Strona główna Różne Co mieszkaniec Trzemeszna powinien wiedzieć przed zakupem samochodu?

Co mieszkaniec Trzemeszna powinien wiedzieć przed zakupem samochodu?

1500
0

Planujesz zakup samochodu? Przed Tobą poszukiwanie idealnego modelu. Jeśli go znajdziesz, zadbaj także o stronę formalną zakupu auta. Niezbędne jest sporządzenie odpowiedniego dowodu zakupu, a także spełnienie obowiązków rejestracyjnych i podatków. Dowiedz się, jakie formalności czekają osobę, która właśnie kupiła samochód.

Podatek od zakupu samochodu – kto go musi zapłacić?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego pojazdu, warto dowiedzieć się, na jakie dodatkowe koszty powinieneś być przygotowany. W określonych sytuacjach nabycie auta rodzi obowiązek opodatkowania od czynności cywilnoprawnych. Taką opłatę zapłaci osoba, która kupiła samochód od osoby prywatnej na podstawie umowy sprzedaży-kupna auta. Termin na zapłatę podatku wynosi 14 dni, a jego wysokość wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. W przypadku niedopełnienia go nabywca jest narażony na nałożenie mandatu – może on wynosić nawet do 69 800 zł. Co więcej – opłacenie kary nadal nie zwalnia z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast warto wiedzieć, że nie wszyscy muszą zapłacić ten podatek. Zwolnieniu podlegają osoby, które nabyły pojazd:

  • za granicą,
  • w komisie,
  • w salonie samochodowym,
  • na podstawie faktury VAT,
  • wartości poniżej 1000 zł.

W przypadku zakupu pojazdu zagranicznego należy opłacić akcyzę. Natomiast pojazdy nabyte na podstawie faktury VAT są już opodatkowane, a obowiązek uiszczenia tej opłaty należy do sprzedającego.

Ile jest czasu na rejestrację samochodu?

Oprócz kwestii podatkowych należy zadbać także o jak terminową rejestrację samochodu. Na kupującym ciążą dwa obowiązki:

Zgłoszenie zakupu pojazdu

Na zgłoszenie zakupu samochodu nabywca ma 30 dni. Może to wykonać stacjonarnie u starosty lub przez portal ePUAP. Warto nie lekceważyć tego obowiązku, gdyż kara za brak zgłoszenia może wynieść nawet do 1000 zł.

Zarejestrowanie samochodu

Nabywca ma obowiązek zarejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni od zakupu. Wykonasz to w urzędzie starostwa powiatowego lub miejskim. Należy mieć ze sobą wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, potwierdzenie własności np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT i dowód rejestracyjny. Pojazd powinien mieć wykonane badanie techniczne. Należy mieć ze sobą również tablice rejestracyjne i potwierdzenie uiszczenia należnych opłat. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu wynosi 1000 zł.

Warto dopilnować terminów związanych ze zgłoszeniem nabycia pojazdu i jego rejestracji, dzięki temu unikniesz kosztownych mandatów.

Dodatkowe opłaty, jakie warto brać pod uwagę

Kolejny istotny element przy zakupie samochodu to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. W przypadku nowego auta należy o nie zadbać od pierwszego dnia nabycia. Natomiast przy pojazdach używanych kupujący ma możliwość wyboru innego ubezpieczenia. Należy jednak to zrobić w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu. Warto wiedzieć, że TU może także przesłać nową kalkulację składki, która niekoniecznie będzie korzystna dla nowego właściciela samochodu.

artykuł partnera