Strona główna Polityka Bez podatków nie bedzie inwestycji

Bez podatków nie bedzie inwestycji

4970
46

Skromne wydatki na inwestycje zaplanowano w projekcie budżetu gminy na 2021 rok. W przesłanym przez burmistrza Krzysztofa Derezińskiego do Rady Miejskiej projekcie, zapisano na ten cel 1.200.000 złotych. To dużo mniej niż w latach poprzednich.

Największe kwoty zapisano na budowę drogi do browaru (500.000 zł) oraz budowę wodociągu i kanalizacji w Wymysłowie (187.000 zł). Mniejsze sumy burmistrz planuje przeznaczyć między innymi na remonty ulic (60.000 zł), rozbudowę oświetlenia (24.500 zł), czy zakup sprzętu do rejestracji obrad komisji i sesji RM (20.000 zł).

Okazuje się jednak, że i te plany mogą nie dojść do skutku. Radni negatywnie zaopiniowali propozycję podniesienia wysokości podatku od nieruchomości. Na ostatnich obradach połączonych komisji nie zgodzili się na proponowaną podwyżkę podatku od nieruchomości o 3,9%, czyli o stopień inflacji.

K. Dereziński nie krył swojego niezadowolenia z decyzji radnych. Zauważył, że sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Dochody gminy to właśnie podatki. Burmistrz podkreślił, iż zdaje sobie sprawę z tego, że to decyzja trudna i narazi się na krytykę. Z drugiej strony wie, że oczekiwania społeczne co do inwestycji są bardzo duże.

Jak poinformował, podniesienie podatków o proponowany wskaźnik spowoduje przychody w wysokości około miliona złotych. To prawie tyle, ile zaplanowano na inwestycje. Jeśli nie wprowadzi się tej podwyżki może się okazać, iż kwota na inwestycje wyniesie zero.

Ostateczna decyzja zapadnie dopiero na sesji RM. Mówił o tym Grzegorz Koperski podkreślając, że głosowanie w ramach komisji to tylko opinia. Maciej Dalewski proponował, aby zamiast podwyżek, „wziąć się za tych, którzy piszą ciągle o umorzenie podatku”.

Nie zgodził się z tą opinią K. Dereziński. Jak zaznaczył, do każdego wniosku o umorzenie podchodzi bardzo ostrożnie, a umorzeń jest znacznie mniej niż w czasach, gdy nie był jeszcze burmistrzem.

Radni pytali też o kwestię podatku od Remondis Aqua Trzemeszno. Od kilku lat trwa spór pomiędzy gminą i spółką o wysokość podatku od nieruchomości. Jak poinformował burmistrz, sprawa toczy się przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Niestety, organ ten nie spieszy się z rozstrzygnięciem. Jeśli nie zapadnie ono do końca roku, nastąpi przedawnienie.

Najbliższa sesja Rady Miejskiej, na której mają zapaść między innymi decyzje w sprawie podatków, zaplanowana jest na najbliższą środę.

46 KOMENTARZE

 1. Oświadczenia majątkowe są oficjalnymi dokumentami i nie ma dla radnych żadnego wytłumaczenia dlaczego niektóre z nich (zarówno najnowsze jak i za lata ubiegłe) są sprządzone w sposób flejowski na kolanie z przekreśleniami, poprawkami i nieczytelnie. Jeśli sami nie macie komputera i nie potraficie wypełnić go na komputerze to poproście kogoś innego np. urzednika w urzędzie, który napewno wam tego nie odmówi. Niedopuszczalne jest aby na waszym oświadczeniu na górze druku widniał napis „WZÓR”. Następnie w tytule ma być wyraźnie zaznaczone jaką funkcę piastujecie: burmistrz, wójt, zastępca burnistrza, przewodniczący rady, radny. A nie Dereziński – wójt; albo częściej nie zaznaczono nic. Następnie prawidłowo wpisujcie wszystkie cyferki – skrót „tyś” oznacza trzy zera czyli tysiąć „000” a „5000 tyś” to taki bardzo nieładny zapis oznaczający 5 mln. (5 000 000). Oświadczenie majątkowe jest tylko oświadczeniem a nie zeznaniem podatkowym i tak naprawdę możecie tam bezkarnie wpisać każda nieprawdę, najczęściej dotyczącą pieniędzy i niestety nikt tego niezakwestionuje i nie rozliczy was z podania nieprawdy. Np. zastępca podaje dochód z tego stanowiska na ponad 118 tyś. zł i brak jakichkolwiek środków pienięznych (bardzo zastanawiające) a z kolei pani skarbnik, znacznie młodzsza i pracująca od znacznie krócej – 189 tyś zł (również zastanawiające). Ponadto pani skarbnik, która zajmuje to stanowisko od 1 lipca podaje dochód 92 tyś zł (za 6 miesięcy pracy, oczywiście miała jakieś dochody za wcześniejsze miesiące) czyli prawie tyle co obu burmistrzów razem wziętych za cały rok. Jednym słowem przyłóżcie się solidnie do obowiązku do którego jesteście zobowiązani!!!

  • Najpierw nasz rząd musi wpłacić do wspólnej kasy bo taki jest warunek otrzymania jakichkolwiek dotacji. Czy nie widzisz w tym błędnego koła?

  • J23 widać, że TVN to jedyny program w twoim pakiecie TV.
   PS. TVP jest telewizją rządową to fakt.

   Nie mniej straszenie rzekomym brakiem środków UE to taka fajna opowiastka niczym ta opisana powyżej w artykule.
   Jak mieszkańcy nie zrzucą się w wyższych podatkach to drogi, czy chodnika nie będzie.
   Zarówno UE, jak i Państwo Polskie, jak i Gmina Trzemeszno nie ma żadnych swoich pieniędzy. Jak już to są nasze ( w tym Twoje) pieniądze.
   Te osławione przez Ciebie fundusze unijne to nic innego jak… takie 500 plus. Przelewanie pieniędzy podatnika z jednej wspólnie zebrane kasy do wybrańców.
   Cały blus w tym, że albo to my Polacy będziemy decydować o tym kogo „obdarować” tym „dobrodziejstwem” albo zrobi za nas to jakie Hans lub Rita w Berlinie lub Brukseli.
   Najpierw wszyscy się zrzucamy do wspólnej kasy. Wszyscy znaczy się my ludzie, płacimy podatki i tworzymy budżety. Później następuje gra międzynarodowa, krajowa jak i lokalna o to jak podzielić zebraną kasę.
   A Ty się dajesz wodzić jak dziecko, że oto fundusze UE to jakieś pieniądze w gratisie, bez których oto Polacy nie przeżyją. Jeśli jeszcze tego nie zauważyłeś, że na tym świecie nie ma nic w gratisie to muszę Ciebie rozczarować.

 2. co to za inwestycje??? co one wyniosą??? W jaki sposób wpłyną na poprawy życia obywateli, którzy uczciwie bez umorzeń, płacą podatek???

 3. Tak to jest w polityce. Każdy radny chce sie pochwalić przed wyborcami czego to nie dokonał, czego nie wywalczył. Ale jak przychodzi do szukania kasy to każdy chce być dobrym wujkiem. (lub ciocią)

 4. A może wykaz tych biednych którzy piszą wnioski o umorzenie…tych biznesmenów którzy wciąż dopłacają do tych nierentownych firm co ???

 5. Podwyższamy podatki i będą inwestycje. Panie burmistrzu czyli zgodnie z pańskim myśleniem i egzekutywy urzędniczej mieszkańcy sami ze swoich podatków z finansują inwestycje w Trzemesznie. Proponuję następny medal „inwestora roku” tym razem dla mieszkańców , szczególnie dla tych którzy wybrali tego Pana. A może by tak zacząć w końcu korzystać ze środków zewnętrznych ? Przykłady mamy obok w sąsiednich gminach i miastach. Choćby Strzelno na inwestycje 10 mln , ze środków zewnętrznych 5 mln. Wystarczyło zmienić Burmistrza co zrobiono w Strzelnie. A jeszcze nie dawno Strzelno było w czarnej du……e. Przypomnę Strzelno i Mogilno praktycznie nie ma zakładów pracy a Trzemeszno tyle zakładów i co i nic. Porażka to jak by nic nie powiedzieć.

  • do bareja – a po co nam 2 posady burmistrzow skoro nie ma srodkow zewn ? tak to 5-6 tysia co miesiac w kasie urzedu wiecej by byo ;p

 6. Cytuję „spór z Remondisem” w sprawie podatku. A czy to nie Pan Burmistrzu jest większościowym udziałowcem czyli właścicielem tej firmy ? Czyli podatku nie płaci Pan sam sobie ? Ciekawe pytania może kiedyś ktoś na nie odpowie. Trzemeszno tak naprawdę nie ma Burmistrza. Dobranoc.

 7. A ciekawe kiedy zrobicie te chodniki od stadionu piaskowego do orchowskiej i ulicy Czarneckiego wzdłuż. Stadionu piaskowego do gury.ps A Unia pieniądze daje .to czeba się starać.a nie gruszki w popiele zalogować.zaczeliscie robić park baba.to zrubcie. Wkoło całość łącznie z parkingiem i droga do stadionu piaskowego z chodnikiem do gury.i zrubcie ten porzadek z drzewami.samosiejkami .wokul stadionu piaskowego. Zapraszam radnych.by to obejrzeli.

 8. Najpierw niech burmistrz wyegzekwuje zaległe podatki siegajace duzych kwot od remondisu,bo to skandal,ma tupet aby znów manewrować radą, niech tylko się radni nie dadzą omamonić ,ten burmistrz nie ma żadnego pomysłu na rozwój tej gminy, będzie znów wszystkim w koło opowiadał i się użalał że nie ma podwyzki podatków to nie ma inwestycji, nic błednego ,przyjmujac budżet na poziomie ubiegłorocznym to nie ma na nic pieniedzy na inwestycje, a gdzie środki zewnetrzne w tym unijne, samorządy ościenne się starają i działają a u nas co jest do cholery!!!! Pan Nitka na początku kadencji mówił że tylko rok bez inwestycji , a mamy trzeci i co ??????W 2018 r podczas kampani p. dereziński zapewniał że nasze finanse są bezpieczne,mówił zobaczcie ile inwestycji się robi, na hura placyki ławeczki itp.ludzie to łykali i mamy teraz to co mamy, dramat i żenada.Panie Nitka a gdzie referendum aby odwołać tą niemoc

 9. PS. I wcale nie mam na myśli Burmistrza Trzemeszna. Okazuje się, że jest w urzędzie szara eminencja, która otrzymywała lepsze przelewy niż Burmistrz w 2019 roku.

 10. Panie Roztropny. Idź pan do Nitki i mu powiedz o referendum. Albo chociaż zadzwoń. Razem z Bareją przestańcie uprawiać politykę. Będą wybory, będzie okazja. Czy wasze zarobki stoja w miejscu od lat? Pewnie nie. A ceny? Rosną. Weźcie sobie wygooglujcie takie słowo jak inflacja. Bicie piany pod pseudonimem nie jest trudne.

 11. Dzień dobry,
  z treści artykułu wynika, że Pan Burmistrz twierdzi, iż podniesienie podatku od nieruchomości o wnioskowane( prze Niego) 3,9% da kwotę około 1.000.000 zł.
  Zaciekawiło mnie to, więc zajrzałem do budżetu na 2020r, a konkretnie do rubryki: Plan dochodów budżetu gminy na 2020 r. Znalazłem pozycję o nr 75615-0310: wpływy z tytułu podatku od nieruchomości- 9.167.000 zł, oraz 75616-0310- planowane wpływy: 1.659.000 zł
  Dodałem( 9.176.000+1.659.000) i pomnożyłem : 10.835.000ł x 3,9% i otrzymałem…422.565 zł.
  No cóż -wiem, że specjalnością Pana Burmistrza jest historia, ale na arytmetyce też wypada się trochę znać.
  Albo -świadomie- nie wprowadzać Radnych w błąd i szantażować brakiem środków na inwestycje…
  Żeby było jasne: nie uważam proponowanej podwyżki(choć czasy są ciężkie) za bezpodstawną: inflacja zżera dochody nas wszystkich-gminy też. Nie zgadzam się natomiast na fałszowanie danych i manipulowanie Radnymi i opinią publiczną.
  O dochody gminy trzeba dbać, ale nie sposób w tym miejscu nie zadać pytania: czy jedynym- by je poprawić- sposobem jest podnoszenie podatków i opłat dla mieszkańców?
  Gdzie środki zewnętrzne: unijne, fundusze norweskie, krajowe programy- z których można (co pokazują choćby ościenne gminy) można i należy korzystać?
  Szanowni Radni- zadajcie na najbliższym posiedzeniu proste pytanie: ile środków zewnętrznych gmina Trzemeszno- pod światłym przywództwem Pana Burmistrza-pozyskała w tym roku? Ile w ubiegłym, ile przez 3 kadencje obecnego Włodarza?
  No i pytanie drugie- równie ważne- jak pieniądze gminy(chociaż oczywiście rację ma Realista, pisząc, że ani państwo, ani gmina nie ma żadnych własnych pieniędzy. To nasze- ciężko zarobione, a czasami tak lekką rączką wydawane- podatki i opłaty składają się na budżet) są wydawane?
  Pozdrawiam
  TDi

  • przyjdz pan na sesje i sam pytanie zadaj a nie ze NIEWYGODNE pytania radni maja zadawac radni sa kolegami burmistrza i nie chca go o to pytac a zwlaszcza „dziadek”

   • Szanowny Panie,
    nawet, gdyby tak było( a nie jest -o czym świadczy wynik głosowania nad udzieleniem absolutorium), że Radni są kolegami, to i koledze można zadać sensowne, merytoryczne i uzasadnione pytanie. Tym bardziej, że ponosi się współodpowiedzialność za stan gminy…
    pozdrawiam
    TDi

  • Na sesji absolutoryjnej p.Burmistrz już odpowiedział bynajmniej za rok 2019 pozyskano środków zewnętrznych 0,00 pln. Ot i sukces. Nawet nie komentuję bo i po co. Pozdrawiam.

 12. Ale Pan Nitka startował do wyborów z przeciwnego komitetu od Pana Pawła Piechowiaka który krytycznie oceniał obecnego burmistrza, co więcej jego ocena pokrywa się w całości z tym co mamy więc nie rozumiem działań Pana Nitki, to jest zdumiewające,czyżby zdradził ???????

 13. No Burmistrzu wreszcie przeznaczyles na robudowe oswietlenia moze Rudki doczekaja sie oswietlenia z prawdziwego zdarzenia bo ciemno jak nie powiem jak oj czekamy Burmistrzu czekamy na te pare lamp bo o chodniku widac mozemy narazie marzyc bo do wyborow jeszcze troche

  • Wpierw naprawcie, co w pijackim szale ktoś z Was porozbijał – nowoczesne lampy z zasilaniem „zieloną energią” z wiatru i słońca, kto porozbijał? No, kto?!

 14. Nie umarzac podatkow rolnicy maja dotacje z UE na wszystko stac niech placa a nie sciemy wala co to mabyc wszyscy podatki placa pan Dalewski ma racje dotacje umorzone podatki jeszcze w dupach zle strajki sie snia jakimi traktoram autami jezdza i jeszcze stekaja a kredyty sie bierze wtedy jak mnie stac jest na ich splate i tyle sciagac podatki i kasa bedzie teraz to nawet wode oraja zeby bylo wiecej dotacji i zle

  • Rolników to Ty zostaw w spokoju.
   Polecam wystartować w przetargu na grunty w Ostrowitem i spełnisz swoje niespełnione marzenia o ciągniku za kilkaset tysięcy złotych. Tam jest pole w 2 kawałkach łącznie około 32 ha. Droga otwarta dla wszystkich niespełnionych rolników, którzy uciekli do miasta za wygodnym życiem, a teraz żal d… ę ściska jak to rolnicy mają dobrze.
   PS.
   Może redaktor by opisał jak wygląda sytuacja z gruntami rolnymi dzierżawionymi przez rolników. Czy wszystkie zaległości były i są płacone regularne? Czy są rolnicy, którzy uzyskali odroczenie płatności za dzierżawę? Jeśli tak, to jacy i z jakiego powodu?
   Takie stawki chodziły w ostatnich latach za, dzierżawę, że nic tylko liczyć dochody w gminie.

  • Najpierw pozwolili rozbudować się Portugalczykom i Anglikom (dziwne, że jeszcze szwaby swojego Lidla tu nie pobudowali) a teraz blokują rozwój polskiemu przedsiębiorcy. Takie rzeczy to tylko w Trzemesznie.

 15. Kurde podnieśli ceny za wynajem lokali, opodatkowali ludzi którzy nie są właścicielami mieszkań komunalnych opłatami za grunt i jeszcze im mało? Panie Derezinski czas najwyższy spłacić długi w bankach i zwolnić ludzi którzy pracują na urzędników bo to co powinny wykonywać osoby na danym stanowisku to wykonują osoby których tam nie powinno być. Tak więc pieniądze leżą na dywanie tylko trzeba umieć je zebrać. Jak pan tego nie umie to proszę się zwolnić i dać pracować myslscym.

 16. Do realisty. Rozumiem że twoja gruntowna wiedza na temat pieniędzy unijnych przeznaczanych dla naszego kraju oraz sposobu ich dystrybucji pochodzi z TVP i TVP info, i stąd biorą się głupoty które tu wypisujesz. Jesteśmy największym beneficjentem unijnego budżetu. Środki wpłacane przez nasze państwo do unijnej kasy są dalece nie współmierne do tych które stamtąd otrzymujemy . Blokowanie w tej sytuacji budżetu jest piramidalną głupotą i szaleństwem robionym w imię politycznych interesów partii rządzącej. Opowiadanie że nie są własnością Unii jest truizmem, bo to oczywiste. Ale to nie znaczy że nikt nam nie robi łaski, bo nam się należy. Żeby tak było musieli się na to zgodzić wszyscy członkowie Unii. A jak już się zgodzili, to my im teraz pokazujemy fucka.

  • Tak realisto masz rację.Parę lat temu nasza gmina skorzystała z duzych środków unijnych bo był człowiek który umiał zawalczyć o te fundusze, (kanalizacje, drogi ,termomodernizacje szkół, boiska to tylko niektóre miliony które wpłynęły do gminnej kasy,tylko burmistrz po wyborach w 2014 potraktował go jako wroga a dzisiaj ten sam człowiek kieruje zespołem i zdobywa duże środki w Żninie i to z jakim efektem, zapytajcie władze Żnina to wam potwierdzą, a u nas o d kilku lat marazm, dlaczego bo mamy takie władze ……

 17. Do Rejtana. Jesteś źle poinformowany albo celowo kłamiesz. W 2018 roku Polska wpłaciła do budżetu Unii Europejskiej 19 mld złotych a otrzymała 68 mld złotych czyli nie 1 euro do 0,8 a 1 euro do 0,27

 18. Kto kradnie nasze pieniądze? Mniejsze wpływy mają inni a na inwestycje np. Witkowo 7,5 mln, Strzelno 10 mln, wszyscy mają lepiej tylko w Trzemesznie kradną. W powiecie powstają nowe chodniki, Jankowo, Witkowo, Orchowo a w Trzemesznie ile metròw nowych chodnikòw przy ruchliwych drogach powstało?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj