Strona główna Różne Bobry zadomowiły się w Trzemesznie

Bobry zadomowiły się w Trzemesznie

6066
15

W ostatnich dniach Czytelnicy informowali nas o bobrach, które zamieszkały w Jeziorze Kościelnym. To nowe zjawisko. Do niedawna nie występowały w okolicy Trzemeszna, pojawiły się około 2-3 lata temu.

Od kilku miesięcy dają jednak bardziej o sobie znać. Jak widać na załączonych zdjęciach, zwierzęta te potrafią poradzić sobie z całkiem niemałych rozmiarów drzewem. Ślady ich bytowania można zauważyć na brzegu jeziora od strony drogi krajowej nr 15. Pojawiły się też na Fosie Trzemeszeńskiej w okolicy browaru.

Te sympatyczne stworzenia potrafią jednak narobić sporo szkód. „Aktywność bobrów jest mocno widoczna na Kanale Fosa od ubiegłego roku. Bobry podcinają drzewa, które po przewaleniu powodują zatory w korycie kanału, budują tamy, które powodują spiętrzanie wód i liczne podtopienia gruntów. Utrudniają spływ wód roztopowych i opadowych co prowadzi do lokalnych podtopień. Ponadto kopiąc nory w skarpach i brzegach rzek i jezior przyczyniają się do utraty ich stabilności, powodując większą podatność na erozję, w tym powstawanie wyrw brzegowych” – informuje Edyta Rynkiewicz z bydgoskiego zarządu Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Za szkody wyrządzone przez bobry odpowiada skarb państwa. Ustalenie wysokości i wypłata odszkodowania leży w gestii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

15 KOMENTARZE

  1. Skoro bobry sie pojawily – super. Tzn, ze natura wraca do normy i ekologia malymi kroczkami wraca do naszej malej ojczyzny. Info dla tych, ktorzy rozumieja temat

    • Tylko, żeby jakiś młotek nie wybił boberków! Niech sobie żyją spokojnie, budują tamy i żeremie. Podtopienia… ktoś postawił budynek nad brzegiem cieku wodnego, a teraz warczy, że podtopienia? Jak Ci Janusze z Poznania, najpierw postawili domy przy lotnisku, a później pozew zbiorowy bo hałas 😀 No witki opadają…

  2. Słyszałam, że Polska ma problemy z wodą, gdyż zamiast ją zatrzymywać, jest odprowadzana do rzek, a następnie do dużych zbiorników. Zatem bobry pewnie chcą człowieka wesprzeć dając mu wskazówki. A Wody Polskie niech się zainteresują lepiej p. Gołębiewskim, który do budowy kolejnego hotelu molocha – zrobił odwierty i czerpie wodę jurajską do lania betonów. To skandal i kryminał dla zwykłego obywatela!

  3. Gdyby ludzkość baczniej obserwowała jak działa Matka Natura to nie mielibyśmy wielu problemów… ale człowiek zawsze wie lepiej. Niektórzy obudzą się dopiero jak Wielkopolska z prawie stepu, zamieni się w pełnoprawny step…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj