Strona główna Kultura 80. rocznica wkroczenia Niemców do Trzemeszna

80. rocznica wkroczenia Niemców do Trzemeszna

6818
10

Bardzo podniosły charakter miały gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęły się one przy pomniku w Niewolnie, gdzie odsłonięto nową tablicę pamiątkową, a także odczytano apel pamięci i złożono wiązanki kwiatów.

Miejsce rozpoczęcia uroczystości nie było przypadkowe. To właśnie w Niewolnie 10 września 1939 roku padły pierwsze na ziemi trzemeszeńskiej strzały tej wojny.

Następnie uczestnicy obchodów przeszli spod pomnika Jana Kilińskiego na mszę świętą do bazyliki. Po drodze złożono kwiaty przy tablicach upamiętniających burmistrza Kazimierza Jarosława Szymańskiego i dowódcę obrony Trzemeszna mjr. Andrzeja Marchlewicza.

Ostatnia część uroczystości miała miejsce w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Wręczono tam wyróżnienia przyznane niedawno przez Radę Miejską. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Przyznane pośmiertnie Honorowe Obywatelstwo Trzemeszna odebrali członkowie rodzin pomordowanych. Marek Dobrzykowski w imieniu burmistrza K. Szymańskiego i Halina Marchlewicz w imieniu mjr. A. Marchlewicza.

Medal Honorowy Gminy Trzemeszno odebrał Henryk Nowak.Wyróżniony podkreślił, że takich jak on młodych ludzi, którzy w różny sposób włączyli się w obronę miasta było w tym czasie wielu, dlatego pragnie on podzielić się dziś z nimi tym zaszczytem.

Wzruszającym momentem było wystąpienie Krystyny Wielgosz. Ta długoletnia nauczycielka tej szkoły przekazała na ręce dyrektor Ilony Adamskiej zdjęcie byłego, przedwojennego woźnego Jana Wiśniewskiego w mundurze wojskowym. To on przechował przez okres wojny szkolny sztandar i część dokumentów, które znajdują się obecnie w izbie tradycji szkoły. Trafi tam też ofiarowane zdjęcie.

Równie poruszające było odczytanie przez nauczyciela Macieja Adamskiego listu zamieszkałego w Szwajcarii Janusza Morkowskiego do uczniów szkoły. Przybliżył on w nim sylwetki dwóch Feliksów Morkowskich – swojego ojca i jego kuzyna – absolwentów trzemeszeńskiego gimnazjum, uczestników II wojny światowej.

Obchody zakończyło odsłonięcie tablicy z nazwiskami profesorów, uczniów i wychowanków trzemeszeńskiego progimnazjum, gimnazjum i liceum – ofiar II wojny. Dotychczasowa tablica odnosiła się tylko do ofiar najeźdźcy hitlerowskiego. Nie uwzględniała osób, które straciły życie z rąk sowieckich.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości wysłuchali recytacji w wykonaniu harcerki Maryny Wekwerth oraz występu szkolnego chóru „Kantata”.

W dzisiejszych obchodach uczestniczyła delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z dyrektorem poznańskiego oddziału – dr. hab. Rafałem Reczkiem.

Wojewodę wielkopolskiego reprezentowała pochodząca z Trzemeszna Anna Jost – Prześlakowska. Uroczystość uświetniła mogileńska orkiestra dęta.

10 KOMENTARZE

  1. Dziękuję zaangażowanym w przygotowanie uroczystości,było naprawde godnie.Zarówno w Niewolnie jak i w Trzemesznie.Zastanawiam się ile osób wysłuchało i choć spróbuje wprowadzać w życie słowa, które padły z ust ks.Proboszcza w homilii.O braku chęci odwetu,wyzbyciu się nienawiści.Jak mówił,za pokój nie są wyłącznie odpowiedzialni politycy,ale my,tutaj w Trzemesznie,chociażby przez życzliwość wobec sąsiadów,zakończenie bzdurnych waśni.Życzę tego wszystkim mieszkańcom.

  2. 10.09 uczczono pamięć pomordowanych i zamęczonych,nie tylko dokładnie 80 lat temu.W trakcie uroczystości wspominano rozstrzelanych w Kociniu,odsłonięto tablice z nazwiskami profesorów i wychowanków progimnazjum,gimnazjum i liceum,zamęczonych ,rozstrzelanych lub zaginionych w trakcie wojny.Wszystkie te dramatyczne wydarzenia,mialy swój początek dla trzemesznian,10.09.1939.W moim przekonaniu,tytuł jest właściwy,nie zauważam świętowania triumfu oprawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj