Strona główna Kultura 600 lat parafii w Dusznie

600 lat parafii w Dusznie

3047
27

Jesteśmy jedną z najmniejszych parafii w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jednak w historii kościoła lokalnego istniejemy już 600 lat. Parafia powstała 450 lat po Chrzcie Mieszka w XIII w., aczkolwiek pierwsza wzmianka o proboszczu pochodzi z 1419 r.

Ta wspólnota swoim zasięgiem obejmowała: majątek Duszno / własność Rodu Stablewskich, z którego wywodził się Florian, późniejszy Prymas Polski zm. w 1906 r, wieś Duszno i Olędry Duszeńskie. W tej parafii w latach 1905 – 1909 duszpasterzował ks. Wacław Gieburowski, późniejszy twórca Poznańskich Słowików.

Obecnie parafia liczy 389 parafian. I ponad rok przygotowywała się do Jubileuszu 600 Lecia swego istnienia. Duchowo odnowiła się poprzez przeżywane w dniach 2 – 9 września 2016 r. Misje Święte. Prowadzili je o. Wojciech i o. Krzysztof ze Zgromadzenia OO Redemptorystów z Torunia.

Kulminacyjnym momentem Jubileuszu będzie uroczysta msza św. dziękczynna celebrowana w niedzielę 30 X 2016 r. o godzinie 12:00 w kościele w Dusznie. Przewodniczyć jej będzie ks. Prymas Wojciech Polak w asyście byłych proboszczów, z udziałem parafian oraz zaproszonych gości. Po mszy świętej spotkanie gości i parafian przy stole.

ks. proboszcz Grzegorz Porzecki

27 KOMENTARZE

 1. Niech Parafii w Dusznie Pan Bóg błogosławi przez następne 600 lat. Proboszcz tej Parafii jest w swej dobroci i pokorze wyjątkowy. Całe Trzemeszno wspomina Księdza Grzesia z sentymentem. Najmniejsza Parafia w Dusznie ma Największego Duszpasterza.

 2. Gratuluję rocznicy ks.Proboszczowi i dla mieszkańców.Msza św.w niedzielę o 9,00 myślę iż ks.Grzegorzowi będzie bardzo miło jak zobzczy znajome twarze z naszego Trzemeszna.
  Zyczę powodzenia 🙂

 3. Trzemeszno życzy Księdzu i całej Parafii w Dusznie udanych obchodów tak doniosłej rocznicy we wspólnej ,szczerej modlitwie parafian i przyjaciół parafii . Też będzie dużo Trzemesznian wspierać Was w modlitwie.

 4. Ja i moi znajomi chociaż jesteśmy mieszkancami Trzemeszna wybieramy się na uroczystość.Pozdrowienia dla ks.Grzegorza który pomimo małej parafi a co za tym idzie mniejszymi środkmi zrobił tak wiele.Dobry kapłan i gospodarz.

 5. Piękny kościół wielu księży w nim pracowało .Miło by wspomnieć chociaż tych którym my urodzeni w latach od 1955 wiele mądrych rzeczy się dowiedzieliśmy .
  Obecnemu proboszczowi życzę dużo zdrowia w prowadzeniu swoich
  „owieczek”.
  Pozdrawiam była parafianka ale zawsze blisko sercem przy parafii-tam właśnie się urodziłam itd…

 6. Serdecznie pozdrawiamy zawsze miłego i uśmiechniętego ks Grzegorza , który nigdy nie przejdzie obok zawsze się przywita , porozmawia, takich nam potrzeba a nie takich jak ks Kotowski który łypie po kościele ślepiami , wchodząc na plebani do biura nawet słowem się nie odezwie taki gbur , dużo znałem księży w Trzemesznie to ks prał Michalski szanował parafian , ale Kotowski nie ma za grosz wychowania

  • Łypie- to znaczy spoziera, baczy, patrzy badawczo, czasem zerka ukradkiem a czasem czujnie obserwuje, czy w naszej duuuuuuuuużej Parafii wszystko jest w porządku.
   Niech nam Ksiądz Prałat Kotowski łypie jak najwięcej i jak najdłużej.
   Takie łypanie to dla nas parafian wyraz troski dobrego gospodarza o nasz trzemeszeński kościół.
   Końcowa część komentarza znajomego to wyraz jego choroby psychicznej , więc zamilknę.

 7. To że ks.Grzegorz jest księdzem z powołania to nie podlega żadnej dyskusji :).Myślę też że nie ma powodu aby też obrażać naszego Proboszcza ktory moim zdaniem wiele dobrego wprowadził w naszej parafi i słowa które tu czytamy są przynajmniej mało sprawiedliwe.
  A co do cech charakteru no cóż jeżeli ktoś na tym forum uważa że nie posiada wad to jest w wielkim błędzie.
  Pozdrawiam obu kapłanów ks.Proboszcza z Duszna i Ks.Dziekana każdy z nich chce jak najlepiej dla swoich owieczek :).

 8. Mysle ze to jest 600-lecie parafii Duszno ,a nie księdza,bo tak mu słodzicie,a ksiadz Grzegorz bardzo sie zmienił przez ten czas jak jest na parafii w Dusznie,ma swoje też za uszami,to jest zwykły człowiek jak każdy.Widac,ze ludzi w kosciele w Dusznie dużo mniej,msze stały sie nudne i zrzędliwe ile można tego słuchac

  • Jeżeli ksiądz się zmienił w tej parafii ,to o czym to świadczy? ,ludzi mniej,nudno itd…Wina księdza? A gdzie ludzie ?Co robią dla swojej parafii ?Ludzie chodzą do kościoła, żeby podpisać listę obecności?,żeby się spotkać z kolegami? ,żeby ksiądz widział? Nie ważne kto i ilu chodzi do kościoła, trzeba jeszcze zapytać ilu wśród obecnych jest prawdziwych katolików ,którzy idą żeby się szczerze pomodlić do Żywego przecież i prawdziwego Boga.

 9. Kościół piękny,ksiądz jest,Święte Relikwie Ojca Świętego..,jest za co dziękować, poprosić czasem też trzeba..Byłoby cudownie gdyby jeszcze ludzie dopisali..

 10. Jaka parafia,taki ksiądz, jaki ksiądz, taka parafia ! Ale najpiękniejszy i najlepszy jest tu Pan Bóg.
  600 lat o czymś świadczy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj