Strona główna Kultura 200 lat temu zmarł Jan Kiliński

200 lat temu zmarł Jan Kiliński

5252
18

Wykład dr. Andrzeja Leśniewskiego „Trzemeszno Gród Kilińskiego” rozpoczął dzisiejsze uroczystości związane z 200. rocznicą śmierci Jana Kilińskiego.

Główna część obchodów odbyła się pod pomnikiem słynnego szewca – pułkownika.

Dokładnie o godzinie 18:19 (nawiązanie do roku 1819) zabrzmiała „Rota”.

Obecni na Placu Kilińskiego zapalili białe i czerwone znicze. Organizatorami uroczystości była fundacja „Kierunek Kultura”, stowarzyszenie „Trzemeszeńscy Patrioci” i Izba Pamięci Jana Kilińskiego.

Przy pomniku pojawili się burmistrz Krzysztof Dereziński, przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka, radni, harcerze, strażacy, delegacja Ogrodów Działkowych im. Jana Kilińskiego oraz mieszkańcy miasta i gminy.

Nie mogło oczywiście zabraknąć kustosza Izby Pamięci Jana Kilińskiego – Wojciecha Bisikiewicza. Ubrany w strój pułkownika stanowił dodatkową atrakcję obchodów, pozując do zdjęć, na które chętnych nie brakowało.

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu.

W najbliższym czasie uroczystości związane z rocznicą śmierci swojego patrona – adresowane do wszystkich mieszkańców – planuje Szkoła Podstawowa nr 1. O szczegółach poinformujemy niebawem.

O dzisiejszej rocznicy nie zapomniała też stolica. Jak można przeczytać na stronie stołecznego ratusza, wieniec pod warszawskim pomnikiem przywódcy insurekcji złożyła delegacja z wiceprezydent Renatą Kaznowską na czele.

 

18 KOMENTARZE

 1. Nie wiem czy sam Kiliński chciałby być patronem szkoły, w której dzieci w XXIw. idąc po feriach do szkoły muszą siedzieć w kurtkach, bo jest w niej potwornie zimno.
  Pytam gdzie jest dyrekcja, nauczyciele, rada rodziców, burmistrz, ZOZ?

  Wstyd, wstyd, wstyd!

  P.S.
  W szkole nigdy nie liczyły się dzieci. Przykre ale prawdziwe.

 2. Ktoś się naogladał jak organizować imprezy patriotyczne jednak zapomniał, że oglądać jak organizują inni a organizować to dwa różne światy. Nawet 12 rac nie zrobi widowiska.
  Szkoda bo rocznica słuszna i przy odrobinie wizji mogło być bardzo zacnie a tak po prostu było.

  • Nie zgadzam się. Jak ma być byle jak to lepiej wcale. Nie można zadowalać się odfajkowaniem żadnego święta. A tu chodziło o naszego Wielkiego Rodaka.
   Za ciekawy wykład Pana Leśniewskiego w auli bardzo dziękuję. Trzymał poziom, starannie przygotowany.

 3. Byłam na wykładzie i potwierdzam jego merytoryczność. Zapaliłam także znicz pod pomnikiem – i pójdę to zrobić w roku następnym.
  Dziękując organizatorom inicjatywy oddolnej, powiem, że czuliśmy tego dnia jedność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here