Strona główna Polityka Ceny wody – niekończąca się historia

Ceny wody – niekończąca się historia

1741
33

Już po raz trzeci w tym roku spółka Remondis Aqua Trzemeszno podejmuje próby podniesienia cen wody i ścieków. W marcu firma zaproponowała podniesienie ceny wody o 10 groszy dla odbiorców indywidualnych, natomiast ceny ścieków miały wzrosnąć tylko dla firm. Wówczas to Rada Miejska podjęła uchwałę o odmowie zatwierdzenia nowych taryf.

Kolejna próba miała miejsce w lipcu – podwyżki miały być już większe. Według propozycji firmy, woda miała zdrożeć do 2,94 zł (obecnie 2,70), a ścieki do 6,53 zł (obecnie 5,90). Tych propozycji nie zaakceptował burmistrz Krzysztof Dereziński i przedstawił Radzie Miejskiej uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf, którą rada przyjęła jednogłośnie.

Z kolei na sesji 26 października przyjęto uchwałę o przedłużeniu czasu obowiązywania obecnych taryf do końca roku. Tym razem z projektem takiej uchwały wystąpiła sama spółka Remondis Aqua. W uzasadnieniu wskazano wprawdzie, że obowiązujące taryfy nie rekompensują wszystkich kosztów ,ale z uwagi na trwające w tym czasie prace nad zmianą ustawy Prawo Wodne postanowiono wstrzymać się z jakimikolwiek zmianami.

W ostatnim czasie spółka złożyła wniosek o zatwierdzenie nowych cen za wodę i ścieki. Proponuje w nim podniesienie od nowego roku ceny wody dla odbiorców indywidualnych o 8 groszy. Znacznie większa podwyżka proponowana jest w przypadku ścieków – z 5,90 zł do 8,35 zł. Są to oczywiście ceny netto, do których należy doliczyć podatek VAT – w tym przypadku 8%.

Tym razem burmistrz przesłał do rady projekt uchwały, w którym proponuje przyjecie tych taryf. Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno już dziś zapowiada, że przygotuje i przedłoży radzie projekt uchwały o odmowie ich zatwierdzenia.

Trzeba jednak mieć na uwadze, iż Rada Miejska może skutecznie zablokować podwyżki cen wody i ścieków w przypadku opracowania ich niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie może odmówić ich przyjęcia tylko dlatego, że uzna je za zbyt wysokie. Musi więc wykazać błędy w wyliczeniach. Udało się to w przypadku marcowej uchwały. Czy tym razem się uda – nie wiadomo.

Zapytaliśmy prezesa Remondis Aqua Trzemeszno Krzysztofa Tomczaka o powody tak wysokiej podwyżki. Według niego, główna przyczyna tkwi w wysokim podatku od nieruchomości jaki spółka musi płacić gminie. W przypadku budowli wynosi on 2% ich wartości. Przekłada się to szczególnie na cenę odprowadzenia ścieków, ponieważ zwiększa się długość sieci kanalizacyjnej, której wartość jest znaczna.

Prezes zauważa, że często porównuje się ceny wody i ścieków w Trzemesznie do gmin ościennych. W niektórych z nich są one niższe, jednak np. w Mogilnie spółka wodociągowa nie płaci w ogóle podatku od nieruchomości związanych z dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków, a w Witkowie jest on obniżony do 1,2%.

Gdyby przyjąć takie rozwiązania u nas, miałoby to na pewno wpływ na niższe ceny. Decyzje w tej sprawie radni podejmą na sesji 30 listopada.

33 KOMENTARZE

  • Pracownicy Remondisu są rzetelni. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, panowie wywożący śmieci pracują jakby jechali do pożaru. Robią szybko i po swojemu. Kiedy chciałam coś wrzucić dodatkowo to grzecznie ale stanowczo z uśmiechem odmówili. I pokazali mi dymek z samochodu.
   A władze remondisu za tak drogą wodę niech dostanie rozwolnienia w wiadomym momencie HA, ha,ha.
   A poważnie to nie mam słów.

 1. Panie Tomczak – podatki są takie same od kilku lat. Tego nie wiedzieliście ?? To nie jest nowy podatek !!! W sumie idzie zima – woda zamarza… Lody, aha – no, kręcimy lody. Porażka

 2. Blisko 40 % podwyżki na ścieki. Czy to warto komentować ? Spółka robi co chce. Burmistrz wprowadza uchwałę o zatwierdzeniu i ma nas w d…..e a potem ładnie się uśmiecha,wciska kit,otwiera boiska i wystawy i tłumaczy to nie ja to oni. Brawo i prosimy o więcej.

 3. Burmistrz winien swoje działania prowadzić w kierunku poprawy życia mieszkańców , przez których został wybrany i którzy płacą mu niemałe wynagrodzenie. Tak , tak p.Dereziński , to my wybraliśmy by pan nas reprezentował! Wychodzi na to ,że jesteś pan-szkodnik

 4. Błagam nie dla podwyrzek. Mam 3 dzieci trzeba je codziennie kąpać.Co Pan robi przecież to skandal tak dużo pieniędzy za scieki. Panie Peno i radni nie pozwólcie na to tylko wy mi pozostaliscie.

  • ty matko byś się wstydziła pazerna jesteś jak z smoleńska jaka rozpacz że podniosą wodę a tysiąc zł co miesiąc nie liczysz są rodziny z jednym dzieckiem i nie dostają tego i nie płaczą jeśli podniosą to wszyscy zapłacimy dobry wybór dobra zmiana to początek jeszcze będzie weselej poczekamy

 5. Panie prezesie,odważnie operuje pan cyferkami.Mam propozycję,proszę z równą odwagą upublicznić swoje zarobki.Myślę,że przy takich kiepskich cenach wody i ścieków,pensyjka jest …głodowa.Gdyby jednak okazało się,że jest utajniona,dałoby to do myślenia…

  • Przecież jak można żądać podwyżek ze względu na podatek od nieruchomości którego się nie płaci. Pan Prezes i Pan Burmistrz w paczkę i do Ameryki bez adresu zwrotnego ha,ha,ha.

 6. Niech radni zainteresują ile prezes godzin pracuje dziennie,ja myślę, ze zakład pracy traktuje jak swoją własność.do pracy godz 10 wpada i wypada.to się widzi jak pracuje.

 7. Niemiec prosze panstwa kupil nie po to by wam dawac cos za free, ale by interes krecic – Wasz burmistrz klepnie wyzsze podatki bo dba o wasze portfele ??? nie musi juz dbac 🙂

  Daliscie sie ludziska zrobic jak maly kazio w krotkich spodenkach

  macie tego swojego ulubienca i rade co to go wspiera zal po prostu zal, moj dziad nie o taka polske walczyl by ja rozkradano awy nie umiecie nic zrobic z tym stanem to i niech was doja ile wlezie nie zapomnijcie po godzinach pracowac zeby na komunalke wam starczylo ;p dlatego wyjechalem z PL nie dam sie okradac 🙂

 8. do Johana z Hanoveru! Milcz,milcz i jeszcze raz milcz tchórzu i knfidencie jeden! Twoj dziadek w grobie się przewraca i wstyd mu za ciebie!!!BOHATER:(((

 9. Panie prezesie a co ma podatek do drastycznej podwyzki sciekow to naszym kosztem REMONDIS ma placic podatki czy u nas w Trzemesznie juz ten zaklad zwariowal kudzie nie dajcie sie wycyckac to co robi REMONDIS to chyba jeszcze tak nie bylo Panie Slawku w tobie nadzieja miej reke na pulsie nie przyjmujcie takiego rozwiazania my i tak juz placimy wysokie ceny.

 10. W lipcu spółka ustaliła cenę ścieków na 6,53 (obecnie jest to 5,90) a teraz chcą 8,35? Ja się pytam co takie zmieniło się od lipca że taka różnica ceny? Burmistrz po raz kolejny pokazuje gdzie ma mieszkańców którym przed wyborami obiecywał że nie podniesie cen za wodę. Ale burmistrz potrafi tylko chorować, urlopować albo kłamać i mamić mieszkańców. Nie wiedziałem że aż tak zawiodę się na burmistrzu. W następnych wyborach na 100% nie dostanie mojego głosu. Obojętnie kto będzie jego przeciwnikiem to już dzisiaj może liczyć na mój głos.

 11. Szanowni Internauci.
  Być może się mylę-jeśli tak , to proszę o sprostowanie-ale wydaj mi się, że w spółce świadczącej mieszkańcom usługi w zakresie dostaw wody i odprowadzania ścieków, WIĘKSZOŚCIOWY, 60 % udział ma gmina, a tylko 40 %, mniejszościowy, Remondis.
  Jeśli tak jest, to mamy do czynienie z doprawdy kuriozalną sytuacją, polegającą na tym,że Pan Prezes w/w spółki (wynajęty przez właścicieli spółki,w tym przez gminę) działa wbrew interesom i poleceniom właściciela większościowego .W każdej NORMALNEJ firmie oznaczałoby to jego natychmiastowe zdymisjonowanie przez większościowego właściciela-gminę.
  Po drugie-jeśli większościowy udział w w/w spółce ma gmina- to zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej , zarobki Pana Prezesa winny być JAWNE.
  Wyjaśnienia przyczyn tak drastycznych podwyżek, przedstawione przez Pana Prezesa,pozostawię bez komentarza.Stanowią one najlepszy dowód jego kwalifikacji zawodowych i intelektualnych.
  Pozdrawiam

  • Panie Racjonalny Patrioto,

   oto jak się robi takie przejęcia własności bez większości własności, ale z prawem decydowania w kluczowej sprawie musi się Pan poradzić pewnej kancelarii prawnej, która to nie tylko przygotowywała umowę przejęcia, ale i odzyskiwała Vat dla naszej gminy – choć Pani skarbnik miała spore doświadczenie w tym wymiarze, jednak Pan Burmistrz zdecydował się na zewnętrzny podmiot …

   Z artykułu wynika, że gmina – radni mają jedną furtkę prawną do blokowania podwyżek:

   Trzeba jednak mieć na uwadze, iż Rada Miejska może skutecznie zablokować podwyżki cen wody i ścieków w przypadku opracowania ich niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie może odmówić ich przyjęcia tylko dlatego, że uzna je za zbyt wysokie. Musi więc wykazać błędy w wyliczeniach. Udało się to w przypadku marcowej uchwały. Czy tym razem się uda – nie wiadomo.

   Ja bym poprosił o opinię radnych którzy są w radzie, a w po przedniej kadencji głosowali za zbyciem udziałów Remondisowi o określenie się czy nadał uważają, że ta decyzja była słuszna, jeśli tak to nie ma problemu, jeśli nie to oni w pierwszej kolejności powinni usiąść i wykazywać błędy w wyliczeniach …

   • Szanowny Panie Anonimie,
    Moja opinia dotycząca sensowności współpracy z w/w kancelarią jest identyczna z Pańską .Zarówno odzyskiwanie VATu za grubą prowizję, jak i „pomoc” przy prywatyzacji -w postaci zaakceptowania umowy, która,praktycznie, ubezwłasnowolniła gminę-większościowego współwłaściciela( co rodzi dzisiejsze ,podwyżkowe konsekwencje), jest oczywistym (dla mnie) działaniem na szkodę gminy.Przy czym nie zakładam tu -w odróżnieniu od Pana- świadomego , celowego działania Pana Burmistrza.Wygląda mi to raczej na brak doświadczenia, rozeznania i przewidywania skutków podejmowanych działań oraz łatwowierność.
    Kto ma rację, okaże się wkrótce i odpowiedzą na to pytanie będą najbliższe działania podejmowane przez Pana Burmistrza.Ma On 2 wyjścia: albo nie zrobi nic (co najwyżej , nieskuteczne działania pozorne)-i to będzie oznaczało Pańską rację, albo energicznie przetnie ten wrzód i oczyści atmosferę, poprzez podziękowanie za współpracę kancelarii, samodzielne zadbanie o zwrot VATu i uzdrowienie sytuacji w „komunalce”(a można to -wg mnie- zrobić tylko na 2 sposoby: albo renegocjować umowę , tak by przywracała ona gminie decydujący-jako udziałowcowi większościowemu- głos w zarządzaniu spółką, albo-radykalne posunięcie-rozwiązać spółkę.Oczywiście nie znam treści umowy spółki, więc może to okazać się trudne, kosztowne i bolesne dla gminy, ale nie ma umów , których nie da się rozwiązać:-).To z kolei potwierdzi słuszność mojej oceny.
    Natomiast zupełnie nie rozumiem Pańskich pomysłów na zablokowanie podwyżek. Oczekuje Pan od radnych-zwolenników (swego czasu-mam nadzieję,że zweryfikowali swoje stanowisko) sprzedaży „komunalki” Remondisowi, tego ,aby znaleźli błędy w wyliczeniach uzasadniających podwyżkę-no cóż ja wolę ,żeby za to wzięli się fachowcy od ekonomi.W myśl zasady,że lepiej,żeby zepsuty zegarek naprawił zegarmistrz, a nie sprawca uszkodzenia.
    Pragnę jednak zwrócić uwagę,że jest to leczenie nie przyczyn, a skutków choroby.Przypomina mi się od razu klasyk- Stefan Kisielewski i jego definicja socjalizmu: ustrój bohatersko rozwiązujący problemy nie znane w żadnym innym ustroju.
    Otóż nie byłoby kolejnej odsłony afery „podwyżkowej”-gdyby nie było fatalnej prywatyzacji i wadliwej umowy z Remondisem.
    „Odzyskanie” władzy nad „komunalką ” to jedyny sposób na uzdrowienie sytuacji i uzyskanie wpływu na kluczowy element polityki gospodarczej gminy-tak newralgiczny z punktu widzenia każdego mieszkańca.
    Pozdrawiam
    Rpl

    • Panie Racjonalny Patrioto,

     ja uprzejmie zakładam, że taka forma zarządzania naszym mieniem i pieniędzmi przez rządców gminnych to świadomie działanie na szkodę gminy, inaczej musiałbym założyć, że osoby odpowiedzialne za stan gminy to urzędnicy wybitnie niekompetentni w wielu wymiarach do stanowienia swoich urzędów, albo pożyteczni idioci lub co gorsza zwykli idioci.. Stąd stawiam Burmistrza i jego dwór finansowo – prawny, i część radnych w uprzywilejowanej pozycji jako tych którzy po prostu działają na niekorzyść gminy – świadomie – za bliżej nieokreślone i doraźne korzyści …

     Na temat prywatyzacji TPK, również przed podniesieniem rąk do głosowania przez radnych, wystukałem mnóstwo liter pod artykułami na tym portalu i moje zdanie pozostaje niezmiennym … Błędem była sprzedaż, forma jest skandaliczna, a mieszkańcy oraz pracownicy TPK będą konsekwentnie ponosić tego złe efekty w perspektywie ( taką opinię klarowną i słuszną wyraził Pan Romuald Lisiecki- przewodniczący związków zawodowych TPK ) … Tylko dlaczego, żadnej odpowiedzialności nie mają ponieść Ci, którzy do tego doprowadzili ? Ludzie którzy optowali, głosowali za sprzedażą powinni zostać wykluczeni z świata lokalnej polityki, ponieważ to świadczy o ich indolencji – książkowym przykładem jest Pan radny Przemysław Woźny – który pozbył się swojej funkcji przewodniczącego komisji finansów za „genialne” pytanie czy jeśli gmina przestanie korzystać z zewnętrznego ciała (wiadomej kancelarii prawnej ) to gmina straci podatek vat ? Tutaj ma Pan przykład jakich „zegarmistrzów” mamy przy naprawie zegarków – ten „zegarmistrz” miał problem z nakręceniem zegarka, a napiszę i więcej – ten zegarmistrz miał problem z odczytaniem godziny …

     Co do zespołu, który ma przeciw działać podwyżką, Pana myślenie jest życzeniowe ( ja jestem realistą – nigdy w życiu nie założyłem sobie celu, którego nie zrealizowałem ), nie ma w otoczeniu władz, żadnej osoby, która by podjęła się takiego działania – bo nie ma takiej woli władz … Z jednej strony chce Pan by fachowcy ( zegarmistrz od zegarków ) zajmowali się obszarami, w których są faktycznie ekspertami – ale proszę pamiętać, że to abstrakcja, przecież to nie fachowcy w dziedzinie przedsiębiorczości ( zarządzanie, ekonomia, pisałem wielokrotnie, że mówimy o firmie – która na swój produkt ( wodę ) będzie miała wiecznie odbiorców ) sprzedali nam komunalkę ? Tylko osoby powołane na urząd głosami mieszkańców – to mieszkańcy tak na prawdę sprzedali naszą własność rękami swoich posłańców do rady gminy drogi Panie. Vox populi, Panie Racjonalny Patrioto …

     Ja również przychylam się opinii by ratować się próbą renegocjacji umowy, ale proszę pamiętać, że mamy do czynienia z niemieckim gigantem gospodarczym, który ma zaplecze finansowo prawne wiele większe niż nasze wątłe w logikę, rozumienie i analizę sytuacji – świadomość, myślenie w perspektywie administracyjne władze w gminie, które nie są zdolne do rachunku sumienia, a perspektywa jaką potrafią wycisnąć ze swoich kompetencji to utrzymanie się u koryta do końca kadencji i może załapanie się na następną – pisząc najogólniej …

     Takim samym potworem prawnym przegłosowanym przez radę jest brak możliwości wypowiedzenia się mieszkańcom w referendum czy chcą takie władzy dalej czy nie – to tchórzostwo i knebel na ręce ludu także przegłosowano jednym głosem w radzie – tak jak i sprzedaż komunalki – zamiast wyjść z bagna – rozmawiamy o tym jak z godnością utonąć … Temu całym sercem i konsekwencją jestem przeciwny …

     • CZASAMI WLASCICIEL WIEKSZOSCIOWEGO PAKIETU KIEDY MA 'COS NA SUMIENIU” ZGADZA SIE NA WSZYSTKO BO KTOS MOZE MA HAKA ? ALBO CZASAMI TEZ TAK JEST ZE FIRMA KUPUJACA LOBBUJE I WCISKA $$ POMYSLCIE

 12. Panie radny Matelski daj glos w tym temacie i pozostali radni co tak cicho siedzicie a moze sprzedac reszte udzialow panie Pawlak lubisz sprzedawac wypowiedzcie sie nam mieszkancom.

 13. SZANWNY PANIE BURMISTRZU MOŻE W KOŃCU PAN SIE OBUDZI KTO W MKONCU W TEJ GMINIE RZĄDZI JAKIS TAM PAN TOMCZAK MIENIACY SIE JAKIMS TAM TYTUŁEM PREZESA PYTAM SIE CZEGO PREZESEM ??????CZYZBY WŁADZE MIASTA NIE MIAŁY NIC DO POWIEDZENIA ???????KTO W KONCU TAM PODEJMUJE DECYZJE
  SZANOWNI PANSTWO NIE ZAPOMINAJCIE ŻE W KONCU NADEJDZIE WASZ CZAS I SKOŃCZYCIE SWOJE POLITYCZNE NIEUDOLNE KARIERY
  A POTEM WASI NASTĘPCY WASZ ROZLICZĄ
  POZDRAWIAM DAJĄC POD ROZWAGE PRZEMYSLENIA

 14. TERAZ ISTOTNE ABY NA BURMISTRZA NIE WYBRAC KOGOS KTO SPRZEDA RESZTE UDZIALOW REMONDISOWI – PO CICHU POWIEM ZE USTALENIA ZA ZAMKNIETYMI DRZWIAMI BYLY TAKIE ABY TERAZ IM DAC 40 LUDZISKA SIE USPOKOJA A POZNIEJ KOLEJNE 20

  wspomnicie moje slowa!

 15. Niestety, doszło do sytuacji kiedy podwładny Pana Burmistrza dyktuje warunki, stawia się, osłabia stanowisko włodarza miasta… PANIE BURMISTRZU ! ZRÓB WRESZCIE Z TYM PORZĄDEK !!
  NA CO CZEKASZ ?? AŻ prezes ZAGARNIE TWÓJ DOM, A Ty i MIESZKAŃCY BĘDĄ NABIJAĆ KABZĘ SZEFÓW PODLEGŁEJ TOBIE SPÓŁKI ?!!! PODEJMIJ PANIE KRZYSZTOFIE MĘSKĄ DECYZJĘ , chyba, że nie zależy Ci na nas – mieszkańcach…
  Kogo wybierzesz ? Mieszkańców czy kolesiostwo???

  Patrzę, widzę i jest mi bardzo smutno…

 16. Radni nic nie zrobią i nie pomoga to lizusy nie mają swojego zdania co drugi ma coś na sumieniu juz nie wspominam kto jest kim społeczeństwo przecież zna te osoby a więc co oczekujecie? Gwiązkę z nieba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj