Strona główna Różne Błędy dostawcy energii powodem uszkodzenia Stacji Wodociągowej

Błędy dostawcy energii powodem uszkodzenia Stacji Wodociągowej

853
0
Stacja Wodociągowa w Kruchowie

Około 560 mieszkańców wsi Wydartowo i Duszno od piątku do soboty (tj. 24 i 25 czerwca) zostało pozbawionych wody. Problemy z dostawą wody wynikały z błędów dostawcy energii podczas prowadzenia prac konserwacyjno – naprawczych, w obrębie stacji transformatorowej, która zasila Stację Wodociągową w Kruchowie.

Remondis Aqua Trzemeszno Sp. z o.o. jako dostawca wody, z wyprzedzeniem została poinformowana o braku dostaw prądu w rejonie Kruchowa, które związane były z pracami konserwacyjnymi w obrębie stacji transformatorowej. W efekcie cała miejscowość pozostała bez prądu. Informacja o braku prądu, a w efekcie braku wody, została przekazana przez Remondis Aqua Trzemeszno Sp. z o.o. poprzez wywieszenie ogłoszeń na tablicach informacyjnych, a także bezpośrednio telefonicznie poinformowano poszczególnych Sołtysów.

Dodatkowo, w celu zachowania minimalnych dostaw wody uruchomiliśmy połączenie awaryjne umożliwiające transfer wody z Stacji Wodociągowej w Trzemesznie do Sieci wodociągowej zaopatrywanej przez Stację Wodociągową w Kruchowie. Przyjęta strategia umożliwiła nam dostawę wody do wielu miejscowości tj. Jastrzębowo, Kozłowo, Gołąbki, Kruchowo, Grabowo, pomimo awarii Stacji wodociągowej. Niestety nie możemy w ten sam sposób zaopatrywać miejscowości Wydartowo i Duszno.

Stacja Wodociągowa w Kruchowie
Stacja Wodociągowa w Kruchowie

Podczas prowadzenia prac konserwacyjnych, ze względu na pomyłkę dostawcy energii, podano zbyt duże napięcie prądu do stacji wodociągowej, co spowodowało spalenie głównych układów sterujących. Po zdiagnozowaniu usterki około godziny 20:00 i uwzględnieniu czasu wymaganego do jej usunięcia, pracownicy firmy Remondis Aqua Trzemeszno podjęli działania interwencyjne polegające na dowozach wody do najbardziej potrzebujących mieszkańców. Działania te zakończyły się w piątek o godzinie 23:30. Jednocześnie do późnych godzin nocnych nasi pracownicy starali się rozwiązać problemy techniczne stacji.

Szafa sterująca której układy uległy uszkodzeniu
Szafa sterująca której układy uległy uszkodzeniu
Transformator - widoczne wybrzuszenia w obudowie spowodowane spaleniem wewnętrznych przewodów
Transformator – widoczne wybrzuszenia w obudowie spowodowane spaleniem wewnętrznych przewodów

W sobotę od wczesnych godzin porannych wznowiono dowozy wody dla mieszkańców przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej, jednocześnie prowadząc prace naprawcze na Stacji Wodociągowej. Wszystkie dostawy wody prowadzone były przy współpracy z Sołtysami wsi, którzy koordynowali ich przebieg. W godzinach popołudniowych, dzięki wielogodzinnej pracy pracowników firmy Remondis Aqua Trzemeszno udało się ponownie uruchomić Stację Wodociągową i wznowić dostawy wody do sieci, w związku z czym zaprzestano dowozów wody. Stacja niestety działała jedynie przy sterowaniu ręcznym i wymagała stałego nadzoru, obecnie wszystkie problemy są rozwiązane.

Przepraszamy wszystkich naszych klientów za niedogodności związane z zaistniałą sytuacją, jednakże był to błąd firmy dostarczającej energię, którego w żaden sposób nie można było przewidzieć, ani się przed nim zabezpieczyć. Jednocześnie informujemy, że jako dostawca wody zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić jej dostawy.

Uprzejmie dziękujemy za wsparcie otrzymane ze strony Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruchowie i Trzemesznie. Dziękujemy również Panu Romualdowi Filipowi oraz Tadeuszowi Sobeckiemu za poświęcony czas i wysiłek w koordynacji dostaw wody do poszczególnych odbiorców.

Podziękowania kierujemy również do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Mogilnie oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie Sp. z o.o., za szybką pomoc i okazane wsparcie.

(art. prom.)