Strona główna Polityka Burmistrz nie widzi możliwości przeprowadzenia wyborów

Burmistrz nie widzi możliwości przeprowadzenia wyborów

9010
48

Z niepokojem i przerażeniem burmistrz Krzysztof Dereziński przyjął słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego o tym, że samorządowców sprzeciwiających się majowym wyborom można zastąpić komisarzami.

Mimo takiej groźby burmistrz Trzemeszna nie widzi możliwości bezpiecznego przygotowania i przeprowadzenia wyborów.

Z troski o zdrowie mieszkańców wysłał swoje stanowisko w tej sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka. Publikujemy je w całości poniżej:

„Szanowny Panie Przewodniczący
Pełniąc z wyboru mieszkańców funkcję Burmistrza Trzemeszna, w trosce o życie i zdrowie tych, o których dbać muszę oświadczam, że w związku z rozprzestrzeniającą się epidemia koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą COVID-19, a także obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi z wprowadzenia Stanu Epidemii nie mam możliwości należytego przygotowania oraz przeprowadzenia w sposób bezpieczny wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r.
Obserwując narastający kryzys, informacje PSSE i realizując kolejne zalecenia Rady Ministrów ograniczyłem działalność Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych gminy do niezbędnego minimum. Ja i moi współpracownicy podejmujemy wiele starań, aby praca przebiegała bez zakłóceń, jednak naszym najważniejszym zadaniem w tym czasie jest zapewnienie bezpieczeństwa, a także opieka nad osobami nie będącymi w stanie samemu zaspokoić swoich potrzeb. Kierujemy wiele sił i środków, aby przygotować się na negatywny scenariusz zdarzeń.
Pomimo wprowadzenia możliwości zgłaszania kandydatów do OKW drogą elektroniczną, możemy mieć trudności w skutecznym skompletowaniu składów OKW. Ponadto ze względu na powyższe, nie widzę też możliwości przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla członków OKW. Innym, być może nawet ważniejszym problemem, wydaje się fakt, że nie widzimy też możliwości aby OKW się ukonstytuowały.
Zadaniem Burmistrza jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przebiegu wyborów. Muszę jednak brać pod uwagę, że fala zarażeń, zachorowań wywołanych przez koronawirusa, mimo wielu starań władz państwowych, służb sanitarnych, służby zdrowia, a także zdeterminowanych samorządowców wciąż rośnie bardzo dynamicznie. Wielu naszych mieszkańców restrykcyjnie stosuje się do ogłaszanych zaleceń, w czym pokładam nadzieję na możliwie szybkie wyciszenie epidemii. Mimo to, wielu specjalistów twierdzi, że szczyt zachorowań jest jeszcze daleko przed nami. To zaś budzi mój głęboki niepokój i obawy, że sytuacja jest naprawdę poważna, krytyczna i kryzysowa.
Mając to na uwadze, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców oraz ewentualnych gości, którzy chcieli przyjechać do nas odwołałem imprezy masowe promujące naszą gminę oraz bardzo oczekiwane przez mieszkańców, takie jak Dni Trzemeszna oraz Ogólnopolski Półmaraton z Mogilna do Trzemeszna im. Jana Kilińskiego. Odwołałem wszystkie zaplanowane imprezy, takie jak sołeckie turnieje piłkarskie, imprezy kulturalne, jubileusze. Odwołałem wszystko, co cieszyło mieszkańców. Zachowałem się zgodnie z instrukcjami Rządu RP. Mamy być w domu! Mamy nie wychodzić!
Ja i wszyscy normalni, chcący zachować życie i zdrowie mieszkańcy naszej gminy to zrozumieli. Słyszymy jednak, że jest jeden, jedyny wynikający z racji stanu wyjątek. Wybory Prezydenta RP. Wtedy, nie musimy być w domu. Możemy wyjść. Nie będzie mandatów. Zwycięży racja stanu Rzeczypospolitej!
Panie Przewodniczący niech zwycięży zdrowy rozsądek i troska o zdrowie i życie wyborców, pracowników Urzędu. To są wartości nadrzędne.
Uważam, że wybory Prezydenta RP w trosce o zdrowie i życie Polaków powinny być przełożone na późniejszy termin. Tak ważne wybory powinny być świętem demokracji  pozwalającym na spełnienie obywatelskiego obowiązku możliwie jak największej liczbie wyborców. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby mogły się odbyć w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny. Niestety w obecnej sytuacji nie widzę możliwości, aby w profesjonalny sposób przygotować i przeprowadzić wybory.
Z olbrzymim przerażeniem i niepokojem przyjąłem wypowiedź Pana Marszałka Terleckiego, że krnąbrnych wobec wyborów samorządowców można zastąpić komisarzami. To jest zamach na demokrację. Jestem samorządowcem bezpartyjnym, wybieranym od ponad dwudziestu lat i z takim przejawem braku troski o zdrowie i życie mieszkańców się jeszcze nie spotkałem.
I w trosce o to zdrowie i życie Polaków, Trzemesznian zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośbą o przeanalizowanie tego pisma i podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów Prezydenta RP do czasu aż będą one bezpieczne dla wszystkich obywateli Naszej Ojczyzny”.

48 KOMENTARZE

 1. Burmistrzu kadencja obecnego prezydenta mija 10maja jesli wybory sie nie odbeda to kto bedzie rzadzil dalej obecny prezydent nie bedzie mial mandatu sprawowania urzedu wedlug prawa i konstytucji i racje mial Terlecki powolaja komisarzy i tyle panstwo nie moze zostac bezpanskie musi dzialac a na wybory kto bedzie chcial to i tak pojdzie a kto nie chce to nie pojdzie tak bylo zawsze dodajac ze w sklepach wiecej ludzi przebywa niz na wyborach ludzie przychodza i wychodza a po drugie do 10 maja to jeszcze troche czasu zajmijmy sie Epidemia .

  • Kadencja Prezydenta upływa w sierpniu.Potem w razie czego obowiązki może przejąć Marszałek Sejmu lub znaleźć inne rozwiązanie.

   • Spoko juz mamy glosowanie korespondencyjne nie potrzeba sie martwic ze nie dotrzemy do urn nie potrzeba wychodzic z domu super

    • Jeszcze nie mamy i nikt w Polsce nie ma zielonego pojęcia jak ono ma przebiegać. Już dziś można śmiało powiedzieć że to prosta droga do oszustw,

  • Kadencja prezydenta upływa po okresie równych pięciu lat a wiec w przypadku Andrzeja kończy się 6 sierpnia a nie w maju po wyborach. Wiec moga smialo przełożyć na lipca gdy sytuacja sie unormuje.

   • A myśli Pan że do sierpnia się unormuje? Szczerze wątpię. Jesteśmy na początku tej epidemii i nie wiadomo jak długo ona tak naprawdę potrwa. Najlepszym rozwiązaniem to aby wszyscy głosowali korespondencyjnie bez przychodzenia do komitetów wyborczych. Natomiast członkowie komitetów wyborczych by tylko przyszli po zakończeniu głosowania.

  • Co ty wypisujes za brednie, jak była tragedia smoleńska to kto kierował państwem- marszałek sejmu więc na każdy kryzys jest rozwiazanie , nie zaś wybory, to jakaś hipokryzja, kościoły sie próbuje zamykać ,ograniczać do 5 wiernych, to już szczyt absurdu,my Polacy to naród głębokiej wiary , to nam zaszczepili Jan Paweł II i Prymas tysiaclecia ,Kard Wyszyński a obecna władza przekracza już wszelkie granice w tym zakresie, mamy autorytety konstytucyjne więc ich opinia winna być kierunkiem do działania na najbliższy czas. Dlaczego nie ma wprowadzonego stanu wyjątkowego, wszystko co jest obecnie wyczerpuje przesłanki do jego dawno juz wdrożenia

 2. Policjo zajac sie wszystkimi gdzie urzadzaja zgromadzenia w calym miescie przegnac te towarzystwa jeszcze chcemy zyc nie daj boze pozarazaja odpukac ana pl. Wojciecha to co tam jest zebranie tylu ludzi tak blisko i gatka szmatka

 3. Popieram rozsądek Burmistrza bo w takich warunkach wybory na Prezydenta RP to nienormalne zachowanie.Teraz wyjść z domu nie można bo zagrożenie koronawirusem a na wybory możemy bo Pis przepędzi wirusa.Obłęd

  • Wirusa to ludzie przepedzaja i wpedzaja szwedaja sie nie wiadomo za czym widac niektorych przez caly dzien urzadzaja spacery za czym to tuptaja w domu siedziec.

 4. Obserwator zwrócił się do Burmistrza . Mimo , że raczej nie wtrącam się między ,,setę a zakąskę,, chcę zwrócić uwagę Obserwatorowi , że PiS notorycznie łamie konstytucję i jakoś fakt nie jest podawany krytyce przez zwolenników tej władzy .

 5. Pełniąc z wyboru mieszkańców funkcję Burmistrza Trzemeszna, w trosce o życie i zdrowie tych, o których dbać muszę, dobre-dbać muszę Panie Burmistrzu Bardziej niech Pan zadba o siebie bo my mieszkańcy damy sobie radę.

 6. No i dobrze bedzie glosowanie korespondencyjne nikt nie bedzie musial wychodzic z domu i sie nie zarazi i Gmina bedzie miala spokoj i my wszyscy

  • Czyli wyborco jesteś szczęśliwym posiadaczem gołębia pocztowego inni muszą gdzieś dostarczyć wyborczą korespondencje sami? pozdrawiam

 7. Burmistrzu tak sie martwisz o zycie mieszkancow cieszymy sie przeciez nie musimy wychodzic z domu bedzie glosowanie korespondencyjne slyszal pan ile gmina zyska.

 8. Cieszymy sie technika idzie do przodu korespondencyjne glosowanie super nie bede sie obawiac o zdrowie ze mi ktos w pape napluje i sie zaraze nie musze wychodzic a zaglosuje.

  • Cieszysz się choć nieznasz zasad przebiegu takiego głosowania bo tego jeszcze nie ogłoszono.Dopiero w piątek ma być debata w Sejmie.

 9. Brawo Burmistrz Trzemeszna , bardzo mądra decyzja.Jeśli nie możemy chodzić do Kościoła to po co nam wybory. w KONSTYTUCJI jest zapisane kto sprawuje władzę w Państwie, jeśli się skończy kadencja. Także ciemnoty nam proszę nie wciskać.

 10. Czy Trzemeszno jest tak zacofane, że większość myśli iż głosowanie korespondencyjne to wysyłanie listów pocztą? Ludzie!!! Mamy 21 wiek.

 11. Wszyscy o wyborach a na zdjęcia Pan Burmistrz stoi obok Pan trzyma ręce prawie w buzi z drugiej strony bardzo blisko burmistrza pani gdzie zachowany odstęp covid-19 szaleje ale władza oczywiście świeci przykładem brawo…

 12. Myślałem, że Polacy to inteligentni ludzie i w trudnych czasach przestają myśleć kategoriami 500+ emerytura+ itp. Przy głosowaniu korespondencyjnym- najpierw musimy się jakoś zapisać, później muszą nam dostarczyć karty do głosowania i odebrać. Te osoby będą chodziły od mieszkania do mieszkania- to dopiero poroznoszą wirusa. Na szczęście mam WOLNY SENAT i na pewno takie głupie prawo nie wejdzie w życie i 10 maja nikt nie będzie głosował.
  To jest obrzydliwe, że pseudo prezydent mówi o chodzeniu do sklepów- jak oczywiście sam do nich nie chodzi- tylko władza władza i władz- UWAGA KORYTO+ już powoli się kończy.
  POLACY ZACZNIJCIE SAMODZIELNIE MYŚLEĆ A NIE DAJECIE SIĘ MANIPULOWAĆ PSEUDO POLITYKOM I TROSKLIWYM OBROŃCOM
  Trzymajcie się ciepło Trzemesznianie:)

 13. W pełni popieram decyzje Burmistrza.Moim zdaniem naczelnik państwa,od dawna wie,iż tych wyborów nie będzie.Narzucił po raz kolejny narracje,aby odwrócić uwagę od ważniejszych spraw,niech niepokorni na to tracą energie.Nie dajmy się w to wciągnąć.Zdrowia dla wszystkich życzę.

 14. Burmistrzu musisz pamietac ze jestes urzednikiem panstwowym odgornie zarzadzanym jesli wybory zbojkotujecie to na bruk wylatujecie podobno tak mowia.

 15. Bardzo dobra decyzja Panie Burmistrzu dziekuje.a tak na marginesie to nie myslalem ze tyle tu ciemnoty WYpisUJe brednie o glosowaniu korespondencyjnym ciemnogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here