Dzisiaj przypada 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, o godzinie 14:30 do Trzemeszna dotarł konwój z trumną kapitana Pawła Cymsa. Szczątki zmarłego bohatera zostały wprowadzone do trzemeszeńskiej bazyliki.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i wystąpienia burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Radny Rady Miejskiej Maciej Adamski przybliżył zgromadzonym sylwetkę Kapitana przedstawiając jego drogę życiową. Radny Przemysław Woźny odczytał natomiast Apel Poległych. Włączyli się w niego kibice Lecha Poznań, odpowiadając słowami „Chwała Bohaterom”.
Modlitwie nad trumną przewodniczył proboszcz trzemeszeńskiej parafii Piotr Kotowski. Uroczystość w kościele zakończyło odśpiewanie „Boże, coś Polskę”. Trumnę wyprowadzono przed bazylikę, gdzie przejął ją wojskowy konwój, który udał się do Gniezna. Tam kapitan Paweł Cyms spocznie obok swoich żołnierzy, w Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła.
Następnie delegacje przeszły na cmentarz parafialny złożyć kwiaty pod Mauzoleum Powstańców Wielkopolskich oraz na zbiorowej mogile Powstańców.
Nie sposób jednak nie zauważyć, że w żaden sposób nie uhonorowano Mieczysława Palucha, urodzonego w Trzemżalu, jednego z głównych inicjatorów Powstania Wielkopolskiego. Płyta z jego nazwiskiem znajduje się przy głównej alei cmentarnej.
przy płycie nagrobnej M. Palucha osobiście zapalałem znicz, palił się również zapalony przez kibiców Lecha… więc niektórzy mogą powiedzieć PAMIĘTAMY
a gdzie wiązanka kwiatów historyku panie Adamski?
To się Pan popisał!!!! Wstyd mi za Pana .
Jak historyk to powinien mieć wiązankę ? Ważne ,że był. I niech każdy radny w Trzemesznie robi tyle co Adamski. Co robi radny Bauza, Koperski i kilku innych?
ważne, że byli co niektórzy, a gdzie reszta Radnych.????
pan Bauza to kompletnie leci sobie w kulki jak to się potocznie mówi.na uroczystości nie , na komisje nie- sam powinien zrezygnować z bycia Radnym.To zwykła kpina z mieszkańców i wyborców.
Adamski to gminny mądry pracuś.Bez kwiatów.
Myślę że ci z kwiatami tosię nie napracowali przy organizacji uroczystości.
Jak byś umiał czytać to byś przeczytał
” Radny Rady Miejskiej Maciej Adamski przybliżył zgromadzonym sylwetkę Kapitana przedstawiając jego drogę życiową. ”
Jeśli przybliżył sylwetkę, to chyba wcześniej musiał się przygotować. Może to nie wielki wysiłek dla niego ale na pewno większy niż złożyć wiązankę podaną na cmentarzu przez pracownika urzędu i zakupioną za pieniądze urzędu.
KIBICE LECHA!!??
co w tym dziwnego?
Wstyd, że tak mało mieszkańców o tym wiedziało, Panie Burmistrzu. Gdzie są szkoły z terenu gminy, nauczyciele, dyrektorzy … ?!
Uczestnictwo w tym nie jest obowiązkowe, więc nie wypatruj kto był a kto nie i nie ingeruj w wolny czas innych!
Wstyd, że tak mało mieszkańców przyszło, a kto chciał ten się dowiedział o uroczystości.
Wiedzieli Ci co byli wczoraj w kościele, bo bylo zapowiadane
Aha. To teraz jedynym sposobem przekazywania informacji urzędowych będą ogłoszenia parafialne? Super pomysł. Chcę jednak zwrócić uwagę, że nie wszyscy byli wczoraj w kościele. Wielu wyjechało do rodzin, inni nie byli bo nie byli. Chyba, że burmistrz rozmawia tylko z tymi co chodzą do kościoła.
Kościół to kościół.Urząd to urząd.Gmina to gmina.Burmistrz to burmistrz.Ksiądz to ksiądz.
Wniosek-niech każdy solidnie robi SWOJE!
mnie tez wydaje się, że zainteresowanie „zwykłych” mieszkańców było – wnioskując ze zdjęć – niewielkie, bo ludziom się po prostu „przejadło” to, że każda możliwa uroczystość o dowolnym charakterze (patriotycznym, historycznym, rolniczym, itp) musi mieć koniecznie kulminację w kościele. Jakby nie było innej opcji. W Poznaniu były np. rekonstrukcje – i zainteresowanie było ogromne.
Panie burmistrzu historyku. Jak Pan wytłumaczy fakt pominięcia pamięci Mieczysława Palucha? No chyba Panu nie trzeba tłumaczyć kto to był.
Przyznam, że zmusiliście mnie do myślenia. Poszukałem troszkę i znalazłem między innymi to
http://www.gloswagrowiecki.pl/artykuly/historia/1128-o-nich-filmow-nie-krc.html
Ciekawe. Historia lubi się jednak powtarzać.
dzięki laik za info… chyba postaram się przeczytać tą książkę
Dobrze,że ktoś pamięta o M. Paluchu. Chwała mu za to
Przecieram oczy ze zdumienia. Zapomnieć o Paluchu w Trzemesznie, w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego to tak jakby obchodzić w Trzemesznie rocznicę powstania kościuszkowskiego a nie złożyć kwiatów pod pomnikiem Kilińskiego. I to wszystko w mieście zarządzanym przez HISTORYKA.
może M. Paluch był innego wyznania, albo w ogóle niewierzący, i dlatego „nie wypadało” o nim wspomnieć na uroczystościach o charakterze religijnym? tak tylko zgaduję.
Bo u nas w gminie nie nastąpił jeszcze rozdział kościoła od państwa 🙂
Mamy też radnego historyka.
nawet 2…
Szanowni goście portalu.
Czy to ważne kto był, kto się modlił, kto składał wiązanki, kto i jak przemawiał? a może jak był ubrany?
wszyscy, którzy mogli na swój sposób oddali hołd poległym.
zamiast robić głupie przytyczki jeden drugiemu lepiej zmówcie jedną zdrowaśkę różańca za tych, którzy odeszli przedwcześnie podczas walk.
Wiceburmistrz,już dawno zachowuje się jak kleryk:)
To prawda.A burmistrz jak ksiądz
Może znowu,zgarnęli jakieś dofinansowanie?;)Obaj burmistrzowie,częściej są w kościele,niż w pracy.
Jak nie w kościele to na plebanii, jak nie na plebani to…. też blisko. Byle tylko nie w gabinecie, bo tam mogą czasem upierdliwi mieszkańcy czekać. Zaznaczam, że dotyczy to „władzy najwyższej”. Zastępcę można w urzędzie zastać, chociaż mało z tego wynika.
pan zastępca zeswoich obowiązkow zachowuje sie wzorowo.jest od targu,pomników i kadzenia
Władze Trzemeszna,to „kółko różańcowe”
Mieczysław Paluch rozwiódł się z żoną. Może to jest przyczyna zapomnienia o nim przez zdewociałe władze Trzemeszna?
e, chyba za mało oczywiste. Przecież w trzemeszeńskiej świątyni co drugi modlący się to rozwiedziony.
A wybory wygra jakiś nauczyciel:)Albo nawiedzony,samochwała Jankowski;)Babcie uwielbiają takich kleryków.A uczniowie,nauczycieli.Trzemeszno jest w średniowieczu! Tylko te dofinansowania są współczesne;))
Coraz częściej z mównicy w kościele przemawia władza. Takie czasy zamiast rozdziału Państwa od kościoła następuje łączenie. Ot taka hybryda.
Ale trafiłeś.Wszystkie babcie nie tylko uwielbiają tego pana ale jego słowa uznają za absolut.Powstanie fan club Babcinych Adoratorek? Moja Babcia by tam należała.
Pozdrawiam Pana Kamyszka.Niech Pan wrzuci do naszego ogródka jakiś kamyczek.Przecież lubimy się z wzajemnością.
Na nowy rok zdrowia, i utrzymania dystansu do trudnych spraw a także zachowania obiektywizmu w wyrażanych opiniach.Tak było i ucieszę się jak będzie tak dalej.
pan Adamski powinien tak jak inni radni przestać tyle robić.to co robi dla gminy jest nie widoczne.Naplacu czerwonym ani przed Kilińskim nie opracowuje materiałów które wykorzystują inni.Niech nie robi nic to nikt niebędzie wypisywał głupot o wiązankach.
Wcześiej Henryk dobrze napisał.
Niestety zapominamy o naszych bohaterach.Może jedna z ulic mogłaby mieć nazwę Mieczysława Palucha.I jeszcze słowo do radnych chyba czas zlikwidować nazwę ulicy 20-lecia PRL.
mOŻE TO głupie bo generuje koszty miasta ale nasza mała Ojczyzna miasto Trzemeszno potrzebuje zmian nazw ulic.Główne ulice powinny mieć nazwy Kilińskiego Palucha Cegielskiego może i Waldorfa,który tak pięknie mówił o Trzemesznie.Po co Kopernik Mickiewicz Kościuszko.
Po co Stefan?
Witam-myślę,ze idea jest doskonała.Jesli my nie bedziemy pamiętać o Paluchu,Hulewiczu (polecam jego ksiażkę o powstaniu wlkp pt”wielkie wczoraj w małym gronie”),Cegielskim,Waldorffie,Kilinskim i innych zasłużonych dla Polski,to kto dokopie się do ich trzemeszenskich korzeni..,Ale chyba niezbyt rozsądne jest odbieranie ulicom tak znamienitych patronów jak Kosciuszko,Mickiewicz,Kopernik- niczym sobie na to nie zasłużyli.A przecież nie trzeba szukać daleko:ul 20 lecia PRL…-może z tym trzeba się wreszcie uporać?
Co do informacji o uroczystosciach i obchodach rocznicy powstania,to chyba nic złego ,ze mówi się o tym w kosciele,gorzej ,ze tylko tam.Rzeczywiscie przydałoby się więcej zachęt „świeckich”-strona internetowa,gazeta(jak są pieniądze na życzenia świąteczne,to chyba znalazłyby się i na zaproszenie),plakaty.
Czy przyszłoby więcej ludzi-pewnie tak,choć wątpię.
W czasie ostatnich obchodów pogoda była nadzwyczaj sprzyjająca: +5 stopni(pomyślmy o tych młodych ludziach,którzy 95 lat temu,przy o wiele gorszej pogodzie-był tęgi mróz-poszli walczyć i ginąć za NASZĄ wolnosć.To im zawdzięczamy,ze dziś możemy,ale NIE MUSIMY uczyć się niemieckiego.Dzięki nim 20tyś km2 powierzchni ,2.000.000 Polaków,najlepiej -poza Śląskiem -rozwinięty region przemysłowy i rolniczy naszego kraju dołączyły do POLSKI.
Na nic byłby talent Dmowskiego i geniusz Paderewskiego ,gdyby nie ten zryw ponad 70 tyś -w większosci ledwie żywych po powrocie kilka tygodni wczesniej z WIELKIJ WOJNY ŚWIATOWEJ żołnierzy.To nie Wersal dał nowej Polsce Wielkopolskę-wyrwali ją Niemcom i dołączyli do Macierzy nasi dziadkowie,dziadkowie naszych sąsiadów i znajomych.Traktat wersalski tylko to usankcjonował) , a mimo to było zaledwie kilkadziesiąt osób.Szkoda ,ze i spora część radnych (pamiętajcie o nich przy najbliższym głosowaniu…) ,i dyrektorów szkół ,i nauczycieli nie znalazła czasu by pójść na cmentarz.Szkoda.
Tym większa chwała tym,którzy pamiętali,zorganizowali i byli.
Co zrobić by za rok ,dwa i trzy było ich więcej.Recepta jest tylko jedna-EDUKACJA,ale nie ta nudna podręcznikowa,gdzie o historii powstania jest pół strony drętwym, hermetycznym językiem historyków .Grupy rekonstrukcyjne,inscenizacje,interaktywne muzea-to dziś najlepsza recepta na zainteresowanie młodych historią i pamięcią o bohaterach.
No tak,ale to kosztuje powiedzą malkontenci-owszem,trzeba na to znależć srodki,czasem niemałe-ale chyba jednak warto.A może prosciej i naprawdę tanio-z czystym sumieniem drodzy nauczyciele ,odpowiedzcie ile kosztuje zrobienie drzew genealogicznych trzemeszenskich powstanców? I kiedy (i czy kiedykolwiek) to robiliście ?,kiedy ostatnio byliscie na wycieczce szkolnej w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu (Odwach-Stary Rynek)?
Było ich kilkudziesięciu,kazdy z nich miał rodzinę :brata,siostrę ojca,matkę kuzyna,dziadka,syna,córkę itd. 100 lat temu Trzemeszno liczyło może 1000-może 1200 mieszkanców-gdyby tak dogłębnie pokopac, okaze się,ze większość dzisiejszych trzemesznian MA krewnych powstanców,tylko tego NIE WIE-zabrakło ciagłośći pamięci.50lat czarnej dziury:wojna,okupacja,komuna-to nie był czas w którym wspominano powstanczych bojowników,przeciwnie -usuwano ich historię pomniki,mogiły,dokumenty i PAMIĘĆ.
Gdybyśmy zabrali się za to 20 lat temu-jeszcze mielibyśmy szansę usłyszeć historię z pierwszej ręki-od jej uczestników.
Dzisiaj pozostają nam tylko książki i wspomnienia.
Ale WARTO.Warto czytać,szukać,inscenizować!Warto pamiętać!
Jesli my o nich zapomnimy,kto będzie pamiętał?
CHWAŁA BOHATEROM !
Serdeczne podziękowania dla organizatorów i uczestników obchodów 95 rocznicy Powstania Wielkopolskiego-do zobaczenia za rok!
Panie Mariuszu. Słusznie Pan prawisz. Jednak trzeba zejść na ziemię. Tę ziemię. Trzemeszeńską ziemię. Oczekuje Pan edukacji młodzieży w mieście, gdzie w rocznicę wybuchu powstania oficjalne delegacje przechodzą obok płyty pamiątkowej poświęconej Paluchowi tak jak przed innymi grobami? Nikt się nie zatrzymał, nie mówiąc o złożeniu symbolicznego kwiatka czy kilku słowach na temat bohatera.
Drogi Panie Histeryku,
Nobody is perfect.Jestem z natury optymistą,więc staram się widzieć,ze szklanka jest do połowy pełna…
Nawet w najlepiej przygotowanej uroczystosci mogą pojawic się potknięcia.
Oczywiscie, szkoda,ze przy tej okazji nie uwypuklono należycie zasług Mieczysława Palucha (przypomnę,ze była juz ku temu ,bardzo dogodna sposobnosc -10 grudnia 2013 r minęła 125 rocznica Jego urodzin),ale to tylko pokazuje ile jeszcze MAMY do zrobienia.
Podkreślam MAMY,ponieważ uważam,ze nie jest to bynajmniej ,wyłącznie sprawa władz miasta ,czy gminy.
To nasza wspólna sprawa i pamięć.
Ja obiecuję-za rok zapalę znicz pod pamiątkową płytą tego bohatera( zmarł w Szkocji w 1942 r i tam jest pochowany).
A Pan?
Pozdrawiam
Panie Mariuszu teraz Pan pamięta, a z Pana słów wynika że uczestniczył w uroczystościach. Ja zapaliłem choć w nich nie uczestniczyłem co jest spowodowane polityką informacyjną w naszej gminie. Byłem na cmentarzu przed południem i spełniłem swój patriotyczny obowiązek.
Pozdrawiam i być może do zobaczenia za rok…
wstyd być kibicem poznańskich złotówek tylko ZAWISZA!
To temat o Powstaniu Wielkopolskim i rocznicy jego wybuchu a nie forum kibiców. Ale dla kibiców Lecha mój szacunek za pamięć o bohaterach.