Strona główna Kultura 150 lat temu w Trzemesznie urodził się Jędrzej Moraczewski

150 lat temu w Trzemesznie urodził się Jędrzej Moraczewski

9688
7

Dokładnie 150 lat temu (13 stycznia 1870 r.) w Trzemesznie urodził się pierwszy premier niepodległej Polski Jędrzej Moraczewski. Był inżynierem kolejnictwa, oficerem Wojska Polskiego, działaczem politycznym i publicystą.

Jako szef rządu zasłynął wprowadzeniem rewolucyjnych jak na owe czasy rozwiązań, takich jak prawa wyborcze kobiet, ośmiogodzinny dzień pracy czy prawo do strajku. Zmarł 5 sierpnia 1944 roku w Sulejówku ugodzony we własnym domu odłamkiem artyleryjskim w trakcie trwających tam walk.

Jak można przeczytać w różnych źródłach, rodzina Moraczewskich często zmieniała miejsce zamieszkania. Ojciec Premiera Maciej był również inżynierem. Mieszkali między innymi w Bydgoszczy, Krakowie i Lwowie.

Dlaczego na pewien czas osiedlili się w naszym mieście? Odpowiedź znaleźliśmy w przedwojennym „Kosynierze” z kwietnia 1938 roku. W rubryce „To i owo” można przeczytać:

Szlak kolei żelaznej Poznań – Toruń – Bydgoszcz wytknięto w roku 1868, a budowę rozpoczęto w 1869 roku, równocześnie na odcinkach Pobiedzisk, Gniezna, Trzemeszna i Inowrocławia gdzie znajdowały się osobne biura budowy. Kierownikiem biura i odcinka w Trzemesznie był inżynier i architekt Moraczewski”.

Warto dodać, że przebiegającą przez Trzemeszno linię oddano do użytku w 1872 roku, czyli 2 lata po urodzeniu Jędrzeja Moraczewskiego.

Postać Premiera upamiętniono w Trzemesznie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości nazywając jego imieniem skwer u zbiegu ulic Langiewicza i Kopernika. Bardzo uroczyście odsłonięto tam poświęconą mu pamiątkową tablicę.

Dziś nie było pod nią nawet jednego kwiatka.

7 KOMENTARZE

  1. Nie jestem specjalistą ale bardzo szpecą skwer moim zdaniem źle pomalowane ławki gdzie odłazi powłoka ochronna z cokołów na których są zainstalowane. Po prostu fucha i dzieje się to na całym skwerze znamienitego Polaka. Panie redaktorze może Pan zwróci uwagę na ten „drobny szczegół” p. Jankowskiemu. Pozdrawiam.

  2. A ja proszę o odwrócenie tablicy bo obecne sugeruje że ten zacny trzemesznianin
    pokazuje nam plecy.Zaznaczam że widziałam zdziwienie u kilku osób z poza Trzemeszna.

  3. Czy redaktor skonsultował prawdziwość informacji zwartych w artykule ze specjalistą od Moraczewskiego panem Jankowskim? Tak na wszeliki wypadek, żeby znowu nie było żadnych pomyłek.

  4. Wypadałoby chociaż kwiaty złożyć , ale kto ma o tym pamiętać ? Te donice na zdjęciu też szpecą a propos wypowiedzi poprzednika , ławki wyglądają podobnie. Wstyd p.Burmistrzu.

  5. W Sulejówku, gdzie Jędrzej Moraczewski zmarł, uczciliśmy także Jego urodziny – złożeniem kwiatów i zapaleniem 150 świec:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj