Strona główna Polityka Co dalej z cenami wody i ścieków?

Co dalej z cenami wody i ścieków?

2519
46

W marcu informowaliśmy o zamiarach spółki Remondis Aqua Trzemeszno dotyczących podwyżek cen za wodę i ścieki. Firma złożyła wówczas wniosek, w którym zaproponowała podwyżkę ceny wody dla odbiorców indywidualnych o 10 groszy (z 2,70 na 2,80 zł netto).

Ceny za odprowadzenie ścieków miały wzrosnąć tylko dla instytucji, natomiast dla odbiorców indywidualnych miały pozostać bez zmian (5,90 zł netto) Na sesji Rady Miejskiej 30 marca radni podjęli uchwały o odmowie zatwierdzenia nowych taryf, dotyczących zarówno wody jak i ścieków. Jak poinformował przewodniczący rady Sławomir Peno, wojewoda w ciągu 30 dni nie uchylił tych uchwał, wobec czego weszły one w życie i ceny pozostają bez zmian.

Nie oznacza to jednak, że nie zapłacimy więcej. Od 28 kwietnia 2015 r, do 27 kwietnia 2016 r. obowiązywała uchwalona przez Radę Miejską dopłata z budżetu gminy do ceny wody w wysokości 51 groszy. W budżecie na 2016 rok nie zaplanowano takiej dopłaty, tak więc od 28 kwietnia płacimy za wodę drożej właśnie o te 51 groszy plus VAT.

W ostatnim czasie spółka Remondis Aqua wraz z fakturami za wodę dostarcza mieszkańcom komunikat informujący o tej sytuacji. Czytamy w nim między innymi:

Na kolejny okres przypadający po 27.04.2016 Rada Miejska nie zdecydowała się na uchwalenie nowych dopłat. Oznacza to, że przy utrzymaniu dotychczasowych cen […] realny koszt odbioru wody przez mieszkańców ulegnie zmianie o kwotę, którą dotychczas dopłacała Gmina. Mimo braku zmiany cen przez naszą spółkę, pojawi się wzrost ich obciążeń finansowych o 0,51 zł + VAT za każdy metr sześcienny pobranej wody”.

Okazuje się jednak, że to nie wszystko co może nas czekać w tym roku .25 maja do burmistrza wpłynął kolejny wniosek spółki Remondis o zatwierdzenie nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków. Okazuje się, że firma chce podnieść ceny nie tylko w stosunku do dotychczas obowiązujących. Proponowane stawki są wyższe od tych, które proponowano w marcu, a zablokowała je Rada Miejska.

Ceny ścieków mają wzrosnąć o 63 grosze z 5,90 do 6,53 zł dla wszystkich grup odbiorców. Ceny wody w nowej propozycji zróżnicowano według charakterystyki zużycia. Odbiorcy wykorzystujący wodę na cele socjalno – bytowe, czyli między innymi gospodarstwa domowe mają zapłacić 2,94 zł za metr sześcienny wody czyli o 24 groszy więcej.

Dla odbiorców przeznaczających wodę na cele inne niż socjalno – bytowe cena wody ma wynieść 2,99 zł. Biorąc pod uwagę wspomniany brak dopłaty i proponowane podwyżki, faktycznie zapłacimy o 75 groszy więcej za każdy metr sześcienny wody, a osoby podłączone do sieci kanalizacyjnej, dodatkowo 63 grosze za każdy metr.

Wniosek o zatwierdzenie nowych cen będzie rozpatrywała ponownie Rada Miejska. Chociaż można się domyślić, że radni znowu będą przeciwni podwyżkom to nie jest wcale przesądzone, że i tym razem uda im je zablokować. Rada może bowiem odmówić zatwierdzenia taryf tylko w przypadku opracowania ich niezgodnie z obowiązującymi przepisami. W uzasadnieniu do uchwał z marca o odmowie ich zatwierdzenia radni wskazali na pewne nieprawidłowości w ich opracowaniu. Jaki będzie tym razem finał batalii o ceny wody i ścieków okaże się niebawem.

46 KOMENTARZE

  • Czytaj ze zrozumieniem Rada broni twojej d….y żebyś nie płacił więcej a Pan Burmistrz zatwierdza propozycje pod którymi podpisuje się jego kolega p. Tomczak. Patologią sięga zenitu.

     • Merytoryka to slowo za trudne dla Ciebie wiec go nie nadużywaj. Naiwnie myślenie przez Ciebie przemawia. Burmistrz i radni bawią sie w wielka politykę za ktora my zapłacimy i tyle. I nie mam zaufania ani do burmistrza ani do radnych. Ale Ty i tak wiesz lepiej. Z tym przeświadczeniem żyj dalej.

 1. najpierw niech remondis rozliczy sie z miastem a tym samym z nami za zaległosci które wisi a nie na zapas daje propozycje podwyżek
  DRODZY MIESZKANCY TRZEMESZNA
  pamietam czasy lat 80 nawet wysokich prominentów dyrektorskich wywozili na taczkach
  a moze tak sie zorganizujemy i burmistza,wice burmistrza,i p.tomczaka niby prezesa wywieśc na taczkach poza ganice nie tylko miasta a gminy pokazac im ze to oni sa dla ludzi a nie ludzie dla nich

  • Na taczkach wywiezc cala rade i to szybko nie maja zadnych propozycji i zrobienia cos dobrego dla miasta tylko sie zajmuja komu dokopac i sobie dobrze zrobic lepiej niech zrezygnuja z tego glupiego gledzenia nawet sie sluchac nie chce.

   • Propozycja jeżeli już to powinna paść od organu wykonawczego czyli burmistrza bo to on podpisywał umowę o sprzedaży udziałów i to on wyznaczył prezesa spółki. W końcu to burmistrz jest wiekszosciowym właścicielem.Rada pewnie nawet jeszcze nie wie co przyniósł pan prezes do burmistrza ot i cała prawda o naszych orłach.Rada nie jest właścicielem większościowym tylko nasz włodarz.

 2. Panie burmistrzu masz Pan 60 % udziałów w Remondisie zacznij ku…a rządzić albo idź kozy paść. Odmowa należy do ciebie a nie do Rady to ty powinieneś przygotować uchwałę o odmowie. Oczywiscie zwalisz wszystko na Rade a miałeś reprezentować mieszkańców.Zachowujesz się jakbyś był ślepy. Co ci nie przyniosą to ty akceptujesz albo udajesz zdziwionego np:przeszacowanie o 26 mln. Nie płacą podatków od maja. A przepraszam korektę dostarczyli w grudniu.Szanowni Radni,Panie Przewodniczący rozwiaźcie umowę i wywalcie Remondis i jego też.To przechodzi ludzkie pojęcie banda nieudaczników.

  • 60% udziałów to może i gmina ma ale większość w zarządzie spółki ma Remondis i tu jest problem. Ceny za wodę dyktuje zarząd a tu burmistrz nie ma nic do powiedzenia.

 3. Czy Ty naprawdę oszalałeś oni latają co chwilę do ciebie o podwyżki a ty je klepiesz,przestaje się dziwić że nawet Tadeusz ma cię dość. Trzemeszno też ma cię dość wyjdź na miasto i popytaj.I głosowałem na ciebie ostatni raz wstyd mi dzisiaj.

 4. Krzychu co oni z Toba wyrabiaja ??? co tu sie dzieje ??
  dawno na tej stronie nie bylem dzis czytam i nie moge uwierzyc – to prawda co pisza ???

 5. Z tymi taczkami to świetny pomysł 🙂 . A tak na poważnie może warto przypomnieć skład rady i radnych głosujących za przekształceniem TPK .
  Może Pan Burmistrz włączy się do dyskusji i przypomni nam kto oprócz niego wpadł na genialny pomysł pogrążenia nas i firmę .
  Myślę , że znów schowa głowę w piasek i posłuży się żydowskim
  powiedzonkiem ,,to nie ja – to oni ,, .
  Może znów zasypie nas frazesami , bajkami , drwiącymi uśmieszkami i niezbyt wyszukaną elokwencją .
  Głupota wygrała – to do tych , którzy zagłosowali na K.D.
  Część winy spada na Was szaleńcy . Podcieliście gałąź na której siedzicie – BRAWO .

 6. Po co było sprzedawać komunalkę ? Teraz mamy monopolistę REMONDIS !!! I będą robić co będą chcieli tak jak ciepłownia, lepiej było rozwalić tą co była niż zmodernizować. W tym mieście zawsze głupki rządziły i pewnie już tak zostanie. Nasze miasto jest pośmiewiskiem całego powiatu. Tak jak lata temu śmiali się wszyscy z Mogilna tak teraz śmieją się z nas.

 7. Czy Burmistrz znów będzie przekonywał, że to dla dobra mieszkańców ?? Smutne… Panie Krzysztofie – Burmistrzu, Zakończ te smutne czasy , wyjdź z twarzą, zacznij myśleć o mieszkańcach – POLAKACH. A kogo nam tu sprowadziłeś, akceptujesz wszystko , co ci podsunie kolega na biurko ???
  Nie masz zdanie, czy nie chcesz widzieć , że mieszkańcom dzieje się coraz gorzej ? A miałeś dążyć do rozkwitu Trzemeszna, dobrobytu mieszkańców… I co?? o kogo dbasz ???
  Zal mi pisać…

   • Ty idioto zaden burmistrz chociazby nie poprawil estetyki naszego miasta ja obecny tylko poprzednicy ladowali w kieszenie do siebie ile sie dalo na nas prostych ludzi nikt nie zwracal uwagi a teraz zazdroscicie obecnemu burmistrzowi do piet mu nie dorasta nie jeden z tych madrali zobaczymy jak bedzie nowy wybor burmistrza to dopiero zobaczycie jak do wladzy wejda pp bedzie calkiem sprzedane wszystko polakom sie nie chce pracowac.

     • Przejedź się ul:Dąbrowskiego nie wspomnę o Toruńskiej i innych.W Abanii mają lepsze. Wyborczy plac czerwony i koło biedronki to dokonania twego pupila i jeszcze jedno mógłby czasami zacząć pracować.Przypomnę 420 dni nieobecności w zeszłych dwóch kadencjach tj:dni roboczych prawie dwa lata.Chcesz coś jeszcze bo długo by wymieniać ? Nawet Radny Pawlak wnioskuje o obniżenie pensji by jak to powiedział zmotywować go do pracy.A to jego człowiek. Z całym szacunkiem dla urzędu burmistrza to nie mity to fakty. Estetyka. ……….śmiechu warte. Łaskę robi że pracuje ?

 8. Jak nie pijana gimbaza, ktora drze ryj po nocach na blokach, to podwyzki cen wody na pojezierzu. To sie nazywa „Miasto przyjazne ludziom”.

 9. Do dyziowski,naprawdę jesteś takim idiotą i myślisz że mieszkańcy dadzą się nabrać na takie dyrdymały.Burmistrz Dereziński ,skarbnik Kociemba i kanecelaria Leśny muszą odpowiedzieć przede wszystkim w swoim sumieniu ile zła uczynili sprzedając komunalkę,za to muszą odpowiedzieć,Pan Gotowała zawsze podkreślał że komunalka musi być nasza i jak on będzie nie dopuści do żadnej prywatyzacji,ja to wiem i mówię bo byłem wówczas jej pracownikiem i to słyszałem na zebraniu z pracownikami komunalki,może to potwierdzić wiele osób.
  P.Dereziński to co uczyniłeś to jest niewybaczalne i tylko nie siej teraz zakłamania że to nie ty tylko rada podjęła ostateczną decyzję w sprawie remondisu.To Ty przykodowałeś wspólnie z swoim wspanniałym zespołem uchwałę pod obrady sesji i nie blefuj teraz,to straszne co uczyniłeś dla naszej gminy,zgotowałeś pieklo !!!! a co dla estetyki i placyków to jest znów zakłamanie ponieważ za poprzednią władzę inwestowano i robiono bardzo dużo jeżeli chodzi o budowe wodociągó i kanalizacji ,tego dzisiaj nie widać jak ławeczki ,placyki.Zrobiono wtedy bardzo dużo a to wszystko oddaliśmy Niemcom ,to jest katastrofa i o tym trzeba teraz mówic i uświadamiać co zrobiono

 10. Że też za takie rządzenie dla ludzi i gminy nie boją się odpowiedzialności. Trzeba nie mieć sumienia. A może ich gryzie też sumienie, ale robią tak ,bo są nienadający się do niczego ,tylko do…. Boję się co dalej będzie.

 11. Nie mowcie ze pare lat do tylu bylo tak rozowo kiedy poszlem do burmistrza o pewna sprawe oczywiscie wysluchal i zapomnial i wyszlem zkwitkiem tak jakbym wcale tam nie byl niestety nie prujcie jednym czy drugim bo nikt nie jest swiety wszyscy popelniaja bledy ale nie zeby tak oczerniac to diabel nawet tak nie robil.

 12. Ta farsa trwa i trwa . Burmistrz nic sobie z tego nie robi . Triumfuje bez skrupułów a w stosunku do rady wręcz bezczelnie . I nie jest to jedynie sprawa ,,REMONDIS-u,,czy przejęcia szkół .
  Jakie ma on zdanie o sobie . Jest wybrany prze część społeczeństwa z minimum różnicy mieszczącej się w granicy błędu .
  Raczej nie jest to powód do dumy .
  Śledząc przebieg wyborów śmiem jeszcze raz stwierdzić , że wybrano nie dość , że najgorzej jak tylko było można to na dodatek sprawcami tego była zwykła głupota naiwniaków .
  Nie chcę powiedzieć , że głupców .
  Dla tej niechlubnej części nie liczyła się mądrość , merytoryka , uczciwość , szeroko pojmowana wiedza . Nie liczyło się dobro naszej małej ojczyzny lecz laicki sposób przyjmowania naiwnych hasełek i nie zawsze szczerych wypowiedzi . O nieszczerości tej dowiaduje się nasza społeczność teraz .
  Może naprawdę dość tych naszych wpisów . Resztę pozostawmy radnym oraz mądrym i mądrzejszym o doświadczenia przy następnych wyborach .

 13. Tak jest ta rada nam sie udala jak cho,,,a nie ma co zielonego pojecia o samorzadach czy podejmowaniu decyzji jak burmistrz ma za nich robic to po co radni i pierdza w stolki kawki ,obiadki itd.i do domku.

 14. DRODZY mieszkańcy nasz burmistrz Miasta ma problem bo drogi polne do wozenia obornika kryje asfaltem a ulice jakie są DĄBROWSKIEGO I INNE POMOCY BO
  MIASTO BĘDZIE JAK? ??? CZY TO NIE JEST CZAS NA ZMIANY DAJCIE ZNAĆ ZAPRASZAM NA SESJĘ W ŚRODĘ PROSZĘ O WSPARCIE Z WASZEJ STRONY OPOZ3YCJA

 15. Czy Pan Burmistrz zaneguje propozycje podwyżek wody czy nic nie zrobi, a my będziemy płacili więcej ??? Czas działa na niekorzyść mieszkańców>>> Czy obroni mieszkańców ??? Czy pozwoli dalej doić ? Brak decyzji , a Nasze Społeczeństwo ubożeje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj