Strona główna Różne Będzie karetka dla Trzemeszna?

Będzie karetka dla Trzemeszna?

1425
19

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Miasta, po raz kolejny wrócił temat utworzenia na terenie Trzemeszna – Zespołu Ratownictwa Medycznego. Radni przegłosowali uchwałę intencyjną, wyrażającą wolę dalszego kontynuowania działań, zmierzających do pozyskania karetki dla miasta.

Główny problem polega jednak na tym, że tworzenie takich zespołów nie leży w gestii gminy ani tez powiatu. Jest to kompetencja Wojewody, który jak do tej pory konsekwentnie odmawia utworzenia u nas takiej placówki.

Nie zraża to jednak naszych radnych, którzy uważają,  że utworzenie miejsca wyczekiwania ZRM jest absolutną koniecznością i przedstawiają m.in poniższe argumenty:

1. Gotowość do natychmiastowego otwarcia punktu w budynku przychodni lekarskiej.

Gmina dysponuje konieczną bazą do natychmiastowego utworzenia przedmiotowego punktu. Docelowo przewiduje się utworzenie wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Trzemesznie, gminnego centrum ratowniczego.

2. Opóźnienia w dojeździe pogotowia ratunkowego.

Według danych otrzymanych z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, w latach 2011 i 2012 Zespoły Ratownictwa Medycznego interweniowały na terenie miasta i gminy Trzemeszno 1024 razy. W 70% czas dojazdu mieścił się w przedziale 16 – 20 minut, natomiast pozostałe 30% stanowiły zespoły docierające w czasie powyżej 20 minut. Maksymalny czas oscylował w przedziale 23 do 40 minut.

3. Trudności w dojeździe ZRM z kierunku:

a) Gniezna – dwa przejazdy kolejowa, w tym przez linię Poznań – Inowrocław w miejscowości Wymysłowo o natężeniu ruchu 5 składów pociągów na godzinę. Zły stan odcinka drogi powiatowej prowadzącej do płn – zachodniej części gminy, w tym do miejscowości Gołąbki o charakterze wypoczynkowo – rekreacyjnym.

b) Witkowa – niekorzystne ukształtowanie 15 drogi powiatowej Witkowo –  Trzemeszno, na której znajduje się 36 łuków i zakrętów. Przebieg ok 6 km przez obszar leśny, powodujący zagrożenia w przypadku pożaru lasu, kolizji z dziką zwierzyną lub śliskiej nawierzchni. Inne utrudnienie to późniejsza kolejność odśnieżania w okresie zimowym.

4. Zaangażowanie karetki stacjonującej w Witkowie do obsługi wezwań na terenie Skorzęcina.

W okresie letnim, zespół stacjonujący w Witkowie angażowany jest do wezwań na terenie ośrodka wypoczynkowego w Skorzęcinie. Ogranicza to pełne zaspokojenie na karetkę dla terenu rozległych gmin Witkowo i Trzemeszno.

5. Skrócenie o 50% czasu udzielania pacjentowi pomocy szpitalnej.

W przypadku dysponowani ZRM z Witkowa, musi on średnio pokonać dystans około 20 km na teren gminy Trzemeszno, przewieźć pacjenta do szpitala pokonując kolejne 20 km i wrócić do Witkowa (następne 20 km). W przypadku stacjonowania ZRM w Trzemesznie, dystans ten zmniejsza się o 30 % a czas przewiezienie pacjenta do szpitala zostanie skrócony o 50%.

6. Funkcjonowanie największego na terenie powiatu gnieźnieńskiego – kompleksu przemysłowego.

 W mieście Trzemeszno w kompleksie, w którego skład wchodzi 7 zakładów, zatrudnionych jest około 1000 pracowników. 

7. Przebieg ważnych szlaków komunikacyjnych:

Na odcinku 13 km, biegnie droga krajowa numer 15. Charakteryzuje się ona dużą liczbą zdarzeń drogowych, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym. 

Dodatkowo znajduje się też odcinek linii kolejowej, który ma znaczenie międzynarodowe w relacjach Gdynia – Berlin – Gdynia. Przewożone nim są również toksyczne środki przemysłowe. 

Przypomnijmy, że stanowisko to wypracował zespół radnych pod przewodnictwem Zbigniewa Matelskiego.

19 KOMENTARZE

 1. Ale …… bzdury! 10 % trafnych argumentów, reszta przykłady z kosmosu lub wymyślone na siłę głupoty!

  – Dużo wypadków ŚMIERTELNYCH na drodze? Co ma do tego pogotowie. Do śmiertelnego wypadku nie ma znaczenia czas dojazdu….. karawanu pogrzebowego.

  – Droga na Gołąbki zła? Super. Jak pojedzie zespól bezpośrednio z T-na na Gołąbki, to droga naprawi się sama.

  – Przychodnia przygotowana? NA CO????? Sa puste pomieszczenia ok, ale to nic!! Ktoś chyba sobie nie zdaje sprawy ile pozwoleń, zezwoleń, opinii itp. trzeba mieć, aby odpalić usługi medyczne w danym miejscu!

  – Droga zła???? To niech gmina naprawi! A nie żadą karetki. Bo takim myśleniem to karetka powinna stać dosłownie w każdej wiosce a nawet osadzie.

  • Jaka siedziba PSP ?? Jaka Drabina i Helikopter normalny jesteś?? Czy Strażacy bedą jeździć tą karetką??? a może tak ratownicy medyczni obcy nam ludzie a że pomysł jest żeby w OSP była stacionowała karetka to nie znaczy ze ona nalezy do straży.

   • Widzicie wszystko im przeszkadza i do wszystkiego pretensje a jak ZRM nie zdąży przyjechać na zdarzenie to pretensje i sądzenie się bo przecież ZRM powinien latać śmigłowcem do zdarzeń … Naprawdę ludzie ruszcie mózg nikt wam nic złego nie chce zrobić tylko to dla waszego dobra, mam nadzieje że będziecie czekać za pomocą a ZRM będzie jechał dla was ponad godzinę a wy będziecie patrzeć jak wasza bliska osoba cierpi lub odchodzi. I ta jednostka powinna być przy OSP

  • No już bez przesady to że mamy dobrze wyposażoną OSP to chyba dobrze!!!! Jak czytam takie głupie komentarze to mnie krew zalewa!!! Ale jak się dupa zapali to już inna śpiewka!!!!

 2. Słuszna idea!!Ciekawe kiedy geniusze,wpadną na pomysł,utworzenia straży miejskiej:)Oczywiście szybko kupując jej fotoradar:)Zawsze można łupić mieszkańców!

  • SM to dla mnie w ogóle niepotrzebny w państwie organ. Jak dla mnie to jest to po prostu odłam policji. Wystarczy parę naszych mundurowych puścić na miasto, niech skontrolują parkingi. W szczególności przydałoby się zrobić porządek z autami zaparkowanymi na zakazie zatrzymywania się przy pomniku Kilińskiego. Po co tworzyć nowy organ skoro nasi niebiescy siedzą na komisariacie i zamawiają tylko kebabiki od Ali? Oczywiście z dowozem.

 3. Jak dla mnie trafione argumenty. Życie ludzkie jest bezcenne i powinno być priorytetem. Dobry argument z DK 15 – ciarki przechodzą jak się patrzy jak kierowcy zapieprzają trasą Toruń-Poznań. Ostatnio taka jedna ciężarówka od strony Lotosu jechała z taką prędkością, że na czerwonym zdążyła wyhamować będąc już w połowie na skrzyżowaniu. Swoją drogą, zaraz przed drogą do piekarni powinien stać fotoradar w kierunku jadących z Torunia i w drugą stronę zaraz za światłami w kierunku jadących z Poznania. To co tam się dzieje to armagedon. Przejeżdżając na zielonym i tak musisz się czasem zatrzymać, żeby przeżyć. Szkoda, że nikt nie pomyślał, żeby zrobić tam rondo…

 4. Myślę, że zupełnie inny punkt widzenia mają osoby, które już musiały korzystać z pomocy karetki. Pan Antek i kolega żartujący z Nim, może jest młodym człowiekiem i na razie nie jest mu taka pomoc potrzebna. Zmieni za jakiś czas zdanie. Widziałem jak w zeszłym tygodniu umierał człowiek na ulicy przed sklepem Pana Władzia. Każda minuta była cenna, niestety nie udzło się mimo zaangażowania Pani Eli( porządnej pielęgniarki z doświadczeniem) przywrócić funkcji życiowych. Ratownikom nawet z pomocą strzału defibrylatpra nie udało się zreanimować. Bardzo przykre, bo też znałem Pana któremu zdrowie zaszwankowało …

 5. Antek – nie życzę Ci nigdy abyś był w sytuacji, ze patrzysz co 30 sekund na zegarek i myślisz „kiedy do cholery przyjedzie ta karetka”. A każda sekunda jest wtedy wiecznością.

  Ale nie ma co robić szumu w szklance wody bo radni sobie tylko pogadali i wypuścili następną intencyjną uchwałę, która nic nowego nie wnosi do sprawy. Bo jak napisano: „tworzenie takich zespołów nie leży w gestii gminy ani tez powiatu. Jest to kompetencja Wojewody, który jak do tej pory konsekwentnie odmawia utworzenia u nas takiej placówki”. Wiec radni pogadali sobie, a wojewoda pokaże im figę z makiem.

 6. Mam prośbę do beznadziejnych mądrali. Może nawet nie prośbę, a propozycję „radę” – jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to po prostu nie mów (nie pisz). Nie jestem zwolennikiem Pana Matelskiego, ale musze przyznać, że inicjatywa bardzo cenna! Gratuluję konsekwentnej realizacji i uporu w działaniu. Jeśli się Panu uda przeforsować ten pomysł to dla wszystkich z pożytkiem. (nawet dla tych którym się wydaje, że są nieśmiertelni)! Ktoś napisał słusznie jak się czeka na karetkę to nawet nie 30 sek. a jedna sekunda to wieczność. Mowa jest srebrem milczenie złotem proszę nie piszcie bredni, zwłaszcza jak nie macie o czymś pojęcia. Czy argumenty słuszne? Bardzo trafione i wiem co mówię! Droga się nie naprawi ale nie pojedzie karetka 40 km po dziurach tylko 20!!!.

 7. Ja j…. wreszcie coś konkretnego chcą zrobić dla ludzi a jeden z drugim będą krytykowali, nie życzę nikomu źle, ale jak któregoś z tych głupio mądrych dosięgnie nieszczęście to będą błagali o jakąkolwiek pomoc służb medycznych lub naszego OSP najlepiej krytykować jest takie powiedzenie „umiesz lepiej-to zrób” pomysł jak najbardziej trafiony.

 8. Karetka powinna być w każdej gminie, życie ludzkie jest najcenniejszą wartością. Tylko skąd na to brać pieniądze ? W naszej gminie jak w soczewce odbija się okupacyjna władza moralnych, sprostytuowanych karłów. Reglemetowanie dostępu do leczenia chorób i ratowania życia to dla osób starszych wolna eutanazja, a dla ofiar wypadków zwiększanie ryzyka śmierci lub trwałych obrażeń i okaleczeń. Gdyby karetka była w Trzemesznie to wiele osób dalej cieszyłoby się obecnością swoich bliskich na tym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here