Strona główna Polityka Budżet 2020 przyjęty

Budżet 2020 przyjęty

13016
19

Na piątkowej sesji Rady Miejskiej radni uchwalili budżet gminy na 2020 rok. Uchwałę przyjęto prawie jednogłośnie, przeciwny był tylko Kacper Lipiński.

Tegoroczny budżet w porównaniu z poprzednimi latami można uznać za skromny, biorąc pod uwagę zapisane w nim inwestycje. Przyznał to burmistrz Krzysztof Dereziński, który stwierdził, że nie jest to budżet jaki chciałby przedstawiać radzie. Na konieczność oszczędzania gminnych pieniędzy wskazywali też w dyskusjach na obradach komisji radni.

Największe środki – 686.999,28 złotych – zapisano na rozbudowę i modernizację remizy OSP, gdzie ma powstać gminne centrum ratownictwa. Pół miliona przeznacza się na budowę drogi łączącej browar z drogą krajową nr 15. Wprawdzie remont samego browaru przesuwa się w czasie i inwestycja ta nie jest aż tak pilną, to jednak zdecydowano o jej realizacji z innego powodu. W drodze tej ma być ułożony rurociąg dla odprowadzania nieczystości z mającej powstać zlewni ścieków. Jej budowa zakończy wreszcie ruch szambiarek przez centrum miasta.

Planuje się też gruntowny remont ulicy Mogileńskiej, który ma kosztować 300.000 złotych oraz budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na nowym osiedlu w Rudkach za 201.717 złotych. Zgodnie z wnioskiem Renaty Buzały zabezpieczono 10.000 złotych na stypendia dla młodych ludzi zaangażowanych w działalność kulturalną.

Na tej samej sesji uchwalono też wyższe stawki za odbiór odpadów z 13 na 20 złotych. Przeciw tym zmianom opowiedzieli się – Agnieszka Bartz, R. Buzała i K. Lipiński. Radny, który jako jedyny głosował przeciw budżetowi uzasadnił swoją decyzję następującymi zastrzeżeniami: zbyt dużą kwotą na wydatki pomocy społecznej, niecelowością wydatkowania funduszu sołeckiego, wielowątkową nieuregulowaną sprawą spółki Remondis Aqua. Zwrócił też uwagę na zbyt duże zadłużenie, co przy nadchodzących ciężkich czasach dla samorządu może skończyć się katastrofą.

K. Dereziński podziękował za spokojną dyskusję nad budżetem, który nie zadowala ani jego, ani też radnych. Jak zauważył, gdy dyskusja przebiega w spokoju i bez emocji można się dogadać.

19 KOMENTARZE

 1. A o oswietleniu na Rudkach ani mru mru nadal w tej wiosce syf nic nie ma ciemno jak w dupie chodnikow zero niebezpieczenstwo jak widac wieczorami chodzic rowami zeby cie nie przejechali chyba jakis fundusz jest na takie inwestycje.

   • Do 1234 Jasne ze o starych jeszcze takiej wioski zaniedbanej nie widzielismy sam wjazd mowi zasiebie noi te piekne oswietlenie powstaja nowe osiedla i oswietlenia takze mogli zalozyc na osiedlach powstalych niedaleko wioskie takie jak nam zafundowali 3 lampy do oswietlenia myszy przelatujacej przez szose w Jankowie umieli zalozyc lampy solarne au nas tozaczynaja od d..y strony inwestycje jak tomowia jak nas widza tak o nas pisza

  • Taaaa… Bo tam jest ruch ha w Paryżu na wsi i to jest pilna sprawa… Proponuję w domu siedzieć wieczorami a nie pod sklep maszerowac….

 2. Masz w Rudkach radnego i soltyske wiec żale do nich widzisz ze dobra zmiana doprowadzila do tego ze nie ma na takie rzeczy kasy na pierwszym miejscu 500+ i 13,14 .Przyszly tak piekne czasy dzieki pis ze za smieci placimy jak za zbozy .Chcieliscie to macie a to nie koniec.

  • Radny do ..Soltys dochyba fundusze soleckie tez sa przyznawane i nie pis zastanow sie ilu ludzi nie placi tylko podrzucaja i my za to placimy nie wiemy za co ci nasi radni czy soltys biora diety ze dzieciom zrobia wycieczke to nie wszystko czy radny pogada przeciez jezdza codziennie jakim nie wstyd za poprzedniego soltysa chyba ze 3 razy mierzyli miejsce na chodnik no ale tylko przed wyborami kielbacha wyborcza nie umieja nic zdzialac dla wsi niech sie nie zabieraja i kropka.

 3. A Pan burmistrz w kampanii wyborczej drwił z inicjatywy naprawczej i p. Piechowiaka jak ten oceniał rzeczywiście jak wygląda sytuacja finansowa gminy,zadłuzenie które juz sięgało granicy niebezpiecznej,zaciaganie nieodpowiedzialnie kredytów na dużą skalę,obligacje, pozyskiwania kasy z unii słabo, ale cóż wybory i całą parą placyki ,skwery itp.Teraz burmistrz mówi to rada chciała.Teraz spijamy ta piankę goryczy i tłumaczy się że to wina rządu .Kto do cholery podejmował takie decyzje na szczeblu gminy, kto przedstawiał projekty uchwał, między innymi odnośnie naszej komunalki jak nie burmistrz, na zebraniu klubu zjednoczonych mówi nie ma pieniędzy,nawet 40 tys. złotych aby zabezpieczyć niezbędne wydatki , najlepiej doprowadzić do agonii to co funkcjonowało przez dziesięciolecia.To jest obraz naszej gminy

  • a teraz ja siade sobie w wygodnym fotelu i bede sobie obserwowal jak placicie i jak placzecie i jak w dol leca ceny nieruchomosci w tej gminie

  • Myślę, że większość ludzi tak sądzi. Stan ul Dąbrowskiego jest tragiczny i jest to bardzo niepokojące zważywszy na fakt, jaki panuje na niej ruch, ale przetłumacz to Derezińskiemu i radnym…

 4. Naiwni jestescie mieszkancy Rudek radny wam kitu do głowy nawciskal a w naiwni mu uwierzyliscie on ma was głęboko w d…e jemu chodzi tylko o diete a nie o wasz chodnik czy oswietlenie.Jedzcie zobaczyc jak ładnie wyglada chodnik w Smolarach pewnie ze nie jednemu to sie nie podoba bo po co ale w sezonie letnim naprawde jest tam ruch duzo wieksxy niz na Rudkach.Radny z Gołąbek a potrafi zrobic cos dla Smolar szacun.Przy nastepnym glosowaniu na radnego trzeba sie gleboko zastanowic na kogo oddac głos wyciągnąć wnioski.Pozdrawiam

 5. I tu Anonimie trafiles w sedno myslelismy ze zadbaja o swoja wies i beda zabiegac o kazda zlotowke a tu kicha napewno przy wyborach ludzie sie obudza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj