Strona główna Kultura 161 lat temu chłopcy poszli na wojnę

161 lat temu chłopcy poszli na wojnę

1748
20

Wczorajszy wieczór w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych poświęcony był bohaterom sprzed 161 lat. To właśnie wtedy, grupa około 60 uczniów trzemeszeńskiego gimnazjum przedarła się przez granicę zaborów, aby wziąć udział w powstaniu styczniowym. W bitwie pod Mieczownicą i Dobrosołowem poległo 11 z nich, a wielu odniosło rany.

Obchody rozpoczęła msza św. w bazylice. Po niej, w auli szkolnej, odbyła się wieczornica patriotyczna. Rozpoczął ją referat Łukasza Bartza, na temat tamtych wydarzeń, a prowadzącą spotkanie była Martyna Napiątek.

Szkolna Grupa Teatralna wystawiła sztukę „Chłopcy idą na wojnę”. Jak można przeczytać na stronie szkoły, ideą przedstawienia było pokazanie powstańców z 1863 r. jako chłopców, uczniów tej szkoły, którzy mieli własne plany i marzenia, ale postanowili je poświęcić dla ojczyzny.

Występ grupy spotkał się z wielkim aplauzem zgromadzonej w auli publiczności. Młodzieży, która wzięła w nim udział, oraz przygotowującym ich nauczycielom podziękował burmistrz Krzysztof Dereziński.

Po spektaklu przy obelisku poświęconym bohaterskim uczniom, przy udziale pocztów sztandarowych, odbył się apel poległych. Honorową wartę zaciągnęli strażacy z młodzieżowej drużyny pożarniczej OSP Trzemeszno.

Aktorzy wczorajszego wydarzenia to: Magdalena Liberkowska, Nadia Kostyszyn, Marcelina Kachniarz, Klaudia Rosołek, Wiktoria Brzewińska, Wiktoria Grzegorska, Milena Hołoga, Michalina Kaźmierczak, Jagoda Zaręba, Marika Żywica, Marcin Fojucik, Kacper Wiśniewski, Kacper Płóciniak, Błażej Gapiński, Jakub Filipiak, Stanisław Mrowiński, Jacek Kierczyński, Mateusz Koliński, Mateusz Kuchta.

Autorami scenariusza, a jednocześnie przygotowującymi młodzież do występów byli nauczyciele – Jagoda Woźniak, Jan Dzimian i ks. Adam Wawrzyniak.

20 KOMENTARZE

 1. Czy ktoś się orientuje dlaczego od jakiegoś czasu regularnie wyją syreny alarmowe? W dzisiejszych czasach jest to dość niepokojące.

   • nie strasz i nie szczuj – zobacz kiedy don Orleone zwolnil fotel mowil niby ze w kazdej chwili jest do dyspozycji a tu do samego konca w lutym. Majatek na syna zone babke a daj pan juz spokoj lepiej pan sobie komisje obejrz jakie tam cyrki sie dzialy dziewczynli po stazu zatrudnione w ambasadach przyjmowaly listy na messengera komu wize dawac za 5 kafli – wiekszosc np Dworczyk pracowal na skrzynce WP.PL prywatnej, w ambasadach na mesengerze a ja ie pytam po co sa sluzbowe konta mailwoe ? zeby nie szlo swindli wykryc ? daj juz pan spokoj tego nie przebijesz

  • To już tak jest w Trzemesznie :zawsze źle! Dlaczego nie ma żadnego pozytywnego komentarza? Przecież ci uczniowie zrobili kawał dobrej roboty! Brawo dla nich i ich opiekunów! A tak w ogóle, to ciągle należy pamiętać, że to historia jest nauczycielką życia.

  • „Każdy parszywy dzień pokoju, jest lepszy niż najpiękniejszy dzień wojny.” Pięknie, że pamiętamy – szkoda, że jako Polacy nie wyciągamy żadnych wniosków z historii

 2. Złodziejaszkowi który ukrad produkty że sklepu we wrocku grozi 7,5 roku więzienia haha pijakom jeżdżącym autem ile?
  Kandydatów na radnych mnóstwo. Gdyby tak rozliczać z efektów pracy tez by tyłu było? Nie wywiążesz się a brałeś dietę ? Rozliczenie i oddajesz co wziąłeś. Od razu kandydowali by tylko odwazni z pomysłami i determinacja. Skończyłyby się bajki o gruszkach na wierzbie basenach ledowych lampach itp.

 3. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, młodzieży i ich opiekunom za wczorajszy wieczór. Nareszcie upamiętnienie ważnego wydarzenia, w stylu odmiennym od typowej „akademii”. To była żywa lekcja historii, emocje, śmiech także łzy. Referat, sztuka, rock, reggae, świetne połączenie przeszłości z teraźniejszością. Zaśpiewanie hymnu a cappella, to dla mnie zawsze ogromne przeżycie. Świetni młodzi ludzie!

 4. Biden to jednak jest jajcarz zgadnijcie co prezydent pisowski dostal od Bidena ? „Andrzej Duda dostał od prezydenta USA papeterie, długopis i książkę po angielsku.” hahahaha nie widzicie ze caly Swiat sie smieje z tego pisu ?

 5. Pięknie upamiętnienie historycznego wydarzenia.Gratulacje dla nauczycieli i młodzieży.👍👍👍 ps. Wszyscy dający komentarze nie na temat z pretensjami w sprawie dziur niech piszą lub idą do Pana Burmistrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj