Strona główna Polityka Chcą kupić budynek po Domu Dziecka

Chcą kupić budynek po Domu Dziecka

4372
33

Wczoraj odbyła się zwołana w pilnym trybie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Jej jedynym punktem, nad którym mieli głosować radni, było wyrażenie woli nabycia przez gminę od powiatu budynku po Domu Dziecka. Drugi punkt projektu tej uchwały mówił o upoważnieniu burmistrza do podjęcia w tej sprawie rozmów z powiatem.

Zawiadomienie o sesji radni otrzymali dzień wcześniej. Jak tłumaczył Krzysztof Dereziński, pośpiech spowodowany był mającym się odbyć w poniedziałek, 16 października, przetargiem na sprzedaż tej nieruchomości. Cena wywoławcza wynosi 1.700.000 zł (w pierwszym przetargu było to 2.800.000 – red). Poinformował też o wyniku przetargu na remont budynku po szkole zawodowej. Najniższa oferta to 10.500.000 zł, a w negocjacjach udało się zejść do 9.800.000. To nadal o 2.800.000 więcej niż 7.000.000 zaplanowane na to zadanie w budżecie (6.300.000 zł dofinansowanie z Polskiego Ładu, 700.000 wkład własny gminy).

Jak tłumaczył, jeśli rada wyrazi taką wolę, to starostwo odwoła przetarg i podejmie rozmowy w sprawie sprzedaży. Według obowiązujących przepisów, gdy transakcja taka odbywa się pomiędzy dwoma samorządami, wówczas nie obowiązuje forma przetargu.

Burmistrz poinformował też, skąd ma zamiar wziąć środki na ewentualny zakup. W przypadku przejęcia tej nieruchomości nastąpi rezygnacja z inwestycji w budynku po „zawodówce”. Planowany na nią wkład własny w wysokości 700.000 zł można będzie przerzucić na zadanie przy ul. Wyszyńskiego. Jak się wyraził, „mamy jeszcze zapisy w budżecie, z których już skubiemy co jakiś czas, dotyczące budowy dróg, bo w tym roku już tylko remonty będą, raczej nic nie wybudujemy i można by to też za zgodą wysokiej rady przeznaczyć. Mielibyśmy wówczas pewne 1.400.000, tak jak dziś z panią skarbnik rozmawiałem”.

W dyskusji radni byli w większości zgodni co do samego kupna tej nieruchomości. Daniel Bisikiewicz i Renata Buzała apelowali, aby nie wyzbywać się jednak budynku przy Mickiewicza 33. Nie powinniśmy rezygnować z przyznanego dofinansowania – mówił D. Bisikiewicz.

Wprawdzie w głosowaniu radni poparli pomysł burmistrza (wstrzymał się tylko D. Bisikiewicz), jednak w obradach zabrakło konkretów. Przede wszystkim, sama uchwała o niczym nie przesądza. Nie wiadomo, jak się potoczą rozmowy z powiatem i jakie warunki zostaną przedstawione. Nie zawarto też w niej zapisu, na co zakupiony budynek miałby być przeznaczony. K. Dereziński mówił o zakupie obiektów w kontekście umieszczenia tam urzędu, radni jednak byli za tym, aby na tym etapie nie określać przyszłej funkcji.

Burmistrz nie odpowiedział jasno na niektóre pytania radnych. Jedno z nich dotyczyło możliwości przesunięcia nie tylko wkładu własnego, ale także przyznanego dofinansowania na remont przy ul Mickiewicza. Jak mówił, rozmawiał na ten temat z osobą z obozu rządzącego i dowiedział się, że nie ma takiej możliwości. Od jednego z samorządowców usłyszał natomiast, że taka sytuacja była w jego gminie i udało się środki przerzucić na inne zadanie. Nie odpowiedział też na pytanie o stan obiektów, które miałyby być kupione, twierdząc, iż nie wie bo dawno tam nie był.

Jak się okazuje, aż tak wielki pośpiech, w jakim zwołano sesję, nie był konieczny. Według ogłoszenia na stronie starostwa, przetarg odbędzie się nie poniedziałek – jak mówił burmistrz – a w czwartek, 19 października.

33 KOMENTARZE

  • Ja też słyszę – a buty rozpiepszam co miesiąc. Sprzedawcy reklamacji nieprzyjmują – bo w mieście ato krawężniki wyzższe niż codniki albo aswald wższy niż chodniki. Burmistrzuniuu, byś niemiał kiedyś problemów takich jak ja. Może masz szewca zaprzyjaźnionego, do którego i ja zwrucę się by dostosować obuwie.

 1. Ludzie na co wy czekacie, aż się prosi żeby tam zrobić urząd z prawdziwego zdarzenia, jest parking miejsca na biura, cześć pomieszczeń można wynająć na biura, w bocznym budynku zrobić żłobek jest miejsce, przenieść wszystko łącznie z OPS, a po zawodówce biblioteka i dom kultury nad czym tu się zastanawiać

 2. Weźmiemy kolejny budynek do remontu, bo taki będzie konieczny nawet żeby go dostosować pod wybrany cel. Do Mickiewicza dołożyć trzeba więcej ale mamy wtedy już budynek wyremontowany.

 3. Na ulicy zamontują światełka uwaga dziura. Kto zdewastowal budynek z Maja niech go naprawi. Obiekt był gotowy do użytku od razu po likwidacji szkoły. Przeszedł remont zniszczono pracę i wkład wielu ludzi.

 4. I po co były te wojny ze starostwem, to prężenie muskułów, te niegrzeczne wypowiedzi pod adresem np. pani wicestarosty ? Ile teraz trzeba będzie wziąć leków uspokajających, żeby przystąpić do rozmów? Nie lepiej było rozmawiać o tym 2-3 lata temu zamiast pakować kolejne pieniądze w sypiącą się zawodówkę. Wydano pieniądze na koncepcje, ekspertyzy, dokumentacje techniczną i co? Teraz popiół na głowę, worek pokutny i do Gniezna.

  • Oni i plan…… zachowują się jak dzieci które mają zachcianki a jak temat ugryźć zero koncepcji. Gdyby ich brak kompetencji mógłby porażać mielibyśmy swój prąd za darmo

 5. Jeszcze niedawno słyszeliśmy o wielkim programie oszczędnościowym. Brakowało pieniędzy i wtedy burmistrz z panią skarbnik przedstawili cały szereg propozycji gdzie można oszczędzić. Z całego programu zostało skubanie z dróg. Czyli jesteśmy bogaci, a że nasze drogi troszkę poskubane, to co za problem?

 6. Nie oglądajcie się tylko kupujcie żeby nam ktoś nie sprzątnąć, pod nosa dobry punkt i po remoncie od dawna było mówione brać będziemy mieli coś swojego

  • Taaaaaa. Kupić bez pomysłu tak jak zawodówkę i inne rudery od powiatu a później przez dwie dekady zastanawiać się co z tym zrobić. Wydać setki tysięcy na koncepcje, kolejne koncepcje, projekty i wszystko w błoto. Komisja rewizyjna powinna zbadać a rada miejska rozliczyć burmistrza za te wszystkie koncepcje i projekty, które dziś wg tego co się mówi mogą być nic nie wart. Tylko ucieszyło się grono nielicznych… projektantów. Oni chwalą takich klientów. Dają im potrójnie zarobić. Jak tu nie chwalić takiego klienta. Gmina bogata. Można bezmyślnie wydawać pieniądze. Dopóki urzędasy nie będą odpowiadać swoim majątkiem za takie głupie decyzje dopóty ten kraj będzie tkwił w takiej bylejakości.

   • W jakim stanie zawodówka a w jakim dom dziecka idż i obejrzyj dom dziecka był po remoncie do końca funkcjonował a zawodówka ile lat stoi pusta pomyśl

    • Pomyślałem. Nie zmienia to faktu, że jeszcze niedawno burmistrz o osobach, które były krytyczne wobec tego idiotycznego pomysłu ładowania najpierw setek tysięcy a później grubych kilkunastu milionów wypowiadał się w sposób daleki od kulturalnego. Przypomnieć co mówił do niektórych radnych? Co się takiego stało, że nagle zmienił zdanie o 180 stopni? Zmądrzał? Ktoś powie, że lepiej późno niż wcale. Pewno i racja ale do tej pory 3 razy zlecał opracowanie różnego rodzaju projektów czy koncepcji na budynek po zawodówce.
     Dlatego podchodzę z dystansem do takich nagłych zmian frontu przez burmistrza, od którego oczekuję poważnego traktowania spraw gminy. Czy poważnym zachowaniem włodarza gminy jest wydanie setek tysięcy złotych na projekty i koncepcje a następnie przyznanie racji tym, którzy uważali te pomysły od początku za idiotyczne? Niech każdy odpowie sobie sam na tak postawione pytanie.

  • Tak będziemy mieli swoją ruderę. Ulicę dziurawe także pasuje do nich. Ważne żeby urzędnicy mieli urzad w jednym miejscu tak a wybory chodzą chodnikami na których można nogi połamać i głowy poobijać słupy na środku chodnika

   T

 7. I znowu pójdzie kasa na opracowanie kolejnych koncepcji jak to było z zawodowką. Wywalone pieniądze, bo ktoś (wiadomo kto) miał wizję co tam by mogło powstać. Kiedy w końcu tacy ludzie zaczną ponosić konsekwencje za marnowanie NASZYCH pieniędzy?!

 8. Chwila, chwila. Jak mi wiadomo przesuniecie dofinansowania jest określone wyraźnie z przeznaczeniem na określony cel. Nie wiem czy coś zmieniono, lecz w takich przypadkach niemożliwe bylo przesuniecie i przeznaczanie tych funduszy na inny cel.

 9. Teraz będzie rządził ten długo wyczekiwany przez Was Tusk i zostaną rozwiązane wszystkie problemy TRZEMESZNA. Wybraliście więc macie co chcieliście. Tusk Wam wyremontuje wszystkie budynki i ulice.

   • To nie wycie tylko stwierdzenie faktu. Macie możliwość wykazania się w czynieniu dobrodziejstwa dla gminy Trzemeszno. W końcu pokażecie jak się wspiera samorządy jak samorząd Trzemeszna.

   • Udowadniasz tym wpisem, że jesteś taki sam jak oni skoro powielasz ich postępowanie… Jaki jest zatem program tej koalicji od konserwatywnych ludowców do progresywnych lewicowców? Kiedy podpisujecie cyrograf pod tym, co powiedział Tusk czyli kto nie jest za aborcją ten nie startuje razem z nim? Kiedy likwidujecie socjal co zapowiedział Hołownia a Zandberg zapowiedział jego utrzymanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj