Strona główna Polityka Chcą wprowadzenia budżetu obywatelskiego

Chcą wprowadzenia budżetu obywatelskiego

2340
66

Do radnych Rady Miejskiej w Trzemesznie wpłynęło w ostatnich dniach pismo, podpisane przez pełnomocnika Twojego Ruchu Rafała Wilczka, z apelem o wprowadzenie w naszej gminie budżetu obywatelskiego. Działacze partii podjęli inicjatywę jego wdrożenia nie tylko w Trzemesznie, ale również w Gnieźnie i Kłecku.

Jak czytamy w przedmiotowym piśmie, istotą budżetu obywatelskiego jest fakt, że pewna kwota przeznaczona jest na inwestycje wybrane bezpośrednio przez mieszkańców. Na wstępie każdy z nich ma możliwość zaproponowania potencjalnej inwestycji, popartej podpisami 15 osób. Następnie taki wniosek musi być zbadany pod kątem zgodności formalnej, aby wraz z innymi wnioskami wziąć udział w powszechnym głosowaniu wśród mieszkańców.

Według Rafała Wilczka to co odróżnia budżet obywatelski to fakt, iż decyzje mieszkańców mają dla władz charakter wiążący. Sprawia to, że mają oni możliwość czynnego decydowania o naszym mieście i gminie nie tylko raz na cztery lata, ale co roku. R. Wilczek podaje również przykłady wprowadzenia budżetu obywatelskiego nie tylko w dużych miastach, jak Poznań, Łódź czy Wrocław, ale również w mniejszych miejscowościach i powiatach.

Działacze Twojego Ruchu oczekują od radnych Rady Miejskiej w Trzemesznie szybkiego stanowiska w tej sprawie, aby procedury mogły zostać wprowadzone jeszcze w 2015 roku.

A jakie jest Państwa stanowisko w temacie budżetu obywatelskiego? Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w naszej gminie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu!

66 KOMENTARZE

 1. panie wilczku co wy tak szybko chcecie decyzji palikot tez chcial szybko u nas w kraju powoli ale rozwaznie nie szybkie decyzje trzeba czekac niestety

 2. Może taka inicjatywa:

  http://www.wykop.pl/ramka/1793754/polska-gmina-ktora-obnizyla-podatki-i/

  Generalnie inicjatywa słuszna odnośnie budżetu. Tylko w Polsce motłoch ma łazić na wybory i wybierać sobie okupantów, taki los Polaków. Inaczej działa to w skali krajowej, a inaczej w skali lokalnej. By zacząć imać się polityką, trzeba uświadomić sobie jaki jest status państwa polskiego i Polaków w dobie globalizacji ( rozumianej jako planu politycznego ). Palikot jest częścią układu, który ciemięży Polaków, nie jest żadną alternatywą. Palikot nie wykazał samolotu w swoim zeznaniu podatkowym, a sąd uznał to jako nie dopatrzenie związane z filozoficznym wykształceniem Palikota i jego nie przywiązywaniem wagi z tego tytułu do rzeczy materialnych. Spróbuj Polaku Ty czegoś nie wykazać, to Tobie firmę lub życie zniszczą, no ale wiadomo są równi i równiejsi. Demokracja w Polsce to świetny ustrój, zmanipulowane stada łażą do urn, a przeciętny Polak cierpi. Demokracja – dwóch ćwoków ma więcej do powiedzenia niż jedna zdrowo myśląca persona. Linki do wysłuchania, jeśli kogoś interesuje dlaczego w Polsce jest jak jest:

  Lekcje ekonomii, za darmo, nie trzeba płacić czesnego:

  http://www.youtube.com/watch?v=YWQwKq6tNE0

  http://www.youtube.com/watch?v=-onPTp1NWaA

  Pan Wilczek niech też sobie posłucha, szczególnie jeśli swoje nazwisko oddał pod banderę jednego z antypolskich polityków.

  • Maciej!Jesteś takim trzemeszeńskim mądralą.Dorabiasz filozofię do wszystkiego co się u nas dzieje.Ziejesz nienawiścią jak kółko różańcowe:)Wilczek coś robi.A Ty ciągle komentujesz…I taki Twój los:)

   • Przepraszam, że interesuje się ekonomią, polityką i historią. Jeśli recenzowanie rzeczywistości to dla ciebie jakaś nienawiść to masz problem, spory. Rozejrzyj się dookoła siebie, odstaw telewizję weź dobrą książkę zacznij myśleć samodzielnie w oparciu o rzetelne źródła. Fakt, że polityka lokalna to nie moja specjalność, jednak nie zwalnia mnie to z prawa do komentarza. Jeszcze jedno – w naszej gminie jak w soczewce odbija się antypolska polityka okupanta ( przychodnia, zamykanie szkół, kolej, ekspansja marketów) wobec mojej kochanej ojczyzny, więc tym bardziej pozwolę sobie maznąć coś od czasu do czasu. Adam, mogę ?

     • Co to jest według Ciebie nienawiść rasowa i gdzie ją u mnie w poście znalazłeś ? Jeśli chcesz szermować głupawymi sformułowaniami o nienawiści rasowej, antysemityzmie, faszyzmie, braku tolerancji itp. To daruj sobie i wiedz, że to elementy cenzury w tzw: demokracji zgodnie z doktryną politycznej poprawności używanej już w latach 60 XX wieku. Mają na celu stygmatyzację adwersarza w dyskusji. Fakt, że obowiązują w mendiach oraz często są używane przez rzesze urobionych młodych ludzi nie nadaje im rangi wiarygodności w ocenie sytuacji.

 3. W naszej gminie jest projekt wspierania partycypacji społecznej o nazwie „Decydujmy razem” myślę że warto iść o krok dalej i decyzje społeczności wdrożyć jako obowiązujące. A czy szybko – czas na podjęcie tej ważnej decyzji jest do rozpoczęcia prac nad nowym budżetem (na 2015 rok).

 4. Co ja o tym myślę? Generalnie idea słuszna, tylko w Trzemesznie (jak i w całej Polsce) istnieją już mechanizmy mające wprowadzić „budżet obywatelski”.
  Istnieje bowiem ustawowy obowiązek organizowania w każdym mieście, czyli w Trzemesznie także, Zebrań Mieszkańców Osiedli, gdzie mieszkańcy mają okazję przedstawić swoje potrzeby i oczekiwania co do inwestycji publicznych – tych bieżących jak i długoterminowych.
  Te propozycje zbierają Zarządy Osiedli (w Trzemesznie istnieją dwa osiedla) i przekazują Burmistrzowi jako wnioski do realizacji, finansowane z budżetu gminy. Ponadto Zarządy Osiedli zbierają się cyklicznie by na bieżąco zgłaszać władzom potrzeby mieszkańców.
  Co więcej – władze samorządowe w Trzemesznie mogą przewidzieć w budżecie gminy Fundusz Osiedlowy i Fundusz Sołecki (dla wsi), które zostają oddane do dyspozycji (pod nadzorem władz samorządowych oczywiście) Zarządom Osiedli i Sołtysom na cele związane z rozwojem i zaspokajaniem potrzeb lokalnej społeczności.
  Do tego dochodzi wymieniona w jednym z powyższych komentarzy, działająca w Trzemesznie inicjatywa „Decydujmy Razem” (do której chętnie przystąpiły też władze Trzemeszna), która ma za zadanie zebrać pomysły i oczekiwania mieszkańców i przy współpracy mieszkańców z władzami Trzemeszna, je zrealizować.
  Wychodzi na to, że sposoby na „budżet obywatelski” w naszym mieście i gminie Trzemeszno są. Jednakże nie są one w pełni wykorzystywane. Dzieje się tak z różnych powodów m.in.:
  – z powodu braku pieniędzy w budżecie – wiadomo: „z pustego i Salomon nie naleje”, chociaż przy umiejętnym gospodarowaniu na pewno dużą część oczekiwań mieszkańców dałoby się zrealizować;
  – z powodu uznaniowości władz – zgłaszane wnioski, oprócz kryterium finansowego, podlegają również ocenie ze strony władz, a one nie koniecznie muszą widzieć potrzebę ich realizacji (choć zdarza się również postawa „nie bo nie”);
  – z powodu braku wiedzy (lub udawania jej braku) – mieszkańców o swoich prawach i władz o takiej możliwości.
  W takiej sytuacji inicjatywa p. R. Wilczka jest słuszna, ale zamiast tracić czas na biurokratyczne przepychanki, radziłbym wyegzekwować od władz metody, które już istnieją.

 5. Proszę o odpowiedź przewodniczących Rad Osiedla na 2 pytania.
  1. Czy pan Wilczek wziął udział w jakimś zebraniu Zebraniu Mieszkańców Osiedla?
  2.Czy na takim zebraniu wystąpił z jakimś wnioskiem?

  Zanim mieszkańcy odpowiedzą na apel Pana Wilczka,powinni się wcześniej dowiedzieć o „zacięciu „społecznikowskim
  i obywatelskim tego Pana.
  Liczę na odpowiedź-należy się mieszkańcom.

 6. Szkoda Rafała że się zagubił.Wdepnoł w partię bez przyszłości i delikatnie mowiąc śmieszną.Myślę że to nie jest dobry pomysł bo zaraz zacznie się lista życzeń nie do zrealizowania.Wystarczy mieć więcej w Trzemesznie kompetentnych radnych którzy nie tylko będą myśleć o tym jak przejść kolejne wybory.A tak na marginesie to możemy mieć pretensje tylko do siebie bo ktoś ich wybiera.

 7. Może takie decyzje zostawić jednak już nowej radzie? Teraz, na koniec kadencji, na hurrrra, prześciganie się w pomysłach, inicjatywach, inwestycjach. Nowy burmistrz, nowa rada, na starcie dostaną np. budowę nowego gimnazjum. Wybory już za kilka miesięcy, może nowa rada podejdzie do tego pomysłu pozytywnie. Starej już się pewnie politycznie nie opłaca ryzykować w kontrowersyjnych głosowaniach…

 8. Nie czepiajcie się Wilczka.Zobaczmy co robi Jankowski…Kazania z ambony!Mamy nawiedzonych rządzących.Jak nie może być lepiej,niech będzie inaczej…

 9. Jest to krok do przodu. Pan Wilczek zapytał Radę czy można podjąć działania i chwała mu za to.
  Sporo dyskutantów nie wie o czym tu pisze , zwykli hejterzy.
  Panie Wilczek, proszę sie nie przejmować i wyciągać kolejne niewygodne problemy.
  A Jankowskiego trzeba odśrubować w końcu od stołka i niech w końcu mądrzy się na swoim , albo z miotłą przy pracach interwencyjnych z PUP.

 10. Sześciu radnych jest za „odśrubowaniem”Jankowskiego od stołka.I co z tego?Może tylko dwóch jest w stanie mu to powiedzieć.Trzyma wszystkich za ryło:)

  • Człowieku, czy Ty czytasz to co piszesz? Kto napisał ” tylko idiota głosuje na Palikota” To już nie jest uogólnianie? Spadłem z krzesła 🙂

 11. „Coś” robić co to znaczy?Właśnie u nas jak zrobi się „coś” to należy za to „coś” chwalić.
  Trzeba dobrze i mądrze.
  pan Wilczek robi „coś”.Ludzie nie dajmy sobą manipulować.
  Adamowi wystarczy „coś”-mnie nie,od ludzi i siebie wymagam wiecej.

  • Walnij plackiem przed ołtarzem,razem z Jankowskim.To co robi Wilczek jest ok.Tylko Tobie nie wypada przyznać racji.Pisz nadal elaboraty.Najlepiej na swoją cześć.Potrafisz tylko pouczać.

 12. Na partii Palikota wiele psów można powiesić, ale trzeba sie z nią poważnie liczyć. Ma dwie bardzo liczne grupy wyborców: młodzież, której podoba sie postulat zalegalizowania narkotyków miękkich, oraz osoby w średnim wieku, którym przejadla sie niezdrowa ingerencja kościoła w każda możliwa dziedzinę życia publicznego i prywatnego.

  • Palikot to papierek lakmusowy dla polskiego
   społeczeństwa oraz głosy do przepchnięcia antypolskich ustaw PO. Papierek, czy już jest gotowe na akceptację
   dewiacji jako normy, czy jeszcze trzeba poczekać jedno, dwa pokolenia by je odpowiednio zindoktrynować. Antyklerykalizm jest teraz bardzo
   modny, jeśli atakujesz KK jesteś promowany
   jesteś taki trendy. Czy te dzieciaki od dragów
   wiedzą, że nie ma już marihuany ? To co jest to
   sztucznie modyfikowane rośliny do których
   dodawane są pochodne amfetaminy i lsd oraz
   substancje przyspieszające uzależnienie, to to ma
   być legalne ? Taki jest stan rzeczy, więc powiedz
   mi czy prócz antychrześcijańskich wartości,
   demoralizowania młodzieży i płytkiego populizmu
   ten osobnik ma coś Polakom do
   zaproponowania ? Czy swoją przeszłą
   działalnością zasługuje na zaufanie ? Jak tam jego projekt przyjazne państwo ? Prócz pajacowania oraz wypełniania czasu antenowego mendiom nic nie wniósł, jest gwarantem podtrzymania okupacji Polski, jej demontażu.

   • Maciej!Olatujesz?Czy świrujesz?:)Faktycznie,ludzie mają racje.Oszczędź nam swoich wykładów!Tutaj temat jest zupełnie inny:)Zmień podpis na Ferdek.

    • Twoim przywilejem jest nie czytanie moich wypocin, to po pierwsze. Po drugie jedynymi osobami, które mogą mnie stąd wyrzucić są Admini tej strony.

     Większości, która popiera tą inicjatywe polecam przeczytać wpis (Nie)zadowolego mieszkańca. Bo to jest sedno, dajecie się łapać jak lep na muchy na takie błyskotki polityczne. Mechanizm jest, istnieje, ktoś coś nazwie tak po „europejsku” „obywatelsko” i się co nie którzy trzęsą z radości, że to novum.

     Szanowny T, podaj mi moment w moich wpisach, w których odlatuje. Czytaj ten odlot, Polska została poddana ekonomicznej doktrynie szoku po 1989 roku, prywatyzacja polegała na sprzedaży polskiej gospodarki za 10 do 15 % wartości. Sprzedano wszystko do tego zadłużając budżet monstrualnie. Drogi T masz około 100 tysięcy długu, Ty i każdy członek Twojej rodziny. W ten sposób Polska jest podporządkowana czynnikom zewnętrznym, ośrodki decyzyjne są poza Polską. Możesz sobie o tym odlocie poczytać:

     http://ksiazki.wp.pl/bid,875,tytul,Jak-dobija-sie-gospodarke-polska-od-1989-roku,ksiazka.html?ticaid=1121a9

     http://capitalbook.pl/wyprzedarze/455-via-bank-i-fozz-o-rabunku-finansow-polski-miroslaw-dakowski-jerzy-przystawa-.html

     Te mechanizmy są bardzo proste. Palikot jest częścią tego układu, więc nie dziwcie się, że się burzę. Kocham swoją ojczyznę, więc to mnie obliguje do takich wpisów Gamoniu ( pisząc delikatnie ). Jeśli coś Tobie jest obce i masz horyzont na rzeczywistość jak koń w radlinie to nie znaczy, że czegoś nie ma.

     Teraz jeszcze jedna kwestia. 11 listopada Polacy manifestujący swoją miłość do ojczyzny są przedstawiani w mendiach jako faszyści, zagrożenie ładu, demokracji i zacofańcy, którzy chcą kultywować polskość.

     Ukraina – uzbrojone bojówki demolują budynki administracji, mienie publiczne i atakują służby porządkowe na niesamowitą skalę. Ale dla polsko języcznych mendiów to bojownicy o wolność, demokrację i miejsce w Europie. Janukowycz zatrzymał doktrynę szoku na Ukrainie promując protekcjonizm gospodarczy, u nas ponosimy jej konsekwencje rozłożone na lata.

     Teraz Admin może mnie wywalić 😉

     • Wreszcie załapałem!:)Każda odpowiedź do Macieja,to woda na jego młyn.Powód do następnych elaboratów.Spoko.Żyj w swoim świecie:)

 13. Szkoda mi księdza Kotowskiego.Jest zakładnikiem „trzemeszeńskiej władzy”Nie wypada odmówić mu uczestnictwa,we wszelkiego rodzaju „imprezach”organizowanych przez tą niepopularną władzę.Jankowski w otoczeniu księży,Jankowski przemawiający z ambony…Tego za wiele!Chcemy chodzić do kościoła,ale nie po to,żeby ciągle oglądać wiceburmistrza!Chociaż,Dyzio w niczym mu nie ustępuje.Ktokolwiek „zabierze się”za tą ekipę,będzie miał poparcie…Wilczek?Czemu nie?!

  • Popieram 2 pierwsze zdania.Dalej to wart pan drugiego pana.Są ludzie w Trzemesznie co nie przepuszczą okazji żeby się zapromować na ambonie -obojętnie z jakiej okazji na nią wskakują i się POKAZUJĄ!

  • Na pewno nie jest zakładnikiem, jest gospodarzem najbardziej znaczącego i najlepiej rozpoznawalnego obiektu na terenie gminy. Ma prawo decydować, komu pozwala na występy w miejscu, które dla wielu jeszcze jestmiejscem wyciszenia, zadumy, skupienia i modlitwy.

 14. Tylko edukacja świadomość polityczna społeczna, może nas wydostać z tego szamba. Maciej i pan niezadowolony startujcie w wyborach do samorządu proszę, macie mój głos.
  Potrzeba zmian, a na tym forum widać światełko w tunelu.
  Praca organiczna u podstaw jak to było dawno temu.

  • I ja jestem opinii, że praca organiczna może nas uratować. Nie mieliśmy państwa przez 123 lata, a jednak udało się je odzyskać dzięki Romanowi Dmowskiemu, który został wymazany z pamięci Polaków i zaszufladkowany jako antysemita. Teraz teoretycznie mamy państwo,ale z narodem ciężko, pomijam brak elit. Musimy się skupiać wokół siebie, pierdnięcia takich ignorantów jak T są dowodem na zlasowanie społeczeństwa i jego samego. Będę bardzo zadowolony jeśli choćby jedna osoba zainteresuje się rzeczywistym stanem rzeczy, zgłębiając dziedziny mi bliskie, z linków, które podałem. Namawiam do merytorycznej dyskusji, każdy może sam zweryfikować stan rzeczy i hasła, które podałem. Wiem, że większość wchodzących na ten portal czyha na informacje typu: kogo pobili, komu ukradli samochód, kto miał wypadek i gdzie się paliło. Traktujmy każdą sposobność by zmuszać do refleksji i myślenia Polaków, z małej ojczyzny również.

 15. Maciej litosci! Ty nie jestes na filozoficznym wykladzie! Twoje elaboraty,to nie wystapienie polityczne,ogarnij sie! Tu jest Trzemeszno,krotko i na temat!Pozdrawiam!

  • Człowieku, kiedy Ty ostatnio przeczytałeś jakiś dłuższy tekst niż dwie kartki A4 ? Pomijam książkę jakąś. To zwykłe posty, ja wiem, że szkolnictwo w Polsce też jest degradowane, czego owocem jest wiele wpisów na tej stronie, nawet pod tym artykułem. Dość, że podaje źródła informacji, nie dla leniwych to jeszcze mam czelność zadawać pytania, co wkurza bardziej ? To Ty miej litość, powiadam:

   Nie chcecie, nie czytać ! Ignorować, traktować jak powietrze. Ja będę się cieszył z każdej osoby, która zgłębi temat rzeczywistego stanu naszego państwa.

 16. A mnie wypowiedzi Macieja zmuszają do głębokiej refleksji.Dziękuję.Dzięki takim wpisom poszerzam swoje horyzonty umysłowe.

 17. My tu gadu, gadu a powiat swoje. Proponuję przeczytać art. na stronie informacjelokalne.pl 100 milionów dla Gniezna . Otwarcie 2014-2020 są gminy powiatu gnieżnińskiego ale nie ma tam wmianki o Tremesznie. Czy nadal jesteśmy w powiecie gnieżnińskim. Może by tak zacząć patrzeć władzy na ręce a nie skakać sobie do gardeł.

  • Słusznie Marek.Trzeba patrzeć władzy na ręce.Ale tu,w Trzemesznie.Tylko ostrożnie bo nasza „władza” odleciała.Odlecia w sensie klerykalnym.Zbliżają się wybory.Jestem wierzącym,ale szlak mnie trafia,jak widzę burmistrzów na ambonie.T ma rację.Jesteśmy miastem wyznaniowym!Spróbuj zastać Dyzia w urzędzie:)W kośiele będzie na pewno razem z Jankowskim.

 18. Maciej!Ja czytam wecej,niz Ty mozesz sobie wyobrazic i nie chwale sie tym! TY czyjesz sie niedowartosciowany i sie wymadrzasz, myslac ,ze komus zimponujesz!Szkoda mi Ciebie frustracie!

  • Szanowny XTZ jestem wniebowzięty, że potrafisz czytać, teraz poproś kogoś by popracował z Tobą nad umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Piszę dla zainteresowanych losem kraju i dla ciekawych rzeczywistości, nie dla marud. Daleko mi do frustracji, uważam się za szczęśliwego człowieka.Może podejmiesz polemikę z tymi faktami:

   1990 – 53,17 mld zł (
   Solidarność + ZSL+PZPR premier
   Mazowiecki)
   1991 – 65,84 mld zł (rząd
   koalicyjny Solidarnościowy
   premier Bielecki)
   1992 – 97,94 mld zł (rząd
   koalicyjny Solidarnościowy
   premier Olszewski/Suchocka)
   1993 – 133,94 mld zł (rząd
   koalicyjny Solidarnościowy
   premier Suchocka)
   1994 – 152,21 mld zł (SLD+PSL
   premier Pawlak)
   1995 – 167,21 mld zł (SLD+PSL
   premier Oleksy)
   1996 – 189,05 mld zł (SLD+PSL
   premier Cimoszewicz)
   1997 – 221.65 mld zł (SLD+PSL
   premier Cimoszewicz)
   1998 – 237,40 mld zł (AWS+UW
   premier Buzek)
   1999 – 278,21 mld zł (AWS+UW
   premier Buzek)
   2000 – 288,33 mld zł (AWS+UW do
   05.2000 premier Buzek)
   2001 – 314,67 mld zł (AWS
   premier Buzek)
   2002 – 352,58 mld zł (SLD+UP
   premier Miller)
   2003 – 408,58 mld zł (SLD+UP
   premier Miller)
   2004 – 440,54 mld zł (SLD+UP
   premier Miller/Belka)
   2005 – 477,08 mld zł (SLD+UP do
   10.2005 premier Belka, od 11.
   2005 premier Marcinkiewicz)
   2006 – 506,26 mld zł (PiS+
   Samoobrona+LPR premier
   Marcinkiewicz/Kaczyński)
   2007 – 527,44 mld zł (PiS
   premier Kaczyński)
   2008-2011 – 884 mld zł (PO+PSL )

   Obecnie dług Polaków wynosi około 1000 miliardów. Rozpisany jest na cztery przyszłe pokolenia . Opresyjny fiskalizm państwa okrada obywateli z ich pracy, mamy najwyższe stopy procentowe ( koszty kredytów ) w UE, a zarabiamy jak w kołchozie. Przeczysz tym faktom ? Wiesz, że kiedy spekulowano frankiem rządy Niemiec i Czech zakazały udzielania kredytów w tej walucie ? Banki niemieckie nie miały skrupułów by udzielać Polakom kredytów w szwajcarskim pieniądzu. To okupacja ekonomiczna obecne siły polityczne są gwarantem jej podtrzymania.
   Wiesz, że tracimy ziemię bez jednego wystrzału ? Wieczorem, wrzucę dwa cytaty, które podkreślą obecny stan rzeczy.

  • Niestety nie dyskutujecie, tylko pierdzicie coś na klawiaturze. Apele o usunięcie mnie z tego portalu proszę kierować do właścicieli tej strony. Jak chcecie kogoś wywalać to stwórzcie własną stronę.

   Powiadam jeszcze raz ,nie czytać jeśli prawda kole w oczy. Jeśli chcecie mnie obrażać to się kmioty przyłóżcie, jeśli ktoś neguje rzeczywistość – fakty no to raczej on jest chory. Sprawdźcie przeciw czemu rolnicy strajkują pod Inowrocławiem. To, że nie ma czegoś na pasku w tvn, to nie znaczy, że tego nie ma. Może Sano w Lubiniu to fikcja ? Propaganda jest dla demokracji tym, czym dla ustroju totalitarnego pałka. Za bardzo kocham swój kraj, jego bohaterów i historię mojej ojczyzny by się przejmować waszymi pierdnięciamy.

 19. Jeszcze jedno: Prawda to w dzisiejszych czasach mowa nienawiści. Mówienie prawdy w czasach powszechnego fałszu jest aktem rewolucyjnym, stąd Wasze reakcje.

 20. Czytam Cię Macieju na bieżąco i nawet Ciebie polubiłam.Ale ten Twój ostatni wpis to porażka.Brak sensu! To nie w Twoim stylu.Czy ktoś mądry inaczej dobrał się do Twojego komputera?
  Czekam na przemyślenia-ale tylko Twoje!A nie jakiegoś kogoś z lekka…

 21. „MENDIOM” „GAMONIU”!!!Jesli sie czepiamy ,to moze zaczniesz od siebie!!!A tak ogolnie,to nie chce MI sie z toba gadac!

 22. No widzisz Xtz teraz wyszło szydło z worka odnośnie Twoich deklaracji dotyczących czytania. Jeśli faktycznie byłbyś taki oczytany to na pewno spotkałbyś się kiedyś z neologizmem ,,mendia”, wiedziałbyś jaki ma cel i nie wypisywałbyś durnych i komprmitujących Ciebie postów.

 23. Film na niedziele o stoczni, symbolu ważnym dla Polaków, dlatego zniszczonym, tak samo jak szkoły w naszym mieście. Kiedy komisarz z Brukseli odwiedziła nasz kraj by zadecydować o tym czy możemy dofinansować własne stocznie, Niemcy podczas pseudo – kryzysu pchali miliony ojro na swój przemysł stoczniowy. Morderstwo polskich stoczni:

  http://www.youtube.com/watch?v=hkVkawKtmSw

  Niezależność mendiów w Polsce:

  http://www.youtube.com/watch?v=KEGYIPRncX4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here