Strona główna Polityka Absolutorium – 10:5 dla burmistrza

Absolutorium – 10:5 dla burmistrza

2397
71

W burzliwej atmosferze przebiegały obrady dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Trzemeszna, której jednym z punktów było głosowanie nad absolutorium dla burmistrza Krzysztofa Derezińskiego.

Sesja – na którą dotarli wszyscy radni – rozpoczęła się o godzinie 13:30. Mimo, iż głosowanie nad absolutorium było jednym z pierwszych punktów porządku obrad, rozpoczęło się ono dopiero około godziny 16. Wcześniej trwała dyskusja, do której włączyli się niektórzy radni, burmistrz, skarbnik Alina Kociemba, mecenas Marcin Leśny oraz mieszkaniec Trzemeszna, Jarosław Jatczak.

Najostrzejsza wymiana zdań toczyła się pomiędzy dwoma prawnikami – M. Leśnym i J. Jatczakiem. Obaj panowie przedstawiali swoje argumenty za zasadnością (lub też nie) udzielenia absolutorium dla burmistrza. Najwięcej kontrowersji budziła kwestia odzyskiwania podatku VAT, którą zajmuje się kancelaria M. Leśnego.

J. Jatczak wskazywał m.in. na dużą niegospodarność – jaką jest jego zdaniem 15% prowizja za odzyskiwany podatek – oraz na brak kontrasygnaty skarbnika gminy na umowie dotyczącej przedmiotowej usługi, jak również na długi okres jej zawarcia (4 lata) i brak postępowania przetargowego, które wyłoniłoby „najtańszego” wykonawcę.

Drugi z prawników stanowczo odpierał zarzuty, twierdząc m.in. iż dzięki metodzie, jaką stosuje jego kancelaria, Gmina Trzemeszno odzyskała wyjątkowo dużo podatku VAT.

Po długiej dyskusji radni przeszli do głosowania. Za udzieleniem absolutorium dla burmistrza zagłosowało 10 radnych, nie było głosów wstrzymujących. Przeciwko było 5 osób z klubu radnych Ponad Podziałami – Magdalena Krzyżaniak – Świątek, Maria Sobieszak, Zbigniew Matelski, Sławomir Peno oraz Kacper Lipiński.

Burmistrz K. Dereziński podziękował osobom, które zagłosowały nad pozytywną dla niego decyzją. Otrzymał kwiaty od przewodniczącego rady Ludwika Macioła i radnego Grzegorza Koperskiego.

Szersza relacja z przebiegu dzisiejszej sesji – wraz z nagraniami audio zawierającymi wypowiedzi radnych, burmistrza, M. Leśnego i J. Jatczaka – już jutro.

71 KOMENTARZE

 1. 3 zdjecie – koles w kolejce prawie juz pierscien caluje spina sie powiem temu panu tak „Czy zabrał pan ze sobą wazeline”? ??

 2. no to teraz trzeba sie przyjrzec osoba z naszej wspaniałej rady ktorzy głosowali ZA i wyciagnac odpowiednie wnioski ’.
  za czasow PRL prokurator mówił dajcie mi człowieka a paragraf znajde . Moze tym razem trzeba tez tak robic.
  DRODZY TRZEMESZNIANIE OPAMIETAJCIE SIE TRZEMESZNO IDZIE NA DNO

  • Tak 10 madrych a nie jak platformioki sie zra pracowqac trzeba dalej a nie utrudniac pracy gratulacje burmistrzu a teraz rob czystke w szkolach;;;;

 3. Fotka pierwsza-ludzie za których się wstydzę!P. Dziel,nikt nie spodziewał się inaczej!Co dostanie Kruchowo,kosztem innych wiosek?Dyziu jest tak naprawdę nad-sołtysem kruchowa!Będziemy śledzić dalszy „złoty deszcz”Za głosy poddańcze p.MD.

 4. Wiadomo, że towarzystwo udzielające absolutorium to tak naprawdę radni, których nie obchodzą pieniądze, które marnotrawią się z naszych podatków.

  Zaskakuje mnie tutaj jednak najbardziej postawa radnych Dalewskiego i Bisikiewicza…i smuci zarazem…

 5. Absolutorium (łac. absolutorium – zwolnienie, unieważnienie) – określenie aktu prawnego, który dokonywany jest poprzez organ uprawniony (np. parlament) na podstawie przedstawionego sprawozdania rachunkowego. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego (w tym przypadku rządu) w określonym przedziale czasowym.

 6. Wiem,że dzisiaj będzie tu gorąco…Tak naprawdę wierzę,że wszyscy tu piszący,kochają Trzemeszno.Te wypowiedzi,to wyraz bezsilności.Dziś Trzemeszno przegrało.Kiedy przyjdzie nam decydować o wyborach do rady,zróbmy to rozsądnie i namysłem.Mam to szczęście,że mogę oderwać się od Trzemeszeńskiej rzeczywistości.Zapraszam na króciutki odlot… :)https://www.youtube.com/watch?v=_PWY7qK1axg&feature=share

 7. Jak jeszcze raz jakiś faryzeusz przyjdzie skomleć o podpis , wy…..le go na zbity pysk . Koniec z zaufaniem . Koniec z demokracją . Będę obłudników miał na oku a przyjdą .

 8. Mieszkańcy,zobaczcie -p.Dalewski,p.Bisikiewicz chodzili od mieszkania do mieszkania i oszukiwali ludzi-ja wiem że niektórzy z kandydatów, w tym na burmistrza nigdzie nie łazili i nie skomleli,wśród takich osób był np.p.Paweł P,oni prowadzili czystą kampanię, zebrania z mieszkań cami ,strona internetowa i program -choć nie zostali wybrani to wielka szkoda -byli to kandydaci z klasą.Społeczeństwo musi zrozumieć i docenić właściwe wybory!!!!!

  • Obawiam sie ze mieszkancy Trzemeszna nie dojrzeli do tego,aby wybrac dobrze…pozwalają sobą manipulować jak dzieci…żenada…a Gmina popada w zatracenie…

 9. ale was trzemeszniacy wyr…no bez mydla 🙂 wasi radni placicie wiecej za wode , za smieci za scieki ktore de facto leja sie do jeziorka, gmina płaci kancelarii w setkach tysiecy PLN NAPRAWDE JESTESCIE AZ TAK SLEPI I LICZYC NIE UMIECIE ? nie mowie ze kazdy ma byc matematykiem ale kalkulator to chyba posiadacie w komorce co ?

  juz naprawde nie chce mi sie nawet smiac bo to smieszne przestalo byc jakis czas temu nie mieszkam w tym cudnym miescie ale spoglądam od czasu do czasu jak ono sie sypie przeciez mozna tak wiele zrobic i wcale nie potrzeba do tego funduszy pojedzcie gdzies dalej poogladajcie co mozna zrobic jak wiele nie zamykajcie sie w domu bo pozniej nic nie wiecie i wierzycie tym Radnym co to do was zapukają i bzdur wam naopowiadają jak ten Inkasent caly bajki biednym ludziom wciska i namawia dajecie sie sterowac ??

 10. Tylko pięcioro radnych ma tz.jaja,a pozostali mają jakieś sprawy do załatwienia i ta kolejka do lizania d..Ale mamy radę albo emeryci albo jeszcze dzieci.

 11. Byłem na dzisiejszej radzie i powiem wprost, burmistrz psychicznie nie wytrzymywał. Jego mecenasik Leśny przegrywał ewidentnie z Jatczakiem jego zarzuty, że to wiec wyborczy były wyrazem bezsilności w starciu z lepszym od siebie. Niestety widziałem że wynik jest przesądzony, Benke żenada!!!! Chojecki i Macioł skomentuję tak jak moli zostać dopuszczeni do list Ziemi gnieźnieńskiej. Panie Marku Gotowała został pan wykiwany, Dalewski Wiśniewska i Bisikiewicz jesteście do niczego. A wy tu anonimowi opamiętajcie się bo to wy głosowaliście na nich, ja swój głos oddałem na kandydata z ponad podziałami i nie czuję odpowiedzialności za to co się dzieje wińcie siebie.

  • Czyli na drugiej turze nie byłeś a jak nie byłeś to nie marudź na obecnego burmistrza. Trzeba było zagłosować na Gotowałe. Ty i inne Tobie podobne Zofie myśleliście że wygra Piechowiak ale tak się nie stało i trzeba było uciekać do Żnina.

 12. Jeśli ty się podpiszesz ja też się podpiszę no śmiało 😉 osobiście podpisywałem się wielokrotnie pisząc tu posty, ale nikt inny tego nie robił, więc w dyskusji z anonimami wolę być anonimem. Ale nie boję się w przeciwieństwie do cb jawnej krytyki burmistrza, który w przeciwieństwie do Gotowały nie zna się n a prawie. Sam wysługuje się do dyskusji i do spraw prawa ludzi i płaci im naszymi podatkami.

 13. Jeśli kierowałeś to do mnie to powiem że głosowałem na pana Gotowałę który jest lepiej wykształcony i kompetentniejszy od Dyzia.

 14. Co do etatu „ŻONY” w OSiRze-ta Pani jest tam m.in. od Sportu Szkolnego czyli np.organizacji zawodów sportowych.Nie ma o tym zielonego pojęcia i do tego zachowuje się jakby nic nie musiała robić.Swoją rolę ogranicza do zrobienia kilku zdjęć i to w obcasach po parkiecie (inni muszą zmieniać obuwie bo jak nie to jest afera na całą gminę).Jak to mówi młodzież – ŻAL.PL!!!

 15. Zastanawiałem się czy jest jakikolwiek sens wpisu . Gro osób wypowiadających się reprezentuje bardzo niski poziom intelektualny nie posiadające żadnej wiedzy . Dobrze że to jedynie niski procent o ile można tak to określić . Jednostki nic kompletnie nieznacznie w życiu społecznym i politycznym . Dystans do rzeczywistości jest powalający .
  W odniesieniu do rady . Nie neguje decyzji była ona suwerenna i wynikała z pewnych zapisów ustawowych . Wytknięcie pewnych złych decyzji ma również swoje uzasadnienie . Dobrze że ma to swój czas w określonym miejscu . Wręczenie jednak kwiatów burmistrzowi uważam za haniebne upokorzenia siebie i tych , którzy maja swoje uzasadnione racje . Racje , z lekceważenia wyborców itp . Kwestie te są oddzielnym problemem i mocno obciążającym sumienie burmistrza o ile ten Pan takowe posiada . Na koniec Panie Przewodniczący dużo Pan stracił . Niech to będzie kolejna nauczka prowadzenia lokalnej polityki . Pozdrawiam .
  PS.
  PANOWIE RADNI W PRYWATNYCH ROZMOWACH NIE WYPOWIADAJCIE SŁÓW NIEZGODNYCH Z TYM CO SOBĄ REPREZENTUJECIE . OBŁUDA TO WSTRĘTNA PRZYPADŁOŚĆ .

 16. Bardzo rozsądny komentarz Krytyka. A wręczenie kwiatów burmistrzowi w tej sytuacji to tak jak by dać na koniec roku szkolnego nagrodę za wyniki w nauce uczniowi, który przeszedł do następnej klasy na samych dopuszczających ocenach.

  • do minionka widac masz słabe informacje odsłuchaj nagranie z sesji to zmienisz zdanie.Takiej ostrej krytki jak wygłosił ten radny dawno nie slyszalem.Co z tego jak 10 radnych zaglosowalo za Burmistrzem i to jest smierdzaca kicha.

 17. Gdzie podziałaś się Malino ogrodowa panno ? Brak mi Malino Twoich baaardzo intrygujących wpisów . Jak Ty oceniasz Radę , Burmistrza i wypowiadane prawdy . A może swietujesz ze strzykawą na głodzie ? . Tylko nie przesadź z podwójnego upojenia .

  • Hi, hi. Widzę, że prawda napisana o tobie bardzo cie dotknęła. I bardzo dobrze 🙂 Przy odrobienie szczęścia może wyciągniesz z tego dobre dla siebie wnioski 🙂

   • No popatrz jesteś 🙂 . Modlitwa dała efekty . Nie jesteś już na haju , to pozytyw . Pytanie dotyczyło jednak czegoś innego . Czyżby to już wynik brania ? Braku słuchania czy po prostu samoobrona . Zaczynam Ciebie lubić 🙂 . Dalsza terapia wstrząsów opłaci się :-):-):-):-):-).

    • A teraz poważnie . No widzisz ile masz do powiedzenia , na otaczającą rzeczywistość . Nic ! . Dajesz SOBĄ manipulować wplatujac się we własne sidła . Zarzucasz komuś poglądy polityczne sama będąc bezideowym indywiduum . Chcesz niszczyć czyjeś poglądy tak jak robili to czerwoni , komuniści , stalinowcy czy faszyści . Nie stać Ciebie na logiczne odbieranie świata . Kierujesz się pychą i zarozumialstwem czego dowodem jest również nazywanie siebie MALINA . Zanim zaczniesz komuś ubliżać zastanów się !

 18. Gdyby była stała stawka VAT np.12% bez możliwości żadnych zwrotów lub dopłat to i kancelarii do tej roboty by nie trzeba było najmować ani radni by nie musieli znać podstaw matematyki. Nam w Polsce nie potrzeba skomplikowanych rozwiązań z których szary obywatel nie ma nic, tylko bandę darmozjadów na utrzymaniu. Każdy przy korycie chce coś do siebie udydolić, dlatego wszystko się komplikuje, kombinuje a na końcu zostaje deficyt, tyle to kosztuje ta banda złodziei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj