Strona główna Kultura Alumnat nadal w rękach parafii

Alumnat nadal w rękach parafii

6413
27

W najbliższym czasie rozwiązana zostanie umowa gminy z parafią, dotycząca użyczenia alumnatu. Przypomnijmy – gmina starała się o dofinansowanie rewitalizacji Placu Kosmowskiego w Trzemesznie. W tym celu opracowany został Lokalny Program Rewitalizacji, który był niezbędny dla złożenia wniosku o dofinansowanie.

Jednym z jego głównych elementów miał być remont alumnatu. Miały tam powstać mieszkania wspomagane, a także dom wsparcia dla seniorów i punkt gastronomiczny.

W celu uwzględnienia programu gmina musiała obiektem dysponować (niekoniecznie posiadać). Pierwotnie planowano kupno budynku, jednak z uwagi na krótkie terminy złożenia wniosku o dofinansowanie, postanowiono poprzestać na użyczeniu.

Jak się okazało, umowę taką podpisano już w 2015 roku, jednak nie weszła ona wtedy w życie. Było to związane z wcześniejszymi planami utworzenia tam domu dziennego pobytu dla osób starszych „Senior Wigor”. Umowy tej nigdy jednak nie rozwiązano. W ubiegłym roku – aby ją uaktualnić – podpisano stosowny aneks.

Gmina wzięła budynek w bezpłatne użyczenie na okres 10 lat. Wszelkie remonty, adaptacje i przeróbki, a także bieżący koszt utrzymania miał ponosić samorząd. Umowę podpisali burmistrz Krzysztof Dereziński i proboszcz trzemeszeńskiej parafii ks. Piotr Kotowski.

Jak już informowaliśmy, nie udało się jednak pozyskać środków na rewitalizację.

Zapytaliśmy burmistrza, co w takim razie zamierza zrobić gmina z wydzierżawionym na 10 lat alumnatem i jakie w związku z tym poniosła już koszty. Odpowiedzi udzielił nam wiceburmistrz Dariusz Jankowski

Okazuje się, że przedmiot umowy nie został do tej pory wydany gminie, w związku z czym samorząd nie poniósł żadnych nakładów na utrzymanie budynku. Jedynym kosztem było ubezpieczenie od zdarzeń losowych w kwocie 198,80 zł rocznie. Ponadto – jak informuje zastępca burmistrza – podjęto inicjatywę rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Taka była sugestia ks. proboszcza P. Kotowskiego – poinformował D. Jankowski.

27 KOMENTARZE

 1. Mam wrażenie że wszystko było przed wyborami. A po wyborach mamy …G… tzn nic. Kto pisze o te dofinansowanie? Jakaś łamaga ? Nie powinna pensji dostac poki pieniadze z dotacji nie wpłyną. Jakie to smutne 🙁

 2. Tak co najgorsze wydano pewnie znaczne pieniądze i to wszystko będzie pewnie sobie leżeć,kto za to odpowie,wszystko zlecono z napisaniem wniosku za niemałe pieniądze a wizytowy plac leży odłogiem ,to jest wizytówka naszej gminy

  • Kolejne wyrzucenie pieniędzy w błoto . Należy przypomnieć również o PARKU BABA . Łatwo szastać publicznymi finansami . Jest to jawna defraudacja środków publicznych . W czasach PRL za defraudacje groziło więzienie lub kara śmierci . Obecnie jest to biletem do wygrania wyborów . Kolejna niedorzeczność to wrzucanie seniorów w zagrzybione śmierdzące mury , ciemne, pomieszczania . Księża zostali z nich wyprowadzeni bo nie nadawały się one do użytku . Nie mam zielonego pojęcia kto wpada na tak idiotyczne pomysły . Profesjonalny remont tego obiekty przewyższyłby budowę nowego budynku .
   Jest to obiekt sakralny i takim powinien pozostać . Kościół ma wystarczająco dużo środków aby samodzielnie odnowić obiekt którego jest właścicielem . Mam na uwadze zarówno środki materialne jak i wszelkiego rodzaju fundacje itp. To kościołowi powinno zależeć o zachowanie dóbr kultury chrześcijańskiej . Ratusz natomiast powinien służyć pomocą prawną i nic poza tym . A jeżeli pozostaje problem rewitalizacji placu Kosmowskiego to myślę , że tuż przed kolejnymi wyborami usłyszymy o planie .
   Trzemeszno bowiem PRZEDWYBORCZYMI PLACYKAMI STOI !!!

  • Nie było przymusu dawania nawet jednej koperty.
   Kolęda przychodzi do każdego, kto ma taką wolę.
   A przecież przed kolędą , ksiądz nie wie ,czy leży koperta. Wchodzi, modli się, święci dom, życzliwie rozmawia i wychodzi.
   A kopertę dajesz albo nie.
   Więc tu nie docinaj ,bo to ni gruszka ni pietruszka, tylko Twoja frustracja.

   • Najpierw sprawdź stan faktyczny a później pisz . Takiej chały jak remont Łazarza nigdzie w Trzemesznie nie wykonano . Pękające ściany i wybrzuszenia w budynku
    przy Jordanku mówią same za siebie . Z drugiego budynku w upalne dni wydobywa się smród na ulicę . Przejdź się zobacz i powąchaj .

 3. A gdzie jest konserwator zabytkow tam niech pisza o dofinansowanie i remont bedzie a nie tak sie wszyscy nauczyli bo to bo tamto moze sie uda itd. Gmina i tak ma tyly i jeszcze by miala sie zadluzac .

 4. kazdy inny z was by poszedl na dołek i czapa za prowadzenie auta ja sie pytam kto jezdzil do gniezna zalatwiac ? kto wysylal do sadu czujki na pertraktacje ?

  no kto kto ?

 5. Z tym alumnatem to tak źle i tak niedobrze. Nie ma dobrej rady .Gmina nasza – jak to nasza gmina.
  Proboszcz konkretny. Państwo władza uczyć się rzeczowości od proboszcza.

  • Burmistrz musi najpierw zacząć odpowiedzialnie i decyzyjnie pracować , być i zarządzać nie zaś pozorować i wciskać kit że radni mu przeszkadzają a on taki dobry , pełen luzik , urzednicy robia co chcą nikt od nich niczego nie wymaga więc jest sielanka

 6. Gdzie jest zdobywanie środków unijnych przez ostatnie lata na inwestycje, jak Pan Paweł pracował u nas to było widac gołym okiem ile zdobywał srodków do gminy, a co dzisiaj mamy ?marazm,marazm i jeszcze raz marazm, burmistrz który dba o rozwój nie pozbywa się takich ludzi, lecz p.Dereziński doprowadził do tego że teraz z dużymi sukcesami pracuje na rzecz gminy Żnin gdzie jest główną siłą w wysypie inwestycji i zdobywaniu kasy.

 7. To wstyd , plac kosmowskiego gdzie przyjeżdżają turyści zwidzać naszą perełkę,naszą bazylikę a tutaj syf, jak to wdzystko wygląda ale skwerki są najważniejsze, łazarz też kilka lat temu był w gorszym stanie i były dofinansowania i dzisiaj służy dzieciom i młodzieży, z wilgoci i grzyba zrobiono pomieszczenia na medal,o zabytki trzeba dbać bo to nasz obowiązek moralny pprzed naszymi przodkami

  • wlasnie na koledzie powinienes powiedziec proboszczowi ze wstyd ze tak dba niech siegnie po pieniadze z episkopatu z kurii w koncu nie cale zycie tylko musi im dole odpalac z trzemeszna a tamci moga cos zrobic dla mieszkancow
   jak ci pleban powie „nie widze pana w koscie oj nie widze” to mu powiedz bo mi wstyd tam chodzic

 8. boicie sie tego proboszcza i na bacznosc stoicie przed nim smiac mi sie chce jak to pajacowanie widze zwlaszcza w urzędzie – ksiądz ma sluzyc kosciolowi a kosciol to ludzie bez ludzi ksiadz nie istnieje bo sam sobie mszy odprawial nie bedzie.
  Nie ten ksiadz to inny – troche mu sie role poodwracaly zamiast pomagac ludziom to placze i wola pomocy od ludzi
  Ma racje ten kto pisal ze proboszcz powinien sięgnac po pieniadze z kurii z Gniezna z polski niech biskupi cos dadza od siebie a nie tylko cale zycia biorą haracz do watykanu niech napisze pytam sie jakie proki proboszcz poczynil w swoim srodowisku i jakie dotacje otrzymal od swoich przelozonych ? ale ludzie o tym nie pomysleli bo zajęci sa szarpaniem nadgodzin na lepsze zyicie ksiezy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here