Strona główna Polityka Ceny śmieci na razie bez zmian

Ceny śmieci na razie bez zmian

8393
24

Znaczne podwyżki cen za wywóz nieczystości zaproponował burmistrz w przedłożonym Radzie Miejskiej projekcie uchwały. Stawka od osoby – w przypadku segregowania odpadów – miała wzrosnąć z 10 do 15 złotych. Tak się na razie nie stanie.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali wszyscy radni obecni na posiedzeniu połączonych komisji w ubiegłą środę. Nie przekonały ich argumenty przedstawiane przez zastępcę burmistrza Dariusza Jankowskiego.

W obszernym i szczegółowym sprawozdaniu wiceburmistrz wskazał na koszty i wpływy z istniejącego systemu gospodarowania odpadami. Okazuje się, że jest on bardzo deficytowy. Kosztuje gminę 2,5 miliona w skali roku, natomiast wpływy z opłat to około 1,5 miliona złotych. Powstaje więc milionowy deficyt, który pokrywany jest oczywiście z budżetu gminy kosztem innych zadań, w tym inwestycji.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest mała ilość wysegregowanych odpadów. Śmieci niesegregowane to ciągle 75% wytwarzanych przez nas odpadów, za które trzeba zapłacić 340 złotych za każą tonę dowiezioną do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.

Argumenty te nie trafiły jednak do radnych.

Kacper Lipiński apelował, aby szukać oszczędności w innych działach budżetu. Przypomniał o prawie milionie wydanym kancelarii prawnej za odzyskiwanie VATu, o zaległościach podatkowych spółki Remondis Aqua Trzemeszno, a także nieuzasadnionych opłatach za zarządzanie spółką.

Grzegorz Koperski zgodził się co do potrzeby podwyżki, ale nie w takiej skali. Tadeusz Pawlak przypomniał, iż przy wcześniejszych próbach podniesienia tych cen był za wprowadzaniem ich małymi kroczkami. Obecnie też rozumie ich konieczność, ale nie w takim stopniu. Zwracał uwagę na brak kontroli w zakresie segregacji odpadów. Według radnego wiele osób, które zgodnie z deklaracją płacą za odbiór odpadów segregowanych,w rzeczywistości ich nie segreguje. Proponował żeby to kontrolować, a w przypadku stwierdzenia braku segregacji, śmieci nie odbierać.

Padały też zarzuty pod adresem spółki Remondis Aqua, że tworzy niepotrzebne koszty wożąc odpady niezapełnionymi do końca pojazdami. Jak wyjaśniał prezes Krzysztof Tomczak oraz pracownicy urzędu, uwagi takie są zupełnie nieuzasadnione. Spółka bowiem – zgodnie z umową – nie jest rozliczana za liczbę kursów, tylko za wywóz zgodnie z istniejącym harmonogramem, bez względu na przejechane kilometry.

W głosowaniu wszyscy radni zagłosowali przeciw podwyżkom. Z tego powodu projekt uchwały został wycofany z obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

24 KOMENTARZE

 1. Podwyżka uderzyłaby w biedne rodziny i w tych co sumiennie segreguja śmieci.Duzo mieszkańców z tzw.bloków nie segreguje smieci, całe kartony w pojemnikach,butelki wszelkiego typu ,szkło,puszki,papiery wszystko co można posegregować. Przecież nikt nie sprawdza,wszyscy płacą segregowane więc wrzuca się jak leci.Szkoda że nie myślimy o przyszłych pokoleniach a wcale o samych sobie,dzieciach,wnukach.Przecież mimo, że niektórzy segregują , to i tak jest to góra śmieci,i co dalej?????? Poczekamy aż nas zasypią śmieci? czy włączymy myślenie żeby nie generować tyle śmieci.

  • Aby mieszkańcy ,,tzw.bloków” mogli segregować odpady muszą mieć zapewnione warunki w postaci odpowiednich pojemników.Od szumnej reformy śmieciowej w 2013r praktycznie na Osiedlu Piastowskim nic się nie zmieniło.Zmienił się tylko odbiorca z prywatnego na gminnego.Pamiątką po ,,prywaciarzu” pozostały pojemniki.Remondis jedynie dostawił pojemniki na szkło i plastiki oraz sporadycznie na makulaturę.Zresztą też są pozostałością po pewnej firmie z zewnątrz która się tym zajmowała.

 2. Po co podnosić do 15 zł jak możecie zrobić (szanowny burmistrzu i rado) do 20 lub 25 zł czy nawet więcej tak by zlikwidować owy deficyt lub osiągnąć nadwyżkę. Mieszkańcy będą narzekać lecz i tak zapłacą , nawet bez straszenia ich sądem.

 3. Tak ale to kasa do remondisu a nie do gminy
  Dalej patrząc to my segregujemy a auto zbiera i ładuje wszystko na jedną pale
  Pewnie tak wywala ja na wysypisku wszystko razem

 4. Dobrze że jest transmisja,deficyt ma wynieść 32 miliony złotych na 2019 rok. Pan burmistrz chce następnych obligacji za 10 milionów. Brawo tak trzymać może dopisać jedno zero i będzie 100 milionów. Pomysł iście z „Misia” Bareji. Łubu dubu, łubu dubu niech nam żyje. ………no to zdrówka wszystkim chluśniem bo uśniem. A po mnie choćby potop. Dobrej nocy życzę

 5. Do Trzemesznianki, Mieszkańcy tak zwanych bloków jak napisałaś nie wszyscy płacą za segregowane odpady i mają prawo wrzucić niesegregowane zgodnie z tym co deklarują i płacą! Po drugie do tych pojemników „na blokach” często wrzucają śmieci osoby podjeżdżające pod kontenery samochodami i są to osoby z domków jednorodzinnych. Powód oczywisty w domkach łatwiej sprawdzić czy śmieci są segregowane czy nie. Najlepiej podrzucić na bloki i ręce czyste. Mistrzami w tym są osoby posiadające działki rekreacyjne, które po drodze z działki do domu „odwiedzają” osiedle aby tutaj pozostawić swoje śmieci.

  • Tak robią że niby mała reklamówka do jednego smietnika druga do następnego itp. Można robić zdjęcia i spisywać rejrstracje.

 6. Najpierw sie zajac tymi co woza smieci do Lulkowa samochody na pol puste po dziesiec razy robia trase niepotrzebnie chyba na wode te auta nie chodza a my mamy placic ile to paliwa idzie skontrolowac a nie jezdza jak na wczasy.Zero oszczednosci.

 7. Sprawdzic wszystkie domostwa co nie maja deklaracji zlozonej i nie maja nawet pojemnikow tylko wieczorami w kosze i tu jest sek a kasy bedzie ful gdyz jedna czwarta nie placi bo nawet nie zglosili do Gminy na wywoz nieczystosci.

 8. te udzialy ta niejasna sprawa z niemcami i to parcie burmistrza do podnoszenia cen ?? skad taki nacisk ? dlaczego wyborcy maja placic az tyle wg burmistrza ? moje mysli ida w kierunku ….

 9. ZERO GOSPODARNOSCI PRZYKLADEM JEST PLAC WOJCIECHA ODWIEDZCIE DRODZY MIESZKANCY TEN PLAC KTORY BYL ODDANY LATEM DO UZYTKU CO JEST TERAZ ZAPRASZAMY TO JEST PRAWDZIWA GOSPODARNOSC KTO SIE TYMI PLACAMI ZAJMUJE ZERO POJECIA.

 10. „Spółka bowiem – zgodnie z umową – nie jest rozliczana za liczbę kursów, tylko za wywóz zgodnie z istniejącym harmonogramem, bez względu na przejechane kilometry.” i to jest właśnie myślenie trzemeszeńskich urzędników. Po co zorganizować tymczasowe składowisko i wozić śmieci zgodnie z harmonogram ale pełnym samochodem żeby tych kursów było jak najmniej jak można jechać „niedoładowanym” samochodem bo trzeba harmonogram wypełnić. W Trzemesznie Bareja wietrznie żywy 🙂

 11. Burmistrz z problemem alkoholowym, który nie jest w stanie sam się ogarnąć ma ogarniać miasto i gminę? Cykliczne wyłączanie oświetlenia miejskiego, brak utrzymania bieżącego dróg, „lipa” w postaci placów, skwerów rozkopywanych zaraz po oddaniu do użytkownika, tablice pamiątkowe z błędami…Mało wam jeszcze? Gmina tonie w długach i to nie koniec.

 12. Mało kto wie,że jest zwiększona częstotliwość odbioru śmieci a tak jest przynajmniej na terenach wiejskich tylko dlatego gmina zgodziła się by otrzymać dotację ponad 200 tysięcy złotych.Nikt nie bierze pod uwagę tego że są niepełne kosze i ich tak częste opróżnianie jest nie potrzebne.

 13. P.Dabek ostał wykopany z Mogilna za wyczyny na tamtym terenie nie wiadomo po co i dlaczego! przyjął go UM i G w Trzemesznie ,pl św. Wojciecha itd. P.Piechowiak w Źninie nie przjezdne centrum od kilku lat, kierunku na Damaslawek do okolicznych miejscowości utrudniony dojazd nawet objazdami od kilku lat dziura na dziurze i laty jak nasza ul.Dąbrowskiego blokady ruchu światłami itp. Prywatne przekręty wiadome bardziej lub mniej. Naciąganie kosztów przez REMONDIS na obywatach – burmistrz K.D.zastępca, Tarnowski energetyka i inni do czego zmierzamy -ile jesteśmy jeszcze wytrzymamac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj