Strona główna Polityka Burmistrz będzie rządził 5 lat

Burmistrz będzie rządził 5 lat

11871
44

Wyjaśniła się ostatecznie kwestia dalszego sprawowania urzędu przez burmistrza Trzemeszna. Krzysztof Dereziński został skazany na karę grzywny za przestępstwo – kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym.

Powstało pytanie, czy może on dalej sprawować swoją funkcję. Ustawa o pracownikach samorządowych wyklucza zatrudnianie osób karanych za przestępstwa, bez względu na rodzaj kary. Inaczej reguluje to kodeks wyborczy, który eliminuje ze startu w wyborach, a także dalszego sprawowania funkcji, wyłącznie osoby skazane na karę pozbawienia wolności.

O sytuację prawną trzemeszeńskiego burmistrza zapytaliśmy Komisarza Wyborczego w Koninie.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi o wygaśnięciu mandatu wójta z powodu utraty biernego prawa wyborczego informuje Komisarz Wyborczy w drodze obwieszczenia w terminie 14 dni od doręczenia odpisu prawomocnego orzeczenia w tej sprawie. Jeżeli burmistrz został skazany prawomocnie na karę grzywny, nie traci on biernego prawa wyborczego, w związku z tym nie zachodzą przesłanki uprawniające Komisarza Wyborczego do podjęcia dodatkowych kroków prawnych” – napisał w imieniu Komisarza Wyborczego Dawid Liszkowski, starszy radca w konińskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Warto przypomnieć, że temat ten stał się głośny za przyczyną sprawy prezydent Łodzi – Hanny Zdanowskiej, która również została skazana na karę grzywny. W różny sposób wypowiadali się na ten temat prawnicy.

Jak doniosła niedawno Gazeta Prawna, do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji kodeksu wyborczego. Jeśli projekt zostanie przyjęty, prawa wybieralności na urząd wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie będzie miała osoba „skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe”.

Tak więc nowy przepis dotyczyć będzie każdej kary, także grzywny.

Czy znowelizowana ustawa będzie miała zastosowanie do K. Derezińskiego?

„Przepisy mogą działać jedynie na przyszłość, podobnie jak w prawie karnym” – powiedział Gazecie Prawnej Wojciech Harmeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej.
Szef PKW podkreśla jednak, że co do zasady, zmiana w przepisach jest pożądana, ponieważ eliminuje sprzeczności pomiędzy kodeksem wyborczym, a ustawą o pracownikach samorządowych.

44 KOMENTARZE

 1. Mijanowo czeka na chodnik , to sobie poczeka , chyba że w czynię spolecznam coś ogarną ten burmistrz ostatnia kadencję ma przed soba to nie będzie się nawet starał
  Ciężko to było ogarnąć większości co szli do wyborów a teraz liczą na jakieś realizację obietnic .
  Obecnie będzie tylko bruzdzil kolejnym chętnym a te stanowisko i zostawi po sobie tylko wielki bałagan i długi i wyniesie się na wszystkich .
  Powodzenia

  • To fakt od torów w stronę bloków to są takie dziury że ho ho. A jeśli chodzi o oświetlenie to oj przydało by się do głównej drogi bo ciemno że aż strach isc z PKS. Koło sadu postawili dwie lampy no ale tak są postawione że ciężarówki klosze pozbijaly. Chodnik niby ma być ale kiedy….

   • Nie wiecie kiedy bedziecie miec chodnik czy oswietlenie czy porzadny asfalt nie klejenie dziur to ja wam powiem przed nastepnymi wyborami beda obiecanki cacanki a wiosce radosc.

  • To zdjęcie jest tak wymowne, że mogło by wisieć jako bilbord na urzędzie .Trafia w sedno tematu.
   Żadne nowe zdjęcie nie odda klimatu tego tematu.
   A ja się cieszę z takiego zakończenia tej wstydliwej dla naszego BOSSA sprawy.

 2. Takie mamy dziwne prawo w naszym kraju. Ale gdzie teraz są ci wszyscy „mędrcy” co tutaj tak wypisywali że sąd skarze Derezińskiego, że i tak będą wybory nie ważne, że wojewoda go odwoła, że nie będzie burmistrzem itd. itp.? Schowali się i płaczą po kontach.

 3. Prawda jest taka, że nie miał Pan Dereziński kontrkandydata. Dlatego został wybrany z braku laku. Wolę obecnego niż tych, co kandydowali, bo żaden z rywalisię w ogóle nie nadawał do tej tak ważnej roli. A obecny niech rządzi i tyle.

 4. Każdy inny jest skazywany na pozbawienie wolności a burmistrz sam wyraził chęć leczenia na odwyk,ciekawy jestem czy już je rozpoczął.KPINY.

 5. W Trzemesznie część wyborców uważa im większe dno w rządzeniu tym lepiej, w tym bałaganie niektórym ma się dobrze,to okrutna rzeczywistość,

 6. Trzemeszno to chore miasto. Dokąd Wy zmierzacie? W każdym normalnym kraju i mieście również w Polsce taki delikwent został by rozliczony i zapomniany. Gniezno pozbyło się Kowalskiego i się rozwija. Mamy Budasza i się cieszymy a Wy co a no nic. Ręce opadają. Z całym szacunkiem szkoda Trzemeszna. Mimo wszystko lubię Trzemeszno i pozdrawiam.

 7. Burmistrz nie rządzi sam Trzemesznem, a słyszę jak radni wnioskują za ograniczeniem miejsc parkowania w mieście, bo nic mądrego i dobrego nie wymyślą to mamy Trzemeszno jakie mamy.
  Radni zabierzcie się do roboty

  • Cała prawda … burmistrz sam nie podejmuje decyzji tylko radni , którzy są sterowani jak marionetki przez swoich guru… żal takich ludzi którzy nie maja swojego zdania …

 8. panie szewcu – i co teraz tak pan w warsztacie opowiadal ze sprawa wygrana ze lada chwila odwolaja ze lada moment zmiany no i co teraz ?

 9. I gdzie teraz jest pan franek co chodził po mieście i był taki pewny odwołania przez wojewodę? Pewność tak samo płonna jak wiara w najważniejszy fotel w gminie a w najgorszym przypadku reelekcja łańcuchowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here