Strona główna Polityka Budżet na 2019 rok – przyjęty

Budżet na 2019 rok – przyjęty

9801
42

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej uchwalono budżet na rok bieżący. Główna i gorąca dyskusja na ten temat odbyła się jednak na wcześniejszych obradach komisji. Przypomnijmy, że 17 stycznia obrady zostały przerwane.

Radni zakwestionowali wtedy pomysł emisji obligacji na kwotę ponad 9000000 złotych, które miały pokryć większość wydatków inwestycyjnych. W związku z tym, burmistrz zmuszony był do przygotowania poprawki projektu budżetu. Zabrakło w nim większości zaplanowanych wcześniej wydatków inwestycyjnych.

Obrady komisji wznowiono w ubiegły poniedziałek. Wówczas to na sali pojawiła się grupa trzemeszeńskich strażaków z prezesem Markiem Gotowałą, którzy przysłuchiwali się obradom. W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Benedykt Nitka. Zaproponował, aby w budżecie na rok bieżący zabezpieczyć środki na rozbudowę remizy OSP. Argumentował to przypadającą w tym roku 130. rocznicą powstania trzemeszeńskiej jednostki.

Zaznaczył jednak, aby inwestycję tę prowadzić etapami. Obecny na obradach kierownik referatu inwestycji Norbert Dombek zauważył, że od początku był taki plan, aby rozbudowę rozłożyć na kilka lat.

O zapisanie skreślonej wcześniej pozycji – 150 tysięcy złotych na projekt sali gimnastycznej dla SP nr 2 – wnioskowała Renata Wiśniewska. Według radnej, sporządzenie dokumentacji jest niezbędne aby móc starać się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Innego zdania była Renata Buzała, która uznała, że sala gimnastyczna bardziej potrzebna jest przy „jedynce”, do której uczęszcza 700 uczniów, a w „dwójce” uczy się obecnie około 200 dzieci.

Budowy sali przy SP nr 2 bronił Krzysztof Dereziński. Tak znaczną różnicę w liczbie uczniów w obu szkołach tłumaczył nieprzestrzeganiem obowiązujących obwodów szkolnych. Zadeklarował, że przypilnuje, aby dyrektorzy stosowali się do nich i wówczas w SP 1 będzie 600, a w SP 2 – 400 uczniów.

Grzegorz Koperski wnioskował o wpisanie do budżetu drogi łączącej browar z drogą krajową nr 15. Jak zauważył, inwestycja ta niezbędna jest, żeby inwestor mógł realizować swoje plany na terenie browaru. O wpisanie środków na oświetlenie uliczne apelował Maciej Dalewski. Zauważył, że są miejsca w naszej gminie, gdzie mieszkańcy czekają na oświetlenie po kilkadziesiąt lat.

Obecny na obradach przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2, były radny Zbigniew Matelski zwrócił uwagę na bardzo późne rozpoczęcie prac nad budżetem. „Co robiliście w grudniu i w styczniu, bo niewiele się działo” – pytał radnych. „Co pan robił przez cztery lata, że tak pan zadłużył gminę” – ripostował przewodniczący B. Nitka.

Wypowiedź Z. Matelskiego poparł G. Koperski, który również uznał, iż prace nad budżetem rozpoczęły się zdecydowanie za późno. Jak twierdził, próbował rozmawiać z przewodniczącym RM, ale usłyszał „będzie dobrze”. „Ja wiedziałem, że nie będzie dobrze, bo jak pamiętam, przez osiem lat, zawsze prace nad budżetem zaczynały się na początku grudnia” – mówił radny.

Wiceburmistrz Dariusz Jankowski apelował, aby nie skupiać się tylko na wydatkach, ale zająć się też stroną dochodową budżetu. Zwrócił uwagę na zbyt niskie stawki za odbiór odpadów. Wpływy opłat nie rekompensują kosztów systemu i w efekcie, z gminnej kasy trzeba dokładać milion złotych rocznie.

W trakcie dyskusji zaczęły pojawiać się głosy, aby przyjąć jednak wersję budżetu z wykreślonymi zadaniami, a co za tym idzie, bez planowanych obligacji. Według radnych, do niektórych inwestycji będzie można wrócić w ciągu roku w ramach zmian budżetowych.

Pomysł ten poddano pod głosowanie. Przeciwny był Marcin Jakubiak, a R. Wiśniewska i B. Nitka wstrzymali się od głosu. Pozostali zagłosowali za wnioskiem. Nie był to jednak koniec obrad. Po tym głosowaniu salę opuścili strażacy, nie kryjąc przy tym swojego rozgoryczenia takim obrotem sprawy. Po ich wyjściu radni powrócili do zaopiniowanej przed chwilą wersji budżetu.

Padały propozycje aby jednak zapisać w budżecie priorytetowe zadania. Ostatecznie postanowiono wpisać cztery inwestycje. Na projekt drogi do browaru kwotę 100000 złotych, na projekt sali gimnastycznej przy SP nr 2 150000, na oświetlenie 300000 i na rozbudowę remizy OSP 450000 złotych. Wydatki te mają zostać pokryte w większości z kredytu.

Ta wersja budżetu została przyjęta na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Zagłosowało za nim 10 radnych. Przeciwni byli – Renata Buzała i Kacper Lipiński. Nieobecni byli – Maciej Dalewski, Grzegorz Koperski i Tadeusz Pawlak.

42 KOMENTARZE

 1. Osoby przeciwne nowym inwestycją niech po prostu nie pojawiają się na oficjalnych otwarciach obiektów… Skoro nie chcą nowych inwestycji to niech później nie udają, że się cieszą z ich powstania.

  • Na pewno nie przyjdą… Jeśli chodzi o salę gimnastyczną SP2 i drogę do browaru to w budżecie 2019 jest mowa tylko o pieniążkach na PROJEKTY tych inwestycji. Czyli oddanie do użytku tych wielomilionowych inwestycji nastąpi (jeśli nastąpi) za jakieś 5-10 lat – wtedy to skład całej Rady będzie zupełnie inny. Wolę i tak poczekać by te inwestycje chociaż w części były zrealizowane z własnych środków, a nie w całości z kredytu. Kredyt jest ok gdy jest spłacany z własnych środków, ale kiedy zadłużenie (np. za pomocą obligacji) zaciągane jest by uregulować wcześniejszy kredyt, to „okręt zaczyna nabierać wody”…

  • Patryk jeżeli masz pojęcie jakimi kosztami powstają te nowe super inwestycje to spoko możesz pisać głupoty
   Wszyscy chcielibyśmy nowych dróg i sal sportowych ale nie za wszelką cenę

 2. Kredyt? PAROC chce kupić ziemie, sprzedać w końcu komuś teren przy drodze krajowej i za to zrobić inwestycje bez kolejnego kredytu. Dodatkowo Witkowo budżet 54 mln, ma tylko trochę więcej mieszkańców a robią inwestycje, Trzemeszno budżet 64mln i na nic nie ma kasy. Gdzie ta kasa jest tracona? Reforma oświaty się kłania. szkoła podstawowa 2 to nieporozumienie. Lepsza jedna duża szkoła z jednym dyrektorem, z lepszym dowozem dzieci, z posiłkami, salą gimnastyczną, lepszą rozbudową na 21 wiek i byłoby dużo taniej.

 3. No proszę, jak się pan przewodniczący strażaków wystraszył. A tak nie chciał zadłużać gminy. Obligacje nie, kredyt tak ….

  • W ramach oszczędności weźmiemy kredyt zamiast obligacji. Takich cyrków to nikt się nie spodziewał. Przecież oglądając transmisję z obrad Rady Miejskiej można odnieść wrażenie że p.Buzała czyta z kartki jak sufler. I pytanie za 100 punktów. Kto to pisze ? Niech się p.Przewodnicząca chociaż tego nauczy na pamięć bo tak to się Pani kompromituje wraz z Inicjatywą Naprawczą. Nie źle zaczynacie od brania następnych kredytów. Czy tak ma wygladać „naprawianie Trzemeszna ? Gratuluję i pozdrawiam.

   • Faktycznie czytała z kartki (widać to na nagraniu) – albo z przygotowanych przez siebie notatek albo z gotowego pisma nietrudno się domyślić czyjego autorstwa… Jednak jedno i drugie oznacza że poświęciła czas na przygotowanie się do tematu – prezentuje własne poglądy lub utożsamia się z założeniami przyjętymi przez jej ugrupowanie (przecież była przeciwna kolejnemu kredytowi a nie przeciwna inwestycjom). Trochę szkoda że na początku kadencji biorą jeden z trudniejszych tematów jakim jest budżet, brakuje im obycia w nowej roli, no ale wiedzieli o tym przystępując do kampanii wyborczej. Nadal czekam na pozostałych radnych którzy nie zajęli jeszcze stanowiska w żadnej sprawie na siedmiu sesjach – może być z kartki…
    P..S. Nawet wielcy tego świata w wystąpieniach czytają to co przygotowuje im sztab doradców, zatem głowa do góry i do rzetelnej roboty!

    • Po pierwsze, chciałby poznać ten sztab doradców pani radnej. Po drugie, jeśli nie mam talentu wokalnego to nie zapisuję sie do chóru. Od radnych oczekiwałbym jednak umiejętności samodzielnego sklecenia chociaż kilku zdań i w swoim imieniu. Oczywiście, rozumiem odczytanie wcześniej przygotowanego stanowiska np w punkcie interpelacje. Ale sesja to dyskusja. Trudno mieć na kartce przygotowaną wypowiedź na każdą okoliczność. No… ewentualnie można poprosić o przerwę i wtedy zadzwonić do swojego mocodawcy. 🙂

     • Czyżby komuś bardzo zależało, by pozamykać naszym Radnym buzie??? Odwagi i nie bać się anonimowych komenentarzy!

     • Głosie Rozsądku! Trochę rozsądku! Nikomu nie chcę zamykać buzi. Wprost przeciwnie. Chcę aby radni otwierali buzie szeroko. Ale swoje, a nie swoich pryncypałów spoza rady.

 4. Cos mi sie zdaje ze rodzic wybiera szkolę i nie wiem czy obwody jeszcze obowiązują.jak tak jest to burmistrz by nie miał wpływu na ilość uczniów w szkole 1 i 2. Trzeba sie dowiedxieć.

 5. A może zamiast obwodami naganiać dzieci do SP nr 2 spowodować, aby rodzice sami chcieli tam posyłać swoje pociechy? Może by się dyrekcja bardziej postarała? A może burmistrz zwiększy wymagania?

  • Ręczne sterowanie p burmistrzu nieładnie to się pan wykazał teraz. Coś to przypomina. No tak wzrost prezesowski ale nie ta charyzma, zacięcie, konsekwencją i szacunek wyznawców.

 6. Panie Nitka czy w gre wchodzi rocznica czy pieniadze jesli sie ich tyle nie ma to sie realizuje to co najpilniejsze czy wy naprawde macie mozgi na odlocie cala ulica przez Trzemeszno sie klania do naprawy czy ktos pisnal chociaz slowko ze potrzeba pieniazkow na ten cel a remiza poczeka nie pali sie szkoda slow ,

 7. Jestem pewny, że w ciągu roku dopiszą pare inwestycji do budżetu, bo przewodniczący tak samo jak burmistrz wszystkim obiecuje wiele mijając ich na chodniku.

 8. Panie Przewodniczący bardzo niegrzeczna odpowiedź skierowana do Pana Matelskiego cyt…, „Co pan robił przez cztery lata, że tak pan zadłużył gminę” – ripostował przewodniczący B. Nitka. Szkoda, że Pan Matelski nie odpowiedział Panu ” Co Pan robił przez osiem, czy nawet dwanaście lat poprzednich kadencji Panie Nitka, bo długi nie są tylko z minionej kadencji w której Pan nie został Radnym, to skutki poprzednich decyzji Radnych i Burmistrza.Pozatym Pan Matelski nie jest winien zadłużenia Gminy. Panie Nitka, co to za złośliwości i bardzo duży nietakt i dziwna sugestia skierowana personalnie do Pana Matelskiego. OJ, OJ, NIŁADNIE, NIEGRZECZNIE Panie Nitka!!!!!!!!!

  • A co miał odpowiedzieć przewodniczący, któremu w połowie stycznia przypomniało się, że warto by było może jednak jakiś budżet uchwalić? Normalne gminy miały budżety uchwalone już w grudniu. To nie mity, to fakty!!!

   • Organizacja pracy Rady Miejskiej z bólem stwierdzam jest beznadziejna mówiąc delikatnie. Nie tego się spodziewałam. Radni w wielu przypadkach sprawiają wrażenie jakby byli kompletnie nie przygotowani i nie czytali materiałów sesyjnych. Chaos i jeszcze raz chaos.

  • Jaka tutaj jest niegrzeczność w stwierdzeniu „Co pan robił przez cztery lata, że tak pan zadłużył gminę”? Chłop powiedział co uważa a pewnie wielu by się z nim również zgodziło. Zresztą chyba dobrze, że owego pana już w radzie nie ma! Może mieszkańcy osiedla niebawem podziękują za przewodniczenie osiedlem i odetchniemy pełną piersią.

  • Jeśli chcesz wciskać kit ludziom na temat zadłużenia Gminy i winić za to pana Nitkę to wychodzi na to,że przyjąłeś taktykę PIS. Ostatnio pan Glapiński też twierdzi, że wysokie wynagrodzenia dla jego urzędników to wina Platformy. Brawo dobrze i szybko się uczysz.

  • W gminie niema odpowiedzialnego, który zatroszczyłby się o pozyskiwanie środków zewnętrznych. 10 lat – a mogliśmy niezaciągać żadnego kredytu. Chyba przyjdzie pogratulować, że skończymy jak Szczelno.

 9. Pan NITKA,tylko gada,siódma sesja a widać gołym okiem chaos,na ostatniej sesji tak ważnej widać gołym okiem że coś podnosi,skacze po tematach,pyta burmistrza dlaczego brak środków z unii,póżniej podkreśla że to nie krytyka tylko wniosek aby był zatrudniony pracownik,p.Nitka to hipokryzja zamiast za brak działań przez ostatnie lata w pozyskiwaniu dotacji ocenić krytycznie i rozliczyć bezwzględnie to takie zachowanie to noszenie płaszcza na dwóch ramionach ,kto zna i pamięta p. NITKĘ z poprzedniego okresu to znajduje odpowiedż kim on rzeczywiście jest, z godziny na godzinę zmienia zdanie.Szanowna Rado jak go nie odwołacie to tak będzie.Panie Matelski masz pełną rację,ten rzekomy finansista gminy pierwsze komisje odnośnie budżetu zwołuje się dopiero 17 stycznia, to już ciebie szanowny przewodniczący ciebie dyskwalifikuje.Dużo osób ocenia że to jedna nuta z burmistrzem.Z jakim do cholery startował w wyborach programem?

 10. Panie radny koperski „ja wiedziałem, że nie będzie dobrze…” ja również, że jak pana kolejny raz wybiorą to będzie tak z panem jak było z remondisem to znaczy z pana głosowaniem w tej sprawie. Tak się zastanawiam co pan wnosi do tej rady podczas kolejnej kadencji poza obecnością i zastanawiająco częstym popieraniem burmistrza? Mam nadzieję, że przewodniczący dotrzymał słowa i bardziej dokładnie będzie się przyglądał. P. Beniu okulary na nos i sprawdzać analizować przyglądać się wnikliwie. Ruszyć w miasto ludziska podpowiedzą co w trawie piszczy. Trzymamy kciuki.

 11. „Niektórzy” Radni zachowują się jak małe rozkapryszone dzieci😉😉czas wydorośleć Kochani💪💪piastujecie poważne funkcje ,powierzyliśmy w Wasze ręce naszą GMINĘ

 12. Wystarczy obejrzeć relacje z obrad na YT. Kompletny chaos, a prowadzenie sesji przez przewodniczącego to kabaret. Poza tym u niektórych radnych widac wyraźnie brak własnego zdania i ręczne sterowanie nimi zza pleców.

  • Poświęciłem te kilka godzin na obejrzenie tej ostatniej sesji. Na kabarecie to jest się z czego pośmiać chociaż. Prowadzenie jest tak chaotyczne, że brak słów, a pan przewodniczący to chyba się na wszystkim zna, bo każdemu wchodzi w zdanie. Masakra.

 13. Trudno się połapać o co chodzi i trudno się ogląda relacje z sesji Rady. Ja się wstydzę jak to oglądam, bo to nasi Wybrańcy. Moi również, i tracę wszelką nadzieję.

 14. No cóż, ktoś głosował na tego Pana Nitkę, to teraz mamy CYRK za darmo, ale przepraszam to nie jest za DARMO, bo ten Pan „Przewodniczący Rady”, bieże kasę (nasze publiczne pieniądze), za te CYRKOWE Nasiadówki, czyli Sesje i Posiedzenia Rady. Moi Drodzy Wyborcy Tego Pana, to nie są małe pieniądze. TO MACIE CO ŻEŚCIE WYBRALI, czyli CYRK W CYRKU. Dodam jeszcze, że Panu Burmistrzowi ten Pan bardzo odpowiada, zresztą porównajcie Sposób bycia i życia. To tak jak w przysłowiu JAKI PAN TAKI KRAM

 15. jesli chodzi o wybor p.Nitki na radnego to byl troche w uprzywilejowanej pozycji. W swoim okregu mial tylko jednego ( moze dwoch? ) konkurenta o ile dobrze pamietam. Byl to p. Tomasz osoba mloda perspektywiczna z ciekawymi pomyslami ale niestety nie pochodzi z Tna i malo osob kojarzy te osobe ze wzgledu na charakter jego pracy. Mam nadzieje ze p. Tomek bedzie startowal ponownie w kolejnych wyborach ( lepsza kampania wyborcza ) skutecznie eliminujac obecnego przewodniczacego. pozdro dla normalnych 🙂

 16. Pan Nitka przynosi wstyd ,on nie wiele wie i daje się motać,pewne oczywiste sprawy powinien wyjaśniać i ustalać przed sesją a nie zachowywać się jak kapryśne dziecko,co chwilę na sesji się pyta bo nie wie czy ma czytać,.ten cyrk pasuje,burmistrz,zastępca ,nitka to jest niezły zespół,oj będzie coraz lepiej

 17. Do tej pory jak społeczeństwo nie mogło śledzić na żywo obrad to takie cyrki nie były uzewnętrzniane.Oj Radni teraz będziemy was obserwować i właściwie oceniać jak prowadzicie dyskusje publiczną o ważnych naszych sprawach.Jak zachowuje się burmistrz bo odnosi się wrażenie że on robi co chce,cokolwiek i byle co mówi to radni nie reagują, a jak dorwie się wieczny zastępca ze swoimi wywodami to szlak człowieka trafia , przykład skopany napis tablicy Moraczewskiego,gada , bajdoli etc. a na to widocznie ma przyzwolenie,kto prowadzi sesję przewodniczący czy burmistrz , wychodzi kiedy chce a jak trochę na sesji jest to komóreczka i wszystko pasuje.Za co te diety ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here