Strona główna Kultura 130 lat trzemeszeńskiej straży pożarnej

130 lat trzemeszeńskiej straży pożarnej

3791
4

30 października 1889 roku – dokładnie 130 lat temu – powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Trzemesznie. Z tej okazji w miniony piątek w remizie odbyło się uroczyste spotkanie okolicznościowe.

W jego trakcie naczelnik jednostki Tomasz Schillak odznaczony został Złotym Znakiem Związku – najwyższym odznaczeniem strażackim w Polsce. Odebrał też okolicznościowy grawerton od burmistrza Trzemeszna i przewodniczącego Rady Miejskiej.

T. Schillak pochodzi z rodziny ze strażackimi tradycjami, związanej od ponad stu lat z OSP w Trzemesznie i samym miastem. Jest strażakiem ochotnikiem w trzecim pokoleniu – strażakami byli dziadek Piotr Schillak i ojciec Tadeusz Schillak.

Bierze czynny udział jako kierowca i naczelnik w prawie wszystkich działaniach ratowniczo – gaśniczych. Dzięki niemu OSP Trzemeszno cztery razy, w tym trzy z rzędu, otrzymała tytuł najlepszej OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

Podczas wydarzenia odznaczono też prezesa jednostki Grażynę Kachniarz. Na jej ręce trafił grawerton „Gnieźnieński Działacz Roku 2018”.

Współcześnie OSP w Trzemesznie to duża Jednostka Operacyjno – Techniczna z największą liczba interwencji w powiecie i jedną z największych w województwie. Brała udział m.in. w prestiżowych imprezach z udziałem Prezydentów RP oraz Prymasa i Episkopatu Polski.

Piątkowe spotkanie stanowiło początek obchodów jubileuszu, które potrwają do Gminnych Obchodów Dnia Strażaka w maju 2020 r.

Wraz z trzemeszeńskimi strażakami jubileusz 90-lecia świętuje w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Wydartowie. Członkowie tej jednostki otrzymali też okolicznościowy grawerton.

fot. Zachwieja Studio

4 KOMENTARZE

  1. Brawo!!! Wszyscy jesteśmy dumni z naszych strażaków za prace i serce jakie wkładają w ratowanie ludzi. Dzięki pasji robia to profesjonalnie!!! Jeszcze raz brawo i dziekujemy!

  2. Pamiętam czasy jak ulicą Wiosny Ludów przejechał od czasu do czasu jedyny samochód ciężarowy i była to …strażakówa kierowana przez ojca Tomka i reszty !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj