Strona główna Polityka Co dalej z budynkiem po Domu Dziecka? Znamy stanowisko Powiatu

Co dalej z budynkiem po Domu Dziecka? Znamy stanowisko Powiatu

5232
65

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie i związanym z tym napływem uchodźców pojawiają w naszej gminie głosy, aby wykorzystać nieużytkowany obecnie budynek po Domu Dziecka na potrzeby uchodźców. Temat ten był poruszany już 1 marca, na spotkaniu w Urzędzie Miejskim.

Postanowiono wówczas, że władze gminy zwrócą się do Wojewody Wielkopolskiego o przeznaczenie obiektu do powyższych celów. Stosowne pismo zostało w tej sprawie wysłane. Problem w tym, że budynek stanowi własność powiatu gnieźnieńskiego i został przeznaczony do sprzedaży. Ogłoszenie o przetargu zostało już opublikowane.

Do tej pory żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte, gmina nie uzyskała też odpowiedzi od wojewody. Temat ciągle jednak jest gorący. Wiele osób wypowiadało się w tej sprawie m.in. w komentarzach na naszym portalu oraz na stronie facebookowej. W zdecydowanej większości są to głosy zdziwienia, a także oburzenia, iż taki obiekt nie został do tej pory wykorzystany.

Petycję w tej sprawie napisał też do władz powiatu mieszkaniec naszej gminy Rafał Lukstaedt, o czym poinformował za pośrednictwem Facebooka, gdzie umieścił link umożliwiający złożenie podpisu pod petycją. Podpisało ją już ponad 200 osób.

Podobny apel – na wniosek Renaty Buzały – postanowili wystosować trzemeszeńscy radni. Został on jednomyślnie przegłosowany na sesji RM 30 marca.

Radni zwracają się do przewodniczącego Rady Powiatu „o natychmiastowe wszczęcie postępowania administracyjnego, mającego na celu unieważnienie bądź odroczenie postępowania przetargowego”.

W uzasadnieniu można przeczytać m.in.: „W obliczu tragedii narodu ukraińskiego wiemy jedno: wojna zmienia wszystko. Również nasze plany, zamierzenia, ale przede wszystkim rzeczywistość. […]

To Państwo mają dzisiaj cały wachlarz możliwości formalno-prawnych, deklaracje pomocy partnerów biznesowych i pomoc społeczeństwa, by udostępnić budynek po byłym Domu Dziecka w Trzemesznie, pozwolić na przywrócenie do funkcjonowania i zaprosić do Powiatu Gnieźnieńskiego najmniejsze z największych ofiar wojny w Ukrainie.

Jeszcze nie tak dawno to właśnie władze powiatu gnieźnieńskiego przy procesie restrukturyzacji i organizacji nowych placówek opiekuńczych dla dzieci głosiły wzruszające deklaracje o tym, że to właśnie dobro dzieci jest najważniejszym i wspólnym celem samorządowych działań. Dzisiaj mamy niechcianą i okrutną szansę aby się o tym przekonać”.

Temat powrócił na wtorkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Burmistrz Krzysztof Dereziński stwierdził, iż sprawa budynku po Domu Dziecka ciągle jest aktualna. Jak powiedział, łączy się z apelem radnych, a także ma wiele telefonów w tej sprawie, również od „poważnych osób”. Burmistrz chce spotkać się z tymi osobami, a w późniejszym czasie także z mieszkańcami. „O tym, że tam nic nie ma to wiemy, możemy się tylko zastanawiać, dlaczego tak szybko ten budynek chce się sprzedać” – zastanawiał się K. Dereziński.

Próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś więcej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Jak czytamy w nadesłanej odpowiedzi: „18 marca Wojewoda Wielkopolski – p. Michał Zieliński polecił zarządom powiatów organizację miejsc pobytowych dla obywateli Ukrainy na ich terenie odpowiedzialności. Aktualnie to powiaty zgłaszają miejsca do WUW. Urząd nie ma wpływu, jakie zostaną wytypowane obiekty. Z punktu widzenia WUW to samorząd powiatowy najlepiej wie jakimi obiektami dysponuje w terenie oraz czy są możliwości organizacyjne pobytu w nich uchodźców”.

Na dzień 6 kwietnia budynek po domu dziecka w Trzemesznie nie jest ujęty w wykazie obiektów planowanych do zasiedlenia – powiedział nam Dawid Pius z biura prasowego WUW.

Dzisiaj otrzymaliśmy stanowisko Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego w tej sprawie. Dowiadujemy się z niego m.in., że Wojewoda polecił starostwu przygotować 200 miejsc.  Na ten moment w powiecie dostępnych jest kilkadziesiąt obiektów przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy, natomiast jedenaście obiektów realizuje porozumienie pomiędzy gminami, a Powiatem Gnieźnieńskim.  Do tej pory skierowano do nich 81 obywateli Ukrainy, aktualnie zajęte są cztery obiekty (w Gnieźnie, w gminie Łubowo oraz gminie Kłecko).

Praktycznie większość gmin przygotowała punkty zakwaterowania uchodźców wg wytycznych Wojewody. Należy podkreślić, iż pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie na bieżąco aktualizują ilość wolnych miejsc i na tej postawie służby Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego kierują na teren naszego powiatu kolejnych uchodźców. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami Wojewody i jeśli pojawi się taka potrzeba, aby uruchomić kolejne miejsca schronienia, niezwłocznie to uczynimy” – czytamy w odpowiedzi, przesłanej przez Roberta Bazułkę ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

W dalszej części pisma dowiadujemy się, że Zarząd Powiatu nie planuje na tę chwilę wstrzymania sprzedaży budynku po Domu Dziecka w Trzemesznie.

W odniesieniu do treści apelu Komisji Społecznej Rady Miejskiej Trzemeszna z dnia 30.03.2022 r. dotyczącym wstrzymania przez powiat gnieźnieński sprzedaży nieruchomości po byłym domu dziecka w Trzemesznie i przeznaczeniu go dla uchodźców z Ukrainy informujemy, iż nieruchomość ta nie jest aktualnie użytkowana, a doprowadzenie jej do stanu umożliwiającego stałe przebywanie w nim osób wymagałoby przeprowadzenie kosztownych prac, na które powiat​ gnieźnieński nie posiada zabezpieczonych środków finansowych.

Mając na uwadze, że o skierowaniu kolejnych uchodźców do poszczególnych powiatów decyduje Wojewoda, ewentualne wstrzymanie sprzedaży przedmiotowego budynku nastąpi jedynie w przypadku przeznaczenia go przez Wojewodę na potrzeby zakwaterowania uchodźców” – informuje R. Bazułka.

Na wtorkowej sesji przyjęto dwie uchwały dotyczące pomocy uciekającym przed wojną. Pierwsza z uchwał „W sprawie zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” określa, w jakim zakresie gmina może udzielać takiej pomocy. Wymienia się w niej zakwaterowanie, zapewnienie wyżywienia, środków czystości, a także organizację zajęć integracyjnych, aktywizację społeczną, pomoc w komunikacji językowej.

Przewiduje się też utworzenie konta dla organizacji zbiórek pieniężnych, jak również ewentualny zwrot kosztów transportu darowanych przedmiotów.

W drugiej uchwale Rada Miejska upoważnia burmistrza do samodzielnych zmian budżetowych w tym zakresie.

Podjęcie tych uchwał nie przesądza jeszcze o wydatkowaniu środków z kasy gminy. Dają one jednak podstawę prawną do takich działań, gdyż wcześniej nie było przepisów, na podstawie których samorząd mógłby wydatkować pieniądze na ten cel. Jak mówił wiceburmistrz Dariusz Jankowski, zapisy tych uchwał nie oznaczają np. zaangażowania finansowego w zakwaterowanie dużych grup osób, gdyż są to zadania wojewody.

65 KOMENTARZE

  • gmina posiada na ten cel budynek po szkole zawodowej. Proboszcz alumnat. 250 osób tej wspaniałej trójcy nie tylko 3 ćwiartki ale 3 litry „Najlepszego” dowiozą. gmina niebierze udziału w przetargu na kupno obiektu po domu dziecka. Niech tylko wywiąże się z obietnicy kompleksowego remontu ul.Dąbrowskiego. środki z funduszu solidarnościowego jedna z organów samorządowych podrzuci, 25 tysięcy euro zaoszczędzone wesprą projekt. 4 mieszkania w „Jastrzębowie 2”. Panowie burmistrzowie – burmistrz mogilna i wójt szczelna byli wobec gminy tacy hojni – sprubójcie może w tym kierunku.

 1. A może by tak burmistrz i radni, szczególnie Ci co najgłośniej o tym domu dziecka krzyczą, zamiast zajmować się cudzym budynkiem pomyśleli o tych swoich? Proponuję zacząć od Mickiewicza 33, następnie rozbabrana budowa przy OSP, a jako wisienkę na torcie wycieczka do Jastrzębowa?

  • to samorząd uwstecznia obywateli tego miasta i gminy. tylko Panom pogratulować! Kolejnego skwerku panowie bórmistrzowie na dworcu wy już stawiali niebędziecie – chociaż bardzo oto zabiegacie. Putin to przywas to Król

 2. Nasi radni już dawno powinni zażądać wejścia do tego budynku aby zapoznać się ze stanem tego budynku wewnątrz. Powód? Przecież gmina jest potencjalnym nabywcą. A tego nie odmawia się w tego typu transakcjach. Nikt nie kupuje przecież kota w worku. No chyba, że takie gadanie o tym w jakim to fatalnym stanie jest budynek ma na celu jakiś wiadomy cel. Do 19 kwietnia czyli do dnia wpłacenia wadium jest kilkanaście dni. Czas działać radni. Konkretnie. Wchodzicie. Dokumentujecie i pubklikujecie opinii publicznej. W końcu to majątek publiczny czyli nas wszystkich. Mogą też wejść również nasi radni powiatowi.

 3. Niejaki p.Paweł K. z Gniazna ,który to maile do kurii pisał i pytał czy wezmą uchodźcow i chwalił się tym na portalach , może jest chętny żeby kogoś wziąć pod swój dach? Jak wyżej ktoś komentarz napisał ,,patrzeć na swoje ,a nie zajmować się cudzymi budynkami,,

 4. Radni, podpisujący petycje mam pomysł. Może udostępnijcie swoje lokum? Nikt nie ma mieszkania po babci? Dziadku? Nie buduje nowego domu? Może stary udostępnicie uchodźcom? budynek nie jest nasz. Zrozumcie to w końcu i przestańcie oczekiwać ze sprawy trudne można rozwiązać tak jak chce jakaś […] nie mająca zielonego pojęcia o sprawach związanych z tym budynkiem.
  Pomagać trzeba ale rozumem a nie emocjami. Bo wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle.

  • W końcu rozsądny głos! ludzie są nauczeni ze wszystko dostają wszystko im się należy. Nie rozumieją ze nie można sobie od tak dać komuś budynku. Są inne ważne kwestie które są regulowane prawnie jak np.co jeśli nie będą chcieli się wyprowadzić. Kto zapewni wtedy lokum zastępcze? no nie wy.
   Uchodźcy musza dostać dom i prace. Żeby moc żyć normalnie. Nie jak nasze modne mamusie co niektóre leniwe które praca się wręcz brzydzą. Mamy niestety taki margines społeczny plusów i nieróbstwa. Wiec moim zdaniem lepiej wspomóc uchodźców. Oni są naprawdę pracowici.

 5. Proponuję najpierw opracować koncepcję. Myślę że jakieś 50000 styknie. Specjalistów od tego też mamy, doświadczenie też. A na poważnie, to typowe odwracanie uwagi od spraw nierozwiązanych w gminie. Niech gmina zacznie w końcu zarządzać z głową swoimi obiektami bo w tej kwestii nie bardzo ma się czym pochwalić.

  • Niestety ale nasza gmina to odzwierciwdlenie większości mieszkańców i ich stanu umysłu. Brak wiedzy, kompetencji a zarazem wszystko wiedzący mieszkańcy. Jacy mieszkańcy takie drogi, urząd, dotacje. Teraz wpadli jedni z drugimi ze budynek po domu dziecka powinien być przerobiony jako mieszkania dla uchodźców. Brawo, brawo. Ludzie myślą ze to działa na zasadzie „idę wezmę se przerobię na to i tamto”. Ktoś wyzej dobrze napisał. Dajcie swoje lokale dla uchodźców. Nie zapomnijcie tez napisać o tym na fejsie jak bardzo pomagacie.

  • Wolę być pisowskim scierwem niż takim debilem jak ty który nic mądrego nie potrafi napisać Jesteś popapranym psycholem z uwstecznionym poziomem inteligencji Gdybyś chciał się dostać do psychiatryka to daję sobie głowę uciąć że nawet nie dałbyś rady przejść wstępnych egzaminów Psychiatrzy , psychologowie nie daliby rady cię testować bo z takim ewenementem mieliby pewnie do czynienia po raz pierwszy Napewno zaczęliby szukać u ciebie jakichkolwiek formy mózgu którego i tak by nie znaleźli , zapisaliby cię do przypadków nie rokujących na choćby zbliżenie się do poziomu inteligencji kury Także czekam z niecierpliwością na twoje następne wpisy które w najmniejszym stopniu mnie nie obrażają bo tak naprawdę to jest mi ciebie żal Pisz sobie co chcesz , mam to głęboko w dupie

  • Nikt tak profesjonalnie nie wyjaśnił tej katastrofy jak Tusk i jego ekipa. Wiemy, że nic nie wiemy. Jak w 1944 tak teraz w narodzie zawsze znajdą się tacy, którzy dla swoich korzyści są w stanie zaprzedać się obcemu. Jedni szwabom, drudzy ruskim. Jedyny przypadek, że akurat w tej sprawie swoich brudnych paluchów nie macał w tej tragedii ten skur… l ze wschodu. Obrońcy teorii o pancernej brzozie wierzą w nią bardziej aniżeli w inne rzeczy. Tak jak Katyń musiał zostać odklamany, tak i Smoleńsk zostanie odklamany. Prędzej czy później. Lewactwu nie jest to na rękę bo byłby to kolejny już dowód, że najzwyczajniej się mylą.

 6. Dlaczego kaczor tak zapierdzielal lansować się do Katynia wiadomo wybory normalnie w roku czasu nie było zakłamana sekta ostatnia rozmowę kaczorów odtworzyć

  • Prezydent RP wraz z delegacją leciał do Katynia w celu oddania hołdu ofiarom sowieckiego ludobójstwa. Ty nigdy tego nie zrozumiesz czym jest pamięć o swoich przodkach. Bo co ciebie wyróżnia?
   Podawanie tych bzdur o rzekomo rozmowie, która miała spowodować, że doświadczeni piloci działali wbrew swojemu bezpieczeństwu jest tylko powtarzaniem ruskiej propagandy. Skąd niby wiesz o czym niby rozmawiali? W TVN powiedzieli czy w Wyborczej napisali? Daruj sobie te wypowiedzi sięgające mułu.

   • A Ty skąd wiesz, że byli to doświadczeni piloci? Z tvpis? Tobie ją wyjaśnił facet co ma złotą kartę KLM-u i wybuchające parówki😄Każda katastrofa to zbieg kilku przyczyn- jak może wiesz samolot wystartował z opóźnienie, lotnisko w fatalnym stanie bez systemu ILS i sprzęt do naprowadzania podobnie i kontrolerzy też do niczego. Mgła i brak czasu na lot na zapasowe lotnisko bo wszyscy już czekali i telewizję gotowe do transmisji. To spora presja na pilotów. Piloci słabo znali język rosyjski. Trochę dużo tych niedoróbek. Na pewno wiesz, że jak ładuje Prezydent USA to na wieży naprowadzają go amerykańscy kontrolerzy. Ale leciał i na uroczystości i rozpoczynała się kampania wyborcza chyba to wiesz- chociaż Ty manipulujesz tutaj faktami. Ale konfederacja i Korwin super jesteś pewnie dumny z gościa. Szkoda tylko, że „krużganek oświaty” milczy.

    • Doświadczenie pilotów wynika z faktu wykonywania określonej liczby lotów i lat służby. Jest to nie do podważenia i do zweryfikowania.
     Anonim 1 vel Jola czyli lewacki trol.

     • Tak jest, trzeba mówić o faktach. Tak więc nie liczba lotów, ani tez staż służby, a tzw nalot, czyli godziny wylatane. Kapitan Tuplewa miał ich w granicach 3000. Poczytaj ile maja naprawdę doświadczeni piloci w liniach. Niezwykłe doświadczenie pilotów to kolejny mit smoleński.

     • Co to za różnica gdzie latał? Chodzi o liczbę wylatanych godzin a ta imponująca nie była to o jakim wielkim doświadczeniu piszesz Antylewaku? Oczywiście Ty z faktami nie potrafisz dyskutować no bo co możesz napisać tylko tyle,że wszyscy, którzy inaczej myślą to lewaki😄. Wolę być lewakiem, który używa argumentów niż anty, który tylko manipuluje i obraża innych.

     • Piloci w liniach rzeczywiście (po latach) mają imponujące naloty, z czego większość godzin, to przelot i to w trybie autopilota. Natomiast lotnictwo wojskowe, to wyloty na określone zadania, często bardzo angażujące i rzadziej w autopilocie. Nie można porównywać lotnictwa wojskowego, do liniowego w tym (i nie tylko) aspekcie. Każdy (profesjonalny, lub po prostu dobrze szkolony) pilot przyzna, że nie tyle ogólny nalot się liczy ile to, co w czasie tego nalotu się działo, ile operacji start-lądowanie, ile podejść i odejść (zwłaszcza niestandardowych), itd, itp.

     • Aviatorze jeżeli Ty porównujesz pilota tupolewa z pilotami typowo wojskowych samolotów typu myśliwce, transportowce to troszkę się dziwię bo dosyć kumaty jesteś chyba facet. Pewnie wiesz, że na każdy rodzaj samolotu cywilnego, wojskowego przechodzi się odpowiednie szkolenia. Piloci cywilni mają długie przeloty ale też wiele godzin w symulatorach a w wojsku z tym różnie bywa😄

    • Trzy dni prędzej był ILS czyli 7 kwietnia jak był Tusk z kolegą Putinem. Dlaczego 10 kwietnia nie było ? Twoja opinia to ruska narracja Anodiny człowieka Putina.

     • No wiesz Oskar ruski mają takich fachowców, że wpadną z torbą dwoma kabelkami i żarówką i system ILS zamontowany😄A w Warszawie to się chyba z cztery lata z tym bawili, kalibrowali no co zrobisz taka technika😄

    • Oczywiście, że są szkolenia na symulatorach (tu i tam, w obu rodzajach lotnictwa), ale wcale nie ma ich tak wiele w liniach, jak sugerujesz, za to są profesjonalnie przeprowadzana (na pewno na Zachodzie, w Polsce „różnie z tym bywa”. Pilot pułku specjalnego, który obsługiwał m.in. „tutki”, był pułkiem wojskowym, z pilotami oblatanymi na różnych typach samolotów transportowych – nikt nie wsiada do Tupolewa za stery prosto ze szkolenia podstawowego. Tobie zaś Anonimie 1, myli się widzę wszystko, skoro w jednym zdaniu mieszasz „myśliwce i transportowce”.

 7. Można nie lubić pisu -rozumiem, ale popierać złodziei, zdrajców, oszustów… to trzeba być chorym ,albo wspólnikiem w złodziejstwie.

  • To o PiS tak ładnie napisałeś, że złodzieje, zdrajcy😄 Super nareszcie jeden nawrócony. Lepiej późno niż wcale. Jeszcze pogonić Orban i Le Pen

   • Cóż – zdeformowanych sączoną latami propagandą umysłów nie jest się w stanie „nawrócić”, czego jesteś typowym przykładem, choć Ci się wydaje, że wiesz wszystko, a całe zło, to PiS. Głupota nie boli i dotyczy nas wszystkich!

     • Zapytać należy te „niezależne” sądy oraz twoich kumpli, którzy bronią np. najwyższego z kopertowych.
      PS. Koniecznie musisz udać się na konsultację do okulisty. Nigdzie nie napisałem, że „kocham” PiS. Takim jak ty zależy na tym aby nas, zwykłych obywateli tego kraju zaszufladkować i spolaryzować.

     • O! To typowa ostatnio narracja płynąca z trollowni TO (totalnej opozycji) – ilu siedzi, no? No? Pozornie celna, bo wystarczy zapytać – w czyich (czystych?) rękach są „wolne” sądy w Polsce? – by zauważyć przewrotną i pozorną celność argumentu.

     • Do Kulą w Płot- a pani Manowska czyli I Prezes Sądu Najwyższego to z czyjego nadania jest? A niby izba dyscyplinarna, która zawiesza sędziów jak próbują wszcząć postępowanie w sprawach dotyczących rządzących to z czyjego nadania😄😄Jak słynny prezes z Olsztyna to kto to jest? To jak nie siedzą ci z PO to napisz ile a polityczna😄i nie zależna prokuratura prowadzi spraw tych złodziejom?😄

     • Antylewaku przepraszam😄ja odpowiadałem do Bez rozumu☹️Ciebie bym tak nie obraził bo ty kochasz Konfederację z putinowskim Korwinem no a najbardziej to „krużganek oświaty”

     • Zdzichu, znów kulą w płot trafiłeś, zapoznaj się proszę z systemem sądownictwa w Polsce, a nie szafuj pojedynczymi nazwiskami. Sądy wbrew propagandzie są w Polsce wciąż niezawisłe! A kim obsadzone przez dekady, to jeszcze inna sprawa.

     • Oj Panie Kulą w płot z pierwszego Twojego wpisu wynika że sądy są w brudnych rękach PO i dlatego nikt z tych złodziei nie siedzi😄a kiedy ja wymieniłem nazwiska to Twoja odpowiedź brzmi że wbrew propagandzie SĄDY SĄ NIEZAWISŁE😄 To Ty walisz tą kulą i to nie w płot😄

     • Zdzichu, niczego nue rozumiesz, a może nawet nie chcesz zrozumieć z tego, co piszę. Tak to jest, gdy propaganda steruje myśleniem…

     • Panie Kulą w płot raz jeszcze😀😄 już tak się zakręciłeś, że możesz tylko mataczyć bo argumentów brak. To Ty jesteś nasiąknięty propaganda PIS jak gąbka wodą. Musisz poprosić to może będą Tobie przesyłali smsem przekaz dnia to będziesz wiedział co pisać😀😄👍👍

 8. A ja się pytam gdzie podziali się Ci wszyscy „bohaterowie” co tak dzielnie walczyli o zawodówkę? Teraz walczą o budynek domu dziecka, żeby następny budynek niszczał w imię niespełnionych ambicji tychże ludzi?

  • Taki bystry jesteś a nawet nie potrafisz odpowiedzieć w jednym wątku. Zabrakło funkcjonalności „Odpowiedź” i już się zgubiłeś. Bujaj sobie dalej w obłokach. Lot do Smoleńska był wojskowy a nie rejsowy. Kumasz? Nie byłbym taki pewny skoro nie potrafisz ogarnąć brak funkcji „Odpowiedź”.

   • Czyli jak pilot wojskowy to może mało godzin wylatać i jest według Ciebie doświadczony? Kto Tobie takie bzdury pomaga wymyślać?😄 Chyba wszystkie zasady latania dla samolotów pasażerskich i pasażerskich wojskowych są takie same oczywiście poza innymi procedurami, które powinny być uregulowane😄 Żebyś nie musiał się trudzić bo nie spodziewam się odpowiedzi z argumentami to jestem lewakiem czyli ten tekst możesz sobie darować😄

    • No to niby ile godzin musi „wylatać” pilot wojskowy, aby uznać, że ma duże doświadczenie? Jak już jesteś takim fachowcem od lotnictwa wojskowego to nie powinieneś mieć z tym problemu.

     • Przeczytaj sobie odpowiedź „Pilota Latawca” i wypowiedź tego pilota z 25 000 godzinami w powietrzu to zobaczysz co to jest doświadczenie, szkolenie, zasady postępowania.

     • Wierz dalej w te swoje teorie serwowane przez ruskich sługusów o winie pilotów. Ta teorie, w które wierzą lemingi są tyle samo warte, co słowa tego kacapa Ławrowa o „specjalnej operacji” i o tym, że w Buczy to jakaś ukraińska prowokacja.

     • Wyjaśnianie katastrofy nie polega na wierze tylko na faktach a Ty ich nie masz. Te ruskie sługusy, lemingi, lewaki nie kwestionują ludobójstwa ruskich i mordów w Buczy i wojny i nie tylko ale wasz idol i przyjaciel Orban już tak. Twój konfederata Korwin fan ruskich podobnie.

     • Pilocie latawca, no właśnie, że pilotem latawca jesteś, nie rozumiesz, że to zupełnie dwa odmienne rodzaje lotnictwa – cywile i wojskowe. Absolutnie nieporównywalne w wielu aspektach, m.in nalotu ogólnego. Rozumiem, że nie musisz się znać, ale nie musisz też być ignorantem, a już bycie ekspertem w dziedzinie, o której nie ma się wiele pojęcia, zakrawa po prostu na żenadę…

     • No Panie Aviator długo myślałeś nad odpowiedzią do Pilota Latawca😄 Czyli według Ciebie piloci wojskowi mają prawo być słabiej wyszkoleni? Jeśli tak myślisz to jesteś w błędzie. Piloci tego lotu nie znali rosyjskiego poza kapitanem, nie mieli według ich nomenklatury odpowiednich uprawnień na ten typ samolotu- dane są w ich dokumentach. Oczywiście to wina ich przełożonych a jeden z nich był na pokładzie samolotuNie byli planowani na ten lot.Na wszystkie samoloty działają te same rodzaje sił a w linku pilot z 25 tys nalotem obalał teorie i kłamstwa Macierewicza i tylko tyle

 9. Widzisz Antylewaku, próbowałeś udawać intelektualistę i pokazywać, ze operujesz argumentami. Do czasu gdy ci przedstawiono konkretne kontrargumenty. I co ci pozostało? Tylko argumenty ad personam i epitety typu leming, ruski sługus itp

  • Argumenty? Kolejny, który wesprzeć musi dobrego okulistę. To, że napiszesz, że używa się argumentu nie znaczy, że tak jest. Kumasz?

   • Przykro mi Aviator, że masz problemy z przyswajaniem faktów znanych i zweryfikowanych. Brak znajomości języka to fakt. Brak uprawnień członków załogi do pilotowania tego samolotu w określonych warunkach to następny fakt. Struktury organizacyjne w lotnictwie cywilnym i wojskowym się różnią to fakt ale zasady latania są takie same. Na samolot cywilny czy wojskowy działają takie same prawa fizyki to następny fakt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj