Strona główna Kultura Mamy nowy herb Trzemeszna

Mamy nowy herb Trzemeszna

5366
29

Jutro o godz. 10.00 w sali Domu Kultury w Trzemesznie odbędzie się XLVIII/2013 sesja Rady Miejskiej w Trzemesznie. Jednym z punktów obrad będzie ustanowienie herbu i flagi miasta i gminy Trzemeszno oraz zasad ich używania. W tej sprawie wypowiedział się zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, który od samego początku prowadzi tą sprawę w trzemeszeńskim ratuszu.

Uchwałą Komisji Heraldycznej nr 64-1138/O/2013 . w sprawie projektów herbu i flagi gminy Trzemeszno został zatwierdzony oficjalny herb i flaga Trzemeszna. Jednocześnie otrzymał też pozytywną opinię Ministra Administracji i Cyfryzacji. Na jutrzejszej sesji ważne będzie nie tylko zatwierdzenie herbu przez radę, ale również  ustalenie zasad ich używania, które do tej pory były dość restrykcyjne. Podjęcie uchwały w tej sprawie spowoduje większą swobodę wykorzystywania herbu, chociażby do celów promocyjnych.

Poprzedni herb nie uzyskał pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej  w dużej mierze ze względu na przeładowanie detali w postaci świętego –  jego stroju czy mimiki twarzy. Zasadą tworzenia herbu jest jego prostota i rozpoznawalność i do tego dążyliśmy. Próbowaliśmy zrobić to we własnym zakresie, ale nasze projekty nie przeszły głosowania, dlatego musieliśmy zwrócić się do profesjonalisty. Wzór herbu wykonał pracownik naukowy UAM dr Gerard Kucharski.

Koszt opracowania wzoru herbu i ekspertyza wyniosły 6.000,00 zł. Wszelkie wydawnictwa promocyjne, które wyszły z UMiG Trzemeszno prezentują już nowy herb Trzemeszna. Widnieje on chociażby na „witaczach” przy wjeździe do gminy na drodze krajowej nr 15.

STARY WZÓR:

520px-POL_Trzemeszno_COA.svg

NOWY WZÓR:

herb nowy

29 KOMENTARZE

  • Jak zwykle najgłośniej krzyczą dyletanci, szanowni Państwo co tak głośno krytykujecie, czy znacie prawidła heraldyki?! Dlatego rozmawianie z Wami o tym herbie to jak rozmawianie o wierszu chińskim bez znajomości chińskiego.
   Poprzedni herb był całkowicie niedopuszczalny, nigdy nie zostałby zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, łamał wszystkie zasady heraldyki. Herb musi mieć przede wszystkim jedną grubość konturu, maksymalny minimalizm szczegółów i wiele innych zagadnień, które faktycznie bardzo ograniczają fantazję projektującego. Taka mała dygresja. Ja akurat się nie wstydzę, moze dlatego, że coś wiem na ten temat.

  • Anonim nie masz racji. Czytamy i wiemy dlaczego herb trzeba poprawić.Ale czy Komisja Heraldyczna w trakcie nanoszenia koniecznych zmian musiała wprowadzić pogorszenie wizerunku naszego św.Wojtka???????????????

 1. Zmieniają tak jak godło Polski pod psełdo powodem i teraz mamy godło z gwiazdami masońskimi i otwartą koroną, która symbolizuje już nie powiem co.
  Stary jest dużo lepszy p.s. 6000zł PARANOJA

 2. Ja już się wstydzę za ten herb!Porażka,skandal to się nadaje do telewizji.Cała Polska powinna zobaczyć jak można ośmieszyć a właściwie okaleczyć wizerunek miasta.Jak nie mógł być stary herb,to trzeba było poprawić go tak żeby nas nie ośmieszał.Zgadzam się z poprzednimi wpisami. Trzęsę się ze złości i z niemocy.

 3. Ten nowy wzór ma być herbem Trzemeszna ??? to jakaś kpina !!! Stary typowo profesjonalny i konkretny i niech tak pozostanie !!! Ta nasza władza chyba niema nic innego do roboty

 4. Z całym szacunkiem dla dr Kucharskiego, ale ja bym taki herb zrobiła za 600zł (w Paincie, jak już ktoś napisał) i miasto zaoszczędziłoby na tym 5400. Swoją drogą na oświacie oszczędzają a za herby się zabierają.

 5. Cena za face lifting w zależności od obszaru poddanego korekcji zaczyna się od 6000 zł, patrząc zatem na nowego Wojciecha cena za usługę wydaje się być uzasadniona.

 6. Tamten stary herb był o wiele lepszy…..
  Ten herb jest jakiś ubogi ten pan jest tak ubogo ubrany.

  Bez sensu. Wywalone pieniądze w błoto..

 7. Zdecydowanie negatywnie oceniam zmianę herbu miasta Trzemeszna, a zwłaszcza wizerunek Św.Wojciecha. Wstyd się posługiwać tym nowym herbem zwłaszcza w działaniach promocyjnych miasta o takiej bogatej historii i tak starym rodowodzie.Wiele gmin wiejskich ma zdecydowanie staranniej opracowane herby. Dla mnie ten nowy herb ośmiesza Miasto Trzemeszno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj