Strona główna Polityka Audyt, budżet, nepotyzm i „zacne medium”

Audyt, budżet, nepotyzm i „zacne medium”

9093
93

Dzisiejsze obrady połączonych komisji Rady Miejskiej, a następnie sesji, miały dotyczyć głównie budżetu na 2021 rok. Zaplanowano też omówienie audytu, którego ostateczną (drugą) wersję radni otrzymali w tym miesiącu.

Temat ten rozpoczął autor audytu Tomasz Gorczycki. Wskazał kilka aspektów, dla których porównywanie naszej gminy z Witkowem jest nieuzasadnione. Jednym z nich jest przejęcie do prowadzenia od powiatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, przez co osoby z obsługi księgowej tej szkoły znalazły się w strukturze urzędu.

Podobnie było z trzema osobami, zatrudnionymi wcześniej w Trzemeszeńskim Przedsiębiorstwie Komunalnym do zarządzania mieszkaniami. Po powstaniu spółki Remondis Aqua Trzemeszno nie zostały przejęte przez spółkę. Obecnie funkcjonują w ramach urzędu. W Witkowie etaty te są poza urzędem, tak samo jak obsługa księgowa wszystkich szkół. W Trzemesznie pracują one na etatach urzędu.

Audytor zwrócił też uwagę, że w strukturze urzędu wykazanych jest 66 etatów, ale faktycznie pracuje 61 osób. Pięciu urzędników jest na trwałej nieobecności z różnych względów i nie są oni opłacani przez gminę. Co do ostatniej uwagi, radny Kacper Lipiński zapytał, czy są zatrudniane osoby na umowę o zastępstwo, a jeśli tak, to ile ich jest.

Sekretarz gminy Nina Strzelecka odpowiedziała, że są trzy takie osoby. Jak zauważył radny, jest więc 64 opłacanych pracowników, co potwierdziła sekretarz. T. Gorczycki poinformował, iż odnotował takie liczby, jakie otrzymywał. Wywiązała się kilkuminutowa dyskusja między urzędnikami. Ostatecznie wypracowali stanowisko, że zatrudnionych jest… 58 osób.

Odnosząc się do dyskusji burmistrz Krzysztof Dereziński stwierdził, że przysłuchiwał się jej z zażenowaniem. Jak dodał, będzie to tematem wewnętrznych rozmów z pracownikami. Od tego momentu dyskusja przebiegała w bardziej nerwowej atmosferze.

Burmistrz zaczął kwestionować sam fakt włączenia tego punktu do obrad poświęconych budżetowi na 2021 rok. W tym miejscu trzeba wspomnieć, iż temat ten był poruszony w trakcie sesji 25 listopada. Wówczas to m.in. przewodniczący Benedykt Nitka wskazywał, że kwestia zatrudnienia jest jak najbardziej związana z budżetem i należy to omówić na jednej z komisji poświęconych temu tematowi. Takie też wówczas zapadły ustalenia. Był przy tym burmistrz i akceptował je. Dziś łączenie tych tematów nazwał kuriozum.

Podkreślał też, że nie można porównywać Trzemeszna do Witkowa, ani też innych gmin, ponieważ każda ma swoją specyfikę. „Możecie to porównać również z Gniewkowem, Hebziem Dolnym, Krzywym Dołkiem itd.” – zwracał się do radnych burmistrz. Kilkakrotnie podkreślił, że porównywanie z Witkowem jest mylne i prowadzi do fałszywych wniosków.

Na te słowa, K. Lipiński zacytował wypowiedź burmistrza ze stycznia 2015 roku, umieszczoną na naszym portalu. K. Dereziński zapowiadał wtedy gruntowne zmiany w urzędzie, w tym zmniejszenie zatrudnienia. Porównywał wówczas stan zatrudnienia w Trzemesznie z Kruszwicą, Strzelnem i właśnie Witkowem. Mówił wprost, że w urzędzie pracuje za wiele osób. Jak zauważył K. Lipiński, wtedy pracowało mniej urzędników i według burmistrza było ich za dużo, teraz pracuje jeszcze więcej i jest dobrze (artykuł, o którym mowa, zamieściliśmy |TUTAJ|).

Zacne medium pan cytuje, tam jest zawsze prawda i tylko prawda, ale potwierdzam, to są moje słowa” – skomentował K. Dereziński.

Zgłaszano też inne uwagi co do pracy urzędu i burmistrza. Piotr Lewandowski miał wątpliwości co do zatrudniania osób w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Pytał, czy burmistrz ma nad tym kontrole, bo w niektórych jednostkach stworzył się „prywatny folwark”. K. Dereziński przyznał, że w kwestii zatrudnienia dał wolną rękę dyrektorom, bo to oni odpowiadają za swoje jednostki.

Zaniepokoiło to Renate Buzałę, która zapytała, czy to oznacza, że burmistrza nie interesują takie zjawiska jak nepotyzm. Jak stwierdził K. Dereziński są to pytania do tych dyrektorów, chwilę później przyznając, że są oni jego podwładnymi. B. Nitka przypomniał burmistrzowi, iż to on odpowiada za finanse publiczne, również podległych jednostek.

K. Dereziński zaapelował do radnych, aby we własnym sumieniu rozważyli sytuacje, kiedy przychodzą do niego z propozycjami zatrudnienia swoich znajomych, bez konkursu, bez kwalifikacji. Słowami tymi poczuła się dotknięta R. Buzała. Powiedziała, że czuje się z tym źle i prosi burmistrza, aby sprecyzował swoją wypowiedź i odpowiedział, czy ona kiedykolwiek z taką prośbą się zwróciła. „Pani nigdy u mnie nie była, ale inni radni byli” – odpowiedział K. Dereziński.

Grzegorz Koperski zgłaszał zastrzeżenia co do kultury obsługi interesantów przez niektórych urzędników. Stwierdził, że otrzymuje wiele takich sygnałów i oczekuje od burmistrza podjęcia konkretnych działań w tej sprawie.

Dyskusja nie zakończyła się żadnymi wnioskami. Trudno doszukiwać się ich również w samym sprawozdaniu z wykonania audytu. Wprawdzie na początku zapisano, że jego celem jest dostarczenie burmistrzowi niezależnej informacji i opinii w celu racjonalnego wykorzystania zasobów pracowników, jednak trudno znaleźć w nim konkretne wnioski w tym zakresie. Na stronie 70 zawarto rekomendacje, ale zawierają one raczej narzędzia do ewentualnych decyzji burmistrza, a nie konkretne rozwiązania.

Ocenę tego dokumentu pozostawiamy Czytelnikom. Można się z nim zapoznać |TUTAJ|.

Obrady połączonych komisji odbywały się do południa. W trakcie sesji, która rozpoczęła się o godzinie 16:30, radni prawie jednogłośnie postanowili odłożyć głosowanie nad budżetem na styczeń. Uznano, że jego projekt z wielu względów wymaga dalszych prac. Zgodnie z prawem, ostateczny termin uchwalenia budżetu to koniec stycznia.

93 KOMENTARZE

 1. A ty Beniu jak mąciłeś tak mącisz dalej. I tylko mieszasz w obradach i wprowadzach chaos. A formułkę powitania z wymienianiem uczestników zapisz sobie na kartce i każdorazowo odczytuj.

 2. Informatyku popracuj nad jakością transmisji nad dzwiękem bo niektórych to wogóle nie słychać co mówią a w takim razie przy głosowaniu możnaby zakwestionować jego ważność jeśli mamy się domyślać jak kto głosował. I obecni prawnicy również powinni to zakwestionować. Dalej, niech radni nie zmieniają swoich miejsc w okienkach. A radni niech siedzą z dupami na miejscu a nie wychodza jak im się podoba.

 3. Kabaret Dno na całego – porusza do łez… Już nie mogę się doczekać artykułu o dzisiejszej sesji z Burmistrzem obecnym inaczej. Tak naprawdę smutek odczuwam po dzisiejszych transmisjach.

 4. jak taki radny opuszcza swoje stanowisko, wyłancza dzwięk arbo rozmawia trzez telefon jak wieczny vice, to jakie on może mieć pojęcie o tym co ktoś powiedział i odnieść się do tego???

   • A ty mistrzu ortografii (jakoś nie było słychać byś wygrał jakikolwiek konkurs ortograficzny) mógłbyś być nawet radnym, jeśli już nim nie jesteś, bo poprzez zwrócenie uwagi i wyśmiewanie jakieś błędu, chcesz odwrócić uwagę od meritum sprawy i przemilczeć to co najważniejsze. Stary chwyt manipulatorski.

   • kolejny typ co slownik zjadl – standard w Czemesznie wiekszosc to polonisci i na burmistrza nauczyciela wybrali hhhaaaaha i maja teraz zapyziala wioske bez LO slynnego haha – ja juz ram nie mieszkam wiec wisi mi to ale was to powinno zainteresowac chyba ;p

     • no za to kiepskie pisanie paroc mi placil 2300 na reke a teraz 6stke plus opieka medyczna i inne benefity dostaje wiec chyba nie tak zle ale ty mozesz pisac dalej w trzemesznie pewnie jeden z tych ZAMONTOWANYCH kluczem nastawnym jestes na stanowisku pociotkiem bo otakich tu nie brakuje hehe czyli Polonista z zamilowania a z zawodu dyrektor hahaha

    • Człowieku może tak wróć do podstawówki, przypomnij sobie zasady poprawnej pisowni i napisz jeszcze raz. Po Polsku. Tak, żeby można było ciebie zrozumieć. Jak ty radzisz sobie w sklepie…? W pracy…? Jak ciebie ludzie rozumieją…? Masz jakaś specjalna kartę? Analfabety? Gratuluje i powodzenia.

 5. Koles inkasuje 5-6-7 tysia i daje wolna reke w zatrudnianiu i tyle tej odpowiedzialnosci to za co my placimy ? moze niech dyrektor OSiR przejmie obowiazki burmistrzow obu i 10-11 tysia co miesiac w kasie zostanie ?? skoro porozdawal wolne raczki

 6. Brawo, w końcu ktoś zaczął interesować się królestwem budowanym przez Pana K. w OSiR. Połowa ludzi tam zatrudnionych jest absolutnie do zmiany. Skoro Pan Burmistrz nie interesuje się sprawami dotyczącymi hali i ośrodków sportowych w naszym mieście to już wiem skąd dziura na orliku rok po powstaniu( załatana w niewiarygodny sposób), ale to akurat najmniej istotna rzecz jak stan obiektów sportowych. Wstyd żeby rodzice chodzili po lokalnych firmach i prosili o pieniądze aby ich dzieci mogły rozwijać się w różnych dyscyplinach. Drodzy radni nie zostawcie tego tak jak jest w Was jest nadzieja aby coś w końcu zmieniło się na lepsze!

    • Takie rzeczy u nas na porządku dziennym. Kiedyś było tak ze facet nie miał pracy ale znajomosci to wetknęli go gdzie chciał oczywiście na stanowiska prestiżowe (nauczyciel, dyrektor). Dziś dziwią się ze PiS robi to samo. Ludzie zdolni nie maja szans na prace w Trzemesznie bo leniwi po znajomościach im ja zabierają. Dlaczego leniwi? Miasto jest zacofane i nie zmienia tego żadne ozdoby świąteczne

 7. Kolejny rok kolejne podwyżki a sztuczne stanowiska po znajomości pozostaną. Widzę na własne oczy że część radnych ma swoje stanowisko i próbują coś z tym robić a druga część milczy i tylko jak piesek kiwa jestem za. Pan Nawrocki nigdy się nie wypowiada dlaczego? Czyżby nie miał swojego zdania? Po co nam taki radny który milczy i nic nie mówi po za tym jestem za?

  • 58 osób a taki syf w mieście??? Drzewa wyglądają jakby je korniki zjadły począwszy od korony. Chodniki podziurawione, kupa za kupa leżą. Dom kultury…. jeśli to monstrum jeszcze istnieje, to co to ma wspólnego z kultura??? Boiska orliki stoją i stoja. Może kwitną, nie wiem. Pare bezmyślnie zrobionych ścieżek rowerowych, na serio dokonał tego projektu ktoś z odpowiednim wykształceniem???? Przystanek autobusowy??? Po co ten obiekt stoi i śmierdzi???? Już lepiej zróbcie tam sklep czy cokolwiek innego. Pusty budynek szkolny??? Świetnie niech niszczeje aż runie. Czym zajmuje wie te 58 osób??? Z czego są rozliczane oprócz ewidencji czasu pracy tzn.zjaw wie o 8 wyjdź o 16??? Jakieś zbiórki??? Dla schronisk??? A zatrudnienie???? Dyrektorzy maja wolna rękę??? Świetnie a sprawdza pan nadzoruje czy zatrudnia osoby kompetentne czy może jak zwykle osoby niekompetentne ale z rodziny i stad zaniedbania od lat w tej gminie??? Młodzi maja pomysły wystarczy ich słuchać!!!!

 8. Te porównania są bardzo ciekawe. Wczoraj przejeżdżając przez Witkowo widzieliśmy pękające w szwach targowisko. Co się dzieje z naszym targiem? Co jest przyczyną, że u nas umarło?

  • Zapytaj pan którejś z 58 zatrudnionych osób. Na pewno nie otrzymasz odpowiedzi. One tam po prostu są by być. Maja dzieci rodziny znajomych musza tez gdzies pracować przecież. Nie pytaj o nic po prostu żyj.

 9. A co radny, który zna sytuację i układzkiki w OSiR lepiej od innych, gdyż był jej pracownikiem, zrobił w tej kwesti? Podniósł problem na radzie? Rozmawiał o tym z burmistrzem? Dlaczego odszedł z Ośrodka? Dlaczego wielki dyrektor odwiedzał nowowybranego radnego w jego domu, by prosić go o pozostanie na stanowisku? Czy jest coś niechlubnego do ukrycia przed opinią publiczną? Jakieś nieprawidłowości albo przekręty? Porównanie obecnego dyrektora do Artura bardzo trafne! Czy gdyby nie ten portal i powolne docieranie takich informacji do społeczeństwa i podnoszenie tych kwestii, dyrektor pozostałby dyrektorem dożywotnio a sprawa zostałaby przemilczana, zatuszowana i ukręcono jej łep???

  • „Gdyby nie ten portal”? Ten portal milczał dotąd na temat tej placówki i tego co się w jej zarządzaniu dzieje jak głaz. Mimo, że po mieście ludziska mniej lub bardziej zorientowani opowiadali ze szczegółami co tam w trawie piszczy i to od wielu lat. Myślę, że przyjdzie czas kiedy wszystkiego się dowiemy. Czas ma w swoim asortymencie wiele niespodzianek.

 10. Chciałbym coś pozytywnego powiedzieć ale nie ma o czym. Jak długo będziemy czekać na normalność ? Panowie radni nie czekając na p. Nitkę każdy z Was ma inicjatywę uchwałodawczą i może złożyć projekt uchwały o przeprowadzenie referendum. Nie bójcie się i dla dobra gminy czekam na taką uchwałę. Przewodniczący rady prowadzi obrady sesji , przygotowuje porządek obrad i czuwa nad jej przebiegiem. To są jedyne jego prerogatywy koniec, kropka. Dwa razy nie otrzymał burmistrz votum zaufania i to jest wystarczający powód z odpowiednim uzasadnieniem aby taką uchwałę złożyć. Bo jaki to sens głosować nie udzielenie votum zaufania ,chyba, że dla zabawy ? Czy Wy nie widzicie, czy nie chcecie widzieć co się naprawdę dzieje w tej Gminie ? Jeżeli nie widzicie to sami odejdźcie . Blamaż i kompromitacja to nałlagodniejsze słowa , których używam, jak boicie się o stołki to świadczy o Waszej miernocie i to, że nigdy nie powinniście zostać radnymi. Transmisje które są , pokazują całą patologię, która zapanowała nie tylko w naszym samorządzie, czyż nie ? Panie Bisikiewicz zamiast gadać i gadać byle gadać może jakieś konkrety ?

  • Wystarczy się przejść niektórymi ulicami żeby zobaczyć ile LAT czekają ludzie na remon chodnika. A tu nagle chodniki są stawiane na nowych osiedlach. Ludzie, czy wy nie widzicie ze robią wszystko pod siebie i pod swoją rodzinkę znajomych? Nachapia się wybudują wyremontują pod siebie i pójdą w piz… du! A tyle lat zmarnowanych! To miasto niszczeje! Niektóre ulice są tak zaniedbane ze strach iść chodnikiem! Na to pieniędzy nie macie!? Referendum to jedyne wyjście. Nachapia się i pójdą z piz…du. Ale gnój jaki za nich był będzie trzeba naprawiać latami.

 11. O co tu chodzi? Nie wiedzą ilu mają pracowników?
  Kto tam jest odpowiedzialny za sprawy kadrowe? Z tekstu, że wynika, że kadrowy/a musi się dokształcic w liczeniu do 70.

  • oni nie wiedza co tam robią a co dopiero ilu ich tam jest.takiego audytu to nawet kabaret by nie wymyślił.65,60,58 ilus tam jest.a co robią? nie wiem.ale nazwiska znane 0 nieznanych każdy swego wpycha.brawo dla pani która poruszyła temat nepotyzmu.

 12. A pamietacie moze szanowni mieszkańcy przez panem Mariuszem na Hali był niejaki pan Heniu G. i z tego co ja pamietam to był on kierownikiem a nie dyrektorem i nie mial nawet ksiegowej i radzil sobie doskonale?
  No ale jak widac od tego czasu wiele sie zmienilo Etatow sie narobilo bo kazdy chce …

  Mysle ze rola Burmistrza jest kontrolowac to wszystko, gdyby to byla prywatna firma to taki burmistrz juz dawno by byl za brama za brak kontroli i zbedne wydatki, ale jak panstwowe publiczne pieniadze to mozna ??

  Proponuje sie zastanowic nad osoba Vice Burmistrza po co ten pan ? co on tam wnosi poza przemowieniami i paleniem swieczek na cmentarzu chcialbym sie dowiedziec ? skoro Burmistrz nie moze to moze on by cos sprawowal piecze i kontrole ? ale tyle lat ten pan siedzi na stołu i mamy kiepskie drogi i nic sie nie zmienia wiec czas chyba sie pozegnac ?

  co do Radnych to mieszkancy powinni wyciagnac wnioski i nie wybierac tych co nic nie wnosza i pan Szewc cos ucichł ostatnio, ale pewnie sie aktywuje jak wybory sie beda zblizac

  • Dobrze napisane. Idealnie ujęte. Oni nie wiedza jak jest w prywatnej firmie, jak się pracuje. Racja ze burmistrz jest za to odpowiedzialny żeby kontrolować kto przyjmuje kogo na jakiej podstawie po co taka osoba potrzebna itd. A dziś mam dyrektora bo to lepiej brzmi. W prywatnej firmie gdyby powiedział ze daje wolna rękę dyrektorowi to by wyleciał na zbity … ysk. Gdyby audyt był tal przeprowadzony ze nie wiadomo w sumie ile osób pracuje to by wyleciał na zbity …ysk. W prywatnej firmie te wszystkie sztuczne stanowiska które są nieproduktywne były by nie do przyjęcia k natychmiast osoby bez kompetencji i przydatności wyleciałyby na zbity …ysk. A u nas siedzą i siedzą i […] wie czym się zajmują. Specjaliści od wszystkiego i niczego.

   • No nie ma opcji żeby głowa firmy nie wiedziała co robi dyrektor kogo przyjmuje po co tworzy kolejne stanowisko bo to by szło z jego zysków wiec musiałby mieć korzyść zainwestuje ale musi się zwrócić. Tutaj publiczne wszystko wiec ma w du pi e jakiekolwiek efekty zyski z czyjegoś zatrudnienia. Napiszą jeszcze ze porównywanie z innymi gminami nie ma sensu. Pewnie ze nie ma sensu jeśli jest się w waszym przypadku. Z naszego punktu widzenia (obywatelskiego) ma to sens i rządamy informacji rzetelnej od osoby kompetentnej: ile osób jest zatrudnionych i od czego są specjalistami. Czym się właściciel zajmują. To proste rzeczy ale proszę wyznaczyć osobę kompetentna tzn. Inna niż osoba zajmująca się audytem.

 13. Pragnę pogratulować Trzemesznianom! W tym roku było widocznie mniej fajerwerk, i znacznie krócej to trwało. A to oznacza, ze poza paronastoma wyjątkami, ludzie myślicie!!! Jesteście wielcy! Jakoś zniesiemy te wyjątki, w kadrem grupie znajdzie się ktoś mniej rozumny, komu hałas i kolorowe obrazki sprawiają radość jak dziecku, niektórzy tez mana mało w portkach wiec musza strzelić no musza. Nie oczekujmy od nich wiedzy, empati. Wstydźmy się ich wiadomo ale i tak było dobrze! Było mniej buractwa. Brawa wielkie

 14. Trzemeszno pokazało w tym roku zw można się bawić bez wielkich wystrzałów.Jeszcze ta niska klasa społeczna ma potrzebę huku i wystrzałów.Ilosc komórek ograniczona.A nasz pan jakby zależało na czymkolwiek to może by wprowadził kazała strzelania????i zakaz gromadzenia się????za chwile testy i okaże się ze połowa nauczycielom zakażona i dzieciaki znów nie wrócą do szkoły.Edukacja nasza nie jest na zbyt wysokim poziomie i wola o pomstę do nieba,ale w domu dzieciaki niczego się nie uczą (poza wyjątkami),czy wy zdajecie sobie sprawę jakich d…ili będziemy w przyszłości mieli????

 15. A pan koperski nie wypowiedział się w temacie kosiru? Czyli kolejny temat po remondisie, który omija nasz wszystko wiedzący radny? Ale zaraz przecież tam pracuje od czasu kariery politycznej radnego chyba ktoś z bliskiej rodziny prawda? Może ma informację od kuchni jaka tam jest atmosfera, procedury zwalniania, procedury zatrudniania etc.? Może się z nami podzieli tymi zagadnieniami? Zamiast popierać we wszystkim burmistrza warto się w końcu wyspowiadać uczciwie? Zresztą chętnie przeczytamy kryteria jakimi kieruje się zatrudniający nowe osoby do kosiru. A czy ta bliska osoba była wcześniej związana ze dziedziną, którą się zajmuje? Jaki był przed kosirem przebieg kariery tej osoby? Dlaczego tyle pytań pozostaje bez odpowiedzi? Dziś pytanie dziś odpowiedź?
  Panie radny Lewandowski nie wierzę, że nie ma pan wiedzy na ten temat? Proszę nas oświecić. Przecież to my wszyscy płacimy na tą jednostkę pieniądze społeczne. Czy dalej ta sytuacja musi tak trwać! Czy mieszkańcy nie zasługują na prawdę?

 16. Psy szczekają a karawana idzie dalej … trzeba zlikwidować full stanowisk począwszy od wice. Hala stoi nic się na niej dzieje. To chyba nie potrzebuje tyle etatów. Zwłaszcza tego jednego nie miłego pana co kij połknął. A może z pieniędzy zaoszczędzonych z tych etatów naprawiać chodniki 🤔

  • Lepiej płacić znajomym o znajomych znajomym niż naprawić chodniki. Przecież oni maja chodniki głęboko w d…… Chyba ze mieszka tam ktoś od nich

  • Trybuny. Zadała pani pytanie więc oto odpowiedz. Bo inaczej na tak głupie pytanie odpowiedzieć nie można. A czy 50+ interesuje się jakimś sportem? Choćby szachami? jeśli tak to niech sobie zorganizują sami a nie czekają na innych. Oczywiście tak długo na jak długo starczy im zapału. Były już na tym portalu zdjęcia jak to panie z wielkim zapałem ćwiczą jakieś wygibasy ale nie było już o braku efektów, o ich słomianym zapale i hucznej katastrofie i już mają dosyć jakichkolwiek zajęć.

