600 lat parafii w Dusznie

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Jesteśmy jedną z najmniejszych parafii w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jednak w historii kościoła lokalnego istniejemy już 600 lat. Parafia powstała 450 lat po Chrzcie Mieszka w XIII w., aczkolwiek pierwsza wzmianka o proboszczu pochodzi z 1419 r.

Ta wspólnota swoim zasięgiem obejmowała: majątek Duszno / własność Rodu Stablewskich, z którego wywodził się Florian, późniejszy Prymas Polski zm. w 1906 r, wieś Duszno i Olędry Duszeńskie. W tej parafii w latach 1905 – 1909 duszpasterzował ks. Wacław Gieburowski, późniejszy twórca Poznańskich Słowików.

Obecnie parafia liczy 389 parafian. I ponad rok przygotowywała się do Jubileuszu 600 Lecia swego istnienia. Duchowo odnowiła się poprzez przeżywane w dniach 2 – 9 września 2016 r. Misje Święte. Prowadzili je o. Wojciech i o. Krzysztof ze Zgromadzenia OO Redemptorystów z Torunia.

Kulminacyjnym momentem Jubileuszu będzie uroczysta msza św. dziękczynna celebrowana w niedzielę 30 X 2016 r. o godzinie 12:00 w kościele w Dusznie. Przewodniczyć jej będzie ks. Prymas Wojciech Polak w asyście byłych proboszczów, z udziałem parafian oraz zaproszonych gości. Po mszy świętej spotkanie gości i parafian przy stole.

ks. proboszcz Grzegorz Porzecki

26 Komentarze do 600 lat parafii w Dusznie

ogloszenia
 1. parafianin z Trzemeszna napisał(a):

  Ksiądz Grzesiu bardzo miło wspominam lekcje z Religi z Nim.Zawsze dobre slowo i uśmiech tego sie nie zapomina naprawdę .

 2. Polak napisał(a):

  Też dobrze pamiętam i wspominam księdza Grzesia. Równy gość. Pozdrawiam Go i niech Pan Bóg ma Go w swojej opiece

 3. mariamagdalena napisał(a):

  Takich Księży to się pamięta !!! Szkoda tylko , że w naszej parafii drugi taki , jak ksiądz Grzesiu od dawna się nie pojawił !!!

 4. tere fere napisał(a):

  Macie racje takiego Księdza to się miło wspomina ,to jest Ksiądz z powołania .

 5. Gosia napisał(a):

  Bardot serdecznie pozdrawiam ks.Grzesia,zdrowia zycze!

 6. mieszkanka Trzemeszna napisał(a):

  zawsze miły ,uprzejmy , serdeczny z uśmiechem wita każdego !pozdrawiam bo to dzisiaj rzadkość !

 7. Gloria napisał(a):

  Niech Parafii w Dusznie Pan Bóg błogosławi przez następne 600 lat. Proboszcz tej Parafii jest w swej dobroci i pokorze wyjątkowy. Całe Trzemeszno wspomina Księdza Grzesia z sentymentem. Najmniejsza Parafia w Dusznie ma Największego Duszpasterza.

 8. lala napisał(a):

  Gratuluję rocznicy ks.Proboszczowi i dla mieszkańców.Msza św.w niedzielę o 9,00 myślę iż ks.Grzegorzowi będzie bardzo miło jak zobzczy znajome twarze z naszego Trzemeszna.
  Zyczę powodzenia 🙂

 9. Parafianin Duszeński napisał(a):

  Komentarz do Lala . Pierwsza msza jest o 8.30 , a druga msza jest o 12.00.

 10. Ola napisał(a):

  Trzemeszno życzy Księdzu i całej Parafii w Dusznie udanych obchodów tak doniosłej rocznicy we wspólnej ,szczerej modlitwie parafian i przyjaciół parafii . Też będzie dużo Trzemesznian wspierać Was w modlitwie.

 11. sanderka napisał(a):

  Ksiądz Grzesiu jest najlepszym księdzem jakiego znam!!! 🙂 takich księży brakuje! Miły, uprzejmy, radosn. Pozdrawiam bardzo serdecznie!!

 12. osiołek napisał(a):

  Jak napisać gratuluję Dusznu czy Dusznowi? Tak czy siak
  gratuluję!

 13. AL napisał(a):

  Ja i moi znajomi chociaż jesteśmy mieszkancami Trzemeszna wybieramy się na uroczystość.Pozdrowienia dla ks.Grzegorza który pomimo małej parafi a co za tym idzie mniejszymi środkmi zrobił tak wiele.Dobry kapłan i gospodarz.

 14. Była parafianka napisał(a):

  Piękny kościół wielu księży w nim pracowało .Miło by wspomnieć chociaż tych którym my urodzeni w latach od 1955 wiele mądrych rzeczy się dowiedzieliśmy .
  Obecnemu proboszczowi życzę dużo zdrowia w prowadzeniu swoich
  “owieczek”.
  Pozdrawiam była parafianka ale zawsze blisko sercem przy parafii-tam właśnie się urodziłam itd…

 15. znajomy napisał(a):

  Serdecznie pozdrawiamy zawsze miłego i uśmiechniętego ks Grzegorza , który nigdy nie przejdzie obok zawsze się przywita , porozmawia, takich nam potrzeba a nie takich jak ks Kotowski który łypie po kościele ślepiami , wchodząc na plebani do biura nawet słowem się nie odezwie taki gbur , dużo znałem księży w Trzemesznie to ks prał Michalski szanował parafian , ale Kotowski nie ma za grosz wychowania

  • Agata napisał(a):

   Łypie- to znaczy spoziera, baczy, patrzy badawczo, czasem zerka ukradkiem a czasem czujnie obserwuje, czy w naszej duuuuuuuuużej Parafii wszystko jest w porządku.
   Niech nam Ksiądz Prałat Kotowski łypie jak najwięcej i jak najdłużej.
   Takie łypanie to dla nas parafian wyraz troski dobrego gospodarza o nasz trzemeszeński kościół.
   Końcowa część komentarza znajomego to wyraz jego choroby psychicznej , więc zamilknę.

 16. S.Kan. napisał(a):

  To że ks.Grzegorz jest księdzem z powołania to nie podlega żadnej dyskusji :).Myślę też że nie ma powodu aby też obrażać naszego Proboszcza ktory moim zdaniem wiele dobrego wprowadził w naszej parafi i słowa które tu czytamy są przynajmniej mało sprawiedliwe.
  A co do cech charakteru no cóż jeżeli ktoś na tym forum uważa że nie posiada wad to jest w wielkim błędzie.
  Pozdrawiam obu kapłanów ks.Proboszcza z Duszna i Ks.Dziekana każdy z nich chce jak najlepiej dla swoich owieczek :).

 17. katolik z powołania napisał(a):

  Mysle ze to jest 600-lecie parafii Duszno ,a nie księdza,bo tak mu słodzicie,a ksiadz Grzegorz bardzo sie zmienił przez ten czas jak jest na parafii w Dusznie,ma swoje też za uszami,to jest zwykły człowiek jak każdy.Widac,ze ludzi w kosciele w Dusznie dużo mniej,msze stały sie nudne i zrzędliwe ile można tego słuchac

  • Miejscowa napisał(a):

   Jeżeli ksiądz się zmienił w tej parafii ,to o czym to świadczy? ,ludzi mniej,nudno itd…Wina księdza? A gdzie ludzie ?Co robią dla swojej parafii ?Ludzie chodzą do kościoła, żeby podpisać listę obecności?,żeby się spotkać z kolegami? ,żeby ksiądz widział? Nie ważne kto i ilu chodzi do kościoła, trzeba jeszcze zapytać ilu wśród obecnych jest prawdziwych katolików ,którzy idą żeby się szczerze pomodlić do Żywego przecież i prawdziwego Boga.

 18. oli napisał(a):

  Jak ty jesteś katolik z powołania to Ja Sw.Piotr.

 19. Parafianka napisał(a):

  Kościół piękny,ksiądz jest,Święte Relikwie Ojca Świętego..,jest za co dziękować, poprosić czasem też trzeba..Byłoby cudownie gdyby jeszcze ludzie dopisali..

 20. wierzacy napisał(a):

  Ksieze proboszczu chyba data ci sie pomylila mamy 2018 rok a nie 2016

 21. ZN napisał(a):

  Nic się księdzu nie pomyliło. To Parafianka napisała komentarz do artykułu sprzed 2 lat, a Wierzący tego nie zauważył.

 22. Wierzacy napisał(a):

  S………..ORY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado