam potrzeba kasy drodzy radni i wyzsza swera jak nie umiecie dysponowac pieniedzmi Gminy no to sie nie zabierajcie u nas jeszcz jeszcze tyle do zrobienia.

  • Na wczorajszej sesji rady miejskiej warto odsłuchać wypowiedzi dyrektora szkoły nr 2,nic nie można zrozumieć,ten człowiek ma ogromne problemy z formułowaniem wypowiedzi

  • Lepiej by wybudowali drugą, większą salę gimnastyczną w Jedynce, bo dzieciaków przybyło o 1/3, a jeszcze wysyłają ich na nieogrzewaną halę kosiru (oszczędności dyrektora)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here