  • Może Pani Szanowna przyjść i popatrzeć z trybun na lśniąca taflę parkietu. Ale jeden warunek musi Pani zabrać buty na zmianę bo może dopaść Panią taki wysoki Pan , wysoki wzrostem i urodzeniem 🤭

   • hehe a co zrobi „wysoko urodzony” jak dopadnie ?
    kiedys biegal w dresiku pumy a teraz panie to w gajerku only suit 🙂

   • Tak, tak i płynie w jego żyłach niebieska krew.Na takich wysokich wysoko urodzonych jest odpowiednie przysłowie, wysoki jak brzoza…
    Uwielbiam jak komuś wydaje się ze jest lepszy, bo inaczej nie byłby w stanie przetrwać jutra…

  • Nic 😀 Ważne ze są stanowiska za które pobierają kasę ale dla ludzi 50+ nic nie oferują mało tego dla młodszych i starszych również nic

 17. Ma ogromną prośbę do pana Nitki by troszkę zważał na sąsiadów i nie robił dymówy nie wiem czym pan pali w piecu ale te kłęby dymu przerażają.Proszę Pana o rozwagę i patrzenie że inni otwierają okna w celu wietrzenia domu a tu….

  • to jest stan umysłu… poniżej 40iq strzela na potęgę w sylwestra. Nie wierzysz? Spójrz kto wyszedł o strzela. Szybka statystyka

  • To są tacy ludzie których nic poza własnymi kompleksami nie obchodzi.Albo puste osoby ktore nie potrafią się w sposób cywilizowany bawić.To tak jak mówi się o Polakach zle za granica,to dzięki właśnie takim opornym na wiedzę i myślenie.Potrm cierpimy my wszyscy poza nimi bo oni ani zdolności do refleksji nie maja ani tym samym poczucia wstydu.
   A w niedziele do kościółka pomodlic się rodzinnie …..

 18. a w styczniu będą pretensje ze zakażeni koronawirusem są i dzieciaki do wakacji znowu będą w domach???? czy wam zależy na tym żeby je wykształcić czy tylko zabawa w glowie????potem będziecie płakać ze pracy nie znajda.Wszystko robicie żeby tylko w domach zostały,a potem wielce oburzenie.Robicie tylko krzywdę rodzicom pracującym i ich dzieciom

  • Ciężko jest się nie zgodzić z tobą.Niestety ale Polak nie myśli o skutkach swoich poczynan.Potrm zrzuci to na winę rzadu tego czy poprzedniego.

  • Nie wiesz ze my znajdziemy każdego winnego swoich decyzji tylko nie widzimy winy u samych siebie?????
   Jak ktoś żyje od lat z ledwo działająca jedna komórka wraz z rodzina jednokomórkowcem, to co może dawać takiej osobie radość???? Dobry film? Książka? Interesujące dyskusje???? Nie! Fajerwerki.

  • MÓWI SIĘ ZE ISTNIEJE ZALEŻNOŚĆ MIĘDZY ŚMIECHEM A ILORAZEM INTELIGENCJI. IM GŁOŚNIEJSZY ŚMIECH TYM NIŻSZE IQ. MOŻE TAKIE OSOBY LUBIĄ HUK….A ZE PTAKI GONA CO ICH TO OBCHODZI

  • Powiem tak, analfabetów nie brakuje. Czytam niektóre wpisy, to aż głos się jeży. A będzie tego jeszcze więcej. Cóż, czasem wystarczy aparat, albo autko i jest szał. Chociaż widać, ze to w życiu w rękach książki nie miało. Takich ludzi będzie coraz więcej. Nie szanują niczego a w szczególności zasad ortografii, bo po co. Argument osła znany od lat.

   • Analfabeta nie przeszkadza wystarczy ze wszyscy wiedza o co chodzi pieknie pisac i […] o wielu sprawach wiedziec to lepiej pisac prosto z mostu i wszyscy kapuja rozumiesz Anonimie

    • Ja rozumiem. Ale ty mówisz prostych ludziach którzy mówią prosto z mostu i rozumieją ich prości ludzie. Społeczeństwu nie są jedynie potrzebni prości ludzie ale i specjaliści z różnych dziedzin. Prosty człowiek nie stworzy szczepionki, nie wybuduje mostu, nie wyleczy ciebie, nie obliczy ile maksymalnie dać ci kredytu i wiele inne rzeczy. Świat to nie tylko prostaki ale tez ludzie inteligentni którzy stworzyli wiele rzeczy z których korzystasz na codzień np.smartfony. Wiec mów do swoich.

 19. Ochrona Srodowiska puk puk kto sie zajmuje w Gminie ze zdrowe drzewa i to bardzo zdrowe wycina sie na placu Wojciecha to nie byla suszka tylko podlewana zeby liscie uschly bo leca w rynny a po scieciu zdrowe kto sie tym zajmuje i podejmuje takie decyzje chcemy sie dowiedziec i dlaczego akurat u nas sie dzieje jak urzedy nieczynne czy ta wycinka musiala byc akurat przed samymi swietami szybko i po sprawie nawet pien wykarczowany zeby ludzie nie widzieli ze to bylo zdrowe drzewo i czeka nastepne pozdrawiamy madrego co dal zezwolenie nie zdajac sobie sprawy ze takie drzewo rosnie latami a wystarczy godzinka i drzewa nie ma ach OCHRONA SRODOWISKA

  • Nasz region w ogóle nie lubi zbytnio drzew. Za wycięcie zdrowego drzewa powinno się otrzymywać surowa karę. Mam nadzieje ze rządzący odpowiedzą na pytanie przedmówcy. Wiem ze niektórzy lubią kostkę brukowa lecz nie każdy lubi wśród niej. Teraz dzięki takim osobom mamy płacić nowe podatki? Proszę uprzejmie przejść się po posesjach i dowalić opłaty tym wszystkim którzy maja ten kicz na posesji. Mam nadzieje również ze zostaniecie rozliczeni z tych drzew. Nie macie pojęcia co czynicie. Brak wiedzy brak umiejętności. Kim jest osoba zarządzająca segmentem ochrony środowiska? Jakie posiada kompetencje? Prosimy o uzasadnienie. Mamy tych specjalistów ze niech ich[…] jasny strzeli. Co drugi idzie na studia bo poziom już tak obniżony ze każdy może skończyć niewymagające kierunki i teraz mamy specjalistów od wycinki drzew.

 20. Zapytał odpowiedział i zapytał i odpowiedział i tak pierdu pierdu trwa i trwać będzie żadnych pozytywnych zmian w tej gminie nie było i nie będzie PORAŻKA byle pesja była i byle przetrwać

  • O to im chodzi. Brać pensje i tak się kula. Chodnik nowy położą gdzie chcą. A ty czekaj czekaj i czekaj a cię w […] u maja

 21. Od dwóch dni namiętnie można ogadać w znanej stacji telewizyjnej tzw. szach i mat. Super obraz naszej gminy. Jeżeli kotoś ma wątpliwości, gdzie mieszka to powtórki ” Da…y i wieś …. czi” będą dostępne raczej długo. Po 10 minutach tego super show całe Trzemeszno powinno się przestać uśmiechać bo to masakra. W Polsce taka jest opinia o takich miasteczkach jak nasze. Także wszystkie tematy poruszane wyżej w komentarzach mieszczą się doskonale w konwencji tego programu. Tu każdy robi co chce i wychodzi jak wychodzi. W telewizji wyszło tak…

  • Prawda czasu,prawda ekranu – rzekł pewien klasyk.Tak naprawdę to nie Trzemeszno grało głowną rolę.Takie postacie możemy spotkać nie tylko w Trzemesznie, ale też w Lądku(pisownia zamierzona),Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku.

  • Rosyjska dama grzebiąca w śmietnikach niemieckiej spółki przed polskim (trzemeszeńskim) przedszkolem… nr 2.

   Ciekawe czy na tym skrzyżowaniu można parkować?Oglądając nie mieliście wyrażenia, że auto głównego bohatera tej sztuki zostało zaparkowane właśnie na skrzyżowaniu? Jeśli wrażenie jest błędne to zapewne zainstalowany tam monitoring rozwieje wszelkie wątpliwości:)

   PS. Tekst odcinka. Z moim wykształceniem…sprzątam w domu raz na… 15 lat …

   Promocja Trzemeszna o jakiej nie marzył żaden specjalista od promocji Gminy:)

   Nadzieja jednak na końcu odcinka. Główna bohaterka pokazała, że potrafi powiedzieć STOP dla sytuacji, która jest dla niej ogromnym ciężarem. Dziewczyno uwierz w siebie! Całe życie przed Tobą i nie musisz być zdana na człowieka, który jest niereformowalny.

   Nawet Lulkowo się załapało (składowisko a nie przydrożny lasek pełen lasek:)). Już teraz wiecie dlaczego miasto Gniezno robi Was na szaro w kwestii opłaty za zagospodarowanie odpadów?

   Czekam kiedy ten temat stanie się tematem dyskusji na forum rady…
   Szopka noworoczna już była. Czas na kolejną odsłonę tej tragikomedii.

   • Tytuł programu mówi jasno. Chyba nie sądziłes ze u nas mieszka jakaś „dama”? Jeśli się rozczarowales, to przykro mi, ale przynajmniej znasz już prawdę i nie będziesz żył w jakimś amoku ze masz tutaj jakaś damę.

    • Oglądałeś ten program, czy wypowiadasz się na temat, którego nie znasz?
     Jak obejrzysz ten odcinek w całości to może zrozumiesz jak pomyliłeś się pisząc powyższy komentarz.

 22. Szanowni Członkowie Rady, Szanowni Urzędnicy, Najdrożsi Mieszkańcy,

  Aby przez wiele funkcjonować w rodzinie dysfunkcyjnej, w której co najmniej jeden z rodziców nie spełnia swojej roli, mamy do wyboru wiele strategii:
  – jeśli drugi rodzic nie jest pogrążony w nałogu, bierze na siebie usprawiedliwianie i racjonalizowanie zachowań chorego rodzica,
  – są dzieci, które zostają bohaterami domu, przejmując zadania rodzica pogrążonego w dysfunkcji,
  – są dzieci, które za cel stawiają sobie bycie doskonałym, osiąganie wybitnych wyników we wszystkich możliwych dyscyplinach, byleby tylko odwrócić uwagę od problemu rodzinnego
  – są dzieci, które wpakują się we wszystkie możliwe kłopoty, aby w ten sposób pokazać rodzicom, że istnieją, i że ich potrzeby są ważne,
  – są dzieci, które przyjmą rolę maskotki lub klauna, i swoją słodyczą będą odwracać uwagę od problemu,
  – są też dzieci niewidzialne, które jedyną swoją nadzieję widzą w tym, aby dotrwać do momentu, gdy będzie można dom opuścić.

  Najwspanialszą, ale też najtrudniejszą rzeczą, jaką może zrobić każdy domownik, jest jasne, stanowcze, otwarte zakomunikowanie osobie w problemem: masz problem, a ja nie będę go za Ciebie rozwiązywał. Uwalniam się od Ciebie, i do tego zachęcam pozostałych domowników, a Ty poszukaj pomocy dla siebie. Reakcję może przewidzieć każdy, kto kiedykolwiek wychowywał się w rodzinie dysfunkcyjnej lub ma podstawowy chociaż poziom empatii – ujawnienie tego kalibru niedoskonałości rodzinnych zatrzęsie domem. Rodzic dysfunkcyjny jest nieobliczalny, niektóre dzieci rozpieszcza ponad miarę, na niektóre się niby gniewa i zsyła kary, ale potem można go jakoś udobruchać, ale w momencie gdy oznajmisz: „już dłużej w to nie gram, od teraz dbam przede wszystkim o siebie”, oberwiesz od obydwu rodziców oraz od części rodzeństwa.
  No więc wybór jest niełatwy: uśmiechać się pod noskiem, udawać, ze nie widzę, poprawiać kołderkę choremu, i liczyć na to, że kiedyś to się jakoś skończy. Albo po prostu nazwać ten układ po imieniu i odmówić funkcjonowania w takich ramach. Są przecież organizacje wspierające, nie zostaniecie „goło i boso”. Być może to nawet nie Wy będziecie musieli opuścić dom. Tylko otwórzcie się i poproście o pomoc.

  Wszystkiego dobrego dla Waszej Wielkiej Rodziny.

     • Czy to jest portal skupiający samych polonistów czy portal dla wszystkich mieszkańców gminy Trzemeszno?
      Może i błędy niektórych rażą ale nikt nie powiedział, że na forum mogą przedstawiać swoje stanowisko tylko „elity”, którym wydaje się, że są lepsi. PS. Oglądając wszystkich uczestników sesji można dostrzec, że właśnie wtedy „elity” pokazują swoje prawdziwe oblicze…
      Pan Radny Lewandowski otworzył chyba puszkę Pandory. Czas wielki poddać dokładnej analizie funkcjonowanie jednostek organizacyjnych. Czy ja dobrze słyszałem, że pracownik gminy kosił gminną kosiarką jakieś chaszcze na terenie… kościelnym?
      Czy koszenie terenu kościelnego to zadanie własne gminy? Jeśli tak to poproszę podanie mi podstawy prawnej.
      I co na to radni?
      Który będzie miał tyle odwagi, aby sprawdzić skąd bierze się tak znaczny budżet na sport?

     • A nawet gdyby kosił te trawę, to tak ciebie to boli??? Twoje podatki za twoje podatki kosił trawę a przecież nie może Kosa Janka nie każe nie pozwala to jej podatki. Polecam […] sobie baranka.

 23. Dzień dobry,
  fakty podane w materiale:
  liczba pracowników wg Raportu- 66
  osób” trwale” niezdolnych-6
  osoby „na zastępstwach”(za w/w niezdolnych)- 3
  Działania matematyczne z zakresu 3 klasy szkoły podstawowej: 66-6+3=63
  Wynik wg Urzędników- 58
  Wniosek: albo Raport do kosza, albo Urzędnicy do szkoły
  Pozdrawiam
  TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj