Strona główna Polityka Absolutorium bez rozstrzygnięcia

Absolutorium bez rozstrzygnięcia

3688
57

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu rozpatrywało sprawę ważności uchwały dotyczącej absolutorium dla burmistrza Trzemeszna. O wątpliwościach prawnych w tej sprawie pisaliśmy już |TUTAJ|. Kolegium podtrzymało wcześniejsze stanowisko izby, stwierdzające nieważność uchwały absolutoryjnej z powodu naruszenia prawa.

Przypomnijmy – według RIO należało poddać pod głosowanie uchwalę „o nieudzieleniu absolutorium”. Na sesji 25 lipca głosowano uchwałę „o udzieleniu”, a gdy większość radnych zagłosowała przeciw, przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, iż absolutorium nie zostało udzielone.

Zdaniem RIO taki błąd w tytule uchwały jest wystarczającym powodem do stwierdzenia jej nieważności.

W posiedzeniu kolegium uczestniczył zarówno burmistrz Krzysztof Dereziński, jak i przewodniczący RM Sławomir Peno. Chociaż ich stanowiska były oczywiście odmienne, to postanowienie kolegium RIO nie dało satysfakcji żadnemu z nich. Stwierdzono tylko bowiem wady prawne uchwały, a nie to, że burmistrz otrzymał absolutorium.

Musi on przyjąć do wiadomości, iż większość radnych negatywnie oceniła wykonanie budżetu. Powodów do satysfakcji nie może też mieć S. Peno, gdyż kolegium wykazało wady prawne uchwały Rady Miejskiej, którą kieruje.

Ostatecznie sprawę może rozstrzygnąć tylko sąd. Odwołanie zapowiada już przewodniczący RM.

57 KOMENTARZE

  • Cztery lata pracy w samorządzie przewodniczącego i radnych i ta okropna nieznajomość podstawowych przepisów prawnych to świadczy o lekceważeniu Urzędu i wszystkich mieszkańców Trzemeszna. Wniosek jest prosty: Trzeba jak najprędzej dokonać zmiany w Urzędzie bo to już kpina z nas mieszkańców.

 1. Nasz Urząd nie zna Prawa to wstyd i hańba dla całego społeczeństwa Trzemeszna!Czas na zmiany wszystkich zwolnić i od nowa zatrudnić kompetentnych ludzi!Dlaczego Pani Sekretarz jest bez konkuruchu? To też bez Prawa ,bo zgodnie z obowiązującym Prawem powinien być konkurs rozpisany na to stanowisko!Wszystko działa bez prawnie w tym mieście a ludzie się na to zgadzaja!Dość już oszustw!

 2. Społeczeństwo dopuściło do władzy niektóre osoby z niezbyt ciekawą przeszłością . Do tematu warto powrócić w czekających nas wyborach samorządowych . Nie można i w tym przypadku przejść do porządku dziennego nawet jeśli sprawy popadania w konflikt z prawem uległy przedawnieniu . Nie ma żadnego znaczenia czy sprawy dotyczyły wykroczeń czy przestępstw czy były udowodnione czy te , które skrzętnie zamiatano pod dywan . Burmistrz , radny musi być nieskazitelnie czysty z moralem nie budzącym najmniejszych wątpliwości . Jesteśmy małym społeczeństwem więc wybierajmy z pośród siebie osoby znane , prawe godne zaufania , poważnie traktujące powierzone im stanowiska funkcje i zadania . Tym razem nie można popełnić pomyłki aby znów dochodziło do ośmieszania Nas jako wyborców i urąganiu samorządności .

  • Czyżbyś anonimie pisał o „prawdziwej legendzie” jaką jest franuś ? Opowieści na temat tego człowieka są długie i kwieciste! Mam podobną nadzieję jak Ty, że w czasie kampanii opadnie kurtyna milczenia i cała prawda popłynie jak Niagara. Oglądanie tego co robi dziś i słuchanie tego co robił w przeszłości w subiektywnej ocenie dyskwalifikuje z życia samorządowego. Niestety samoocena tego pana jest b. wysoka i totalnie zapomniał dziś kim był i co robił. Dzisiejsze działania także w mojej ocenie nie do końca są czytelne. Oj będzie ciekawie.

   • Dochodzi tu jeszcze jeden szczegół . Weź ,,Anonimie,, zauważ kto te osoby rekomenduje . Kandydaci na stanowisko Burmistrza próbują zacieśnić krąg osób nie stwarzających im problemów w trakcie trwania kadencji . Im bardziej osoby te są niedouczone , naiwne i zależne tym bardziej można nimi manipulować . W tym momencie osoby te przestają być Naszymi przedstawicielami a jedynie ,,egzekutorami poleceń,, jednostki zwanej Burmistrzem . Stwarzanie tej absurdalnej sytuacji pozwala na tak zwane przetrwanie , spokojne i bezpieczne utrzymywanie się na tonącym statku .
    Do podobnej sytuacji dochodzi na szczeblu RM gdyż cały czas mamy do czynienia z tymi samymi osobami . Widzę ,,Anonimie,, ,że mam do czynienia z osobą mocno stojącą na nogach i myślę , że możemy dokładnie przeanalizować poprzednie wybory . Dokładnie dokonać oceny kim byli kandydaci i z jakich wywodzą się środowisk i co sobą reprezentują .

 3. Dzień dobry,
  czy to nie wstyd, żeby zamiast solidnie pracować i godnie reprezentować Trzemeszno, i tym zasłużyć sobie na absolutorium (i wtedy nie trzeba by podważać i lekceważyć opinii mieszkańców stwierdzeniem, że „absolutorium należało mi się jak psu miska wody”-poziom tej wypowiedzi pozostawię bez komentarza), trzeba posługiwać się kruczkami prawnymi w rodzaju: czy głosowanie przeciw udzieleniu absolutorium , to nie to samo co głosowanie za nieudzieleniem absolutorium ?
  Pozdrawiam
  TDi

  • Wynik głosowania jest jeden i zrozumiały dla wszystkich mieszkańców.
   Teraz dyskusje w rodzaju : co było pierwsze ,jajko, czy kura są śmieszne.
   Tylko już nie śmieszna jest cała sytuacja i obraz naszej władzuni.

 4. Cała RM do wymiany.Zamiast zająć się sparawami miasta
  robią kaberet.Teraz będzie sąd i jeżeli rozpatrzy sprawe nie po myśli Pana przewodniczącego to zostanie jeszcze Europejski Trybunał Praw Człowieka.Sad sądem,ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie (Kazimierz Pawlak)

 5. „Widzę ,,Anonimie,, ,że mam do czynienia z osobą mocno stojącą na nogach i myślę , że możemy dokładnie przeanalizować poprzednie wybory . Dokładnie dokonać oceny kim byli kandydaci i z jakich wywodzą się środowisk i co sobą reprezentują” Niesamowite zdanie, ale pocieszające jest to, że chociaż Zofia wie o co chodzi i bije brawo! Ciekawi mnie, co z tej Waszej analizy wyniknie? Proszę opublikujcie Wasze przemyślenia.

 6. Wynika z analizy dokładnie to co można zobaczyć obserwując strukturę samorzadową. Bitwy , bitewki intrygi, wielokrotne wycieczki po sądach, prokuraturach etc. Tutaj nie ma jednego zawiadowcy tutaj są partykularne strefy wpływów oraz z drugiej strony oczekiwanie „jak manny” wyborów! Oczywiście są JEDNOSTKI , którym zależy lecz ustalenie def. słowa „zależy” już proste nie jest. Jedyną alternatywą byłoby totalne oczyszczenie układów i postawienie na ludzi poza zależnościami ale to jest mało prawdopodobne. Mam także obawy jeśli chodzi o profesjonlizację, o której pisał anonim tą poza incydentalnymi przypadkami zaobserwować trudno. Oby wybory podniosły kurtynę milczenia w temacie tych co byli są i aspirują. Mieszkańcy Trzemeszna zasługują na reprezentację, której nie będą się kolejne 4 lata wstydzić. Obietnice, mamienie okrągłymi legendami i propagandą to już było. Czas na realne działania.

 7. Proszę o zachowanie pewnego dystansu do prób idealizowania i poszukiwania złotych środków rozwiązujących problem doboru osób idealnych bo takich nie ma . Ja również do takich nie należę . Moje uwagi koncentruję również na obserwacji zachowań wszystkich posunięć zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych . W żaden sposób nie uda się uniknąć przypadkowości i zawsze pozostanie ryzyko popełnienia błędu . Myślę jednak , że skutki złych posunięć można zminimalizować prowadząc rozmowy ,,edukacyjne,, wśród społeczności Trzemeszna . Są wśród Nas osoby o ponad przeciętnej inteligencji z wiedzą nie do podważenia . Niestety często tak bywa , że są to osoby skromne , skupiające się nad pracą zawodową , podnoszeniu kwalifikacji , rządni wiedzy i nauki . Osobiście byłbym zadowolony aby w czasie wypoczynku lub czasie wolnym włączały się One w dyskusję na tym portalu . I ,,NA BOGA,, skupiajmy się nad przyszłością a nie nad historią .

 8. Jestem winien wytłumaczenia znaczenia mojej wypowiedzi w ostatnim zdania . Historia jest ważna lecz nie może być stawiana ponad wszystkim . Niech pozostanie ona jako czynnik owej analizy w poszukiwaniu nowych , skuteczniejszych rozwiązań w myśl przyszłości Naszych kolejnych pokoleń .

 9. Panowie anonimowie podnieście przyłbice, stwórzcie komitet wyborczy (grupę inicjatywną) i do roboty. Program, który będzie wynikiem Waszych analiz, edukacja społeczeństwa i wszystkie inne rzeczy o których piszecie. Wtedy staniecie się wiarygodni. Inaczej to są tylko dyrdymały i dajcie sobie spokój. Co do istoty sprawy macie rację, ale to każdy widzi! Pozdrawiam i nie zniechęcajcie się.

  • Każdy widzi ? Osobiście uważam , że nie . Szopki trwają nie od dziś . Można popełniać błędy-ludzka rzecz . Najgorsze jednak jest to , że nie niosą one za sobą nauki a jedynie następuje ich powielanie . Mogę również poddać pod wątpliwość drukowanie gazet , pojawianie się w internecie portali społecznościowych itd . Po cóż one są , dla kogo ? Czyżby wszyscy byli tak pojęci i nieomylni ? Czy czemuś to służy ?
   Zawsze znajdą się kontr argumenty . Bez nich nie byłoby demokracji i dobrze .
   Zdaję sobie doskonale sprawę , że czasem słowo pisane staje się dla kogoś czymś z pogranicza czarnej magi . Są jednak takie osoby , które mając przed oczami tekst analizują słowo po słowie , zdanie po zdaniu . Mogą odtwarzać wzrokowo zawarte tam treści . Czym byłaby nauka bez słowa pisanego ? Po co ktoś wymyślił litery , cyfry dla zabawy ?
   Nie każdy musi się zgodzić z tym co piszę i jaką formę przekazu stosuję . Stanowisko moje chyba jest jasne i zrozumiałe .
   Pozdrawiam .

 10. To trzeba przeczytać i się do tego odnieść. A przede wszystkim stanąć do próby „odkurzenia” naszego zapyziałego Trzemeszna.

 11. Panie Peno,to jaką uchwałę poddałeś pod głosowanie Radzie Miejskiej? czyli nie znasz podstawowego prawa a klub ponad podziałami ma przecież zacnego prawnika ,p.Jatczaka.Jak mozna było dopuścić do takiej kichy a masz zapędy na burmistrza,co będzie dalej ?

  • Szanowny Panie Witku, zazwyczaj nie wypowiadam się polemizując z anonimowymi komentarzami, ale jako wywołany z nazwiska tym razem zabiorę głos.
   Po pierwsze nie jestem prawnikiem klubu Ponad Podziałami, a tym bardziej prawnikiem Gminy czy Rady Miejskiej. Gmina ma obsługę prawną i wszelkie zarzuty co do tej obsługi należny kierować pod innym niż mój adresem. Aczkolwiek na pewno w tej kwestii byłyby to zarzuty nieuzasadnione, bo zarówno sama decyzja RIO, jak i jej uzasadnienie są po prostu słabe i być może i zgodne ze stanowiskiem WSA w Kielcach, ale na pewno niezgodne ze stanowiskiem WSA w Poznaniu, który w przypadku wniesienia skargi na decyzję RIO te kwestię by rozstrzygał. Choć moim zdaniem w obliczu nadchodzących wyborów po prostu szkoda na kontynuację tego sporu czasu – burmistrz absolutorium nie uzyskał i to jest poza dyskusją.

   A jeśli ktoś rzeczywiście jest zainteresowany istotą tej kwestii (jaka uchwała powinna zostać poddana pod głosowanie i co z tego wynika), to chciałem poinformować, że po negatywnej opinii wyrażonej przez Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, ale jeszcze przed posiedzeniem Kolegium RIO p.przewodniczący Peno poprosił mnie o (nieodpłatną) opinię co do zaistniałej sytuacji i taką opinię sporządziłem i przekazałem mu przed posiedzenie kolegium RIO. Myślę,że nie będzie problemu aby p.przewodniczący opinię tę zainteresowanym w biurze Rady udostępnił – z niej jasno wynika dlaczego uważam, że stanowisko RIO jest w tej kwestii nietrafne i że nie jest to tylko mój pogląd.

 12. Chcę przypomnieć , że PP sprezentowało fotel Burmistrza Panu Krzysztofowi D. Po wielkiej przegranej jego lidera kandydata na Burmistrza nie podjęto żadnych działań celem wyeliminowania Pana Krzysztofa D. z dalszej gry . Był to przypadek czy cel zamierzony ? Moim zdaniem to drugie . Czy w tym momencie chodziło o dobro społeczne czy o grę interesów ?Idąc dalej tym tropem . Bardzo prawdopodobnym staje się fakt podziału ról we wczesnym jego stadium .
  Sprytne posunięcie bo a nóż wygra kontrkandydat . Natomiast o ile dobrze przypominam sobie , nazwisko prawnika przewija się od dość dawna w obszarach działań tutejszego samorządu . Nie jest to kwestia kadencyjności Pana Krzysztofa D. lecz dużo , dużo wcześniej . Następne działania i podjęte kroki PP w nowych realiach miały doprowadzić do usunięcia Burmistrza i objęcia władzy . Zaczęto od Pana Ludwika M . Skutek ? Żaden a jedynie zawirowania i walki personalne .

  • Odnośnie artykułu – absolutorium to jeden temat, a jego formalny status odciąga nas od meritium – czyli ekonomiki ( pojęcie podstawowe jeśli o budżecie mówimy ) wydatkowania środków publicznych w tej gminie ?

   Co do treści wpisu Anonima,

   To raczej wyborcy zapewnili kolejną kadencję Panu Burmistrzowi, nie całe 20 % osób uprawnionych do głosowania w gminie go poparło … Jeśli chodzi o PP to jak dla mnie działało skutecznie jeśli chodzi o odsunięcie Pana Burmistrza, a w Radzie zabrakło znów jednego głosu by zadecydować w drodze referendum ( dać wybór mieszkańcom gminy ) czy Pan Burmistrz dalej powinien funkcjonować ?

   I tutaj trzeba moim zdanien personalnie Radę lustrować, PP zachowało się konsekwentnie …

   Co do zmian na fotelu nie tylko Przewodniaczącego Rady Miasta, ale także Wiceprzewodniczacego to w trakcie trwania kadencji zmieniły się także osoby na funkcjach Przewodniczących bardzo ważnych komisji jakie towarzyszą pracy Rady – i powiem Anonimowi – że zastanawia mnie jedno – jaki poziom musieli reprezentować „doswiadczeni samorządowcy” skoro dali się tak merytorycznie złamać – nowicjuszom ?

   Rzucił Anonim tezę, że odsunięcie Pana Ludwika Macioła nie miało wpływu -pozytywnego skutku – fakty ekonomiki budżetów ( rok rocznie sumując – licząc ) dają liczby in plus w ramach działania nowego Przewodniczącego RM i nowej Pani Przewodniczącej Komisji ds. finansów …

   To przypadek czy po prostu zmiany personalne ?

 13. Trzemeszno potrzebuje zmian i jedynym które może to zrobić to Ponad Podziałami. Pokazali i obnażyli umowę z Remondisem,VAT, Oświata,Paroc,asystenci i wiele innych. Doskonale działające Biuro Prawne pokazało że za pieniądze z diet radnych za darmo udzielano porad dla mieszkańców. Nie idą na żadne układy z Nikim. I to tak boli malkontentów. Wasz czas mam nadzieję mija. To nie „mity to fakty „

 14. Gdyby nie „Ponad Podziałami” to byśmy g……o wiedzieli co tu się działo i dzieje za przeproszeniem. I bujać się zwolennicy starego układu. Nie chcemy żeby było tak jak jest. Chcemy zmian i nie na p.Piechowiaka czy Gotowałę bo było by tak samo. O szewcu nie wspominając. PP do roboty i nie dawać się heterom.

 15. Ludzie,co zrobiło ponad podziałami,kompletnie nic konkretnego, np. co rozsądni opuścili to gremium np.p.Krzyżaniak.Poza parciem p.Peno na przewodniczącego bo o to jemu chodziło ,to kompletnie nic,jak wygląda praca rady to wszyscy widzimy, JESTEŚMY O ŚMIESZANI.Sprawa Remondisu została odkryta dużo wcześniej a komisja Panie Macieju W nic nie wniosła poza biciem piany.Za ten obszar to muszą się zabrać profesjonaliści np.prawnik specjalizujący się w obrocie gospodarczym itp.Pan Peno na czele i tzw nowa zmiana,widać gołym okiem co to oznacza dla naszej gminy,obiecanki ,zadłużanie i obniżenie wiarygodności.Czy ponad podziałami nie głosowało np. za sprzedażą gruntów na Pl. ŚW wOJCIECHA ?Pani przewodnicząca komisji finansów w Radzie Miejskiej jeżeli jest fakt że głosując nad obligacjami czyli zadłużaniem gminy nie potafi się opowiedzieć wstrzymując się od rozstrzygnięcia,jeżeli tak bylo bo trzeba to sprawdzić to jest odpowiedż na odpowiedzialność za naszą gminę i co prezentuje ten zespół ?

 16. Niekoniecznie . Proszę się zapoznać co to jest absolutorium. A na przyszłość jakie pomysły.? Wybory za chwileczkę, program poproszę.

 17. Dobrze , że pojawiają się kolejne głosy . Jeżeli ktoś ma odmienne zdanie i nie zna zbyt dobrze aktów prawnych i ustawy o samorządzie gminnym i na dodatek twierdzi , że PP jest wspaniałym tworem to zakładam że tak jest . Każdy ma prawo do tego typu poglądów . Już dawno skończyły się czasy ukrywania faktów . Czy przewodniczącym Rady Miasta jest Pan X czy Y nie ma żadnego wpływu na próby kamuflażu . Ten portal nie jest jedynym bankiem informacji . Nie będę zbyt wiele polemizował z Panem MaciejemW lecz mogę stwierdzić z całą stanowczością , że referendum w środowiskach uwikłanych w układy , nigdy się nie sprawdzi . Wystarczy przeanalizować pod kątem frekwencji drugą turę wyborów choć ona stanowiła kluczowe być albo nie być .
  Tych czy innych bezsensownych posunięć było zbyt wiele i raczej były one konstruowane pod publiczkę . Mnie jako obywatela tej społeczności nie powinny interesować personalne rozgrywki lecz racjonalne rozwiązania dla dobra ogółu . Jak już wcześniej pisano rozgrywki te wpłynęły destabilizująco na całokształt pracy RM i Burmistrza . Można mieć rozbieżne poglądy ale jeśli ktoś nie potrafi w kluczowych sprawach dojść do porozumienia to coś o tym świadczy . Co najgorsze , że ta zabawa w kotka i myszkę dalej się toczy łamiąc wszystkie zasady z prawem łącznie .

  • Tak jest. Opowieści o oddaniu głosu mieszkańcom. ..itd.. tylko koszty….chyba że wnioskodawca referendum przedstawiłby odpowiednią ilość podpisów mieszkańcom właśnie. W innym wypadku …. . No Premier ogłosił wybory można zaczynać. Tylko błagam pozytywną kampanię proszę. Trzemeszno to zbyt fajne miasto z fajnymi ludźmi proszę pokazać jak nie skłócać ludzi a wykorzystac ich potencjął – to jest dobra umiejętność.

  • Drogi Anonimie,

   Kiedy odbywały się po przednie wybory, uważałem, że każdy kto zastąpi Pana Burmistrza na fotelu, będzie niósł ze sobą nadzieję – nadzieję na zmiany – i nadzieję wyrażałem wielokrotnie na tym forum …

   Tak się nie stało, głos ludu zadecydował „większością” głosów, że Pan Burmistrz pozostaje na stanowisku – obietnice Pana Burmistrza słane w eter kampanii – publiczne deklaracje zmian pozostały po wyborach w strefie życzeniowej, więc po czasie zmiany odbyły się na funkcjach jakie wyżej opisałem – moim zdaniem – dość łatwo można udowodnić, że rok – do roku licząc budżet zyskiwał – to jedna kwestia.

   Druga piszę Anonim, że referendum nic by nie dało, lub wskazujecie na koszta – po pierwsze nie wiemy czy nic by nie dało bo spętano mieszkańcom ręce – a po drugie moim zdaniem warto poświęcić ( strzelam koszt – 50 000 tysięcy złotych ) by ratować ekonomikę budżetu przed takim dysponowaniem naszymi środkami jakie miały miejsce – gdyby zrzucić w drodze referendum Pana Burmistrza – trudno by było moim zdaniem o chaos z reformą szkolnictwa, chaos w przedszkolach, logistyczny ze szkolnictwem, raczej nie dopuszczono by do sytuacji z rozbudową przedszkola jaka miała miejsce, pomijam jakość wypowiedzi, oraz budżet inwestycji skrojony nie pod kątem realnego rozwoju – a nie strategii kampanii placyków.

   Co do układów – to o jakich jest mowa ? Moim zdaniem właśnie analiza drugiej tury wyborów/ jak i pierwszej w mojej ocenie dawała jasne przesłanki na sukces zmiany na fotelu Burmistrza …

   Pomijam ekscesy po źle dobranej maści za kółkiem … Apel o merytoryczną kampanię jest jak najbardziej zasadny – i to jest właśnie szacunek dla wyborcy …

   • Gdyby komuś się chciało zebrać wymaganą liczbę podpisów mieszkańców to można mówić o referendum obywatelskim. W przeciwnym wypadku to walka pomiędzy politykami z większym prawdopodobieństwem przegranej wnioskodawców.
    Burmistrza nie bronię, ale czekam na sensowną kontrkandydature.

    • Fakt,

     Azabrakło reakcji ostatniej instancji – która mogłaby urealić referendum – tylko, piszę Anonim – gdyby się chciało – ja bym postawił inną tezę – gdyby chciało się jednej lub jednemu z radnych podjąć inną decyzję można by próbować reanimować tą gminę wcześniej – a tak dalej mieliśmy chaos …

     Ktoś podniósł również kwestię Remondisu i Komisji jako formę bicia piany – dla mnie to świetny materiał dla oceny rządzących i odpowiedzialnych za taką formę prywatyzacji oraz ocena statusu co możemy z tym zrobić dalej, bo że musimy działać to nie mam najmniejszej wątpliwości jako wyborca i mieszkaniec !

     Co do lektury raportu moim zdaniem jest to ciekawa pozycja na BIP – i zarazem przerażająca – że można do czegoś takiego dopuścić, forsować taki model prywatyzacji – tym bardziej za nim głosować …

     Inaczej portfele mieszkańców będą żreć podwyżki, a budżet gminy będzie skutecznie uszczuplany przez kooperanta na kilka sposobów, którego nam Panowie Burmistrzowie i Radni na takich warunkach sprezentowali – nie robiąc nic kompletnie żeby ten żałosny stan zmienić – wręcz rzucając konsekwentnie formalne kłody pod nogi takim inicjatywą, które miały na celu ten stan zmienić …

     Co mnie z perspektywy czasu po prostu – przeraża …

     • Trzeba było zebrać te podpisy Szanowny Panie. To moglo by uwiarygodnic Pańskie gadanie.Obawiam się że nawet jakby podjął Pan trud zebrania podpisów to i tak by ich zabrakło. Trzeba było to zrobić, a tak to tylko gadanie. Za chwilę wybory , niech Pan lepiej napisze czego oczekuje Pan od nowego Burmistrza zamiast ogrzewać te niesprawne już kotlety.
      50 zł na odnowienie nagrobka byłego proboszcza ciągle chce wpłacić tylko nie ma komu zbiórki zorganizować,

     • Do MaciejW z 19.41.

      Panie Macieju,
      czy dobrze zrozumiałem,że wyniki prac komisji(w pracach której Pan uczestniczył) w sprawie umowy z Remondisem są dostępne na stronach BIP ?
      Jeśli tak-to bardzo proszę o link.
      Pozdrawiam i czekam
      TDi

 18. Kampania ruszyła. Póki co ścierają się publicznie dwaj kandydaci. Obaj robią to głupio. Pozostali, myślę, że co najmniej trzech, siedzą cichutko ewentualnie piszą tutaj z różnych nicków czekając aż ci się wzajemnie wykończą. Wtedy objawią się oni, „niezależni, nieskazitelni, nieuwikłani” Kto zechce ten uwierzy. Ja póki co czekam na zupełnie nową jakość. Niezagłosuję na panów D, P, P, G,B.

 19. Dobry Anonimie z

  14 sierpnia 2018 o 20:35,

  Proszę pamiętać, że działam z perspektywy szarego mieszkańca tej gminy, a licząc uprawnionych do głosowania czyli odpowiedzialnych za dobór personalny na stanowisku Burmistrza i 15 Radnych to mówimy o około 11 000 tysiącach osób – i tak samo może im Pan to zarzucić jak i sobie, że Pan tego nie podjął …

  Co do zebrania podpisów, niech mi Pan wierzy, że nie było z tym najmniejszego problemu – tylko okazuje się, że jako nie jedeny z około 11 000 mieszkańców miałem w owym czasie wiele, wiele ważniejsze rzeczy na uwadze …

  Czego oczekuje od kandydata na Burmistrza w naszych politycznych realiach Pan pyta ? Wydaje się, że w ciągu najbliższych tygodni mu to osobiście wyartykułuje … I pewnie tutaj mam lekką przewagę nad Anonimem – oczywiście chwilową …

  Co do odgrzewania „kotletów” na naszej scenie politycznej proszę pamiętać o dwóch ważnych hasłach, które pomagają przy wyborze/ kryterium nad urną:

  Historia magistra vitae …

  I uniwersalną Orwella:

  „Ludzie głosujący na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.”

  Co do 50 zł, ja również mam je wciąż na stole na ten cel o którym pisaliśmy, i biorę w ciemno, że Pan Tomasz Didymos ma je również w kieszeni … Więc kwota 150 zł pozostaje nie zmienna to dziś …

  • A każe ktoś Panu na owych …….etc głosować? Najpierw Pan pisze o wiele ważniejszych sprawach i ok rozumiem,
   a potem o zdradzie. ….. itd.. no kupy się nie trzyma. Jakież to sprawy mogą być ważniejsze od ZDRADY.!!!!

   No to może koledzy Patrioci niech się czynem wykażą w sprawie nagrobka. No trochę roboty jest z organizacją zbiórki ale co to dla takich „prężnie działających” młodych ludzi, zamiast gadania , a 150 zł inflacja zżera. Niech Pan z nimi na ten temat porozmawia.

   A umowy z Remondisem też przecież nie bronie bo jest nie do obrony i wszyscy to wiedzą, ale chyba nikt nie wie jak z tego wybrnąć.

   W to „nie było najmniejszego problemu” to jakoś tak nie wierzę. Nadal uważam że ani podpisów by się nie udało zebrać ani referendum wygrać a te 50 000 zł jak znalazł na nagrobek +150 nasze oczywiście.

   • Drogi Anonimie,

    Co do zdrady – to cytat z Orwella, więc to mocne słowo ma ujęcie szersze, Orwell punktował hipokryzję demokrację analizując jej wady i fałszerstwa sloganów w ramach jakich ona operuje … Lokalnie możemy sobie napisać o hipokryzji politycznej i braku odpowiedzialności za słowa – obietnice …

    Koledzy patrioci nie mają możliwości prowadzenia samodzielnej zbiórki, ograniczają to wymogi formalne i charakter Stowarzyszenia jako zwykłe
    … Możemy prowadzić jedynie zbiórki na zlecenie, co kilka razy już robiliśmy … Co do grobu ks. Kowalskiego to obawiam się, że zbiórka mogłaby nie pokryć nawet 5 % potrzeby renowacji nagrobka …

    Jeśli chodzi o inflację, to proszę sobie poczytać jak Remondis się przed nią w umowie na najemem naszej infrastruktury w ujęciu 25 lat zabezpieczył. Czy nie można umowy zmienić ? Co człowiek prawem ustanowił/ może i prawem zmienić. Wierzę, że są osoby, które nad tym pracują właśnie – oby dało to efekt !

    Co do zebrania podpisów, proszę pamiętać, że ta liczba podpisów wynosiłaby około 1100 by referendum nabrało mocy – moim zdaniem przy zaangażowaniu 10 dobrze zorganizowanych i dysponujących czasem osób, plus wykorzystanie mediów to kwestia 2 tygodni i mielibyśmy referendum – a uważam tak ponieważ Burmistrza poparło mniej niż 20 % mieszkańców gminy – to żadne poparcie – a raczej wygrana beneficjentów jego bytności w takim „stylu” na stanowisku …

    • Jeszcze raz napiszę – nie bronię niczego co jest nie do obrony. Co do podpisów – skoro to takie proste dlaczego tego nikt nie zrobił, a szczególnie wnioskodawcy? Zamknijmy temat.
     Co do poparcia – szerszy problem , z reguły rządzą Ci , których poparło te 20 lub mniej procent uprawnionych do głosowania, zarówno w małej jak i dużej polityce. Ale ani Pan ani ja nie mamy prawa do kwestionowania wyboru obywateli. Mamy tylko kartkę wyborczą.
     Co do nagrobka, pomyślmy – może jest jakiś podmiot , który tę zbiórkę może zlecić i ewentualnie do jakich Instytucji można się zwrócić o dofinansowanie?
     I generalnie – myślmy do przodu.
     No właśnie jak odkręcić błędne decyzje,no i co na przyszłość?

 20. Anonimie z 16 sierpnia 2018 o 08:59,

  Raport jest dostępny jak i kilka uchwał plus opinia prawna, od początku zakładałem jego powszechność i ogólną dostępność jako rzecz kluczową przy finalnej wersji Raportu. Sam w pracach Komisji nie mogłem uczestniczyć, ponieważ takiej opcji nie przewiduje prawo – może ona składać się tylko z członków Rady:

  file:///C:/Users/Liwiusz/AppData/Local/Temp/20180709103543_uchwala%20z%20raportem.pdf

  Dostępna jest także uchwała, którą Panowie Burmistrzowie blokują a dotyczy ona renegocjacji umowy, lub jej rozwiązania – jest ona zamrożona przez organ wykonawczy – nie wiedzieć czemu ?

  Anonimie z 16 sierpnia 2018 o 10:14,

  Nie wiem czemu nikt tego nie zrobił, ja to osobiście rozważałem taką inicjatywę ( stąd moje relatywnie dobre rozpoznanie w temacie ) – ale to był okres w moim życiu, gdzie moja aktywność była ukierunkowana na inne priorytety – wręcz najbardziej istotne … 🙂

  Zresztą tak jak wtedy Pan Burmistrz na sesji na której głosowano referendum był łaskaw zauważyć w opozycji do wnioskujących radnych – zobaczcie jak mało ludzi jest na sali – nikt się tym nie interesuje – i to jest podstawowy błąd moim zdaniem Anonimie – że sprawami lokalnej polityki mało kto się interesuje – i dlatego Panowie Burmistrzowie mogli jedynie na tą powszechną ignorancję być obliczeni i serwować co 4 lata placyki co by podkreślać obfitości swojej działalności … I jestem na to bardzo zły, ponieważ to traktowanie mieszkańców jak głupców …

  Mamy tylko/ i aż kartkę wyborczą – ale także prawo głosu na sesji rady miejskiej – oraz instrumenty do odwołania władzy tylko, że władzę trzeba kontrolować i rozliczać bo inaczej wykorzysta nasze lenistwo/ignorancję/ oraz ordynarnie będzie wykorzystywać nieznajomość ekonomiki i prawa … Tłumacząc często swoje błędy/ świadomie lub nie, zaniechania idiotycznymi argumentami lub chowając się jak w przypadku umowy z Remondisem za parawanem prawnych kruczków – bojąc się, że ta umowa – jej szkodliwe dla nas zapisy – wyjdą na światło dzienne …

  Co do inicjatywy zebrania kwoty na renowację nagrobka/ to jest moim zdaniem temat na najbliższą jesień – i można to zrobić lokalnymi środkami – angażując kilka podmiotów …

  O ks. Kowalskim z pewnością zrobi się „głośniej” gdy dojdzie do wydania pewnej książki – to będzie świetna okazja by nadać tej sprawie bieg i odpowiedni priorytet do realizacji … Więc wierzę, że nasze portfele dźwigną inflację od 50 zł, a kwota 150 zł – będzie mogła być wykorzystana na znicz lub kwiaty na nowy nagrobek …

 21. „moim zdaniem warto poświęcić ( strzelam koszt – 50 000 tysięcy złotych ) by ratować ekonomikę budżetu przed takim dysponowaniem naszymi środkami jakie miały miejsce…” – ręce opadają…
  Po pierwsze, ekonomika, to nauka stosowana. Nie niszczmy języka polskiego używając słów niewłaściwie. Czemu to ma służyć? Na pewno nie podniesieniu wagi wypowiedzi, wprost przeciwnie.
  Po drugie, jeszcze ważniejsze, co za mentalność stoi za pomysłem wyrzucenia lekką ręką publicznych pieniędzy w kontrowersyjny pomysł? Zdrowy rozsądek podpowiada, że to pomysł z góry skazany na niepowodzenie. Czy nie jest to mentalność w istocie ta sama, która lekką ręką wyrzuca ponad dwa miliony w targowisko? Jeszcze inne marnuje pieniądze na „placu czerwonym”, albo w zdemolowaniu placu Sw Wojciecha? W dewastację prezbiterium naszej bazyliki? Przeraża, że lekkomyślność tak łatwo się szerzy, tak łatwo i niemal niezauważalnie zapuszcza korzenie w społeczeństwie, ze staje się normą.
  Po trzecie, te dyskusje o absolutorium… Czy nie lekkomyślność większości z biorących udział w wyborach na terenie naszej gminy, wybrała Dyzia na burmistrza? I to kilka razy z rzędu?! O czym świadczy powierzenie urzędu burmistrza p. Krzysztofowi, jeśli nie o lekkomyślności i naiwności?! Czego spodziewaliście się po p. Krzysztofie Derezinskim? Macie to, co wybraliście, co sobą Dyzio reprezentował i reprezentuje. Choć raczej i niestety – wszyscy mamy to, co wybraliście.

  • Mądry wpis votum separatum i smutna konstatacja niedoli naszej lokalnej. Replikujące się wzorce niewłaściwego myślenia, lekkomyślności, nawet bezmyślności. I brak odpowiedzialności zarówno za słowa, jak i czyny, wybory. Jedynym ośrodkiem i motorem rozwoju Trzemeszna był skasowany przez niemieckiego zaborcę klasztor i zakon Kanoników Regularnych. Od tamtej pory stacza się nieubłaganie, w stopniowym regresie, ostatnio coraz szybciej w bagno. Kto i jak to zatrzymać może?

 22. Drogie Votum Separanrum,

  Ekonomika to faktycznie nauka stosowana ale nie przez Pana Burmistrza przez dwie i pół kadencji, stąd pełna świadomość użycia tego sformułowania …

  I to ekonomika właśnie stoi za odsunięcie Panów Burmistrzów od władzy, bo przez kogo zarządzanie te miliony uciekały ? I czy stanowi dla Pana problem inwestycji ( rzeczone – strzelone 50 tysięcy bo tak to traktowałem ) w zrzucenie kogoś tak tragicznie zarządzającego kolejnymi budżetemi w formie referendum – pisząc językiem Pana Burmistrza – to się mieszkańcom tej gminy należało jak psu micha !

  Oczywiście możemy spekulować, co do przebiegu referendum jak i kolejnych wyborów przy założeniu, że mieszkańcy wykazali by przy urnie, że dziękują za fakt takiego zarządzania po kolejnych obietnicach kampanii Pana Burmistrza w stylu nic się nie stało i chciałbym wiele więcej, ale wicie rozumiecie oni przeszkadzają …

  I przypominam jeszcze raz nie większość wybrała Pana Burmistrza, a zaledwie 20 % uprawnionych do głosowania, większość głosujących to sformułowanie oddaje stan faktyczny, więc zamiast piętnować mnie za używanie pojęć niby nie zgodnie z fachową terminologią warto skupić, że na własnej klawiaturze …

  Piszę Pan, że moja mentalność pozwala wydawać pieniądze publiczne w sposób mocno ograniczony jak to czyni przez dekadę Pan Burmistrz – nic bardziej mylnego – to są kroki o jakich pisałem konsekwentnie na tym portalu kilka miesięcy po ponownych wybraniu Pana Burmistrza na swój urząd – że nic się nie zmieniło i po prostu nas jako mieszkańców oszukał ( pomijam tych którzy mają atrament na rękach na karcie wyborczej ) !

  Co do kwestii wydatkowania pieniędzy budżetowych, środków publicznych oraz realizacji długoterminowych planów finansowych dla tej gminy to staję pierwszy w szeregu dla podjęcie rzeczowej – merytorycznej dyskusji w tym temacie na tym portalu, czy też w ramach kampanii jakie sztaby wyborcze przygotują …

  Gdyby referendum odwoławcze miało pozytywny skutek, to te tematy podejmowalibyśmy dwa lata wcześniej !

 23. No tak sam do błędu niezebrania podpisów przez Wnioskodawców ani przez Pana osobiście nigdy się Pan nie przyzna a na dodatek podobno „nie byłoby z tym żadnego problemu”. Niestety nie ma Pan na to żadnego dowodu. Napisal Pan , że ma Pan „nade mną przewagę ” bo kandydatowi na Burmistrza zada Pan pytania osobiście. Nie wiem czy to przewaga, ja mogę sobie ocenić i pytać jak większość obywateli, póki co nie znam żadnego programu i nie muszę stawać po żadnej stronie więc mogę sobie pozwolić na obiektywną ocenę. Tylko zebrane podpisy mieszkańców mogłyby uzasadnić wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Teraz sobie można gdybać co by było gdyby. Trudno mi sobie wyobrazić, że w roku po wyborach partia opozycyjna składa wniosek o referendum w sprawie odwołania np. Prezydenta wybranego w wyborach powszechnych. Pańskich poglądów nie znam bo jest Pan tylko przeciw Burmistrzowi i ok a można wiedzieć w takim razie kogo Pan popiera i dlaczego?. Natomiast ma Pan rację że powinniśmy umieć ocenić wiarygodnośc kandydatów a także realność prezentowanych programów i żądać zaprezentowania sposobu finansowania , a tym samym co z tymi obligacjami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj