Strona główna Sport i rekreacja „Baba” odzyska blask

„Baba” odzyska blask

1142
97

Gmina Trzemeszno zamierza przystąpić do oczekiwanej od dawna przez mieszkańców, gruntownej rewitalizacji parku „Baba”. Powstała już wstępna koncepcja obejmująca znaczną część parku oraz teren przyległy. Jak można zobaczyć na wizualizacjach, zamierzenia trzemeszeńskiego samorządu w tym zakresie są bardzo ambitne.

W parku zaplanowano nowe alejki spacerowe, nasadzenia, uporządkowanie istniejącej zieleni oraz budowę sceny. Główny ciąg komunikacyjny – od bramy do schodów prowadzących na stadion – zostanie utwardzony. Zgodnie z wymogami, teren parku ma być ogrodzony od strony drogi powiatowej.

Planuje się stworzenie placu zabaw oraz wykonanie nowych schodów do bramy stadionu. Modernizacja nie ograniczy się jednak do samego parku. Na terenie obecnego boiska treningowego powstanie teren rekreacyjny. Po zasianiu trawy, dokonaniu nasadzeń oraz montażu ławek będzie tam można organizować imprezy plenerowe. Zmodernizowany zostanie parking. Uwzględniono montaż oświetlenia, a także monitoringu.

Projekt zakłada wykorzystanie takich atutów, jak różnice terenu. Na nowych alejkach znajdą się dwa punkty widokowe. Wykonawca pozostawi w dotychczasowym miejscu tzw. „grzybek”, który jak się okazuje, jest najlepiej zachowanym elementem infrastruktury parku. Wymaga tylko drobnych napraw.

Wstępny kosztorys całości prac wyliczono na 1.400.000 złotych. Biorąc pod uwagę możliwe obniżenie kosztów w ramach procedury przetargowej, kwota potrzebna na zrealizowanie tych zamierzeń na pewno pozostanie znaczna.

W związku z tym, samorząd stara się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez Lokalną Grupę Działania „Światowid”. Jak poinformował Norbert Dombek z UM w Trzemesznie, z uwagi na wysokie koszty przedsięwzięcia, gmina zamierza realizować tę inwestycję etapami.

W tym roku realne staje się wykonanie pierwszej części, obejmującej prace w samym parku.

97 KOMENTARZE

 1. W końcu coś zrobią dla tego biednego parku i kamery dajcie od razu też dam bo pijaki i słodzieje nawet kable od oświetlenia pokradną

 2. Chcialbym to widziec….marzenia i mamienie oczu…nierealne do zrobienia…etapami? Czyli w 2018 -dziwny zbieg okolicznosci-pierwszy etap, nue ma nawet projektu tylko koncepcja… i tyle

 3. Projekt super, ale tylko dolna część.
  Górna część z tarasami widokowymi nie nadaje się na nasze społeczeństwo – będzie tam jedna wielka żulernia i porozbijane szkło. Górną część wystarczy mocno przyciąć z drzewostanu i same ścieżki też będą super sprawą

 4. Projekt jest bardzo ciekawy ale mam obawy o to jak długo „nowy” park pozostanie w nienaruszonym stanie. Jak znam życie to pewnie nie długo.

 5. Bylem ostatnio na sankach, wlasnie na babie. Moze dalo by sie przy okazji tych prac tą górke gdzie dzieci na na sankach zjezdzają, jakoś wyprofilować?? To by był szczyt marzeń nie jednego dziecka. Panowie i Panie radni pomyślcie o tym … Z góry dziękuję 🙂

 6. No w koncu moze uda sie cos z tym parkiem zrobić… jeszcze za czasów Stachy mialo sie cos dziac i co nic, zawsze omijano ten pomysl szerokim lukiem, pieniadze w budzecie przesuwano… a potem „decydujmy razem” ankiety itd ludzie chcieli i co nic nie wyszlo, moze tym razem w koncu sie uda, oby Pan Dombek brnal do tego, wszyscy – wszyscy mieszkancy beda mu wdzieczni ! 🙂

 7. Co do tarasów. Pełno osób przyjeżdża na sanki, a oni chcą zabetonować. Projekt, koncepcja wymaga poprawy. Punkt widokowy ok, ale zostawcie górkę dla sanek, jedno miejsce na zimę.

 8. Też się cieszę, że coś się ruszy i też jestem za górką do sanek bo na Babie zawsze jeździło się na sankach ! Panie Dombek pomyśl Pan o tym. Bo śniegu to już chyba Pan nie zapewni 🙂

 9. Świetna wiadomość!Żeby tylko nie powstała następna melina pijacka na nocne imprezy,tak jak to jest na siłowni pod chmurką w ciepłe dni.

 10. To to będzie raj dla wszystkich tych którzy są zmuszeni pić pod chmurką poczytajmy komentarze po prostu chcę mieć luksus że po każdej libacji ktoś po nich posprząta
  pozdrawiam wszystkich pa

 11. Uważam że rewitalizacja parku i zrobienie tam tego co na projektach to bardzo fajna sprawa ale nie na obrzeżach miasta. Nie ma sensu robić czegoś takiego w naszym parku bo zostanie to zniszczone i rozkradzione. Nasz park niestety położony jest w takim miejscu w jakim jest i nie ma sensu wywalać kasy na coś co zostanie za chwilę zniszczone. Lepiej może w to miejsce zrobić fajną ścieżkę spacerową nad jezioro. Może np. wykorzystać do tego drogę polną wiodącą obok boiska szkoły nr1. Mieszkańcy miasta ale i osiedla mieli by blisko. Z bloków do parku na spacer z wózkiem raczej dużo osób nie pójdzie (biorąc pod uwagę szerokość chodników na ul. Kościuszki ale i na Toruńskiej dużo szersze nie są), park zostanie szybko zdewastowany ( brak monitoringu w tym miejscu) więc może faktycznie lepiej zrobić alejkę spacerową nad jezioro?

  • Bardzo ciekawą opinię wydał Pan o mieszkancach Trzemeszna, korzystając z dobrych wzorców z filmu Barei , park Baba należy przenieść na drugi koniec Trzemeszna albo do centrum. A co jak jezioro można to parku się nie da? Według mnie wandali się zwalcza, a nie ogranicza znakomitej większości Trzemesznian rekreację i odpoczynek w fajnym miejscu, z powodu kilku wandali, zachowania tego typu powinny być pietnowane i karane najlepiej finansowo. Nie pozwólmy , żeby zwykły wandalizm stawiał warunki porzadnym ludziom.

   Na poważnie, inwestycja dobra, powodzenia przy realizacji,

  • A my na plac zabaw musimy tak daleko na bloki leciec niwea plac powinien byc blizej centrum a nie wszystko pod r..j na blokach w miescie i poza tez dzieci mieszkaja a park to atrakcja poza miastem nic takiego nie mamy .

 12. Bardzo się cieszę,że właśnie dzięki wypełnionym ankietom
  ,które mieszkańcy wypełniali( 209 osób) w ramach programu „Decydujmy razem” ( 121 osób) wskazało na I miejscu,że oczekują na rewitalizację parku „Baba”. W ramach tego programu i wielu miesięcy działań,szkoleń,spotkań,
  przeprowadzonych wizji lokalnych przez Członków Zespołu Partycypacyjnego,w którym działały osoby z Urzędu Gminy Trzemeszno, radnych,OPS, organizacji pozarządowych ,sołtysów, przedsiębiorców powstał dokument pn.
  ” Program Aktywności Lokalnej” zatwierdzony jednogłośnie przez Radę Miasta w dniu 30.11.2011r, będzie teraz pomocny przy realizacji.Dziękuję za podjęcie decyzji a teraz oczekujemy na działania.
  Warto podkreślić,że na II miejscu mieszkańcy wskazali wykonanie alejki spacerowej wokół J. Kościelnego(102 os.) ,III poprawa dojścia przy J. Popielskim,(zostało zrealizowane i powstała przystań wodna),na IV miejscu wskazali mieszkańcy utworzenie punktu widokowego na Wieży Ciśnień. Na VII „Aktywny Senior” zajęcia rekreacyjno-sportowe.Były też propozycje m.in. amfiteatr w parku „Baba”, basen,żłobek i wiele innych ciekawych propozycji.
  Warto było?? Myślę ,że tak,bo to decyzje mieszkańców, które mam nadzieję będą sukcesywnie realizowane przez Włodarzy Miasta,a oto chodziło w programie „Decydujmy razem”, w którym Gmina Trzemeszno wiodła prym na tle 106 gmin w Polsce.

  • Mogłoby się zdawać , że owe pomysły aczkolwiek wspaniałe nie rozwiązują a wręcz spychają na dalszy plan sprawy edukacji młodzieży . Aktualnie ważniejszym staje się problem dalszych poczynań władzy samorządowej w kierunku realizacji przyjętej reorganizacji szkolnictwa ponad podstawowego . Chcę przypomnieć , że mamy dwie szkoły średnie , które jak na razie chylą się ku upadkowi . Opierając się na informacjach tego portalu śmiem zauważyć , że dla wielu edukacja to bariera , której w żaden sposób nie da się przeskoczyć .
   Odnosząc się do sprawy parku ,,BABA,, – super ! Tylko czy to nie kolejny krok przed wyborami ?

   • Panie KAT, jako, że znamy się nie od dziś, pozwolę sobie … W innym artykule napisałem:

    Marginalnie, ustawa o reformie szkolnictwa została podpisana przez prezydenta … To szansa dla naszego zespołu szkół, czas na reorganizację, tylko takie rzeczy robi się już teraz – a nie jak zwykle na ostatnią chwilę … Stracimy kolejną szansę na przyszłość, na perspektywę … Samorządy będą kluczowe w realizacji reformy, pozostaje tylko apelować do władz gminnych o natychmiastowe działanie w celu uzyskania odpowiednich dodatkowych środków na wskrzeszenie tak zacnego ośrodka polskiej edukacji …

    Wie Pan co jest najbardziej przerażające dla mnie w warunkach trzemeszeńskich, że zmiana firmy, która dowozi dzieci w gminie Trzemeszno wywołała ponad 300 komentarzy ( i żadnego sprostowania czynników gminnych – uspokojenie słusznie zaniepokojonych rodziców jakimiś komunikatem z czego problemy dowozu wynikają, jak szybko zostaną rozwiązane i jaką przygotowała gmina rekompensatę za swoje uchybienie doprowadzając do chaosu ) , a przyszłość szkolnictwa – jest marginalizowanym tematem – bo wszyscy się boją go wywlec, a władza grzebie szansę …

    • 🙂 – doskonale pamiętam Pańskie wypowiedzi nie tylko te , które dotyczyły tematu tabu jakim niewątpliwie stał się problem szkolnictwa . Nie jestem związany ani z Urzędem ani ze szkolnictwem a moje spostrzeżenia opieram na podstawie bacznej obserwacji wszystkich wydarzeń ujawnianych publicznie . Być może są sprawy załatwiane ( jak stwierdził ongiś Burmistrz ) w czterech ścianach celem uniknięcia globalnej i jawnej dyskusji oraz własnej asekuracji .
     Zapewne zauważył Pan w jaki sposób odbywa się dyskusja
     Burmistrza , który unika jak tylko może odpowiedzi na konkretne pytania związane ze szkolnictwem .
     Jestem pełen podziwu w jak merytoryczny sposób udało się rozplanować długoterminowo rewitalizację parku Baba a w sprawie przyszłości kolejnych pokoleń nabiera się wody w usta . Tak na marginesie plan rewitalizacji parku i całej infrastruktury przyległych terenów był już raz opracowany
     i dla mnie kolejny nie jest czymś nadzwyczajnym i nowym .
     Nie będę zagłębiał się w szczegóły powiem tylko jedno – spotkajmy się przy urnach .

  • no Pani Eleonora wyszla z okopow jak cos sie robi to warto swoje nawizko wpisac w pole Podpis no niech wszyscy widza czyja to zasuga ! po prostu żal

 13. Realizacja tego projektu miałaby sens,gdyby park był usytuowany gdzies w centrum lub blizej „wysokiego”osiedla.Ludzie mieszkający koło Baby mają swoje małe prywatne „parki” wokół domów.Nie sądzę,ze będą chodzic odpoczywac do parku.Ale moze się mylę.

  • Też tak uważam o czym pisałem wyżej. Takie inwestycje można robić jak park jest w centrum a nie na obrzeżach miasta. Pomijam już kwestię bezpieczeństwa i dewastacji parku. W mieście ginęły ławki a co dopiero w parku. Niestety ale nasze społeczeństwo nie dorosło do tego typu atrakcji.

   • To się kawałek przejdziesz dla zdrowia, nie szukaj dziury w całym. Serio ludzie… Wam się nigdy nie dogodzi. Troszkę dystansu.

    • Idąc z dzieckiem w wózku chodnikiem na ul. Kościuszki może być mały problem i to miałem na myśli pisząc o bezpieczeństwie. Obawiam się również że stan z dnia otwarcia „nowego parku” długo się nie utrzyma. Brak monitoringu oraz położenie parku na obrzeżach będzie idealnym miejscem do imprez pod chmurką.

     • Jak się tam policja 2x dziennie przejedzie to problem zniknie, bo będzie wiadomo, że tam jeżdżą 🙂

 14. A jak to było z targowiskiem?Wielkie pieniądze i wielkie chęci i wielki niewypał!Kto zawinił i nieprzewidział,że to nie zadziała?

  • Targowisko to osobisty „sukces” vice burmistrza:)Wszedł na ścieżkę wojenną z handlującymi i wybudował pustostan(piękny i drogi)To tak,jak z TV publiczną,”nie jest od oglądania,tylko od płacenia abonamentu”:)Tego pana należałoby odsunąć od wszelkich decyzji i projektów.

 15. Mam pytanie z innej beczki, czy gmina juz dała odpowiedz Parocowi co do zwolnienia z podatku od rzekomej nowej inwestycji, po 3 latach budzet Gminy by urosl.. ciekawe czy do następnej kadencji zostaną wybrane te same osoby. nawet brakuje im odwagi by sie określić

 16. Pani Eleonoro, miło, że Pani przypomina genezę tej idei, tym bardziej, że od momentu głosowania do pełnej realizacji projektu minie pewnie blisko dekada … To raczej nie jest powód do dumy, a raczej niska skuteczność w realizacji założeń osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie gminy. Zresztą poważne samorządy, i poważni samorządowcy oddali budżet obywatelski rok rocznie pod głosowanie mieszkańców i na bieżąco realizują wytyczne głosowań mieszkańców, oczywiście samorządu w Trzemesznie do tej grupy zaliczyć nie można … Ten projekt jest tak stary, że na stronie:

  http://www.decydujmyrazem.pl/razem_z_nami/jednostki_samorzadowe/woj__wielkopolskie/urzad_miasta_i_gminy_w_trzemesznie.html

  widnieje, jeszcze stary herb naszego miasta, który faktycznie wygląda majestatycznie szczególnie w obliczu tej „nowej” heraldycznej pomyłki, która moim zdaniem jest symbolicznie deprecjonująca dla Trzemeszna …

  Pomijam fakt, że to szopka przed wyborcza obecnej władzy i nic więcej, za pieniądze, które marnotrawi Burmistrz i jego sfora administracyjna można by basen odkryty na miejscu boiska piaskowego wybudować, i to nie na kredyt ! I to nie w perspektywie dekady, czy przed wyborczych inwestycji publicznych …

 17. witam,a moze by ktos ruszył tyłek i w niedziele zorganizował by 25 lecie wielkiej orkiestry swiatecznej pomocy??wszedzie idzie cos zrobic a łaskawy nasz wlasciciel hali sportowej co na ten temat?moze gospodarz hali wypowie sie na ten temat??

 18. Czy ty dzisiaj nie srales Owsiakowi zeby zawiozl Kijowskiemu KOD on ma braki w jedna torbe dmuchaja jedna i druga fundacja to wielka sciema ile maja na kontach ludzie chyba juz jestescie oswieceni tak jak mlodziez kijowskiemu tez ludzie w puszki zbierali a on tylko rece zacieral to sa jedni oszusci i tyle……………

  • Twój nick dużo mówi. A tak poważnie to ludzie o takich poglądach jak Ty powinni idąc do szpitala (czego oczywiście nie życzę nikomu) pisać oświadczenia że nie chcą aby zarówno oni jak i ich dzieci były leczone przy użyciu sprzętu z WOŚP. Może wtedy byś zmienił zdanie.

   • DAJ MI JEDEN CHOCIAZ ILE DZIECI Z TRZEMESZNA SKORZYSTALO Z TYCH ZBIOREK A CHORYCH TROCHE JEST MAJA TRZEMESZNIAKOW W D…E OWSIAK TO NAWET NIE WIE GDZIE TRZEMESZNO SIE ZNAJDUJE DZIWIE SIE STARSZYM JAK I MLODYM wiem jak to wyglada znowu owsiak bedzie szukal sloika z pieniedzmi pod stolikiem tylko kasa i puchy a gdzie jakies licytacje czy imprezy on na to nasra kasa na konto i tyle WIELKA SCIEMA KIJOWSKI TEZ TAK KRZYCZY NA SPOTANIACH I BURDACH A CO INNEGO ROBI A SPRZET DO SZPITALI Z KATOW POWYCIAGANE W RAMACH DAROWIZNY ZA DZIEKUJE TEZMOGE ZALATWIC POZDRAWIAM WSZYSTKICH KTORZY BEDA ZEBRAC.

 19. Panie MaciejuW, dziękuję,że Pan wrócił do historii podając link, bo widać działania Zespołu,a ściślej mówiąc miałam przyjemność współpracować z osobami, które były bardzo zaangażowane,z którymi bardzo dobrze się pracowało.Doskonale zdaje sobie sprawę,że od decyzji do realizacji minęło już sporo czasu. Proszę zauważyć ,że coś zaczęło się dziać. Mieszkańcy wskazali co, było priorytetem i powinniśmy się cieszyć,że będą na to środki zewnętrzne. Nie negujmy wszystkiego, bo zawsze można czegoś się czepiać. Sama czekam co dalej będzie,bo wizualizacja parku jest super.Też się zastanawiam jak, to będzie zabezpieczone przed zniszczeniem.
  Będą zmiany w parku,będą osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie.

  • Droga Pani, jak rozumiem Pani traktuje to wydarzenie jak jakiś sukces, a ja co najwyżej jako zwykle przedsięwzięcie samorządowców – nic więcej … Pani trochę karze mi iść do swojego szefa i urosnąć z dumy przed nim, że wykonuje swoje obowiązki ? Bądźmy poważni …

   Z mojej perspektywy jedynym osiągnięciem na miarę na prawdę wielkiego wydarzenia jest wybudowanie hali sportowej w Trzemesznie oraz nie sprywatyzowanie osiedla wraz z zakładem Izopol, a to zawdzięczamy w dużej mierze jednej osobie, niestety nieżyjącej już …

   Reszta to jest jałowe „kulanie” Trzemeszna, markowanie ruchów i nic więcej … Pani próbuje wmówić mi, że norma – ma być traktowana jako odstępstwo i to z laurką pt: sukces …

   Czy tą gminę faktycznie nie stać na nic więcej ? Ponad normatywnego … Pomijam, że to szopka przed wyborcza – i szach dla PP i jego kandydata, żeby Burmistrz mógł przed wyborami z wesołą nowiną po gminie jeździć, może nawet konta na FB zacznie aktualizować …

   Oczywiście, musi Pani wiedzieć, że doceniam Pani zaangażowanie społeczne i organizacyjne, oraz to, że się Pani udziela na różnych „frontach” … Co nie zmieni faktu, że pozwolę sobie na wyrażenie opinii.

   • Mimo,że brakuje mi czasu,lubię od czas do czasu z Panem po konwersować a wręcz czekam na Pana wypowiedzi, reakcję poglądów, myśli i uwag Pana, które akurat czytam.Pana wypowiedzi są jasne, czytelne i dają możliwość spojrzenia na sprawę z innej strony.Punkt widzenia od punktu siedzenia,z którym się zgadzam,bo jak wspomniałam o wielogodzinnych posiedzeniach, ustalaniach, które zaowocowały PAL co dla Zespołu był to sukces. Muszę sprostować, nigdy nie przechwalałam się co do moich działań czy sukcesów (jak ktoś tu na forum wspomniał) ale chciałam podkreślić,że w decyzji o rewaloryzacji parku „Baba” mieli też udział mieszkańcy. Zgadzam się też,że działań powinno być więcej, ale gdyby Pan zapytał 100 osób ,to myślę ,że każdy z nich podałby inne priorytety.Wiem, wiem ,że Pan powie…… ,że Włodarze powinni zdecydować. Tym razem zaczęli od parku …, mieszkańcy się cieszą jak widać na forum wypowiedzi w większości są pozytywne. Zapraszam już teraz do gry w kule bule, która odbędzie się w Trzemesznie, możemy zagrać w dubletach jako zespół( będą ogłoszenia) …..Czy takie działanie jest potrzebne…. , ile wypowiedzi…. tyle poglądów .Niejednemu młodemu człowiekowi pokazałam, różne formy spędzania czasu wolnego, bo młodzieży trzeba trochę pomóc,zainteresować nie patrząc na wiek, niech poczują adrenalinę w inny sposób a później sami wybiorą np. pływanie na desce, które jako pierwsza musiałam rozpocząć. Pan sam przyzna ,że ten sport nie należy do łatwych….czy to jest potrzebne, czy to jest sukces utrzymanie się kilka metrów na wodzie ,myślę ,że tak ,jak dla początkującego to, to jest sukces. Wracając do tematu….. małe sukcesy też cieszą…I znowu ktoś powie…po co to….itd, itd.Pozdrawiam .

 20. Pani Eleonoro, proszę zachęcić mieszkańców Trzemeszna to wydania „mentalnej” niezgody na niszczenie naszego miasta, już szukamy osob odpowiedzialnych za zabezpieczenie? Nie ,chcemy mmieć piekne miasto, zadbane i nie chcemy, żeby przez wandali postrzegano nas i sami nie chcemy się postrzegać jako spoleczenstwo pijaków. Wara wandalom od naszego parku i naszego miasta. Wandalizmowi winny jest wandal, nie pomyslodawca, nie policja, samorzadowcy i znakomita prawie 100% społeczność naszego miasta.

  • najgorsze jest że wystarczy kilka sztuk bydła aby zniszczyć coś co służy społeczeństwu i o co należy wspólnie dbać. a tego bydła mamy więcej niż kilka sztuk

   • Ale to jest margines Trzemesznian, jest nas dużo więcej, może akcja społeczna ” nie rób z naszego miasta zapijaczonej dziury” i słowa do młodych ludzi – picie pod chmurką i niszczenie wspólnej własności jest wieśniackie i obciachowe.

  • Powiem Tobie „emc”,jak jest na ul Kopernika…Wielokrotnie wraz z sąsiadami,wzywaliśmy policję w sprawie nocnych burd na siłowni pod chmurką.Policja przyjeżdża z różnym skutkiem.Czasem są to mandaty i wtedy to działa,a czasem rozmowy typy-„uważajcie na paparazzich robiących wam fotki…zmieńcie miejsce…”. Czyja to wina,że giną ławki,że są przewracane,że imprezy alkoholowe młodzieży odbywają się w cieplejsze oczywiście noce?Zima oznacza dla nas spokojny sen naszych dzieci,wiosną zacznie się na nowo…

   • W przypadku młodzieży, tej niepełnoletniej szczególnie, współwinni są niestety rodzice (brak zainteresowania co robią ich niepełnoletnie dzieci) no i sama niewychowana młodzież, kochana młodzieży fajnie to tak być wandalem i po prostu skończonym idiotą.
    Gratulacje Ala , że reagujecie jak potrzeba, napisałaś mandaty działają oprócz mandatów proponuje sądy, może uda się zasądzić również naprawienie szkód i godziny a nawet dni pracy na rzecz miasta i jego porządnych mieszkańców.
    Niestety poganki mogą dać skutek , ale tylko z ludźmi, którzy rozumieją co się do nich mówi. Ala – jesteśmy po tej samej stronie. Druga sprawa jak rodzice zapłacą za swoje „pociechy” mandacik to na drugi raz zainteresują się , gdzie są ich dzieci. Ale najważniejsza kwestia trzeba pokazać wandalowi , że tego nie akceptujemy i nie godzimy się na patologię w naszym mieście.

 21. Dzień dobry,
  Trzy sprawy:
  1) przedstawione wizualizacje, rzeczywiście działają na wyobraźnię, ale proponuję ostudzić emocje i spojrzeć na to racjonalnie.
  Baba faktycznie jest zlokalizowana na obrzeżach miasta, gdzie możliwość nadzoru-choćby i obywatelskiego,w postaci przechodniów, sąsiadów itd-jest mocno ograniczona, żeby nie powiedzieć żadna.
  Oczywiście można założyć monitoring-tylko żeby był on skuteczny , to musi być nierozerwalnie sprzężony z dwoma innymi elementami:
  a)centralą monitorowania-gdzie przez 24 godziny na dobę ,świątek piątek i wigilia ,siedzi ktoś i PATRZY W TE MONITORY ( a nie w ekran telewizora)-a to kosztuje( minimum 6 ludzi-sześć kolejnych etatów) minimum 20 tyś/miesiąc= 240 tyś/rok !)
  b)mobilnym patrolem interwencyjnym REAGUJĄCYM na bieżąco na KAŻDY sygnał z centrali monitorującej. I raczej nie może to być policja-bo dysponuje tylko jednym nocnym patrolem i jeśli równocześnie zajdzie jakiekolwiek zdarzenie/przestępstwo ,będzie to oznaczało konieczność dokonania WYBORU: do którego jedziemy ?
  Kryteria zaś wyboru są jasne : waga zdarzenia/przestępstwa i dla potencjalnych wandali korzystne. Każdy rozsądny człowiek wobec wyboru: wysłać patrol do wypadku drogowego, włamania, napadu,czy innego zagrożenia życia, czy do interwencji dotyczącej niszczenia infrastruktury parku-wybierze to pierwsze.Ja też.
  A więc kolejne koszty-niezależna grupa interwencyjna.Ludzie, samochód, wyposażenie itd.
  Oczywiście można(i z pkt widzenia kosztów rzecz jasna NALEŻY) powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie ochroniarskiej-z pewnością będzie taniej.
  Oczywiście pod warunkiem umieszczenia w umowie z nią KLAUZULI obciążającej JĄ kosztami ewentualnych napraw NIEDOPILNOWANYCH aktów wandalizmu lub kradzieży I tylko wtedy.Inaczej ochrona będzie fikcją !
  I takie usługi też nie są TANIE-Myślę że ładnych kilka(kilkanaście ?) tysięcy na miesiąc.W roku ….?

  2)czy to nie aby przedwyborcze gruszki na wierzbie ?
  Pamiętacie piękne (również przedwyborcze… ) wizje zagospodarowania Kościelnego ? Te ścieżki rowerowe, ławeczki, place zabaw ?
  Pytam-gdzie to jest ?

  Osobiście znacznie bardziej podoba mi się wizja zagospodarowania terenu wokół jeziora-położonego praktycznie w centrum miasta, umożliwiającego ruch pieszy, rowerowy, wrotkarski, deskorolkowy itd- wokół tak pięknie położonego akwenu.A zimą łyżwy…
  Dodatkowym atutem i argumentem za takim rozwiązaniem jest bliska (wg władz miasta)odbudowa i uruchomienie BROWARU, w którym (wedle zapewnień nowego właściciela ) ma być pub i minibrowar
  Wielki potencjał: już widzę letni ogródek, parasole,małą scenę…
  Och -rozmarzyłem się.
  I z pewności łatwiej upilnować-bliżej centrum , duży ruch.

  3) W obu przypadkach potrzeba jednak DBAŁOŚCI I ZAINTERESOWANIA dobrem i mieniem WSPÓLNYM NALEŻĄCYM DO NAS-te ławeczki, kosze i trawniki SĄ NASZE,MIESZKAŃCÓW !

  Dlatego proponuję akcję:
  ZERO TOLERANCJI
  utrwalajmy (na zdjęciach, filmikach-dziś każdy może być reporterem , mając komórkę) akty łamania prawa: dewastacje, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, złe parkowanie, jazdę pod prąd, śmiecenie, niesprzątanie po swoim psie, palenie śmieci (kłęby duszącego , trującego dymu, to zmora Trzemeszna).
  Powiadamiajmy o nich Policję i ŻĄDAJMY interwencji-nie przyjeżdżają: wysilmy się i napiszmy skargę do komendanta , idźmy na jego dyżur-poskarżmy się na opieszałych, leniwych, nieskutecznych podwładnych.(jeśli na to zasługują oczywiście)
  Nie skutkuje?
  Przesyłajmy zdjęcia i filmiki do Pana Redaktora-niech(nie chcąc łamać prawa) zaczerni twarz, tablicę rejestracyjną i PUBLIKUJE na tym portalu-piętnujmy wandali, śmiecących, łamiących przepisy drogowe itd.
  Nawet gdyby policjantów był dziesięć razy tylu ilu jest i tak będzie ich sto razy mniej niż mieszkańców-sto razy mniej oczu śledzących rzeczywistość.
  Mobilizujmy urzędników ratusza: widzisz dziurę w chodniku-zrób zdjęcie i wyślij z opisem pod adres UMiG.
  Nie reagują-publikuj w trzemeszno24, razem z datą kiedy powiadomiłeś urząd i żądaj udzielenia odpowiedzi przez stosownego urzędnika-ma taki obowiązek , a Ty prawo uzyskania odpowiedzi !

  Tylko zmiana naszych nawyków, uaktywnienie postawy obywatelskiej i dbałości o mienie wspólne, może nam pomóc wygrać z wandalizmem, głupotą i łamaniem prawa.

  Pozdrawiam

  PS -od razu wyjaśniam zainteresowanym: WIELOKROTNIE zdarzało mi się powiadamiać policję o zagrożeniach na drodze (pijany kierowca, konary drzewa na jezdni itd), piciu alkoholu na ławeczkach, zwracać uwagę śmiecącym, ( narażając się-a jakże- na nieprzyjemne odpowiedzi i komentarze),osobom z psami, udającymi,że nie widzą co zrobłi ich pupil, itp.
  TD

   • Jak będę widział ( nie daj Boże) jak Cię kobią w ciemnej uliczce to nie zadzwonię po pomoc i nie zgłoszę na policje bo nie chce być konfidentem. Mylisz pojęcia ale to pewnie z racji wieku. Może wujek google podpowie albo ciocia wikipedia. Sprawdź znaczenie słowa konfident.

  • Do końca z Panem Tomaszem Didymosem się nie zgadzam, ale rozumiem, że jest Pan po jednej stronie z wandalami Pan Tomasza nazywając konfidentem, czyim? Porzadnych ludzi, którzy chcą żyć w przyjemnym i bezpiecznym mieście? Nie do końca się z nim zgadzam , ale z ZERO TOLERANCJI ma rację , to nie głęboki PRL kiedy bywali konfidenci, mi bardziej chodziło o brak mentalnego przyzwolenia na tego typu zachowania akcentowanie na każdym kroku, że jest to poprostu społecznie napietnowane i najnormalniej w świecie głupie i wiesniackie. Ktoś pisał o smiesznych karach, nie wiem Jakie są kary za wandalizm, ale nie mam przekonania, że kara nie może być finansowa wsparta pracami na rzecz społeczności.
   .

 22. Rewitalizacja parku to rzecz sama w sobie długo oczekiwana i potrzebna. Tym, którzy mówią, że park jest na uboczu odpowiadam- hala Osir też jest na uboczu. I jakoś mieszkańcy np osiedla sportowego do niej docierają. Faktem jest również to, że cała inicjatywa jest dopiero w sferze pomysłu a już co niektórzy przypisują sobie sukces. Widzę nawet kilku kandydatów ( kandydatek również) do nazwania parku ich imieniem.

 23. Wandalizm bierze się w przypadku Trzemeszna,z picia alkoholu gdziekolwiek.Z tym zjawiskiem spotykam się często.Skoro tak jest to musi być ciche przyzwolenie ze strony policji.Gdyby potrafili i chcieli zadziałać, to już dawno byłoby po problemie.Mapa miejsc niebezpiecznych to ściema mundurowych!Więcej na takie spotkania nie pójdę.

 24. Nie znam pana Tomasza pewnie jest dobrym człowiekiem ale tekstemi o robieniu zdjęć byle czego na mieście i wysyłanie na policje! Od takich tekstów to mnie normalnie mnie krew zalewa jak to inaczej nazwać. Następna sprawa trujący dym w mieście. Sądze że z dobrobytu ludzie nie palą plastikami i oponami w piecach. Jestem za zmianą na lepsze ale robieniem zdjęć kominów i źle zaparkowanych aut to nie jest rozwiązanie. Winni jesteśmy my że wybieramy takich rządzących nie moge tego pojąć że Polska mając tak wielkie pokłady węgla zamyka kopalnie i sprowadza tańszy węgiel z Rosji.

  • Szanowny Panie AGAWZOR

   Domyślam się ,że Pańskie oburzenie wynika z niezrozumienia mojego tekstu i jego przesłania ,oraz słabej orientacji na temat funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.
   Z braku czasu odniosę się tylko do kilku spraw:
   1) trujący dym z kominów-rozumiem ,że usprawiedliwia Pan spalanie w kotłach i piecach odpadów , plastiku, opon i innych , powodujących powstanie trujących , rakotwórczych dymów-niedostatkiem materialnym tych, którzy to robią.
   Przypomnę,że rocznie umiera z tego powodu w Polsce ponad 50.000 osób (taki np. Kołobrzeg-w całości) i jest to kilkunastokrotnie(około 15 razy ) więcej niż np. ginie w wypadkach drogowych.
   Idąc Pańskim tokiem rozumowania:
   a) jeżdżę na letnich ,” łysych”,oponach-ponieważ nie stać mnie na dobre, zimowe i to z pewnością usprawiedliwi ewentualne spowodowanie przeze mnie śmiertelnego wypadku, na skutek poślizgu,
   b) wyrzucam odpady budowlane, po remoncie mieszkania, do lasu-ponieważ nie stać mnie na opłacenie ich wywozu na legalne wysypisko
   c) idę do lasu(nasza wspólna własność) i wycinam choinkę-bo nie stać mnie na jej zakup

   Wystarczy tej logiki ?

   Ciekaw jestem, czy wiedząc ,że Pański sąsiad dosypuje arszeniku do systemu wodociągowego ( powoli, po trochu) ,w dalszym ciągu siedziałby Pan cicho i pił tę wodę ?
   Zatruwanie powietrza, którym WSZYSCY oddychamy niczym nie różni się od trucia wody, którą pijemy.Najwyższa pora to zrozumieć !

   2)w żadnym miejscu mojego tekstu nie zachęcałem do wysyłania zdjęć źle zaparkowanych samochodów,śmiecących ludzi -POLICJI.
   Zachęcałem natomiast do POWIADAMIANIA POLICJI o przypadkach łamania prawa.
   I dopiero, gdyby to okazałoby się nieskuteczne (po drodze sugerowałem jeszcze jeden etap- zwrócenie się do komendanta posterunku) proponowałem umieszczanie zdjęć na forum-zgodnie z prawem z ingerencją utrudniająca identyfikację osoby czy pojazdu.
   (przy okazji-w USA, kraju, który chyba możemy uznać za cywilizowany, nie ma ustawy o ochronie danych osobowych i publikacje zarówno imienia ,nazwiska i wizerunku-zdjęcia, filmu-osoby zatrzymanej np. po jeździe po pijanemu ,są ogólnie dostępne )
   Jest to sposób stosowany w większości cywilizowanych krajów-ostracyzm społeczny jest tam doskonałym narzędziem , eliminującym naganne zachowania obywateli BEZ KONIECZNOŚCI INTERWENCJI PRAWA.

   Nie zachęcam do postaw, które są nam kulturowo obce,a działają np. w Szwajcarii. Tam, na stacji benzynowej ,jeśli inny , tankujący paliwo kierowca zauważy ,że ma Pan łyse opony,albo przepaloną żarówkę, w interesie innych obywateli, i w imię ich bezpieczeństwa -natychmiast powiadomi o tym policję.
   Czy Szwajcaria to dla Pana kraj konfidentów ?

   3) tak jak obowiązkiem świadomego, odpowiedzialnego obywatela jest udział w wyborach, tak w normalnym , demokratycznym kraju, obowiązkiem KAŻDEGO obywatela jest pomoc policji w zwalczaniu przestępczości i reagowanie każdego , na zachowania aspołeczne, naganne i nieakceptowalne.
   No chyba ,że posługuje się Pan stereotypami podziału społeczeństwa na MY-zwykli ludzie i ONI-funkcjonariusze systemu .
   Tylko że, oznacza to ,że nie zauważył Pan fundamentalnej zmiany , która zaczęła się 26 lat temu: już dawno nie ma opresyjnej, rządzącej wbrew społeczeństwu, władzy systemu totalitarnego. Dzięki Bogu teraz to: nasza władza i nasza policja, broniąca naszych interesów !
   Śmiem twierdzić,że gdyby do Pańskiego ogródka zakradł się wandal i zaczął niszczyć jego wyposażenie(ławki, stoliki, rabaty itd)-to jednak podjąłby Pan interwencję i albo zwrócił mu uwagę, albo powiadomił policję !
   Czy jest Pan wtedy konfidentem ?
   To dlaczego nie mamy tego robić ,kiedy ktoś niszczy własność wspólną (czyli również Pańską, moją )-np ławki w parku ?

   Przy okazji:program ZERO TOLERANCJI nie jest moim pomysłem. Realizował go w Nowym Jorku Rudof Guliani.
   Skutek-rewelacyjny: gwałtowny spadek przestępczości i druga kadencja w fotelu burmistrza NY.

   Pozdrawiam i życzę zdrowia w Nowym Roku

 25. Jakie są założenia projektowe do Rewitalizacji Parku?? Trudno określić w ten sposób, czy projekt jest ok czy nie.
  Domyślam się, że skoro „grzybek” zostanie odnowiony, będzie scena, plac zabaw to będzie to teren z przeznaczeniem na imprezy plenerowe jak np. Dni Trzemeszna.
  Jeżeli tak będzie, to żal spojrzeć na ten Park dzień po takiej imprezie. Zakładając nawet to, że akty wandalizmu będą minimalne, to kiepsko widzę tą całą zieleń: Trawniki do regeneracji, krzewy i byliny podeptane, połamane. Szkoda, że takie sumy pieniędzy pójdą w błoto.
  Ciekawi mnie również po zakończeniu rewitalizacji, pielęgnacja zieleni. Przy takich powierzchniach będzie to sporo pracy.

  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here