Strona główna Różne Będą dodatkowe połączenia

Będą dodatkowe połączenia

4826
27

Czy stacja kolejowa w Trzemesznie traktowana jest jako stacja niższej kategorii? Takimi przemyśleniami podzielili się niedawno z nami Czytelnicy. Powody takich wątpliwości są dwa.

Pierwszy, to planowane przeniesienie sterowania stacją w Trzemesznie do Wydartowa. Okazuje się, że trzemeszeńska nastawnia przestanie pełnić swoją dotychczasową funkcję. Nie będzie tu dyżurnego ruchu, a jego funkcję przejmie dyżurny w Wydartowie.

Jak nas poinformował Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami, zapewnione będzie całkowite bezpieczeństwo, nie wpłynie to na sprawną obsługę połączeń, nie ograniczy przepustowości i prędkości składów.

Drugi powód to kwestia połączeń kolejowych realizowanych przez Koleje Wielkopolskie. Jak wiadomo, przewoźnik ten został powołany do realizowania przewozów pasażerskich na terenie województwa wielkopolskiego i jest w znacznej mierze dofinansowywany z budżetu województwa. Jednak – mimo, iż granica województwa przebiega za Wydartowem – tylko około połowa pociągów wyjeżdżających w naszym kierunku z Poznania dociera do Trzemeszna. Pozostałe kończą swój bieg w Gnieźnie.

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił nam Robert Pilarczyk, dyrektor Departamentu Transportu UMWW:

Połączenia na linii 353 ujęte w rozkładzie jazdy 2020/2021 zostały przygotowane na podstawie uzgodnień pomiędzy dwoma województwami. Dwie pary pociągów Kolei Wielkopolskich, kursujące do stacji Mogilno, uzupełniają ofertę przewozową pociągów międzywojewódzkich, kursujących do stacji Inowrocław/Bydgoszcz/Toruń, a połączenia są wzajemnie rozliczane pomiędzy Województwem Wielkopolskim i Kujawsko-Pomorskim.
Jednocześnie informuję, że od nowego rozkładu jazdy 2021/2022 oferta Kolei Wielkopolskich zostanie poprawiona o wydłużenie dwóch dodatkowych par pociągów do stacji Mogilno.
Ponadto, odnosząc się do linii komunikacyjnej Poznań – Mogilno, należy podkreślić, że gminy oraz powiaty położone wzdłuż linii kolejowej przystąpiły do wspólnego projektu PKM na odcinku Poznań Gł. – Gniezno. Aktualnie część przewozów dofinansowana jest przez następujące jednostki samorządu terytorialnego: Powiat Poznański, Powiat Gnieźnieński, Miasto Poznań, Miasto Gniezno, Gmina Swarzędz, Gmina Pobiedziska, Gmina Łubowo, Gmina Gniezno.
Na wskazanym odcinku ww. jednostki biorą udział we współfinansowaniu 6 lub 7 par pociągów w zależności od rozkładu jazdy, co ma również przełożenie na jego kształt oraz stację końcową w danej relacji.
Organizator przewozów – Województwo Wielkopolskie – stara się zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu osób mieszkających, pracujących czy uczących się w różnych częściach naszego regionu. Powyższe odbywa się przy uwzględnieniu możliwości finansowych Samorządu Województwa. Dlatego cenną inicjatywą jest dofinansowanie przewozów kolejowych przez jednostki samorządu terytorialnego np. poprzez udział w Poznańskiej Kolei Metropolitalnej czy współpraca organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego w zakresie oferty taryfowej.
Takim przykładem jest przystąpienie Miasta Gniezna do wspólnego biletu pod nazwą Bus-Tramwaj-Kolej, dzięki czemu pasażerowie mają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej w Gnieźnie oraz Poznaniu, a także z przewozów kolejowych, na podstawie jednego, atrakcyjnego cenowo biletu.

27 KOMENTARZE

 1. a jak tak by przeniesc dworzec do wydartowa ?? to w sumie by problem byl z glowy.
  No ale co na to nasi dwaj wspaniali burmistrzowie ?? a zapomnialbym o inkasencie zasiadajacym w gnieznie gdzie to pociagi koncza swoj bieg …

  chcialo by sie powiedziec … nosz ..k..a ale nie wypada bo przeciez ynteligencja nie zrozumie.

  aaaa moze pan dr z Trzemeszna by wyjasnil historie kolei Trzemeszenskiej i tradycje to moze by dotarlo…

  hahah a jeszcze nie tak dawno ktos mial pomysl zeby na dworcu jakies muzeum otwierac to moze od razu by nastawiali zwrotnice i zawiadowali stacja jak juz cieci atakie robimy …. zal po prostu zal

  • Bojkotować PKP. Doprawdy za pewne zmartwią się tym w Poznaniu. W Gnieźnie już zacierają ręce, kiedy widzą takich mędrców, którzy działają na szkodę wszystkich, dla których PKP to jedyny środek komunikacji z domu do pracy.

    • Sam sobie odpowiedzialeś dlaczego nie powinno się bojkotować PKP. Bojkotować to może takie Gniezno, z którego odjeżdża mnóstwo osób a nie jak twierdzisz nieliczna grupa. Bojkot nie przyniesie żadnych korzyść a jedynie może wpłynąć na pogorszenie sytuacji tej nielicznej wg Ciebie grupy, która nie ma szczęścia być zatrudnionym w tym mieście.

    • Nie wiem na jakiej podstawie sądzisz, że w Trzemesznie niewiele osób korzysta z pociągu. Tak się składa, że dojeżdżam codziennie pociągiem z Trzemeszna do Poznania do pracy, i mogę powiedzieć, że z kolei w godz. 5-7 korzysta około 100 osób. To mało? Dlatego uważam, że nie należy bojkotować PKP, lecz rozmawiać. A pomysł dodatkowej pary połączeń do Mogilna jest jak najbardziej słuszny.

     Daje do myślenia za to fakt, iż większość jednostek samorządowych leżących na trasie dokłada się do pociągów. Gmina Trzemeszno nie, efekty widać…

     Ponadto zastanawiam się, co ma ją na celu przenosiny kontroli ruchu i dyżurnego z Trzemeszna do Wydartowa? Zgodnie z prawem i bezpiecznie można kierować ruchem nawet z drugiego końca Polski. Dlaczego więc? Z oszczędności, restrukturyzacji, redukcji???

 2. Jak napisano, Koleje Wielkopolskie dofinansowane sa z budżetu województwa. Dopłaca też powiat. A z czego dopłacają? Ano, z podatków mieszkańców województwa i powiatu. Czyli również trzemesznian. Ale jednak połowa pociągów dojeżdża tylko to Gniezna. Czyli do płacenia podatków to my jesteśmy w Wielkopolsce, ale do korzystania z udogodnień to już jesteśmy za daleko.

  • vice burmoSZCZu mieszka w mogilnie to co to go moze interesowac juz tam inny pociag konczy swoj bieg hahhaha no k..a me moge co za parodia a ludzie cicho siedza hahah

   Ludziska jak lubia tylko placic to ich sprawa dobrze ze ja juz tam nie mieszkam ale posmiac sie jest z czego

  • Czytając ze zrozumieniem dowiedziałbyś się, że poza szczeblem powiatowym dopłata jest kierowana ze szczebla gminnego. Dopłacają (ze swojej kasy – nie Twojej) następujące gminy: Miasto Poznań, Miasto Gniezno, Gmina Swarzędz, Gmina Pobiedziska, Gmina Łubowo, Gmina Gniezno. Już teraz chyba wiesz dlaczego Trzemeszno jest na szarym końcu pod względem ilości kursów KW. Wymienione samorządy wiedzą jak zadbać o swoich mieszkańców, którzy korzystają z nowoczesnych i wygodnych składów kolejowych. W Trzemesznie zamiast inwestować wolą przeżreć pieniądze na festyny, turnieje, itp. Jak wybieracie wodzireja to sobie imprezujcie. Niedługo komornik zapuka. Tak jak w życiu prywatym, tak w samorządzie taki hulaszczy tryb życia przynosi prędzej czy później negatywne skutki.

 3. https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-frasyniuk-o-zolnierzach-wataha-psow-smieci-bedzie-zawiadomie,nId,5436010#crp_state=1
  TVN i Frasyniuk nazywajacy polskiego żołnierza śmieciem jest odzwierciedleniem dna jakie osiągnęło towarzystwo tzw. elity. Lemingi zapatrzeni w TVN jesteście dumni ze swoich swojej niezależnej telewizji i z „autorytetów ” tam występujących? Ciekawe kto będzie was bronił? Przecież wy jesteście takimi wymoczkami, że zesralibyscie się na miękko widząc u swoich bram obcego żołnierza a gdzie tu mówić o obronie rodziny czy ojczyzny.

 4. Ciekawe czy ktoś z naszych władz chociaż zapytał jakie byłyby warunki takiego dofinansowania połączenia z Trzemesznem. Pewnie nie , bo ci dojeżdżający to słaby elektorat. Szlajają sie po jakiś Gnieznach czy Poznaniach i pewnie nawet na wybory nie chodzą.

 5. Wszyscy, którzy są chętni do przyjmowania uchodźców powinni zadeklarować się oficjalnie do wzięcia pod swój prywatny dach uchodźców z równoczesnym wzięciem odpowiedzialnosci za ich zachowanie na terenie RP. Ciekawe ilu tych „dobrotliwych” w Trzemesznie by się znalazło? Z pewnością byliby tak samo chętni, gdyby mieli mieć za sąsiadów ludzi, którzy obecnie zamieszkują hotelik w Jastrzebowie, a którzy to przeszkadzają tamtejszej ludności. W deklaracjach bez pokrycia zwolennicy opozycji totalnej są mistrzami. Nikt im nie dorówna. Najśmieszniejszy jest jednak ich lider polityczny, który dziś mówi, że trzeba chronić szczelności granic Polski a tym samym UE. A jeszcze tak nie dawno, kiedy Angela naciskała na Polskę i Węgry, aby przyjąć uchodźców Donaldinio straszył Polskę i Polaków sankcjami tłumacząc , że „takie są zasady w UE”. Jak głupim a jednocześnie naiwnym trzeba być aby wierzyć temu „profesorowi”od malowania kominów? On wie, że jego elektorat stanowią ćwierćinteligenci, którym można wcisnąć każdą bzdurę. Dziwnie się składa, że rudy ma takie zdanie wobec uchodźców jak Angela, która dziś nakazuje bronić granic przed napływem kolejnej fali. I jak tu nie skwitować, że jest to kundel na łańcuchu Angeli. Jego nazwisko w znaczeniu kaszubskim w końcu zobowiązuje.

  • Brawo Lepiej bym tego nie ujął Może się mylę ale uchodźca to człowiek który ucieka z kraju ogarniętego wojną do kraju w którym nikt do niego nie strzela i ma zapewnione chociaż podstawowe minimum do przeżycia Prawdziwy uchodźca to ten który liczy na to że jak u niego w kraju skończy się wojna to on powróci do swojego domu A co mamy teraz ? Tabuny cwaniaczków którzy trafili np. do Francji gdzie już i tak mają się dobrze tyle tylko że im się to nie podoba Oni chcą wyjechać do Anglii Zawsze zastanawiałem się o co im chodzi ? Nikt w tej Francji do nich nie strzela , mają zapewniony wikt i opierunek Wytłumaczył mi to jeden gość Anglia po drugiej wojnie światowej wpisała do swojej konstytucji że każdy kto ucieka przed wojną nie może i też nie powinien tylko MUSI otrzymać pełen full czyli mieszkanie lub chatę i socjal na najwyższym poziomie Do tego oczywiście wolną im czy nie wolno panoszą się i próbują wprowadzić własne rządy a taki Angol nie może mu nic zabronić bo przecież byłoby to nieetyczne czy podchodziło by pod rasizm A Donek to niech za zarobione w Brukseli pieniądze wybuduje ośrodek do tych pseudo uchodźców i niech się nimi zajmuje razem z Angelka Tak na marginesie rudy to podobno fałszywy U niego to powiedzenie sprawdza się w stu procentach Gada to co chce żeby ciemnota z TVN przyjmowała do wiadomości

   • sami nie mamy pieniedzy na wlasne leczenie najprostszych chorób u lekarza rodzinnego a sponsorowac chcemy przyjecia

    a gdzie niemcy i francja i holandia ?? tam zdaje sie wiekszy dobrobyt jest ???

    podeslac im autokar i wysadzic w Gorlitz dac im JESZCZE lepsza opieeke niz by mieli w PL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj