Strona główna Kultura 600 lat parafii w Dusznie

600 lat parafii w Dusznie

116
26

Jesteśmy jedną z najmniejszych parafii w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jednak w historii kościoła lokalnego istniejemy już 600 lat. Parafia powstała 450 lat po Chrzcie Mieszka w XIII w., aczkolwiek pierwsza wzmianka o proboszczu pochodzi z 1419 r.

Ta wspólnota swoim zasięgiem obejmowała: majątek Duszno / własność Rodu Stablewskich, z którego wywodził się Florian, późniejszy Prymas Polski zm. w 1906 r, wieś Duszno i Olędry Duszeńskie. W tej parafii w latach 1905 – 1909 duszpasterzował ks. Wacław Gieburowski, późniejszy twórca Poznańskich Słowików.

Obecnie parafia liczy 389 parafian. I ponad rok przygotowywała się do Jubileuszu 600 Lecia swego istnienia. Duchowo odnowiła się poprzez przeżywane w dniach 2 – 9 września 2016 r. Misje Święte. Prowadzili je o. Wojciech i o. Krzysztof ze Zgromadzenia OO Redemptorystów z Torunia.

Kulminacyjnym momentem Jubileuszu będzie uroczysta msza św. dziękczynna celebrowana w niedzielę 30 X 2016 r. o godzinie 12:00 w kościele w Dusznie. Przewodniczyć jej będzie ks. Prymas Wojciech Polak w asyście byłych proboszczów, z udziałem parafian oraz zaproszonych gości. Po mszy świętej spotkanie gości i parafian przy stole.

ks. proboszcz Grzegorz Porzecki

26 KOMENTARZE

 1. Niech Parafii w Dusznie Pan Bóg błogosławi przez następne 600 lat. Proboszcz tej Parafii jest w swej dobroci i pokorze wyjątkowy. Całe Trzemeszno wspomina Księdza Grzesia z sentymentem. Najmniejsza Parafia w Dusznie ma Największego Duszpasterza.

 2. Gratuluję rocznicy ks.Proboszczowi i dla mieszkańców.Msza św.w niedzielę o 9,00 myślę iż ks.Grzegorzowi będzie bardzo miło jak zobzczy znajome twarze z naszego Trzemeszna.
  Zyczę powodzenia 🙂

 3. Trzemeszno życzy Księdzu i całej Parafii w Dusznie udanych obchodów tak doniosłej rocznicy we wspólnej ,szczerej modlitwie parafian i przyjaciół parafii . Też będzie dużo Trzemesznian wspierać Was w modlitwie.

 4. Ja i moi znajomi chociaż jesteśmy mieszkancami Trzemeszna wybieramy się na uroczystość.Pozdrowienia dla ks.Grzegorza który pomimo małej parafi a co za tym idzie mniejszymi środkmi zrobił tak wiele.Dobry kapłan i gospodarz.

 5. Piękny kościół wielu księży w nim pracowało .Miło by wspomnieć chociaż tych którym my urodzeni w latach od 1955 wiele mądrych rzeczy się dowiedzieliśmy .
  Obecnemu proboszczowi życzę dużo zdrowia w prowadzeniu swoich
  „owieczek”.
  Pozdrawiam była parafianka ale zawsze blisko sercem przy parafii-tam właśnie się urodziłam itd…

 6. Serdecznie pozdrawiamy zawsze miłego i uśmiechniętego ks Grzegorza , który nigdy nie przejdzie obok zawsze się przywita , porozmawia, takich nam potrzeba a nie takich jak ks Kotowski który łypie po kościele ślepiami , wchodząc na plebani do biura nawet słowem się nie odezwie taki gbur , dużo znałem księży w Trzemesznie to ks prał Michalski szanował parafian , ale Kotowski nie ma za grosz wychowania

  • Łypie- to znaczy spoziera, baczy, patrzy badawczo, czasem zerka ukradkiem a czasem czujnie obserwuje, czy w naszej duuuuuuuuużej Parafii wszystko jest w porządku.
   Niech nam Ksiądz Prałat Kotowski łypie jak najwięcej i jak najdłużej.
   Takie łypanie to dla nas parafian wyraz troski dobrego gospodarza o nasz trzemeszeński kościół.
   Końcowa część komentarza znajomego to wyraz jego choroby psychicznej , więc zamilknę.

 7. To że ks.Grzegorz jest księdzem z powołania to nie podlega żadnej dyskusji :).Myślę też że nie ma powodu aby też obrażać naszego Proboszcza ktory moim zdaniem wiele dobrego wprowadził w naszej parafi i słowa które tu czytamy są przynajmniej mało sprawiedliwe.
  A co do cech charakteru no cóż jeżeli ktoś na tym forum uważa że nie posiada wad to jest w wielkim błędzie.
  Pozdrawiam obu kapłanów ks.Proboszcza z Duszna i Ks.Dziekana każdy z nich chce jak najlepiej dla swoich owieczek :).

 8. Mysle ze to jest 600-lecie parafii Duszno ,a nie księdza,bo tak mu słodzicie,a ksiadz Grzegorz bardzo sie zmienił przez ten czas jak jest na parafii w Dusznie,ma swoje też za uszami,to jest zwykły człowiek jak każdy.Widac,ze ludzi w kosciele w Dusznie dużo mniej,msze stały sie nudne i zrzędliwe ile można tego słuchac

  • Jeżeli ksiądz się zmienił w tej parafii ,to o czym to świadczy? ,ludzi mniej,nudno itd…Wina księdza? A gdzie ludzie ?Co robią dla swojej parafii ?Ludzie chodzą do kościoła, żeby podpisać listę obecności?,żeby się spotkać z kolegami? ,żeby ksiądz widział? Nie ważne kto i ilu chodzi do kościoła, trzeba jeszcze zapytać ilu wśród obecnych jest prawdziwych katolików ,którzy idą żeby się szczerze pomodlić do Żywego przecież i prawdziwego Boga.

 9. Kościół piękny,ksiądz jest,Święte Relikwie Ojca Świętego..,jest za co dziękować, poprosić czasem też trzeba..Byłoby cudownie gdyby jeszcze ludzie dopisali..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here