Strona główna Polityka Burmistrz z radnymi o oświacie

Burmistrz z radnymi o oświacie

1889
34

W ostatnim czasie odbyło się kilka spotkań radnych z burmistrzem ws. przyszłorocznego budżetu. Trudno się dziwić, że wiele czasu poświęcono oświacie – jest to bowiem największa część budżetu. Na przyszły rok wydatki w tej dziedzinie planowane są na ponad 17 milionów złotych, a budżet całej gminy ma wynieść nieco ponad 54 miliony złotych.

Biorąc pod uwagę szereg innych obowiązkowych zadań gminy nietrudno się domyślić, że na inwestycje nie zostaje nic. Jak zauważył burmistrz, będą one mogły być realizowane jedynie z kredytu.

Na funkcjonowanie szkół samorząd otrzymuje subwencję od państwa. Pieniądze te nie wystarczają jednak na pokrycie wszystkich kosztów. Różnice musi ponieść gmina.

Dzieje się tak od lat i Trzemeszno nie jest w tym odosobnione. Problem w tym, iż suma jaką trzeba dołożyć z roku na rok rośnie. W 2017 subwencja ma wynieść 10.323.213 zł. W tej sytuacji trzeba będzie dołożyć ponad siedem milionów zł, o milion więcej niż w bieżącym roku.

Na wczorajszym spotkaniu burmistrz, radni i pracownicy urzędu próbowali znaleźć odpowiedź jak ograniczyć te wydatki. Jednym z pomysłów jest zmiana obwodów w ten sposób, aby więcej dzieci uczęszczało do szkół wiejskich, gdyż subwencja naliczana na ucznia w takiej szkole jest wyższa.

Próba taka była podjęta ze strony K. Derezińskiego w kwietniu br., jednak na spotkaniu pod wpływem nacisków ze strony rodziców, ale także krytyki niektórych radnych, burmistrz wycofał się z tych zamiarów.

Drugim, bardziej istotnym czynnikiem, jest zbyt mała liczba dzieci w poszczególnych oddziałach, a co za tym idzie większa liczba tych oddziałów. Powoduje to zwiększenie liczby godzin nauczycielskich, co ma bezpośredni wpływ na koszty utrzymania szkół. Należy pamiętać, że wynagrodzenia to ponad 80% kosztów utrzymania szkół.

Burmistrz i radni byli właściwie zgodni w tej kwestii. Asystent burmistrza Michał Michalak porównał tę sytuację do budowy domu. „Jeżeli wiem, że jeden murarz mi wybuduje dom to nie będę zatrudniał dwóch murarzy, żeby im płacić” – mówił. Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno stwierdził natomiast, że trzeba to koniecznie zmienić, bo za chwilę będziemy dokładać do oświaty 10 milionów zł.

S. Peno zapytał też burmistrza, czy na pewno musiała powstać 9 osobowa klasa pierwsza w SP nr 2. K. Dereziński odparł krótko „nie musiała”. Burmistrz przypomniał też, że w poprzedniej kadencji chciał podjąć działania w tym kierunku i połączyć klasy w SP nr 1, ale presja rodziców i radnych, którzy wcześniej wskazywali na ten problem była tak silna, że odstąpił od tych zamiarów.

Sprawdziliśmy jak wygląda ta sytuacja w poszczególnych szkołach w mieście. W trzech oddziałach klas pierwszych obu szkól uczy się 44 uczniów. Gdyby utworzono tylko dwa, liczba dzieci w każdym z nich wyniosłaby 22, a więc nie byłyby to jeszcze klasy zbyt liczne. W 8 oddziałach klas drugich w obu szkołach uczy się 161 dzieci. Gdyby zmniejszyć  liczbę oddziałów do 7 , liczba uczniów nie przekroczyłaby w każdym z nich 23.

Podobna sytuacja występuje w klasach trzecich i szóstych. Według odpowiedzialnego za oświatę Mirosława Świerkota, utrzymanie jednego oddziału to koszt co najmniej 50000 złotych.

Nie można zapominać, że zmniejszenie liczby oddziałów to zmniejszenie liczby godzin pracy nauczycieli. Przed burmistrzem i radą stoją więc niełatwe do podjęcia decyzje. W trakcie obrad nie wypracowano jednak żadnego konkretnego stanowiska. Uzgodniono tylko, iż będą zorganizowane następne spotkania w sprawie oświaty. Jak widać, spotkań w naszej gminie nie brakuje, gorzej z decyzjami.

34 KOMENTARZE

 1. W Sp1 chciał Pan rozwalić klasę bodajże 17 osobową (była za mała), ale stworzenie 9 osobowej jest ok?? Gdzie logika Panie Burmistrzu.? Ośmieszą się pan. Takie rachunki dzieci w przedszkolu robią a Pan nie potrafi?? Moim zdaniem straszna prywata i chęć utrzymania etatów przez niektórych nauczycieli jest dla Pana najważniejsza.

 2. Czym się podniecacie? Burmistrz nie zrobi krzywdy nauczycielom i dyrektorom… i wicedyrektorom. Gmina bogata może utworzyć nowe klasy. Radni pokrzyczą a na końcu i tak przyklepią.

 3. Dobre porównanie z tym murarzem. Ale to w prywatnym życiu. Burmistrz i radni nie płacą ze swoich więc mogą zatrudniać nawet 5 żeby zbudować budę dla psa.

 4. Konkretnie zająć się tymi problemami w oświacie,podejmować niepopularne decyzje bez sentymentów Panie Burmistrzu i Państwo Radni-nie bać się- strach ma wielkie oczy;rodzice muszą to zrozumieć!!!

 5. Uważam, że szkolnictwo w Polsce jest chore… nauczyciele to najwięksi szkodnik polskiego szkolnictwa raz. że w większości to nauczyciele zaoczni nie mający przemyślanego materiału i zmysłu dydaktycznego przez co szkodzą uczniom., dwa sa bardzo leniwi i roszczeniowi. Nie ma w Polsce tak uprzywilejowanej grupy która tak niszczy młoda grupę społeczną i nie ponosi żadnych konsekwencji.
  Widać to bo uczniach którzy chodzą na korepetycje poziom jest żenująco niski widać to po przedmiotach ścisłych i przedmiotach z języka obcego.

  Myślę ze ludzi którzy mogą uczyć w szkołach z zasadą powołania jest bardzo dużo
  Gmina powinna postawić warunki” zaporowe” jeśli nauczyciel starej kadry zgodzi się ok jak nie to zwolnic go ..
  osoby, które uczą nasze dzieci nie mogą tak bezkarnie poruszać się i nie ponosić konsekwencji jeśli to się uzdrowi to nasze dzieci będą mniej uczęszczały na zajęcia dodatkowe a co za tym idzie pieniądze zostaną w naszej kieszeni a dwa nauczyciel nauczy się obowiązku dydaktycznego czy tez wyleczy się go z łajdactwa i nic nierobienia

  • Tylko że korepetycje mają tą przewagę że prowadzona jest praca indywidualna z uczniem, która jest dużo skuteczniejsza. W szkole jest to nie możliwe bo w klasie jest kilkanaście lub kilkadziesiąt osób.

 6. do Karoliny zgadzam się ale na korepetycje trafiają uczniowie z tak ogromnym brakiem wiedzy podstawowej, że czas zadac sobie pytanie co robił nauczyciel nie widza c takich braków u ucznia i zgadzam sie z Alojzym ze nauczyciele to najwięksi burzyciele obowiązku u młodziezy i zaangażowania. Trafiaja sie przypadki ze nauczyciel który uczy ucznia w szkole udziela mu takze korepetycji nie chce podawac nazwisk takich nauczycieli bo nie wypada a z tym bezposrednim kontaktem nauczyciel – uczeń to bym polemizował …

  • Jaroslawie tylko brak wiedzy podstawowej u ucznia wynika zazwyczaj z winy ucznia – albo się nie przykłada, albo nie potrafi się uczyć lub nie potrafi słuchać.

   • Jeśli jest czego słuchać, to i jest wiedza podstawowa. Jeśli nie ma czego słuchać, to nie ma wiedzy podstawowej i potrzebne są korepetycje. Warunkiem powodzenia w szkole jest właśnie to, żeby było czego słuchać ,żeby to było rzetelnie , mądrze i wybitnie powiedziane uczniom. I jeszcze ważne mówię o uczniach normalnych, a tych jest większa ilość. Niepełnosprawni na głowę i rozwydrzeni lenie to margines i tych trudniej nauczyć i tu nauczyciele mało mogą.

    • No właśnie… jeżeli jest czego słuchać. Tych uczniów którzy mają problem z podstawową wiedzą w większości przypadków nie zainteresujesz tym materiałem bo jest dla nich mało interesujący choćby nie wiadomo jak ciekawie opowiadać.

 7. Widzę, że wszyscy wiedzą jak funkcjonuje szkoła, jakie prawo oświatowe w niej obowiązuje /co można w ramach tego prawa a czego nie/ i na czym polega praca nauczyciela. Zatem co za problem zdobyć wymagane wykształcenie i podjąć pracę jako nauczyciel.Powodzenia.

  • Wszyscy wiedzą jak zbudowany jest cep. Zatem co za problem zdobyć wymagane cepowe wykształcenie i podjąć pracę cepowego wytwórcy! Powodzenia.

 8. Dawniej było w klasach po 30 i ponad 30 uczni, i nikomu korona z głowy nie spadła , a teraz ponad 20 uczni krzyczą że dużo, a klasa 9-cio osobowa to trochę przesada panie Burmistrzu.

 9. Nie ma ludzi idealnych. Do wszystkich można się przyczepić. Lekarze mają gdzieś pacjentów i ich rodziny. Urzędnicy nie nie znają przepisów i niszczą firmy, hydraulik nie umie porządnie wymienić rury, mechanik samochodowy wkłada stare części, a kasuje jak za nowe. Na cepowego też się coś znajdzie.

 10. Krytykować wszystko i wszystkich bardzo łatwo.
  Zastanówmy się dlaczego uczniowie mają coraz większe braki…
  W dobie telefonów komórkowych, przeróżnych portali społecznościowych, CIĄGLE PRACUJĄCYCH RODZICÓW, złej polityki oświatowej… większość młodych ludzi nie myśli o zdobywaniu wiedzy, tylko żyje w wirtualnym świecie.
  Reasumując:
  WSZYSCY ZAWINILIŚMY I ZMIANĘ POWINNIŚMY ZACZĄĆ OD SIEBIE!

 11. Dyzio nie ruszy oswiaty z prostego powodu szanowny kierowca mercedesa dyr, szp 2 Pan K,. to rodzina dalsza.??
  i inne powiazania czy koligacje nie pozwalaja na ciecia w tym obszarze przeciez lepiej podniesc podatki mieszkancom niz krzywdzic kierowce mercedesa :0 bo na paliwo mu zabraknie i co zagazowac bedzie musial „mietka’

  Panie Peno w dobrym kierunku pan podazasz !
  mimo ze nie jestem pana zwolenniczka to popioeram – w kazdej firmie czy jej odziale kazdy dyrektor ekonomiczny jak widzi ze malo pracownikow lub cos nie jest ekonomiczne to nastepuje polaczenie oddzialow i tym samym OPTYMALIZACJA kosztow pan burmistrz powiniem spojrzec na gmine jak na firme a nie jak studnie bez dna z ktorej tylko sie rozdaje i kredyt brac – panie Dyzio pan cienki ekonomista jestes i dlatego pan nie powinien byc burmistrzem bo dlugi pan narobisz ktore to inni mieszkancy beda musieli splacac. Jak mnie nauczono w szkole to matematyka jest nie do oszukania tyle ile sie wyda tyle trzeba zwrocic a nawet i wiecej jeszeli sie bierze kredyt ale pan sie uczyles historii i w pilke pan grales tam moze sa inn zasady ekonomii.

  zal mi tych mieszkancow co to problemu nie widza wola tylko placic wiecej i placic a nie wymagaja nic :0
  W innym miescie to by nie przeszlo wiem bo mieszkam w innym zal mi tych mieszkancow co tam zostali….

 12. Popieram. Całe zło widzi się u innych. A przecież, jak napisałam, nie ma ludzi idealnych. Ponadto krytykanctwo /nie mylić z rzeczową, opartą na argumentach krytyką/ nie wymaga wysiłku i nic nie kosztuje. Każdy powinien zacząć od siebie. Przecież wychowanie młodego człowieka to nie tylko szkoła. To rodzina, szczególnie rodzice, nauczyciele, pracodawcy – zwłaszcza ci, którzy uczą zawodu, babcia, która ustępuje miejsca np. w autobusie swoim wnukom a nie powinna, kierowca, który przepuszcza pieszego na pasach itd. Wymieniać można w nieskończoność.

 13. TAK JEST SAMI UCZYMY DZIECIAKOW WYGODNICTWA JA CHODZILEM DO KLASY GDZIE BYLO NAS 32 I WSZYSCY WSZYSTKO SIE NAUCZYLI ALE JAK WIDZE DZISIAJ NP. JAK MATKA CZY LEDWO IDACA DO SZKOLY BABCIA Z WNUKIEM I WLEKACA PLECAK TO OCZYM MY TU MOWIMY SAMI TEGO UCZYMY ALBO NIECHCE ISC SIE DO SZKOLY BUCH MAMA DO LEKARZA PO ZWOLNIENIE I TAKIE DZIECKO DO 15 W DOMU SIEDZI ZEBY SIE NIE POKAZYWAC A POZNIEJ NA LOTY I ZDROWKO DOPISUJE I JAK TAKIE DZIECKO MOZE COS UMIEC .

 14. dawniej były klasy liczniejsze ,a mimo to większość uczniów ogarniała temat. Owszem było w klasie zawsze kilkoro mniej zdolnych uczniów,ale przy odrobinie pomocy jakoś dawali radę. Teraz dzieciaki są strasznie rozleniwione intelektualnie ,a główna przyczyna tego stanu rzeczy jest nadmiar TV,komputera, smartfony,ifony itp.itd. kiedyś dzieciaki więcej czytały,miały więcej ruchu na świeżym powietrzu, a to tez przekładało się na naukę

 15. najpierw dzieci ze wsi do miasta bo oszczędności i duże subwencje a teraz zmiana obwodów i dzieci na inne wsie np kruchowo bo duże subwencje aktualnie są na wsie czy nasze dzieci to książki przekłada z półki na półkę a może piłeczki do odbijania raz tu raz tam .To są dzieci one czują się zagrożone chcą chodzić do tej szkoły w której zaczęły naukę.

 16. Chcecie oszczędności w oświacie to po co posada pana Swierkot przecież on cały czas stoi pod budynkiem gminy i pali papierosa a jego decyzje robią tylko zamęt ,nigdy nie można go zastać ciekawe co znowu wymyśli od wrzesnia

 17. Odnośnie tworzenia klas to w zespole szkół ponad podstawowych chciano utworzyć technikum jednak brakowało jedna osoba i burmistrz się nie zgodził a dla odmiany w szkole podstawowej nr 2 utworzył klasę 9 osobową czy to nie jest świadectwo jak się rządzi w Trzemesznie

 18. Jestem ciekawa na podstawie jakich norm p.Swierkot chce oddać dzieci z Rudek, Wymysłowa do Kruchowo czy ktoś się nad tym zastanowił rodzice na to nie pozwolą przecież bliżej ma Niewolnoto niż Wymysłowo do Kruchowa

 19. A co tu jest do godzinie się Swierkot zarządzi burmistrz podpisze i obwód jest .Niewolnoto, Kieszkowo Folusz,i cytrynowy do Kruchowa będzie duża subwencje do gminy😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj