Strona główna Różne 80. rocznica deportacji Polaków na Syberię

80. rocznica deportacji Polaków na Syberię

2728
2

Wczoraj w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyły się główne uroczystości związane z 80. rocznicą wywózek Polaków na Syberię przez władze sowieckie.

Spotkanie było okazją do wręczenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Związku Sybiraków. Otrzymali je Władysław Dereziński i Jarosław Majewski. Harcerka Michalina Łabędzka odczytała wspomnienia Edwarda Drozda z wywózki na Sybir. Ich autor nie mógł być obecny z uwagi na stan zdrowia.

Okolicznościowe wiersze odczytała Anna Golińska. Uczestnicy uroczystości mieli też okazję obejrzeć film „Zapomniana Odyseja” opowiadający o losach ludzi deportowanych na Syberię i do Kazachstanu.

Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod obeliskiem „Poległym Męczennikom Więzień, Łagrów i Zesłania” na trzemeszeńskim cmentarzu.

2 KOMENTARZE

  1. Jak Trzemeszno zostało włączone do „Kraju Warty (Warthegau) ” to okupanci wywozili Polaków albo do GG albo na roboty przymusowe do Niemiec. Nic mi nie wiadomo, żeby z terenu Trzemeszno wywożono rodowitych Trzemesznian na Syberię!!! Sybiracy pochodzili z Kresów Wschodnich włączonych do ZSRR . Dziwne te obchody – PIS i Wschód chce rządzić w Wielkopolsce? Tego wpisu wymaga SZACUNEK DLA PRAWDY HISTORYCZNEJ. Nie twórzcie nowych „mitów założycielskich” w stylu „mamusi powstańczyni warszawskiej”, która powstanie spędziła gdzieś na prowincji pod Warszawą.

  2. Mój Wychowawca Pan prof. Dereziński dał się wrobić w te „obchody”? On już ma swoje lata – więc staruszka można zmanipulować. Przecież z okolic, z których pochodzi Pan Profesor wywozili mówiący po niemiecku żandarmi do GG albo na roboty przymusowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj