Strona główna Różne CEEB – nowy obowiązek właścicieli nieruchomości

CEEB – nowy obowiązek właścicieli nieruchomości

3362
19

Każdy właściciel lub zarządca budynku, w myśl ustawy, jest zobowiązany do złożenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw.

Wszystkie deklaracje muszą być złożone do końca czerwca 2022 r.

Ustawą z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 554) utworzono CEEB będącą mechanizmem informatycznym, który posłuży do zidentyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. Za jego powstanie odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Kryterium wpisu budynku do systemu będzie stanowiła moc źródła.

W związku z tym, w CEEB zostaną objęte budynki mieszkalne jedno- i wielorodzinne, budynki użyteczności publicznej, w tym małe lokalne ciepłownie, zakłady produkcyjne, gospodarstwa rolne pod warunkiem, że nominalna moc cieplna wykorzystywanego źródła spalania paliw nie przekroczy 1 MW.

Deklaracje będzie można składać przez Internet, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB. Osoby, które nie będą mogły skorzystać z tej formy składania deklaracji, będą mogły złożyć ją w formie papierowej w siedzibie Urzędu Miejskiego w Trzemesznie. Czas jaki został przewidziany na zgłoszenie to:

– 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła lub źródła spalania paliw w przypadku nowych źródeł,
– 12 miesięcy licząc od dnia 1 lipca br. w odniesieniu do źródła ciepła lub źródła spalania paliw już istniejącego.

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe. Niezłożenie deklaracji zgodnie z art. 27h ust. 1 ustawy z 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw jest zagrożone karą grzywny.

Więcej informacji: zone.gunb.gov.pl

Załączniki:

Formularz dla budynków niemieszkalnych
Formularz dla budynków i lokali mieszkalnych

UM Trzemeszna

19 KOMENTARZE

  • Spójrz do danych GUS, a nie w propagandowe media. Porównaj zadłużenie obecne procentowo do aktualnego budżetu państwa i wtedy się wypowiadaj. A karać należy zwłaszcza za palenie śmieci i emisję trucizn.

   • a kto siedzi w panstwowych spolkach firmach no kto kto ojciec dudy w kolei w zarzadzie a wie tyle o kolejach co ja o ekonomii hhahaah

    • I Ty chcesz kogoś pouczać tymi dyrdymalami? W dodatku obrażając ludzi? Weź się doucz i ze wstydem podwiń ogon, a potem do książek!

   • Przy takich cenach węgla, ekogroszku i innych paliw ludzie będą palić wszystko co mają i kary nic nie pomogą.

    • Czekają nas biedne lata. Nie miesiące a lata. Wiec może tak nasz rząd przestałby nas straszyć kolejnymi karami a pomógł społeczeństwu? Ciekawe czy w innym kraju jak barany by się godzili na to obywatele. Gaz wegiel ekogroszek….. może modne panele…..

   • Za zbyt duża ilość aut również. Jak i za palenie papierosów. Nie wybiórczo. Smród aut jest nie do zniesienia. Widzicie tylko śmieci.

   • Ekonomia to nie imię, to nauka. Kryzys chłopie kryzys. Gazowek nie chcą dociągnąć bo gmina nie ma funduszy wiec i karać nie należy. Najpierw rozwój miasta i rozsądne ceny bo nie wszystkich na to stać.

   • Tylko kto ma karać? Urzędasy zwłaszcza ci lokalni mają gęby pełne pięknych frazesów i ciepłych słówek. Jak przychodzi realnie rozwiązać patologiczny problem to zawsze znajdą wytłumaczenie dla braku konkretnych działań. Co dały te śmieszne czujniki zakupione z naszych podatków? Czy ktoś kto to wymyślił może pochwalić się tym, że w wyniku tego poprawiła się jakość powietrza?

    • Czujniki? Działki sprzedane nad popielewskim? Brak basenu? Brak plaż? Brak możliwości odciągnięcia gazu? Chodniki niektórych ulic to tor przeszkód.
     Wiele by wymieniać ale szkoda czasu.

     • Na basen i do teeatru koleją dojechać można . Na plażę burmistrza dorożką dowiozą – Mogilno i Szczelno – to chyba do Przyjezieża. Do kolei zdaje się niedołożyliśmy – będziemy dokładać w dzierżawie pomieszczeń. Władze w Przyjezieżu krzywdy sobie niezrobią – bowóda zbyt daleko od wody.

 1. hhaah w NBP te jego „kroliczki playboya ” blondi go nagrywaly i teraz wiadomo za co im naszymi pieniedzmi placil po 30 tysia / mc hahah a gupie ludzie z podatkow mu dobrze robili hahah teraz blondi zwolnili i filmy chce pokazywac hahaha to juz wiemy skad inflacja zamiast pilnowac banku centralnego to filmy krecili

 2. W tej gminie zamiast wspierać rozwój energii odnawialnej wolą protestować. Tam gdzieś komuś przeszkadza fotowoltaika. Gdzieś indziej przeszkadza biogazownia. Nie przeszkadza natomiast spalanie odpadów w piecach. Zamiast zrzucać winę na wszystkich dookoła zacznijmy może od samych siebie. Co niektórym wdychanie tej trującej chemii powstałej z palenia odpadami typu plastik zaszkodziło i z tego wszystkiego pokręciło się w głowie i nie myślą racjonalnie.

 3. Chcialbym zapytac dlaczego 540 osob pacuje w Nieistniejacym CPK (Centralnym Porcie Komunikacyjnym) i z czyich pieniazkow sa wyplaty tam robione po 40 tysia na miesiac ci ktorym osmiorniczki za tysiac pln przeszkodzily moze doloza ze swojej kieszeni

  • Chciałabym zapytać dlaczego jesteś tak tempy i zadajesz
   takie pytanie na tym portalu ,jak nikt z tych co chcesz żeby ci odpowiedzieli i tak tego tu nie przeczytają .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj